Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Η διαφορά στις αμερικανες είναι ότι η περιφέρεια είναι ωφέλιμη όπως το κέντρο.αυτο κάνει τόσο η rem όσο η win και η brow που εντάξει δεν είναι και τόσο αμερικανες αλλά κινούνται στην ίδια λογική.η αντίστοιχη ιταλική που το κάνει αυτό είναι η φαμπαρμ κατά τη γνώμη μου
Το θεωρώ μεγάλη μούφα αυτό με την περιφερειακή διάτρηση ...
Είναι τόσο σημαντικό δε, που κανένας δεν μπήκε στον κόπο να το δοκιμάσει ... 🤣
Κάτι σαν την διάτρηση των Kicks ένα πράμα ... 🤣
 
Γιατί με έβαλες να ρίξω φθηνά φυσίγγια τότε ρε συ και δεν μου έλεγες ότι δεν θα δω διαφορές ? 🤣
Σε πρόλαβα όμως ... Benelli και Rem μηδενική διαφορά και στην διάτρηση σε 3 δοκιμές ...
Το περίεργο θα ήταν να είχαν ...
Περίμενε τώρα.τεστ διάτρησης δε γίνεται ούτε με καταλόγους ούτε με χαρτιά ούτε με τέτοια συναφή.τεστ διάτρησης γίνεται με βαλιστικο τζελ σε μια μεγάλη γκάμα γραμμαρίων και φυσιγγιων
 
Που σημαίνει πως περισσότερα σκακια είναι πιο ωφέλιμα άρα μεγαλύτερη διάτρηση σε μεγαλύτερο ποσοστό σκαγιων .
Ωφέλιμα σκάγια σημαίνει πιο σφαιρικά.
Πιο σφαιρικά σημαίνει μεγαλύτερη συγκέντρωση.
Αν αυτή δεν υπάρχει, σημαίνει ίδια ακριβώς διάτρηση κέντρου και περιφέρειας (πάντα με το ίδιο φυσίγγι).
Κάντε όσες δοκιμές θέλετε να αποδείξετε το αντίθετο ... θα αποτύχετε.
 
Περίμενε τώρα.τεστ διάτρησης δε γίνεται ούτε με καταλόγους ούτε με χαρτιά ούτε με τέτοια συναφή.τεστ διάτρησης γίνεται με βαλιστικο τζελ σε μια μεγάλη γκάμα γραμμαρίων και φυσιγγιων
Κάνεις λάθος ... γίνεται και με χαρτιά και με λαμαρίνες και με θηράματα και με ότι μπορεί να τρυπηθεί.
Απλώς το τζελ είναι το στάνταρ.

Για να το κάνω πιο απλό ... αν ρίξεις στον ίδιο τενεκέ και το ένα φυσίγγι τον τρυπήσει μπρος πίσω ενώ του δεύτερου κολλήσουν τα σκάγια στην πρώτη πλευρά και δεν τον τρυπήσει ούτε ένα, .... δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ?

Σωστό για την μεγάλη γκάμα ...
 
Ωφέλιμα σκάγια σημαίνει πιο σφαιρικά.
Πιο σφαιρικά σημαίνει μεγαλύτερη συγκέντρωση.
Αν αυτή δεν υπάρχει, σημαίνει ίδια ακριβώς διάτρηση κέντρου και περιφέρειας (πάντα με το ίδιο φυσίγγι).
Κάντε όσες δοκιμές θέλετε να αποδείξετε το αντίθετο ... θα αποτύχετε.
Άρα πάλι η optima Hp κερδίζει που έχει καλύτερη συγκέντρωση😋😋
 
Τα έχουμε πει και αυτά ... γιατί οι τρίφτες αποδίδουν ...
Νομίζω ότι μιλάμε για μαμά όπλα ...
Όταν βλέπεις τρελή διαφορά στο θήραμα, δεν βλέπεις διαφορά στο χαρτί και στην λαμαρίνα δηλαδή ?
Αν δεν βλέπεις, τότε γιατί συζητάμε ?

Μπορεί να υπάρχει φυσίγγι που να τα πάει πολύ καλά στο χαρτί και στην λαμαρίνα και να είναι μάπα στο κυνήγι ?
Εγώ δίνω μηδενικές πιθανότητες αν η πυρίτιδα είναι αστέρι.
Αν τα πάει μάπα, φταίει ο χειριστής.
Βασίλη όταν λέω μην κοιτάς τον πίνακα, το λέω γιατί δεν είναι στης πραγματικές συνθήκες, για βάλε να έχει πάγο να είναι βρεγμένο το παπί και όλα αυτά που συμβαίνουν όταν είμαστε για κυνήγι, για υδρόβια μηλαμε, και να τρέμει η Μασσαλία σου από το κρύο, είναι ίδιες συνθήκες όταν δοκιμάζεις στον πίνακα. Σαφώς και μαθενουμε από τον πίνακα μας δείχνει ότι δεν πάει κάτι καλά και να το διορθώσουμε αλλά μέχρι εκεί όμως, έτσι το βλέπω, μπορεί να είμαι λάθος, αλλά αυτό εφαρμόζω.
 
Έχω γράψει σε παλαιότερο ποστ αν ψάξεις θα το βρεις ότι ποτέ η Αμερικανες δεν έδωσαν σεβαστή διαφορά συγκεντρώσης αλλού είναι ο λόγος υπεροχής της ισχυρότατης περιφερειακής διάτρησης που μας είναι αδύνατον να την μετρήσουμε.Γιαυτο έχω γράψει επανειλημμένα ότι οι σωστές δοκιμές θέλουν πίνακα 2x2 για να δεις όλη την ντουφέκια και την αποτύπωση των σκαγιων .
 
Ακούστε και καμιά αλήθεια για το 10% μεγαλύτερη συγκέντρωση.
10% σημαίνει χοντρικά και υπό πολλές προυποθέσεις 1 θήραμα περισσότερο στα 10 ή 2 στα 20.
Και αυτό στα μικρά σε μέγεθος θηράματα ... στα μεγάλα είναι αδιάφορο το 10%.

Θέλετε να πιστέψω ότι κάνατε στατιστική ανάλυση και ξεχωρίσατε βλητική απόδοση κάνης με ένα θήραμα περισσότερο στα 10 ?
Και μάλιστα σε άσχετες και άγνωστες αποστάσεις με άγνωστη σκοπευτική ικανότητα ?
Δεν ισχύουν αυτά τα πράγματα ...

10% επίσης δεν σημαίνει ρίχνω στον Θεό ... το 10% εξανεμίζεται περίπου 3μ πιο μακρυά από τα 36.
Ρίξτε στα 36 και στα 39 και θα το διαπιστώσετε.
 
Βασίλη όταν λέω μην κοιτάς τον πίνακα, το λέω γιατί δεν είναι στης πραγματικές συνθήκες, για βάλε να έχει πάγο να είναι βρεγμένο το παπί και όλα αυτά που συμβαίνουν όταν είμαστε για κυνήγι, για υδρόβια μηλαμε, και να τρέμει η Μασσαλία σου από το κρύο, είναι ίδιες συνθήκες όταν δοκιμάζεις στον πίνακα. Σαφώς και μαθενουμε από τον πίνακα μας δείχνει ότι δεν πάει κάτι καλά και να το διορθώσουμε αλλά μέχρι εκεί όμως, έτσι το βλέπω, μπορεί να είμαι λάθος, αλλά αυτό εφαρμόζω.
Μια χαρά τα λες ...
 
Έχω γράψει σε παλαιότερο ποστ αν ψάξεις θα το βρεις ότι ποτέ η Αμερικανες δεν έδωσαν σεβαστή διαφορά συγκεντρώσης αλλού είναι ο λόγος υπεροχής της ισχυρότατης περιφερειακής διάτρησης που μας είναι αδύνατον να την μετρήσουμε.Γιαυτο έχω γράψει επανειλημμένα ότι οι σωστές δοκιμές θέλουν πίνακα 2x2 για να δεις όλη την ντουφέκια και την αποτύπωση των σκαγιων .
Εκτός από ταχύτητα - συγκέντρωση παίζει ρόλο κ η άτρακτος.
Κ τελικά πιστεύω ότι ολα είναι θέμα παντρεματος
 
Δε κατηγορεί κανείς κάποιο όπλο Ηλία όλα σκοτώνουν απλά κάποια καλυτερα σαν τα αυτοκίνητα όλα σε πάνε στο προορισμό αλλά το πώς έχει μεγάλη διαφορά.Αν και πρώην κάτοχος και ίσως και μελλοντικός πάλι κάποια στιγμή της benelli ,όσο κάποιοι γράφουν ότι όλα είναι ίδια τόσο θα τους θυμίζω το αντίθετο.
 
Κάνεις λάθος ... γίνεται και με χαρτιά και με λαμαρίνες και με θηράματα και με ότι μπορεί να τρυπηθεί.
Απλώς το τζελ είναι το στάνταρ.

Για να το κάνω πιο απλό ... αν ρίξεις στον ίδιο τενεκέ και το ένα φυσίγγι τον τρυπήσει μπρος πίσω ενώ του δεύτερου κολλήσουν τα σκάγια στην πρώτη πλευρά και δεν τον τρυπήσει ούτε ένα, .... δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα ?

Σωστό για την μεγάλη γκάμα ...
Φανταζομαι μπενελλι με λ@μπρο......cofee.
 
όσο κάποιοι γράφουν ότι όλα είναι ίδια τόσο θα τους θυμίζω το αντίθετο.
Εμπιστεύομαι καλύτερα ότι βλέπω με τα μάτια μου Γιάννη παρά αυτά που μου λένε ...

Παρεπιπτόντως Moss έχει ο φίλος μας ...

Τρομερά οικολογικές τουφεκιές πραγματικά ... !!! αγκομαχώντας έφτασαν το 50% με mod στα 36,5m με #3. 🤣
Διαλέγουν φυσίγγια μάλλον και αυτές ή είναι χαλασμένες ...
Άσε ρε συ ... θα μείνω με την παλιοΜ2 ... 🤣ρίχνει καλύτερα ...

1677504137289.png

 
Last edited:
Εμπιστεύομαι καλύτερα ότι βλέπω με τα μάτια μου Γιάννη παρά αυτά που μου λένε ...

Παρεπιπτόντως Moss έχει ο φίλος μας ...

Τρομερά οικολογικές τουφεκιές πραγματικά ... !!! αγκομαχώντας έφτασαν το 50% με mod στα 36,5m με #3. 🤣
Διαλέγουν φυσίγγια μάλλον και αυτές ή είναι χαλασμένες ...
Άσε ρε συ ... θα μείνω με την παλιοΜ2 ... 🤣ρίχνει καλύτερα ...

View attachment 67652

ελα μωρε ενα κωνο θελει .very funny. .very funny. .very funny.
 
Γράψτε και άλλες οπλάρες να τις γειώσω ...
.sarcastic.


Και θα συνεχίσω μέχρι να καταλάβετε ότι το φυσίγγι που ταιριάζει με την κάνη και το τσοκ κάνει την διαφορά ...
Εχω γράψει 10 φορές ότι η οπτιμα σε δοκιμές έδωσε πολύ καλύτερη τουφεκιά στα περισσότερα φυσιγγια. Δοκιμασμενο σε θηραμα κ χαρτί.
Τα ίδια θα λέμε πάλι; .hair.
 
Back
Top