Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Άρα το οπλο ριχνει τα παντα (με το κατάλληλο τσοκ).
Τα τσοκ είναι για ατσάλινα από τη στιγμή που το αναηραφουν.τωρα για τη κανη mail με τον αριθμό της στην εταιρεία για απαντηση
Τα πράγματα νομίζω ειναι απλά (πάντα από το Αγγλικό κείμενο)

Υπάρχουν δύο τύποι φυσιγγίων με ατσάλινα σκάγια:
Standard Steel και High Performance Steel
(Δείτε τον παρακάτω πίνακα για κριτήρια).

Τα φυσίγγια Standard Steel μπορούν να ριχθούν από οποιοδήποτε όπλο πιστοποιημένο στα 930 bar και μέσω οποιουδήποτε τσοκ.

Τα φυσίγγια High Performance Steel θα πρέπει να επισημαίνονται πάντα ως τέτοια στο κουτί και θα πρέπει να ρίχνονται μόνο με όπλα που έχουν περάσει από πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια (Steel Shot proof). Αυτά τα όπλα θα πρέπει να πιστοποιούνται τουλάχιστον στα 1320bar, να φέρουν σφραγίδα "Steel Shot" δηλαδή την Fleur de Lis.
Τα περισσότερα φυσίγγια High Performance Steel μπορεί να ριχθούν μέσω οποιουδήποτε τσοκ, αλλά συνιστάται να μην χρησιμοποιείται τσοκ μεγαλύτερο από 3* για μεγέθη σκαγιών BB (4,1 mm) ή μεγαλύτερα.
1678624731534.png

Άρα θεωρητικά πάντα όποιο όπλο δεν έχει πιστοποίηση για ατσάλινα ... (τον κρίνο), ανεξάρτητα τις πιέσεις που είναι δοκιμασμένο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ HIGH PERFORMANCE με απλά λόγια δηλαδή είναι ΑΧΡΗΣΤΟ ΓΙΑ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΘΕΡΜΟΒΑΡΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.

Εγώ έτσι το καταλαβαίνω ...

Επίσης η cip ορίζει την μέγιστη ταχύτητα στα 2,5m στα 430m/s.
 
εγώ χάζευα λίγο τον ναυπλιωτη, βγάζει δύο τύπους ατσαλια , ένα 30 γρ για όπλα δοκιμασμένα στα 900 bars και ένα 36γρ magnum για οπλα δοκιμασμενα στα 1370.
Υπάρχει μια θεωρεία που λέει ότι οι παλιές κάνες εφόσον τα τσοκ είναι πιστοπ για ατσάλινα ρίχνουν μέχρι 30 γραμ νο 4
 
Βλέπω ενδιαφέρον για τα ατσάλινα σκάγια. Καλά κάνουμε όμως γιατί θα έρθει και αυτό το κακό σύντομα.
Μπορεί να γίνει διαχωρισμός.δε γίνεται στα εδαφοβια όπως ο λαγός π.χ να γίνουν υποχρεωτικά γιατί θα στεαβωθει πολύς κόσμος.ηδη όμως σε πολλά σκοπευτήρια ανά τον κόσμο τ ατσάλινα είναι υποχρεωτικα
 
Αυτα που θα είναι πλέον δύσχρηστα θα είναι τα παλιά όπλα με σταθερά τσοκαρισματα
Απλό πράγμα δεν πηγαίνεις για υδρόβιο με αυτά ή πας σε οπλουργο και τα ανοίγεις σε 3+ * και καθάρισες εφόσον έχουν τις προδιαγραφές πιέσεων .
 
28 γρ κόντρα δόση να ρίχνεις φωτοβολίδες
Είχα ρίξει μια φορά κάτι clever ατσάλινα 32 γραμ νο 9 με 4 άστρα με μια 391 που είχα.3 τσίχλες έριξα μέχρι τα 35 μέτρα και μου τις έφερε ο σκύλος άχρηστες.πολυ συγκέντρωση.οποτε ναι μονο 28 αν ποτέ γίνει αυτό
 
Βλέπω να βγαίνουν τσοκ extra extra bell για ατσαλινα για τσιχλα και μπεκάτσα :(. Μέχρι τώρα η τεχνολογία κυνηγουσε τις συγκεντρώσεις, στο μελλοντην διασπορα.
Μακάρι να μην γινουν ποτέ. Και τα καλαμάκια να επανέρθουν. Ουτε μια φράπα σωστή δεν μπορουμε να πιούμε.
 
Βλέπω να βγαίνουν τσοκ extra extra bell για ατσαλινα για τσιχλα και μπεκάτσα :(. Μέχρι τώρα η τεχνολογία κυνηγουσε τις συγκεντρώσεις, στο μελλοντην διασπορα.
Μακάρι να μην γινουν ποτέ. Και τα καλαμάκια να επανέρθουν. Ουτε μια φράπα σωστή δεν μπορουμε να πιούμε.
Έχω βρει μαγαζί κι έχω κάνα 2 χιλ καλαμάκια πλαστικά.νομιζω ότι θα κονομησω τώρα στα γεραματα
 
Τα πράγματα νομίζω ειναι απλά (πάντα από το Αγγλικό κείμενο)

Υπάρχουν δύο τύποι φυσιγγίων με ατσάλινα σκάγια:
Standard Steel και High Performance Steel
(Δείτε τον παρακάτω πίνακα για κριτήρια).

Τα φυσίγγια Standard Steel μπορούν να ριχθούν από οποιοδήποτε όπλο πιστοποιημένο στα 930 bar και μέσω οποιουδήποτε τσοκ.

Τα φυσίγγια High Performance Steel θα πρέπει να επισημαίνονται πάντα ως τέτοια στο κουτί και θα πρέπει να ρίχνονται μόνο με όπλα που έχουν περάσει από πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια (Steel Shot proof). Αυτά τα όπλα θα πρέπει να πιστοποιούνται τουλάχιστον στα 1320bar, να φέρουν σφραγίδα "Steel Shot" δηλαδή την Fleur de Lis.
Τα περισσότερα φυσίγγια High Performance Steel μπορεί να ριχθούν μέσω οποιουδήποτε τσοκ, αλλά συνιστάται να μην χρησιμοποιείται τσοκ μεγαλύτερο από 3* για μεγέθη σκαγιών BB (4,1 mm) ή μεγαλύτερα.
View attachment 68311

Άρα θεωρητικά πάντα όποιο όπλο δεν έχει πιστοποίηση για ατσάλινα ... (τον κρίνο), ανεξάρτητα τις πιέσεις που είναι δοκιμασμένο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙΑ HIGH PERFORMANCE με απλά λόγια δηλαδή είναι ΑΧΡΗΣΤΟ ΓΙΑ ΠΑΠΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗ ΘΕΡΜΟΒΑΡΙΚΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.

Εγώ έτσι το καταλαβαίνω ...

Επίσης η cip ορίζει την μέγιστη ταχύτητα στα 2,5m στα 430m/s.
Τα μπαικαλ δεν εχουν σφραγιδα για τα ατσαλινα Βασιλη αλλα ριχνουν κανονικα !!!
 
Μπράβο Βασίλη έχεις δίκιο, έψαξα και βρήκα ποτέ ακριβώς την πήρα, και η αγορά έγινε 31.12.2002. :)
santa-with-gun-vector-clipart_csp11701906.jpg
 
Back
Top