Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Κάποια πράγματα ο κατασκευαστής μπορεί να τα έχει υπολογίσειστον σχεδιασμό ως βασικά για την ασφάλεια του κατόχου την αντοχή του όπλου αλλά και την προστασία του ίδιου του κατασκευαστή απέναντι στον νόμο.Το costom κοντάκι δεν είναι το ίδιο με αφαίρεση των ριγων η το ελαφρυμα της σκανδάλης . Έχουμε ακούσει να ξεκολλάνε κάννες από το μονομπλοκ η να ρίχνουν όπλα με το κλείσιμο .
Το να ρίχνει με το κλείσιμο είναι ζημιά όχι το ελαφρυμα σκανδαλης για να ξεκολλήσει κανη από το μονομπλοκ δεν φταίει η αφαίρεση Ρίγας η ρίγα είναι το τελευταίο πράγμα που τοποθετείται και δεν έχει στόχο να συγκρατήσει τις κανες στο μονομπλοκ θα ξεκολλούσαν ούτως η άλλως από την ελαττωματική κόλληση που έχει γίνει λόγο αστοχίας υλικού η λάθος εάν την έκανε χέρι, του συγκολητη .Η ελάφρυνση σκανδάλης εάν γίνει λάθος θα ρίξει το όπλο μετα από κάποιο τράνταγμα ή πέσιμο αλλά και πάλι αυτοί που κάνουν τέτοιες εργασίες γνωρίζουν ποια όπλα τις δέχονται και ποια όχι δεν είναι κανείς τόσο ανεύθυνος όσο μπορεί να υπονοείται από τα γραφόμενα κάποιων επειδή δεν πιστοποιεί τη δουλειά του.Οι κυνηγοί είναι πολλοί αλλά οι οπλουργοι λίγοι και όλα μαθαίνονται για όλους τίποτε δε μένει κρυφό.
 
Θα σου αναφέρω κάτι πολύ ποιο απλο για να δεις ότι κυνδυνευεις από πράγματα περισσότερο από ότι ένα ντουφέκι με κώνο.Ασχετο αλλά θα καταλάβετε πολλά όλοι.Αγοραζει.εδω και χρόνια πασίγνωστος τραγουδιστής του οποίου σωματοφύλακας ....
Βρε Γιαννη μου, και απο γλαστρα κινδυνευω να μου ερθει στο κεφαλι οταν περπατω στο πεζοδρομιο.
Τι θα πει αυτο? Οτι ενταξει, αφου κινδυνευουμε απο χιλιες μεριες ας κινδυνευουμε και απο μια , ανυπογραφη, μετατροπη οπλου?

Τελος παντων....μεγαλα παιδια ειμαστε, δεν υπαρχει λογος να παιζουμε κρυφτουλη.
 
Το να ρίχνει με το κλείσιμο είναι ζημιά όχι το ελαφρυμα σκανδαλης για να ξεκολλήσει κανη από το μονομπλοκ δεν φταίει η αφαίρεση Ρίγας η ρίγα είναι το τελευταίο πράγμα που τοποθετείται και δεν έχει στόχο να συγκρατήσει τις κανες στο μονομπλοκ θα ξεκολλούσαν ούτως η άλλως από την ελαττωματική κόλληση που έχει γίνει λόγο αστοχίας υλικού η λάθος εάν την έκανε χέρι, του συγκολητη .Η ελάφρυνση σκανδάλης εάν γίνει λάθος θα ρίξει το όπλο μετα από κάποιο τράνταγμα ή πέσιμο αλλά και πάλι αυτοί που κάνουν τέτοιες εργασίες γνωρίζουν ποια όπλα τις δέχονται και ποια όχι δεν είναι κανείς τόσο ανεύθυνος όσο μπορεί να υπονοείται από τα γραφόμενα κάποιων επειδή δεν πιστοποιεί τη δουλειά του.Οι κυνηγοί είναι πολλοί αλλά οι οπλουργοι λίγοι και όλα μαθαίνονται για όλους τίποτε δε μένει κρυφό.
Αυτά έχουν γίνει μετά από μετατροπές από σοβαρούς οπλουργους τι να κάνουμε τώρα ,η εγχείρηση πέτυχε αλλά ο ασθενής απέθανε.
 
Για τα όπλα που δεν σφραγίδα από τράπεζα δοκιμών τι έχεις να πεις.Τα αποδέχεσαι που πωλούνται κανονικά η όχι?
Τα βγαζει και τα εμπορευεται ( με χαρτια ) καποιο εργοστασιο, δεν εχει καμμια σχεση αυτο με εργασιες ¨φαντασματα ¨χωρις ονομα.

Ιδανικα, ναι θα θελα ολα να εχουν σφραγιδες δοκιμης.
 
A
Γιατι σου πουλησε κανεις φυσιγγια ιδιογομωσης?
Για τον εαυτο σου φτιαχνεις, εσυ πρεπει να προσεχεις.
Οπως πρεπει να προσεχεις μη φας χαλασμενο φαγητο και παθεις δηλητηριαση.
Οταν ομως φωναζεις τον ηλεκτρολογο στο σπιτι σου θελεις να σου κανει ασφαλη δουλεια, δεν θες να γινεις καρβουνο εξαιτιας του.
Άστον Παναγιώτη δεν θα βγάλουμε άκρη.... εσείς δηλαδή θέλετε ολλοι οι οπλουργοι στην Ελλάδα να καταργηθούν γιατί ότι και να κάνουν θερωρητε μετατροπή ....τα όπλα να πηγαίνουν μόνο στης αντιπροσωπείες. .. αν φωνάζετε έτσι και για τους γουρουναδες είμαι σίγουρος δεν θα είχαμε κάθε χρόνο θύματα.....στα τόσα χρόνια που κυνηγάω έναν να σκοτώθει από κωννο η από κόψιμο στη κανη εγώ δεν ξέρω αν έχεις στατιστικά εσύ η κάποιος άλλος που λέει το αντίθετο ευχάριστος να τα δω...( Το σταματώ εδώ γιατί κατάντησε για γέλια το θέμα)
 
Η αξία του κάθε αντικειμένου εξαρτάται από την αγορά όχι από το τι λέει ο κάθε ένας μας .Η ασφάλεια της κάνης όταν γίνεται η δουλειά από τους γνωστούς οπλουργους που γνωρίζουν όλοι είναι δεδομένη γιατί τα κοπτικά είναι συγκεκριμένα και αυτό που αφαιρείται είναι πταίσμα αν σκεφτείς ότι μια αποχρωμίωση και λείανση σε κατεβάζει σχεδόν 2/10 του χιλιοστού σε πάχος εφόσον 1/10 είναι σχεδόν ίσως και παραπάνω το σκληρό χρώμιο της κάνης .Η επιμήκυνση είναι απόλυτα ασφαλής αλλιώς θα είχαν σπάσει 100αδες ντουφέκια που την έχουν κάνει.Το λεγόμενο αυτό που κάνει ο κώνος το πετυχαίνω με άλλο τσοκ και ποιο χοντρό σκάκι είναι δικαιολογία που δεν υφίσταται ,πάντα θα έχεις υποδυέστερη ντουφέκια .Ποιο χοντρό σκάκι σημαίνει και λιγότερα σκάκια πάλι χαμένος,αλλάζω τσοκ για να το πετύχω σημαίνει δίνω και 1000αρικο για να αγοράσω όλα τα αφτερ μάρκετ και οποίο μου κάτσει που δεν ξέρω αν θα αποδίδει το ίδιο καλά και σε άλλα φυσίγγια .Η βελτίωση μέσο κώνου είναι βελτίωση της κάνης γενικά όχι για ένα φυσίγγι .Αυτές οι μετατροπές δεν είναι για φοβικούς αλλά είναι και ασφαλείς όταν τις κάνεις σε ανθρώπους που τις κατέχουν και είναι πολλοί.Το αυτό το πετυχαίνω με άλλο τρόπο είναι δικαιολογία αυτών που δεν τολμούν να δοκιμάσουν και καλά κάνουν για δικούς τους λόγους.Δεν στέκει πουθενά όμως .Όσον αφορά κάποιον που κάνει ιδιογομωση αυστηρά και με γνώσεις μπορεί μόνος να φτιάξει φυσίγγι να πετύχει ότι θέλει .Η βλητικές βελτιώσεις ανήκουν σε αυτούς που αναζητούν το κάτι παραπάνω σταθερά από το όπλο τους με το ίδιο πυρομαχικό που χρησιμοποιούν όλοι χωρίς κάθε φορά να ψάχνουν συγκεκριμένο τσοκ ή φυσίγγι.Βελτιωσεις μέσο κώνων γίνονται πολλά χρόνια πίσω και η απόδειξη της επιτυχίας φαίνεται πλέον από την εφαρμογή εξαρχής των εταιριών στις κανες τους.Και ξαναλέω είναι πολύ μικρό αυτό που αφαιρείται σε πάχος μεγάλου για να πάθει ζημιά το όπλο.Το μόνο που υφίσταται είναι ότι πλέον δεν ισχύουν οι σφραγίδες της τράπεζας δοκιμών .Τα ατσάλινα σκακια δεν αναιβαζουν πιέσεις στη θαλάμη και στο κώνο το πρόβλημα είναι στο τσοκ εμπρός διότι δεν συμπιέζονται γι'αυτό και λένε ρίξτε και με μη πιστοποιημένα αλλά από 3* και πάνω .Να γνωρίζουμε το τι γίνετε και τι πραγματικά συμβαίνει.Και να ξέρετε ότι οι δοκιμές των όπλων γίνονται σε τέτοιες πιέσεις που ποτέ και κανένα φυσίγγι δεν φτάνει ούτε το 80% σχεδόν ο μόνος λόγος να σπάσεις όπλο από φυσίγγι είναι από ιδιογομωση και δικό σου λάθος η έμφραξη κάνης κυρίως που θα έσπαγε ούτως η άλλως ή η πολύ σπάνια περίπτωση ελαττωματικού μετάλλου μη σωστής επεξεργασίας που η δομή του δεν είναι ομοιόμορφη και υπάρχουν πόροι που με μια υπερθέρμανση και αυξημένη ιδιαιτέρως πίεση θα σπάσει η συνοχή .
Ρίχνουν φυσίγγια ιδιογομωσης με αμερικανικά όπλα κάτι φίλοι σε σκληρές συνθήκες και με πειραγμανους κώνους εδώ και χρόνια που άμα τα βάλουμε σε κανη με στενό αυλό και κοντό κώνο όπως οι παλαιότερες το σίγουρο είναι ότι θα σπάσει ο ώμος κάποιου και τα όπλα τους είναι ρολόι χρόνια τώρα .Και φυσίγγια που ρίχνονται από -10 και κάτω τα ξεχνάς από τους 0 και πάνω .Το γράφω αυτό ασχέτως αν πιστεύουν κάποιοι η όχι για να καταλάβετε τι πραγματικά συμβαίνει όχι τι υποθέτει ο κάθε ένας ,για όσους με πιστεύουν βέβαια.
Εγώ συνάδελφε κυνηγέ να συμφωνήσω σε αυτά που Λές, έχουμε όμως κάποιο παράδειγμα με δοκιμή? Δηλαδή… το ένα όπλο με κώνο και το άλλο χωρίς κώνο, ίδιας μάρκας φυσίγγιο και όπλο, η δοκιμή να γίνεται με το ίδιο τσόκ εναλλάξ στις κάνες, η δοκιμή να γίνει τουλάχιστον με 5 φυσίγγια για να βγούν κάποια ασφαλή συμπεράσματα. Υπάρχει τέτοια δοκιμή? Και εάν ΝΑΙ, ποιός την έχει κάνει? Έπειτα αυτό θα δουλέψει σε όλες τις Μάρκες Όπλων? Π,χ εάν κάνεις κώνο σε όλες τις μάρκες, το βλητικό αποτέλεσμα θα υπερέχει έναντι των κανών που δεν θα έχουν κάνει? Κανένας δεν ξέρει! Εάν ξέρει να μας το πει και να μας το αποδείξει!, ειδάλλως λόγια……
 
Δυστυχώς δεν έχω φωτό αν και τα δύο πολλά όπλα που κυνηγάω έχουν κώνο καθώς και άλλα 3 που έχω δώσει.Η λαχτάρα μου ήταν πάντα να δω πως σκοτώνουν όχι να φωτογραφίσω δεν ήμουν ποτέ φίλος με τις φωτογραφίες έχει και τα κακά του αυτό γιατί θα έκλεινα πολλά στόματα γενικά μιλάω σε διάφορες συζητήσεις.Τελος πάντων δε βαριέσαι τα έχω μέσα στο μυαλό όλα εξάλλου το πώς βιώνει ο κάθε ένας το κυνήγι του είναι προσωπικό θέμα.Δεν είναι επίδειξη και απόδειξη για κάποιον άλλο ειδικά αν δε σου αρέσει το πολύ φαίνεσθαι.Αλλα έχεις δίκιο σε αυτό φωτό πριν φωτό μετά δείχνει μια πρώτη εικόνα όχι απόλυτη πάντα να ξέρεις γιατί θα έχεις ακούσει πολλούς να λένε κυνηγάω με τα τάδε φυσιγγι και είναι τρομερό και έριξα ντουφέκια στο χαρτόνι και απορώ πως σκοτώνω.
 
IMG_20240616_212537.jpgIMG_20240616_212618.jpgIMG_20240616_212650.jpgIMG_20240616_212732.jpg
Το εικονιζόμενο κοντάκι είναι κατασκευή.
Όπως φαίνεται δεν έχει πάνω του τίποτα σωστό αν εξαιρέσουμε τις ψάθες.
Απο εφαρμογές,από μέτρα,....από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις....
Έσπασε στις πρώτες 10 τουφεκιές, στάλθηκε πίσω και επιστράφηκε κολλημένο με κόλλα στιγμής!!
Στις επόμενες 10 τουφεκιές,ξαναεσπασε(ήταν ΣΙΓΟΥΡΟ!)!

Η "δουλειά"αυτή πληρώθηκε!

Το γεγονός ότι δεν καρφώθηκε στο μάγουλο η το κούτελο του χειριστή είναι λόγος για αναμα λαμπαδας!
 
To χουμε ψιλογαμ#&@ το νήμα η αλήθεια είναι ...
Αλλά ευκαιρίας δωθείσης από το βίντεο,ευλεπιστώ με την έναρξη να ξανακάνω ένα συγκριτικό-δοκιμή 3 κανών 51,61,71!
Γιατί το μήκος (πέρα του βάρους,του σκουπίσματος στη σκόπευση κτλ) συντελεί βλητικά και πολύ μάλιστα!
Ως προς τη διασπορά!
51 με 71 είχε σχεδον 2* διαφορά!
Επιφυλάσσομαι....
 
Αντε, παμε αλλη μια μηπως και συννενοηθουμε.

Υπαρχουν μετατροπες σε ενα οπλο που φαινονται με την πρωτη ματια, υπαρχουν και αλλες που δεν φαινονται.
Σε ολα τα επαγγελματα πλεον που εχουν να κανουν με θεματα ασφαλειας, αυτος που κανει την εργασια υπογραφει κιολας για αυτην.
Εδω εσυ μας λες οτι οι γνωστοι οπλουργοι ....κλπ κλπ...
Και εγω σου λεω οτι ο γνωστος και καταπληκτικος οπλουργος επεσε με το μηχανακι και χτυπησε στο κεφαλι και δεν ειναι πια ο γνωστος καταπληκτικος οπλουργος. Και παω εγω το οπλο μου να μου κανει κωνο η ελαφρημα στην σκανδαλη.
Και μου τα κανει σαλατα ( αθελα του, δεν ειναι καλα ο ανθρωπος )
Ποιος τον ελεγχει?
Και πως θα αποδειξω εγω οτι αυτος το εκανε αφου δεν το αναγραφει και υπογραφει πουθενα?
Αυτα δεν ειναι σοβαρα πραγματα!

Ειμαι υπερ των μετατροπων που επιτρεπει ο νομος αλλα, ο τεχνικος που κανει την μετατροπη να αναλαμβανει ΕΓΓΡΑΦΩΣ και την ευθυνη.
Ποιος τεχνικός στην Ελλάδα αναλαμβάνει την ευθύνη εγγράφως;;; Επισκευή κάνεις στο αυτοκίνητο και μπορεί σε 10000χλμ να αρχίσει να καεί λάδια πήγαινε να ζητήσεις την εγγύηση…. Δεν θα πάρεις τίποτα. Κάνεις δεν πιστοποιεί την εργασία του μόνο σε εξειδικευμένα και πάλι και εκεί παίζεται.
 
Ποιος τεχνικός στην Ελλάδα αναλαμβάνει την ευθύνη εγγράφως;;; Επισκευή κάνεις στο αυτοκίνητο και μπορεί σε 10000χλμ να αρχίσει να καεί λάδια πήγαινε να ζητήσεις την εγγύηση…. Δεν θα πάρεις τίποτα. Κάνεις δεν πιστοποιεί την εργασία του μόνο σε εξειδικευμένα και πάλι και εκεί παίζεται.
Δεν ισχυει αυτο που λες.
Και εγω αυτοκινητα εχω και για ολες οι εργασιες εκδιδεται τιμολογιο με αναφορα τι εργασια εγινε.
Σε πολιτικο μηχανικο πας , σου σφραγιζει σχεδια, σε ηλεκτρολογο το ιδιο.

Τελος παντων...δεν το συνεχιζω γιατι βλεπω οτι δεν μπορουμε να συμφωνησουμε ουτε στο απλο , οτι δηλαδη η καθε εργασια εχει ονοματεπωνυμο.
 
View attachment 88527View attachment 88528View attachment 88529View attachment 88530
Το εικονιζόμενο κοντάκι είναι κατασκευή.
Όπως φαίνεται δεν έχει πάνω του τίποτα σωστό αν εξαιρέσουμε τις ψάθες.
Απο εφαρμογές,από μέτρα,....από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις....
Έσπασε στις πρώτες 10 τουφεκιές, στάλθηκε πίσω και επιστράφηκε κολλημένο με κόλλα στιγμής!!
Στις επόμενες 10 τουφεκιές,ξαναεσπασε(ήταν ΣΙΓΟΥΡΟ!)!

Η "δουλειά"αυτή πληρώθηκε!

Το γεγονός ότι δεν καρφώθηκε στο μάγουλο η το κούτελο του χειριστή είναι λόγος για αναμα λαμπαδας!
Από πιο όπλο είναι Γιάννη;
 
To χουμε ψιλογαμ#&@ το νήμα η αλήθεια είναι ...
Αλλά ευκαιρίας δωθείσης από το βίντεο,ευλεπιστώ με την έναρξη να ξανακάνω ένα συγκριτικό-δοκιμή 3 κανών 51,61,71!
Γιατί το μήκος (πέρα του βάρους,του σκουπίσματος στη σκόπευση κτλ) συντελεί βλητικά και πολύ μάλιστα!
Ως προς τη διασπορά!
51 με 71 είχε σχεδον 2* διαφορά!
Επιφυλάσσομαι....
για διασπορά δεν ξέρω , αλλά διαφορά στη ταχύτητα έχουμε . Πρακτικά όμως σαν απόσταση βολής , μεταξύ 65cm και 76 cm κανης, κερδίζεις 3 ολόκληρα μέτρα 😊
 
Δεν ισχυει αυτο που λες.
Και εγω αυτοκινητα εχω και για ολες οι εργασιες εκδιδεται τιμολογιο με αναφορα τι εργασια εγινε.
Σε πολιτικο μηχανικο πας , σου σφραγιζει σχεδια, σε ηλεκτρολογο το ιδιο.

Τελος παντων...δεν το συνεχιζω γιατι βλεπω οτι δεν μπορουμε να συμφωνησουμε ουτε στο απλο , οτι δηλαδη η καθε εργασια εχει ονοματεπωνυμο.
Και τι σχέση έχει το τιμολόγιο; Απόδειξη πήρα και από τον οπλουργό! Το τιμολόγιο είναι ότι για φορολογικούς λόγους όπως και η απόδειξη δεν σου εγγυάται πουθενά ενυπόγραφα οτι εγώ ο τάδε μηχανικός σου δίνω 12 μήνες εγγύηση ή τόσα χιλιόμετρα. Και εγώ ακριβός το ιδιο έχω μια απόδειξη και ένα καρτελάκι με την επωνυμία του το τι εργασία έγινε.
 
Και τι σχέση έχει το τιμολόγιο; Απόδειξη πήρα και από τον οπλουργό! Το τιμολόγιο είναι ότι για φορολογικούς λόγους όπως και η απόδειξη δεν σου εγγυάται πουθενά ενυπόγραφα οτι εγώ ο τάδε μηχανικός σου δίνω 12 μήνες εγγύηση ή τόσα χιλιόμετρα. Και εγώ ακριβός το ιδιο έχω μια απόδειξη και ένα καρτελάκι με την επωνυμία του το τι εργασία έγινε.
Καλημέρα!
Αυτό που λέω εγώ δεν είναι να δίνουν εγγύηση, αλλά ότι για τις εργασίες αυτές πρέπει να εκδίδεται παραστατικό ώστε να φαίνεται ποιος έκανε τι.
Να μην είναι εργασία φάντασμα.
Αν θυμάμαι καλά , μου απάντησες ότι δεν σου έδωσε απόδειξη που να γράφει τι έκανε.

Και ναι, αποτελεί στοιχείο το παραστατικό.
 
Καλημέρα!
Αυτό που λέω εγώ δεν είναι να δίνουν εγγύηση, αλλά ότι για τις εργασίες αυτές πρέπει να εκδίδεται παραστατικό ώστε να φαίνεται ποιος έκανε τι.
Να μην είναι εργασία φάντασμα.
Αν θυμάμαι καλά , μου απάντησες ότι δεν σου έδωσε απόδειξη που να γράφει τι έκανε.

Και ναι, αποτελεί στοιχείο το παραστατικό.
Ναι έχω ένα παραστατικό τι έκανε με την επωνυμία την ημερομηνία με τους αριθμούς του όπλο και την απόδειξη.
 
Εγώ συνάδελφε κυνηγέ να συμφωνήσω σε αυτά που Λές, έχουμε όμως κάποιο παράδειγμα με δοκιμή? Δηλαδή… το ένα όπλο με κώνο και το άλλο χωρίς κώνο, ίδιας μάρκας φυσίγγιο και όπλο, η δοκιμή να γίνεται με το ίδιο τσόκ εναλλάξ στις κάνες, η δοκιμή να γίνει τουλάχιστον με 5 φυσίγγια για να βγούν κάποια ασφαλή συμπεράσματα. Υπάρχει τέτοια δοκιμή? Και εάν ΝΑΙ, ποιός την έχει κάνει? Έπειτα αυτό θα δουλέψει σε όλες τις Μάρκες Όπλων? Π,χ εάν κάνεις κώνο σε όλες τις μάρκες, το βλητικό αποτέλεσμα θα υπερέχει έναντι των κανών που δεν θα έχουν κάνει? Κανένας δεν ξέρει! Εάν ξέρει να μας το πει και να μας το αποδείξει!, ειδάλλως λόγια……
εγω και ξερω,και εχω κανη δοκιμες.αλλα την αλλη φορα,που εγραφα εδω μεσα,και εβαλα, και καποιες φωτογραφιες,παραλιγο, να ανοιξουμε πολεμο,απο καποιους,που δεν ειχαν κωνο,και ειχαν αποψη.τους ειπα οποιος θελη να παμε σκοπευτηριο, να δουν στην πραξη στους πινακες τα δικα τους, και το δικο μου,και να κερασω και καφεδακι,να γινουμε φιλαρακια.κανενας δεν το προτηνε να ερθη.σταματισαν και οι κουβεντες.τωρα ξαναρχισαν οποτε παρακολουθω.επειτα εγω ρισκαρισα,πριν 15 χρονια.ειμαι ευχαριστημενος,κι αν εκανα χαζομαρα,που δεν εκανα,θα ηταν δικια μου.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top