Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν προτρεχω,απαντησα και πιο πανω οτι τραυματισμενα θηραματα μπορει να εχουμε και στα 15 και στα 45 μετρα...με την ιδια λογικη οσοι πανε για τσιχλες χωρις σκυλο ειναι ανηθικοι γιατι μπορει να τραυματισουν και να χασουν αλλες τοσες ακομη κι αν ειναι εντος "οριων"?...δεν ειναι ετσι ομως γιατι εγω μπορει να εχω την δυνατοτητα να εχω σκυλο ενω καποιος αλλος οχι(ειτε λογω χωρου ειτε λογω οικονομικων)...ακομη και καθιστα φευγουν τραυματισμενα...Κυνηγι παω μονο με σκυλο και ξερω ακομη και τραυματισμενο αν πεσει θα το βρω,χωρις σκυλο δεν παω...Εσυ δηλαδη που ντουφεκας εντος "οριων" δεν τραυματιζεις ή δεν εχεις χαμενα?
Πώς δεν έχω χαμένα και οι τουφεκιές μου είναι μέχρι τα 30 άντε 35 μέτρα .Το λειοκαννο κυνηγετικό όπλο έχει συγκεκριμένες δυνατότητες .Η άποψη μου ήταν για αυτούς που προσπαθούν να του αυξήσουν το δραστικό βεληνεκές χωρίς να μπορούν να το υποστηρίξουν.
 
Σήμερα,που το κυνήγι είναι σπορ,χόμπυ όπως θες πέστο,τα ομοιώματα,κραχτες κλπ χαρακτηρίζονται ναι μεν ως "ανήθικη"πρακτική ,η οποία ομως περιχαρακώνεται κ αυτή με τη σειρά της γύρω απ' την καθαρή βολή κ προβάλει ως άλλοθι ανωφελους τραυματισμούς κ χαμένα θηράματα‼️ παλαιότερα τώρα(εποχές του πατέρα μου) τότε που το κυνήγι ήταν "καθαρα" προς εξεύρεση τροφής ,τροφής που παρεχει η φύση‼️ κ παρόλο που δεν ακολουθούσε κανείς αυτήν τουλάχιστον την πρακτική.....(είχαν άλλες,όπως θηλιές-διχτυα κλπ από άτομα δίχως τουφεκι )διότι υπηρχε πληθώρα θηραμάτων ,δεν θα ήταν καθολου ανήθικη κατ εμε η εφαρμογή της ανωθι πρακτικης...εαν κ εφόσον η καρπωση ήταν τόσο όσο‼️δεν απεκλινε δλδ απ' τον αρχικό σκοπό της‼️
Σε μια δυσκολη περίοδο της ζωής μου έθρεψαν την οικογένεια μου με κυνήγι και ψάρεμα,γιατί τυχαία λόγο εργασίας είχα πρόσβαση σε κυνήγι χωρίς άλλα έξοδα εκτός από μια άδεια.
 
Σιγα ρε Παναγιωτη τι λεμε...? οτι δεν σκοτωνουν λεμε απο κει και περα ομως ειναι και γαμω τα οπλα...
Τωρα ρε παιδια σοβαρα οσοι εχετε Benelli καθεστε και στενοχωριετε ή σας πειραζουν αυτα που γραφουν καποιοι(μεσα σε αυτους και εγω...) για τα οπλα σας...εγω δηλαδη που εχω ΑΤΑ και Almar(και benelli...) τι να πω με αυτα που εχω ακουσει...?Εγω ξερω οτι αν καποιος ειναι ευχαριστημενος απο το οπλο του δεν παν να λενε οι αλλοι οτι θελουν...εγω απλα ξερω και απο μεσα μου γελαω...
 
.Το λειοκαννο κυνηγετικό όπλο έχει συγκεκριμένες δυνατότητες
Εδω οι αποψεις διιστανται...αν θελεις και δεν βαριεσαι διαβασε το thread "τουφεκιες στα ορια" να δεις εκει μεσα να τι γινεται και τι γραφεται για αυτα τα "ορια"...
 
Φίλε μου προτρεχεις ,μιλάω για πάπιες χήνες φάσες, εσύ θεωρείς κυνηγετική αξιοπρέπεια το να καρπώνεσαι έναν αριθμό θηραμάτων και να τραυματιζεις πολλαπλάσια επειδή τα τουφεκας στα όρια και εκτός ;
Τα ιδια τουφέκια εχουμε;;;;
 
Δεν παω...

Δεν παιρνω...

Ο κακος καιρος ειναι και για αυτα και για μενα...

Την καλυψη αποκρυψη την χρησιμοποιουν ολοι οι κυνηγοι της φυσης...την αλλη φορα θα χρησιμοποιησω κατι συνολακια που ξεμειναν απο το gay pride...

Ποτε...παω μονος μου ενα οπλο ενας σκυλοςκαι εγω...αντε καποιες φορες παω με ενα φιλο που μαζι του ξεκινησα να κυνηγαω λαγο και εγω δεν ειχα(ουτε τωρα εχω πλεον...)

Ειμαι σε νησι...
Μην το παίρνεις προσωπικά γενικά μιλάω.
Τα έχω κάνει όλα τα παραπάνω και δεν αισθάνομαι καμιά ανηθικότητα.
Η ηθική είναι προσωπική και η νομοθεσία καθολική.

Αυτό είναι το κυνήγι, παρατήρηση, αναμονή, προσέλκυση και τελικά κάρπωση.
Χαμένα πάντα θα υπάρχουν, κάνουμε υπερπροσπάθεια να τα βρούμε αλλά αν δεν μπορέσουμε θα θρέψουν άλλα ζουλάπια.
 
Εδω οι αποψεις διιστανται...αν θελεις και δεν βαριεσαι διαβασε το thread "τουφεκιες στα ορια" να δεις εκει μεσα να τι γινεται και τι γραφεται για αυτα τα "ορια"...
Τα όρια είναι για λίγους και για να φτάσεις να τα έχεις επαναλαμβανόμενα θα γίνουν πράγματα που δεν γράφονται.Δυστυχως οι πολλές απαγορεύσεις η αδιαφορία της ΚΣΕ οδήγησε σε αυτες τις επιλογές .Θα ήθελα να δω κάποια βίντεο με κυνήγι στα όρια αν υπάρχουν.
 
Last edited:
Τα όρια είναι για λίγους και για να φτάσεις να τα έχεις επαναλαμβανόμενα θα γίνουν πράγματα που δεν γράφονται.Δυστυχως οι πολλές απαγορεύσεις η αδιαφορία της ΚΣΕ οδήγησε σε αυτες τις επιλογές .Θα ήθελα να δω κάποια βίντεο με κυνήγι στα όρια αν υπάρχουν.
Ένα πιατακι σπάει με φυσίγγι 28 γραμμαρίων στα 90 100 120 130 μέτρα οπότε ξεχνάμε ότι το όριο του λειοκανου είναι τα περίφημα 36,5 μέτρα.υπαρχουν βιντεάκια με τουφεκιές από τα 60 70 80 ως 85-90 μέτρα.προσωπικα δεν έχω ούτε την εμπειρία ούτε και τη τρέλα να τουφεκαω πάνω απ' τα 40 μέτρα πάρα σε ελάχιστες περιπτώσεις.ευχαριστημενος είμαι όταν στον κύκλο των 40 μέτρων θα μπορέσω να πάρω τα 7 η τα 8 στα 10 θηράματα που θα περάσουν σ αυτή την αποσταση.απο κει και πέρα αν κάποιος θέλει και μπορεί να τουφεκαει εκεί περι ορεξεως κολοκυθόπιτα.επισης επειδή γίνεται μεγάλη συζήτηση για τα φρενατα είναι τσοκ που χρησιμεύουν σε συγκεκριμένα κυνήγια και σε ανοικτό πεδίο.εμενα που κατά κύριο λόγο κυνηγάω τσίχλα δε μου είναι και τόσο χρήσιμα.τα δοκίμασα και εφυγαν
 
οπότε ξεχνάμε ότι το όριο του λειοκανου είναι τα περίφημα 36,5 μέτρα
Κανένας δεν το πιστεύει αυτό Ευρυπίδη.
Τα 36,5m είναι το παγκόσμιο στάνταρ των δοκιμών και δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 100+ χρόνια για πολλούς λόγους.

Επίσης όταν μιλάμε για όρια λειόκανου πρέπει να καθορίσουμε την λέξη "όριο".
Δεν νομίζω ότι κάποιος έχει ορισμό.
Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βρω.

Τα 36,5m όμως δεν είναι μια κοντινή ούτε μια μέσης απόστασης τουφεκιά.
Και αυτό το καταλαβαίνουμε επειδή στις στατικές δοκιμές χωρίς στιριγμένο όπλο δεν πάνε όλες κέντρο.
Άρα είναι μια μακρινή τουφεκιά που αν πήγαινε πάντα κέντρο είναι μέσα στις δυνατότητες οποιουδήποτε όπλου, σε νορμάλ συνθήκες και με σωστό σκάγι, με απλό εμπορικό φυσίγγι.
 
Κανένας δεν το πιστεύει αυτό Ευρυπίδη.
Τα 36,5m είναι το παγκόσμιο στάνταρ των δοκιμών και δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 100+ χρόνια για πολλούς λόγους.

Επίσης όταν μιλάμε για όρια λειόκανου πρέπει να καθορίσουμε την λέξη "όριο".
Δεν νομίζω ότι κάποιος έχει ορισμό.
Εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να βρω.

Τα 36,5m όμως δεν είναι μια κοντινή ούτε μια μέσης απόστασης τουφεκιά.
Και αυτό το καταλαβαίνουμε επειδή στις στατικές δοκιμές χωρίς στιριγμένο όπλο δεν πάνε όλες κέντρο.
Άρα είναι μια μακρινή τουφεκιά που αν πήγαινε πάντα κέντρο είναι μέσα στις δυνατότητες οποιουδήποτε όπλου, σε νορμάλ συνθήκες και με σωστό σκάγι, με απλό εμπορικό φυσίγγι.
Το παγκόσμιο στάνταρ των 40 γιαρδων,όμως κρύβει ελλατωματικα τσοκ.Πρόβλημα να στείλεις κέντρο μια τουφεκιά σε στατικό στόχο στα 36,5 μέτρα,αλλά και στα 40 ακομη δεν υπάρχη.Απο τα 45,ναι,αρχίζει η υποχρέωση να σηκώνεις την κάννη,αλλά και να δίνεις και τον αέρα άμα χρειάζεται.Αν δεν ταχείς τα 35-40,τότε κόψε τους καφέδες 🤣
 
Το παγκόσμιο στάνταρ των 40 γιαρδων,όμως κρύβει ελλατωματικα τσοκ.
Πολύ της λεπτομέρειας είσαι ...

Πρόβλημα να στείλεις κέντρο μια τουφεκιά σε στατικό στόχο στα 36,5 μέτρα,αλλά και στα 40 ακομη δεν υπάρχη.Απο τα 45,ναι,αρχίζει η υποχρέωση να σηκώνεις την κάννη,αλλά και να δίνεις και τον αέρα άμα χρειάζεται.Αν δεν ταχείς τα 35-40,τότε κόψε τους καφέδες 🤣
Έχω αρχές πάρκινσον
.sarcastic.

Alpha Game 4_6 mod.jpg
 
Πολύ της λεπτομέρειας είσαι ...


Έχω αρχές πάρκινσον
.sarcastic.

View attachment 79527
Αμα δεν σε ενδιαφέρει να χάνεις ένα τσοκ σύσφιξη τουλάχιστο,ο.κ..το στατικό είναι συνήθεια,και 35-40μ.Πιο μακρυά θέλει να δεις την τουφεκιά από κάθε όπλο στο χαρτί,ώστε να βρης το POA,που δεν είναι ίδιο σε ολα.
 
Back
Top