Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Παίδες πρέπει να παίζει ρόλο το έτος κατασκευής. Γιατί εγώ την πήρα καινούργια τη Μ1 αλλά είχε σπείρωμα τσοκ αυτό που είχαν οι Μ1 οι πρώτες. Λογικά καμία εικοσαετία πίσω. Ρώτησα σχετικά τον Καλκατζακο αν θα έχω θέμα και μου είπε κανένα. Θα σας ενημερώσω σύντομα.
Κανένα θέμα το παν είναι να έρθει το όπλο στα μέτρα σου και να στέλνεις τα σκάγια εκεί που κοιτάς.Ενας φίλος μου είχε τη Centro με τα παλιά τσοκ και τα έκαιγε τα τσιχλακια όπου το σήκωνε το όπλο με μόνιμα το τριάρι τσοκ ώσπου του κόλλησε γιατί δεν την καθάριζε ποτέ.
 
Δεν ξέρω σε έμενα δεν μου έδωσαν να καταλάβω ότι ήξεραν ακριβός τι γίνεται και η αστυνομία που πήρε ο ίδιο του απάντησε αυτό οποτε άσε να μην τρέχω χωρίς λόγο γιατί θα πήγαινε από Δευτέρα να ρωτήσουμε την αντιπροσωπία και βλέπουμε.
Ο Αύγουστος δεν είναι για να προγραμματίζεις τίποτα.
 
Παιδιά σήμερα έγινε παράδοση - παραλαβή της μοντυ απο τον Βάγγο που την πέρασε κόσκινο. Δυστυχώς δεν μπορεσα να κανω τιποτα γιατί κανω nursing στη γυναίκα που γριπωθηκε και της φταίει το πεταγμα της μυγας και φυσικά ευθύνομαι εγώ για ολα τα δεινά του κοσμου. Θα ακολουθήσει λεπτομερες φωτορεπορταζ asap.
Μήκος κοντακίου 36 και ίσως θέλω λίγο ντροπ ακόμα (Βάγγο ειχες δικιο). Το όπλο έρχεται αβίαστα στο ζυγωματικό αλλά θα δείξει στη δοκιμή τα περαιτέρω. Αν και με τα εργοστασιακά λάδια (παχιά) η λειτουργία είναι βουτυρενια, και οι λειανσεις και το φινιρισμα-βαφή κορυφαία.
Είναι ενα κλικ παραπάνω απο τη Μ2 που είχα και πιο ανετη. Έπεται συνέχεια......
ΥΓ: Ο κορμος και η καννη εχουν διαφορετικά νούμερα και επισης έχει και νούμερο στην κεφαλή του κλείστρου και αυτό διαφορετικό.
 
Σήμερα πήρα το όπλο τελικά αλλά δεν πήρα την Α5 δυστυχώς υπήρχε ένα πρόβλημα με το Α5 που ευτυχώς μου το είπαν στο τμήμα γιατί δεν το ήξερα!!! Από 1/1/22 όλα τα όπλα πρέπει να έχουν αριθμό κανης, αριθμό βάσης, και αριθμό κλείστρου, η Α5 δεν είχε αριθμό κλείστρου. Σε σε επικοινωνία που έγινε από το κατάστημα με το αστυνομικό τμήμα του είπε ότι το οπλο έτσι δεν μπορεί να δηλωθεί αν δεν έχει αριθμό στο κλείστρο η Μετπλαστ ήταν κλειστή για να μας δώσει διευκρινίσεις αλλά όπλα δεν υπήρχαν. Η Maxus 2 είχε κανονικά αριθμούς όπως και όλα τα αλλά όποτε κατάλαβα ότι θα έμπλεκα όποτε πήρα την BLACK EAGLE 3 και τελείωσε το θέμα εκεί. Μιας και ούτε από το μαζί ήξεραν το μπορεί να γίνει ούτε πως θα το έλυναν. Δεν ήταν αγορά αυτή γολγοθάς ήταν :oops: :)
Καλοριζικη Παναγιώτη. Καθε εμποδιο για καλό. Η SB3 ειναι μαλλον καλυτερο κατα γενικη ομολογια.
 
Παιδιά σήμερα έγινε παράδοση - παραλαβή της μοντυ απο τον Βάγγο που την πέρασε κόσκινο. Δυστυχώς δεν μπορεσα να κανω τιποτα γιατί κανω nursing στη γυναίκα που γριπωθηκε και της φταίει το πεταγμα της μυγας και φυσικά ευθύνομαι εγώ για ολα τα δεινά του κοσμου. Θα ακολουθήσει λεπτομερες φωτορεπορταζ asap.
Μήκος κοντακίου 36 και ίσως θέλω λίγο ντροπ ακόμα (Βάγγο ειχες δικιο). Το όπλο έρχεται αβίαστα στο ζυγωματικό αλλά θα δείξει στη δοκιμή τα περαιτέρω. Αν και με τα εργοστασιακά λάδια (παχιά) η λειτουργία είναι βουτυρενια, και οι λειανσεις και το φινιρισμα-βαφή κορυφαία.
Είναι ενα κλικ παραπάνω απο τη Μ2 που είχα και πιο ανετη. Έπεται συνέχεια......
ΥΓ: Ο κορμος και η καννη εχουν διαφορετικά νούμερα και επισης έχει και νούμερο στην κεφαλή του κλείστρου και αυτό διαφορετικό.
Καλά κυνήγια να έχεις
Και εγώ σε benelli-beretta που κοίταξα έχουν διαφορετικό νούμερο κάνη-βάση
Οι Βrowning έχουν το ίδιο και στην Remington που είχα δεν έτυχε να το κοιτάξω ποτέ
Όχι ότι θα κοίταζα και αυτές αλλά επειδή το έφερε η κουβέντα τις προάλλες.....
 
Καλοριζικη Παναγιώτη. Καθε εμποδιο για καλό. Η SB3 ειναι μαλλον καλυτερο κατα γενικη ομολογια.
Καλά κυνήγια να έχεις
Και εγώ σε benelli-beretta που κοίταξα έχουν διαφορετικό νούμερο κάνη-βάση
Οι Βrowning έχουν το ίδιο και στην Remington που είχα δεν έτυχε να το κοιτάξω ποτέ
Όχι ότι θα κοίταζα και αυτές αλλά επειδή το έφερε η κουβέντα τις προάλλες.....
Καλά δεν με ενδιαφέρει να έχει διαφορετικό μέχρι τώρα κανένα δεν είχε όσα είχα εκτός από δικανα το θέμα είναι να έχουν και στα 3 σημεία λόγο καινουριου νόμου
 
Ούτε εμένα με ενδιαφέρει Παναγιώτη αλλά το έχω απορία
Μαζικής παραγωγής όπλα είναι,τόσο πολύ όρεξη είχαν στην browning και τα ταίριαζαν......
Εεε μα ετσι πρεπει, τωρα βεβαια δεν ξερω αν θα το τηρησουν και με τα κλειστρα αλλα δεν το αποκλειω.....
 
Ούτε εμένα με ενδιαφέρει Παναγιώτη αλλά το έχω απορία
Μαζικής παραγωγής όπλα είναι,τόσο πολύ όρεξη είχαν στην browning και τα ταίριαζαν......
Πιθανών να τα χτυπούν στο τέλος όταν τα ολοκληρώνουν για αυτό. ενώ η άλλες τους χτυπούν μόλις τελειώσει το κάθε τμήμα.
 
Σήμερα πήρα το όπλο τελικά αλλά δεν πήρα την Α5 δυστυχώς υπήρχε ένα πρόβλημα με το Α5 που ευτυχώς μου το είπαν στο τμήμα γιατί δεν το ήξερα!!! Από 1/1/22 όλα τα όπλα πρέπει να έχουν αριθμό κανης, αριθμό βάσης, και αριθμό κλείστρου, η Α5 δεν είχε αριθμό κλείστρου. Σε σε επικοινωνία που έγινε από το κατάστημα με το αστυνομικό τμήμα του είπε ότι το οπλο έτσι δεν μπορεί να δηλωθεί αν δεν έχει αριθμό στο κλείστρο η Μετπλαστ ήταν κλειστή για να μας δώσει διευκρινίσεις αλλά όπλα δεν υπήρχαν. Η Maxus 2 είχε κανονικά αριθμούς όπως και όλα τα αλλά όποτε κατάλαβα ότι θα έμπλεκα όποτε πήρα την BLACK EAGLE 3 και τελείωσε το θέμα εκεί. Μιας και ούτε από το μαζί ήξεραν το μπορεί να γίνει ούτε πως θα το έλυναν. Δεν ήταν αγορά αυτή γολγοθάς ήταν :oops: :)
Καλορίζικο. Καλά και ασφαλή κυνήγια. Προσωπικά πιστεύω ότι πειρες καλύτερο όπλο.
 
Στο κλείστρο σου έχει αριθμούς επάνω; Γιατί η κάνη δεν λέει τίποτα μπορεί ο αντιπρόσωπος να έχει κάνη από ποιο παλιο και να την έβαλε επάνω
Νομίζω το κλείστρο δεν γράφει κάτι. Το έψαξαν στο μαγαζί πολύ καλά και σημείωσαν τα πάντα στο χαρτί. Μόλις έχω νεώτερα θα ενημερώσω
 
Δεν υπάρχει λόγος να ταιριάξεις αριθμούς.
Μόνο αν πέφτει χέρι για εφαρμογές ή βολεύει στην διαδικασία παραγωγής που το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο.

@Panagiotis K.
Ούτε ο καθένας βάζει ότι κάνη θέλει σε όποια βάση θέλει.
Μέσα το όπλο έχει χαρτί που γράφει το ζευγάρι βάσης κάνης.
Πχ η δική μου είχε αυτό.

IMG_20200123_170953~5.jpg
 
Νομίζω το κλείστρο δεν γράφει κάτι. Το έψαξαν στο μαγαζί πολύ καλά και σημείωσαν τα πάντα στο χαρτί. Μόλις έχω νεώτερα θα ενημερώσω
Στην απόδειξη αγοράς αν κοιτάξεις προσεκτικά θα δεις ότι αναγράφονται οι αριθμοί βάσης, κάννης και κλείστρου. Στο κλείστρο το νούμερο είναι κτυπημένο στην περιστροφική κεφαλή από την δεξιά πλευρά
 
Από τις σφραγίδες του όπλου μπορείς να δεις την ημερομηνια (έτος) κατασκευής. Στη δική μου m4 αναγράφονται οι αριθμοί στην συσκευασία του όπλου και στην απόδειξη αγοράς. Αν δεν αναγράφεται αριθμός στο κλείστρο σημαίνει μάλλον ότι είναι όπλο που εισήχθη στην Ελλάδα πριν την 1-1-2022 όπου είναι πλέον υποχρέωση των εταιρειών και ευρωπαϊκή νομοθεσία η σήμανση με αριθμό και στο κλείστρο των ημιαυτόματων και επαναληπτικών όπλων
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top