Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Πάντως η centro που είχα αγοράσει καινούρια το 2000 ή 1999 δεν είχε κανένα πρόβλημα. Βέβαια τότε δεν έριχνε σχεδόν κανένας 28 αρια πόσω μάλλον 24 αρια!
Εγω τότε έριχνα σκητ και γιαυτό τα 24αρια ν9,5 τα έριχνα στις μαύρες, είχα ηδη πειστεί για την αποτελεσματικότητα τους μέχρι τα 25μ.
 
Τέτοιους κώνους έχουν φτιάξει κατά παραγγελία browning b25, l c Smith, Winchester super American, flodman υποθέτω και άλλοι. Προκειται για κώνους με διπλή γωνία και επιπλέον λείανση που κάνει την μετάβαση πιο ομαλή, στο ξεκίνημα για 5 έως 7 χιλιοστά με την μέγιστη επιτρεπτή γωνία 10,5° ή και μέχρι 11° , κατόπιν γωνία 2° μέχρι τον αυλό που (σύμπτωση ;), σε όσα όπλα είχαν αυτόν τον τύπο κώνου ο αυλός ήταν 18,51 με 18,55 χιλιοστά. Για να έχει το καλύτερο αποτέλεσμα η θαλάμη θα πρέπει να είναι σε μήκος όσο και το φυσίγγι ή 3 με 4 χιλιοστά κοντύτερη ,όχι μεγαλύτερη, δηλαδή αν χρησιμοποιούμε φυσίγγια 70 χιλιοστών η θαλάμη θα είναι από 65 έως 70 χιλιοστά.
Τρέχα γυρευε δηλαδή...
 
Δεν έχει κανένας φίλος σου θανατηφόρο όπλο με διευρυμένο ; 🤣
Πως τους ξέφυγε τέτοιο κελεπούρι ; 🤣

Πάντως στις δικές μου συγκριτικές δοκιμές με το όπλο που δεν σκοτώνει vs θανατηφόρο όπλο με τον ΙΔΑΝΙΚΟ αυλό, άνθρακες αποδείχθηκε ο θησαυρός.

Αν πέσει στα χέρια μου όπλο που πραγματικά κάνει την διαφορά σε διάτρηση ή συγκέντρωση θα το μάθετε.

Αυτοί που τα έχουν ντρέπονται μάλλον να τα παρουσιάσουν μην τα ματιάσουμε .yel.
Σε παρακολουθώ καιρό τώρα και δεν σου έχω γράψει ποτέ. Μόνο μια λέξη μπορώ να σου...ΜΠΡΑΒΟ.. Είσαι άξιος για αυτό που κάνεις και συγχαρητήρια για ότι μας παρουσιάζεις ....κάτοχος και γω μια μ2 max 5 και από χτες μιας vinci camo apg αυτή με τα 1290 από καλκατζακο....έχω επίσης στη συλλογή μου, ένα σεντ Ετιέν ρομπιστ222 μια Μπρέντα αλταιρ σπέσιαλ, ένα μπερεττα Σίλβερ πιτζεον, μιας Μπερέτα 391 λάιτ, και ένα Φράνκι ριμπ. Αυτό που έχω να πω όλα αυτά τα όπλα ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα η σε εμπλοκές η σε κάτι άλλο...μάλλον πιο ευαίσθητο από όλα το ρομπιστ...αγγαπαει τις χαμηλές γομοσεις....όμως το πώς καθετε στο χέρι το μ2 και σήμερα που δοκίμασα το vinci κανένα άλλο ....όσο για τις τουφεκιές, ίσως διάφορα μόνο το ρομπιστ.....όσο για τους αυλούς και τους κώνους λόγος να γίνετε ....πιστεύω ότι οι αδαείς και οι άνθρωποι που θέλουν να δείξουν ότι το δικό τους είναι το καλύτερο κατηγορούν τα benelli ....όταν τα δοκιμάσουν δε θα τα αλλάξουν....
 
Last edited:
πιστεύω ότι οι αδαείς και οι άνθρωποι που θέλουν να δείξουν ότι το δικό τους είναι το καλύτερο κατηγορούν τα benelli ....όταν τα δοκιμάσουν δε θα τα αλλάξουν....
Γενικά ότι όλοι θέλουν το δικό τους να είναι καλύτερο ισχύει.Οχι μόνο στα όπλα,αλλά γενικότερα Αλλα αν δεις όλα τα τελευταία post θα δεις ότι δεν κράζει κάνεις τα benelli.Το "κράξιμο" πέφτει για τους διευρυμένους αυλούς.Αρα όχι για benelli.
Να είσαι σίγουρος ότι αν είχες beretta θα έλεγες τα ίδια.
Αγαπάμε benelli,beretta,browning,franchi, Remington,winchester,κτλ κτλ κτλ
 
Για κάποιον που δεν έχει μεγάλες κ ιδιαιτερες απαιτησεις σε κυνήγια μεσαίων φτερωτων κ λαγου, οι μπενελες με τα μαμά τσοκ είναι μια χαρά.

Στελαρα μου μην υποτιμας οπλα..και θηραματα.Ολα τα οπλα με το καταλληλο
φυσιγγιο σκοτωνουν εκει που δεν πιστευουν τα ματια σου φιλε!!
 
Πες μας τι έχεις δει από optima, powerbore, tribore
Στέλιο με την benelli δεν έχω κάνει δοκιμές όσο με τις άλλες. Δεν είχε και πουλιά φετος, τώρα αρχισα να στρώνω με το όπλο αρχιζει και μου αρέσει αρκετά,αλλα πριν πώ οτιδήποτε θα περιμένω ακόμη λιγο στο κυνήγι και θα τη δω ακόμα και στα χαρτόνια. Οι άλλες 2 είναι παρόμοιες, με το 4 μαμά τσοκ πιο συγκεντρωτική η optima με το 3 αρι πολύ κοντά και οι 2. Δεν θέλουν πολύ ψάξιμο ειδικά στα τσιχλοφύσιγγα τις εχω ευχαριστηθεί και τις 2 έχω κάνει πολύ ωραίες τουφεκιές στις φάσες παλιότερα με την xlr αλλά και σε τσίχλες και με τα 2. Πάντως το 4 αρι τσοκ της beretta στις τσίχλες αν είχα δευτερο μη σου πώ οτι θα το έβαζα και στην επάνω κάννη!
 
Στέλιο με την benelli δεν έχω κάνει δοκιμές όσο με τις άλλες. Δεν είχε και πουλιά φετος, τώρα αρχισα να στρώνω με το όπλο αρχιζει και μου αρέσει αρκετά,αλλα πριν πώ οτιδήποτε θα περιμένω ακόμη λιγο στο κυνήγι και θα τη δω ακόμα και στα χαρτόνια. Οι άλλες 2 είναι παρόμοιες, με το 4 μαμά τσοκ πιο συγκεντρωτική η optima με το 3 αρι πολύ κοντά και οι 2. Δεν θέλουν πολύ ψάξιμο ειδικά στα τσιχλοφύσιγγα τις εχω ευχαριστηθεί και τις 2 έχω κάνει πολύ ωραίες τουφεκιές στις φάσες παλιότερα με την xlr αλλά και σε τσίχλες και με τα 2. Πάντως το 4 αρι τσοκ της beretta στις τσίχλες αν είχα δευτερο μη σου πώ οτι θα το έβαζα και στην επάνω κάννη!
Για το 4αρι το διαπίστωσα κ εγώ.
Σκούπα
 
Όχι δεν ισχύει αυτό που λες. Αν δεις κάνει λόγο για doppio cono και triplo cono. Έχει κανονικό κώνο προσαρμογής και μετά άλλο κώνο στην κάννη μέχρι να καταλήξει στην τελική σύσφιξη και στην steelium plus και pro έχει και τρίτο κωνικό τμήμα. Δηλαδή υιοθετεί την ίδια ακριβώς λογική που έχει και η Fabarm με το tribore. Απλά η Beretta άργησε 2 δεκαετίες να το σκεφτεί-εφαρμοσει. Αλλιώς αν ίσχυε αυτό που γράφεις θα είχαμε τεράστιες διαφυγές στις πιέσεις από τον αυλό στα 20.2 για δωδεκάρι φυσίγγι.
Οπότε απλά για να μην ονομάσει τις κάνες tribore μιλάει για κώνους 45 εκατοστών και βάλε...
Γιατί κώνος προσαρμογής είναι αυτός που μας βάζει τη γόμωση από τη θαλάμη στον αυλό του όπλου, από εκεί κι έπειτα οποιοσδήποτε κώνος δεν είναι κώνος προσαρμογής αλλά διαμόρφωση του αυλού της κάνης!!!
 
Οκ στο car.
Άλλα γιατί κάνουν παρεμβάσεις σε όπλα που γαμανε από το εργοστάσιο;
Μηπως δεν γαμανε κ τόσο τελικά;
Μπαίνουν στον κόπο και τα έξοδα και μετά τα πουλάνε γιατί; Δύο λόγους βλέπω αποτυχία επέμβασης χωρίς επιστροφή η το πρόβλημα ήταν στον χειριστή.Ας ξεκαθαρίσουμε ποια είναι τα μέτρα για κάθε θήραμα με το σωστό φυσίγγι- τσοκ και μετά με αποδείξεις να δούμε ποιο όπλο δεν πληρεί τις προϋποθέσεις.
 
Back
Top