Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Σε παρακολουθώ καιρό τώρα και δεν σου έχω γράψει ποτέ. Μόνο μια λέξη μπορώ να σου...ΜΠΡΑΒΟ.. Είσαι άξιος για αυτό που κάνεις και συγχαρητήρια για ότι μας παρουσιάζεις ....κάτοχος και γω μια μ2 max 5 και από χτες μιας vinci camo apg αυτή με τα 1290 από καλκατζακο....έχω επίσης στη συλλογή μου, ένα σεντ Ετιέν ρομπιστ222 μια Μπρέντα αλταιρ σπέσιαλ, ένα μπερεττα Σίλβερ πιτζεον, μιας Μπερέτα 391 λάιτ, και ένα Φράνκι ριμπ. Αυτό που έχω να πω όλα αυτά τα όπλα ποτέ δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα η σε εμπλοκές η σε κάτι άλλο...μάλλον πιο ευαίσθητο από όλα το ρομπιστ...αγγαπαει τις χαμηλές γομοσεις....όμως το πώς καθετε στο χέρι το μ2 και σήμερα που δοκίμασα το vinci κανένα άλλο ....όσο για τις τουφεκιές, ίσως διάφορα μόνο το ρομπιστ.....όσο για τους αυλούς και τους κώνους λόγος να γίνετε ....πιστεύω ότι οι αδαείς και οι άνθρωποι που θέλουν να δείξουν ότι το δικό τους είναι το καλύτερο κατηγορούν τα benelli ....όταν τα δοκιμάσουν δε θα τα αλλάξουν....
Έχω αλλάξει 4 μπενελι και καμιά 15 άρια άλλα όπλα όσοι συνεχίζεται να γράφεται ότι όλα τα όπλα είναι βλητικα το ίδιο έχετε έλλειψη εμπειριών και ντουφεκιών δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο το έργο κυνηγάω από 12 χρόνων με 12 Άρι και σε θήραμα έχω ρίξει τόσα φυσίγγια που μόνο με σκοπευτή συναγωνίζονται όχι με κυνηγό και έχω κυνηγήσει και παρέα με άνθρωπους που γράφανε το όνομα τους με σκακια στον αέρα που λέει ο λόγος κανείς δεν το υποστηρίζει αυτό που επιμενεται κάποιοι εδώ μέσα με ζωγραφιές και χαρτόνια και αδαής δεν υπάρχει υπάρχει η άποψη ανάλογης εμπειρίας καταλαβεται ότι αν η Ρεμί ή η Μπερέτα ήταν αδράνειας θα ψάχνατε μπενελι με τα κυάλια θα ήταν είδος προς εξαφάνιση σε σύγκριση βλητικα με τις παραπάνω και αφήνω και άλλες έξω που βρίσκονται ψηλότερα.Και όποιος θέλει παράδειγμα έχω γνωρίσει προσωπικά 6 οπλουργους αν τους ρωτήσετε θα ακούσετε ποιοί ψάχνουν τσοκ και τρέχουν για βελτιώσεις.3 μπενελι έχουν ξεχωρίσει οι παλιά με κανη σεντ Ετιέν και όχι όλες η super sport αν έχεις χέρια και η power bowr.Μιλαμε για μεικτό κυνήγι σε όλα τα θηράματα και καιρούς όχι με 50€ το κουτί τα φυσίγγια η με δράμια μόνο και μονοβολο και από το 0 και πάνω.
 
Παναγή δεν ηρεμείς λίγο που κάνεις λες και σε ταιζει η benelli?Όσοι κράζουν benelli κτλ χαβαλέ κάνουν, και χαρακτηρίζουν την benelli και όχι άτομα.
Ναι έχει ανάγκη η benelli να μηνύσει το αγοραστικό κοινό της Ελλάδας μην τυχόν και χάσει πελατεία.
Α το ρίξαμε στο χαβαλε τώρα .....εγώ ήρεμος είμαι και όλα τα όπλα σέβομαι....όμως αυτό που γίνεται με τα benelli δεν έχει προηγούμενο....θυμάμαι πριν 40 χρόνια όταν φίλος του πατέρα μου, γιατρός, είχε αγορασει μια benelli, τη κοιτάγαμε σα χαζοί...ποιος είχε χρήματα τότε!!!!! Κατέβαζε τις τσίχλες σε απογευματινό στο Λουρο Πρέβεζα και στο Κομπότι Άρτα, στα 40 με 50 μέτρα....στο θεό λέγαμε τότε....και τώρα ήρθαν οι πιτσιρικάδες κατηγορούν έναν θρύλο και όταν δούμε τα σκούρα, λέμε πλακιτσα κάνουμε.....κάποια στιγμή καλό είναι να τη σταματήσουν μη μπλέξουν...
 
Last edited:
Έχω αλλάξει 4 μπενελι και καμιά 15 άρια άλλα όπλα όσοι συνεχίζεται να γράφεται ότι όλα τα όπλα είναι βλητικα το ίδιο έχετε έλλειψη εμπειριών και ντουφεκιών δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο το έργο κυνηγάω από 12 χρόνων με 12 Άρι και σε θήραμα έχω ρίξει τόσα φυσίγγια που μόνο με σκοπευτή συναγωνίζονται όχι με κυνηγό και έχω κυνηγήσει και παρέα με άνθρωπους που γράφανε το όνομα τους με σκακια στον αέρα που λέει ο λόγος κανείς δεν το υποστηρίζει αυτό που επιμενεται κάποιοι εδώ μέσα με ζωγραφιές και χαρτόνια και αδαής δεν υπάρχει υπάρχει η άποψη ανάλογης εμπειρίας καταλαβεται ότι αν η Ρεμί ή η Μπερέτα ήταν αδράνειας θα ψάχνατε μπενελι με τα κυάλια θα ήταν είδος προς εξαφάνιση σε σύγκριση βλητικα με τις παραπάνω και αφήνω και άλλες έξω που βρίσκονται ψηλότερα.Και όποιος θέλει παράδειγμα έχω γνωρίσει προσωπικά 6 οπλουργους αν τους ρωτήσετε θα ακούσετε ποιοί ψάχνουν τσοκ και τρέχουν για βελτιώσεις.3 μπενελι έχουν ξεχωρίσει οι παλιά με κανη σεντ Ετιέν και όχι όλες η super sport αν έχεις χέρια και η power bowr.Μιλαμε για μεικτό κυνήγι σε όλα τα θηράματα και καιρούς όχι με 50€ το κουτί τα φυσίγγια η με δράμια μόνο και μονοβολο και από το 0 και πάνω.
 
Εν υπόψιν τα παλιά χρονια φίλος που ζουσε απο το κυνήγι παπιών κυνηγούσε με μπενελι και είχε αχρηστεψει 3 όπλα από τη φθορά και την αλμύρα αλλά με φυσίγγια παραγγελία μόνο.Και όταν είχε δει κάτι ντουφεκιες από τη 302 με 81 πόντους κανη που είχα είχε χαζεψει και μου ζητούσε τη κάνη .Γιατί σκοπευτικά ήταν μάγκας το ντουφέκι ήθελε.Παραδειγμα ανέφερα από τα δεκάδες που έχω συναντήσει.
 
Έχω αλλάξει 4 μπενελι και καμιά 15 άρια άλλα όπλα όσοι συνεχίζεται να γράφεται ότι όλα τα όπλα είναι βλητικα το ίδιο έχετε έλλειψη εμπειριών και ντουφεκιών δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο το έργο κυνηγάω από 12 χρόνων με 12 Άρι και σε θήραμα έχω ρίξει τόσα φυσίγγια που μόνο με σκοπευτή συναγωνίζονται όχι με κυνηγό και έχω κυνηγήσει και παρέα με άνθρωπους που γράφανε το όνομα τους με σκακια στον αέρα που λέει ο λόγος κανείς δεν το υποστηρίζει αυτό που επιμενεται κάποιοι εδώ μέσα με ζωγραφιές και χαρτόνια και αδαής δεν υπάρχει υπάρχει η άποψη ανάλογης εμπειρίας καταλαβεται ότι αν η Ρεμί ή η Μπερέτα ήταν αδράνειας θα ψάχνατε μπενελι με τα κυάλια θα ήταν είδος προς εξαφάνιση σε σύγκριση βλητικα με τις παραπάνω και αφήνω και άλλες έξω που βρίσκονται ψηλότερα.Και όποιος θέλει παράδειγμα έχω γνωρίσει προσωπικά 6 οπλουργους αν τους ρωτήσετε θα ακούσετε ποιοί ψάχνουν τσοκ και τρέχουν για βελτιώσεις.3 μπενελι έχουν ξεχωρίσει οι παλιά με κανη σεντ Ετιέν και όχι όλες η super sport αν έχεις χέρια και η power bowr.Μιλαμε για μεικτό κυνήγι σε όλα τα θηράματα και καιρούς όχι με 50€ το κουτί τα φυσίγγια η με δράμια μόνο και μονοβολο και από το 0 και πάνω.
Εγώ φίλε ούτε χαρτόνια ανεβάζω ούτε τίποτα....τις τουφεκιές που κάνω με τη μ2 δεν τις έχω κάνει με κανένα όπλο....δεν έχει να κάνει τοσο η συγκέντρωση όσο το πώς καθετε το όπλο και να μη κάνει εμπλοκές ..χτες πήρα η Βίντσι σήμερα τη δοκίμασα και έπαθα πλάκα...ελπίζω στη συνέχεια να βγει χωρίς εμπλοκές...Σαββατοκύριακο έχει περπατητο και θα τη λιώσω να δω τι γίνεται...πρώτη εντύπωση πάντως σε δοκιμές πάντως, δίσκοι, άριστη από όλη τη παρέα...
 
Α το ρίξαμε στο χαβαλε τώρα .....εγώ ήρεμος είμαι και όλα τα όπλα σέβομαι....όμως αυτό που γίνεται με τα benelli δεν έχει προηγούμενο....θυμάμαι πριν 40 χρόνια όταν φίλος του πατέρα μου, γιατρός, είχε αγορασει μια benelli, τη κοιτάγαμε σα χαζοί...ποιος είχε χρήματα τότε!!!!! Κατέβαζε τις τσίχλες σε απογευματινό στο Λουρο Πρέβεζα και στο Κομπότι Άρτα, στα 40 με 50 μέτρα....στο θεό λέγαμε τότε....και τώρα ήρθαν οι πιτσιρικάδες κατηγορούν έναν θρύλο και όταν δούμε τα σκούρα, λέμε πλακιτσα κάνουμε.....κάποια στιγμή καλό είναι να τη σταματήσουν μιλη μπλέξουν...
Ηταν οντως? γιατι ειναι πολλα μετρα και αρκετοι κανουμε λαθος, μη το παρεις προσωπικα, ειναι ενα θεμα που συχνα το συζηταμε εδω γιατι πολυ ευκολα μας γελαει το ματι.
 
Μπενελι και εμπλοκή δε υφίσταται είναι σπανιότατο σχεδόν ανύπαρκτο φαινόμενο και το να σου έρχεται το όπλο τόσο καλά είναι το σημαντικότερο από όλα τα υπόλοιπα είναι υπό διερεύνηση και εξαρτώνται από την ικανότητα την αντίληψη τον τρόπο και το που ντουφεκαει ο καθένας και τι απαιτήσεις έχει από τον εαυτό του.
 
Εγώ φίλε ούτε χαρτόνια ανεβάζω ούτε τίποτα....τις τουφεκιές που κάνω με τη μ2 δεν τις έχω κάνει με κανένα όπλο....δεν έχει να κάνει τοσο η συγκέντρωση όσο το πώς καθετε το όπλο και να μη κάνει εμπλοκές ..χτες πήρα η Βίντσι σήμερα τη δοκίμασα και έπαθα πλάκα...ελπίζω στη συνέχεια να βγει χωρίς εμπλοκές...Σαββατοκύριακο έχει περπατητο και θα τη λιώσω να δω τι γίνεται...πρώτη εντύπωση πάντως σε δοκιμές πάντως, δίσκοι, άριστη από όλη τη παρέα...
Οπλάρα η vinci!!!Το Σάββατο που είχα πάει μια βόλτα από τον Καλκατζάκο και χάζευα καραμπίνες εκτός την ακριβή σειρά της benelli όλα τα άλλα εμφανισιακά μου ήταν εντελώς αδιάφορα!!!Και κάποια στιγμή έπεσε το μάτι μου στις vinci!!!
Δεν τις είχα ξαναδεί από κοντά...για τα δικά μου γούστα είναι από τα ομορφότερα αυτογεμή αυτή τη στιγμή!!!
Ξέρω ότι στον πιο πολύ κόσμο δεν αρέσει εμφανισιακά κι αυτό έχει αντίκτυπο στην μεταπώλησή του αλλιώς σίγουρα θα την έπαιρνα!!!!
 
Μπενελι και εμπλοκή δε υφίσταται είναι σπανιότατο σχεδόν ανύπαρκτο φαινόμενο και το να σου έρχεται το όπλο τόσο καλά είναι το σημαντικότερο από όλα τα υπόλοιπα είναι υπό διερεύνηση και εξαρτώνται από την ικανότητα την αντίληψη τον τρόπο και το που ντουφεκαει ο καθένας και τι απαιτήσεις έχει από τον εαυτό του.
Αν δεν ήταν τότε όλοι οι άλλοι από την παρέα βαραγαν μέχρι τα 25 μέτρα...παραπάνω δεν έφταναν....!!!! Όπως όταν πέρναγε καμία σε κανονικό ύψος έλεγε ο μπαρμπας μου, άσε με γιατί μέχρι εκεί φτάνω....ο γιατρός με τη μπενελλι είχε βγει!!!! Και μιλάμε για παρέα 12 ατόμων με διάφορα όπλα ...με βανακι εταιρείας πήγαιναν όλοι μαζί...ώρα χρόνια και γω πιτσιρικά γύρω στα 16...τους τις μάζευα....ωραία χρόνια και πολύ τσίχλα........πάντα στη τσάντα τους είχε όλους!!!!κατεβαίναμε από Πρέβεζα Σ.Κ και ο καλύτερος πάντα ο γιατρός από 100 έως 140 πουλιά Σ.Κ....δε περιγράφω άλλο που λένε!!!!
 
Τενεκες η beretta?δεν φοβάσαι μην σε μηνύσει?
Εγώ φίλε δεν είμαι οπαδός καμιας εταιρίας.Οποτε άσε έπεσες σε κολώνα.
Franchi AFFINITY ήθελα να πάρω και εγώ αλλά τελικά πήρα κάτι άλλο.

Έτοιμοι για σαματά είστε σε αυτό το team και ταράζομαι.Φευγω
στασου που πας μυγδαλα.yel.
 
Δεν περιγράφω άλλο!
Θα με πουν αρχαιοκάπηλο!😟
9000.jpg
 
Εγώ φίλε ούτε χαρτόνια ανεβάζω ούτε τίποτα....τις τουφεκιές που κάνω με τη μ2 δεν τις έχω κάνει με κανένα όπλο....δεν έχει να κάνει τοσο η συγκέντρωση όσο το πώς καθετε το όπλο και να μη κάνει εμπλοκές ..χτες πήρα η Βίντσι σήμερα τη δοκίμασα και έπαθα πλάκα...ελπίζω στη συνέχεια να βγει χωρίς εμπλοκές...Σαββατοκύριακο έχει περπατητο και θα τη λιώσω να δω τι γίνεται...πρώτη εντύπωση πάντως σε δοκιμές πάντως, δίσκοι, άριστη από όλη τη παρέα...

Δεν σημαινει οτι επειδη δεν εχεις βγαλει καλυτερες τουφεκιες με αλλο
οπλο οτι μ2 ειναι το καλυτεροτερο οπλο.
Κανε και καμια δοκιμη στο χαρτονι...σε καλο θα σου βγει!!!

ΥΓ, Χωρις να λεω οτι τα μπενελι δεν ειναι καλα οπλα....
 
Αν χαρακτηρίζω εγώ τι να πουν οι άλλοι που μεταξύ σοβαρού και αστείου χαρακτηρίζουν και κοροϊδεύουν την πρώτη εταιρεία σε πωλήσεις....νερό σωλήνας από δω νερό σωλήνας από εκεί ...και απορω μια τέτοια εταιρεία, benelli, πως δεν έχει προχωρήσει σε μηνύσεις για δις φημιση προϊόντος, μια εταιρεία με τόσο αξιόπιστα όπλα.....δε θα πω κάτι άλλο και πάλι θα διαβάζω τις ασυναρτησίες μερικών για να δω μέχρι που μπορούν να φτάσουν και να δις φημουν την πρώτη εταιρεία παγκοσμίως σε πωλήσεις όπλων....
Αν μάθεις πως ξεκίνησε η μπαρούφα ότι οι Benelles δεν σκοτώνουν και τραυματίζουν θα ξεραθείς στα γέλια.
Μην δίνεις και πολύ σημασία.

Είναι επίσης χρήσιμη μπαρούφα γιατί κάποιοι βγάζουν χρήμα από όπλα που δεν ζητάνε τίποτα.
Οπότε καταλαβαίνεις ...

Πάντως έχει βελτιωθεί η κατάσταση οφείλω να ομολογήσω.
Τώρα δεν λένε σωρηδόν ότι δεν σκοτώνουν καθόλου, λένε ότι οι άλλες σκοτώνουν λίγο καλύτερα.
Εεε το λίγο δεν μας πειράζει.
Ας φεύγει και τίποτα ...
 
Έχω αλλάξει 4 μπενελι και καμιά 15 άρια άλλα όπλα όσοι συνεχίζεται να γράφεται ότι όλα τα όπλα είναι βλητικα το ίδιο έχετε έλλειψη εμπειριών και ντουφεκιών δεν μπορώ να το αναλύσω άλλο το έργο κυνηγάω από 12 χρόνων με 12 Άρι και σε θήραμα έχω ρίξει τόσα φυσίγγια που μόνο με σκοπευτή συναγωνίζονται όχι με κυνηγό και έχω κυνηγήσει και παρέα με άνθρωπους που γράφανε το όνομα τους με σκακια στον αέρα που λέει ο λόγος κανείς δεν το υποστηρίζει αυτό που επιμενεται κάποιοι εδώ μέσα με ζωγραφιές και χαρτόνια και αδαής δεν υπάρχει υπάρχει η άποψη ανάλογης εμπειρίας καταλαβεται ότι αν η Ρεμί ή η Μπερέτα ήταν αδράνειας θα ψάχνατε μπενελι με τα κυάλια θα ήταν είδος προς εξαφάνιση σε σύγκριση βλητικα με τις παραπάνω και αφήνω και άλλες έξω που βρίσκονται ψηλότερα.Και όποιος θέλει παράδειγμα έχω γνωρίσει προσωπικά 6 οπλουργους αν τους ρωτήσετε θα ακούσετε ποιοί ψάχνουν τσοκ και τρέχουν για βελτιώσεις.3 μπενελι έχουν ξεχωρίσει οι παλιά με κανη σεντ Ετιέν και όχι όλες η super sport αν έχεις χέρια και η power bowr.Μιλαμε για μεικτό κυνήγι σε όλα τα θηράματα και καιρούς όχι με 50€ το κουτί τα φυσίγγια η με δράμια μόνο και μονοβολο και από το 0 και πάνω.
Φίλε μου δεν αμφισβητώ τις εμπειρίες σου αλλά χωρίς παρεξήγηση η εμπειρία στον κυνηγοτοπο δεν παιζει καμία απολύτως σημασία. Δεν χρειάζεται εμπειρία για να συγκρίνεις μια κάννη. Δοκιμές χρειάζονται με όσο το δυνατόν σταθερές τις εξωτερικές παραμέτρους που δεν έχουν σχέση με την κάννη ώστε να βγουν ασφαλή συμπεράσματα που στον κυνηγοτοπο αποκλείεται να βγουν.

Όσο για τις άλλες εταιρείες. Εχει και η browning αδράνειας που έχει και διευρυμένο αυλο και φαρμακερη κάννη. Και η Breda το ιδιο και η Beretta και η franchi και η Marochi μέχρι και η Baikal και ασφαλώς τόσες άλλες τουρκικές εταιρείες που αντιγράφουν την Benelli έχουν αδράνειας. Μόνο η Fabarm , Winchester και Remington με τις φαρμακερές καννες τις που ήταν τόσο καλές και κερδοφόρες που χρεοκόπησε δεν έχουν βγάλει αδράνειας ακόμη. Αλλά και όλες αυτές μαζί να τις αθροίσεις συνολικα τις πωλήσεις τις Benelli και παλι ίσως δεν τις φτάνουν. Οπότε ποια εταιρεία περιμένεις να βγάλει ακόμη αδράνειας όπλο για να ξεπεράσει τις πωλήσεις της Benelli;
 
Back
Top