Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλημέρα, ακυρη ερώτηση, ψάχνομαι να δοκιμάσω ένα τσοκ φρένου. Θα προτιμούσατε ένα kicks 3 η ένα pattern master anaconda 3. Συγκεκριμένα σε benelli m2.
Εγώ πέρσι έριξα πολύ στην μοντεφέλτρο μου το kicks 3 άστρα. Είχα εξαιρετικά αποτελέσματα σε πολύ καλές αποστάσεις. Η σύσφιξη μου δημιουργούσε εμπιστοσύνη να ρίχνω μακριά ενώ δεν με φόβιζε και στις κοντινές τουφεκιές. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
 
Εγώ πέρσι έριξα πολύ στην μοντεφέλτρο μου το kicks 3 άστρα. Είχα εξαιρετικά αποτελέσματα σε πολύ καλές αποστάσεις. Η σύσφιξη μου δημιουργούσε εμπιστοσύνη να ρίχνω μακριά ενώ δεν με φόβιζε και στις κοντινές τουφεκιές. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.
Καλά είναι και η Πενελη που απλώνει λίγο τον τραχανά οπότε όλα γίνονται λίγο πιο εύκολα
 
Με λίγα λόγια ρίξτε ενα 3000€+ για να κερδίσετε 1m στην ταχύτητα και να σκοτώνεται λίγο πάνω από τα 40 μέτρα 😂😂😂 δεν πειράζει παίρνω αυτήν με 1500€ και τα υπόλοιπα τα τρώω σουβλάκια που είναι και σίγουρα 😂😂😂
 
Με λίγα λόγια ρίξτε ενα 3000€+ για να κερδίσετε 1m στην ταχύτητα και να σκοτώνεται λίγο πάνω από τα 40 μέτρα 😂😂😂 δεν πειράζει παίρνω αυτήν με 1500€ και τα υπόλοιπα τα τρώω σουβλάκια που είναι και σίγουρα 😂😂😂
Δεν ξηγιεσαι ενταξει, καινουργια κοπτικα αγορασανε οι άνθρωποι, πρεπει να βγαλουν τα εξοδα.....
 
Με λίγα λόγια ρίξτε ενα 3000€+ για να κερδίσετε 1m στην ταχύτητα και να σκοτώνεται λίγο πάνω από τα 40 μέτρα 😂😂😂 δεν πειράζει παίρνω αυτήν με 1500€ και τα υπόλοιπα τα τρώω σουβλάκια που είναι και σίγουρα 😂😂😂
το βιντεο το εβαλα μηπως και μας εξηγησει καποιος τις διαμορφώσεις που μας λεει η benelli οτι εχει κανει και πως επηρεάζει βλητικά.
Αυτο που δειχνει στην 2η φωτο γιατι ειναι υπεροχή και το προβάλει?
Προφανώς δεν ξερει κάποιος γιαυτό και τα άκυρα σχόλια.
Οσο και να έψαξα δεν βρήκα κάποια αναφορά στην διαμόρφωση.
Παρεμπιπτόντως όσοι φίλοι - γνωστοί μου είναι καλοί σκοπευτές και έχουν μεγαλα ποσοστά ευστοχίας κανένας δεν παραπονιέται για κανένα όπλο. Οτι και να πιασουν στα χέρια τους με κοντακι ολόκληρο ή σπασμένο όλοι γαζώνουν.

Σε animation απο υπολογιστη και η δικη μου η ΑΤΑ σκοτωνει στα 70 μετρα και λιγα λεω...θα εγραφα στα 100 αλλα δεν θελω να γινομαι υπερβολικος...
Αν είχε περάσει απο τράπεζα δοκιμών δεν θα με πείραζε καθόλου να την αγοράσω, αλλά τότε δεν θα έκανε τόσο, αλλά 3 φορές πάνω γιατι απλά ο καθε κατασκευαστής αποφασίζει σε ποιο ευρος τιμων θελει να παίξει και πράττει ανάλογα, αυτό σε όλα τα προιόντα και όχι μόνο στα όπλα.
 

Attachments

  • 1715516382030.png
    1715516382030.png
    727,4 KB · Προβολές: 32
  • 1715516455534.png
    1715516455534.png
    299,9 KB · Προβολές: 32
το βιντεο το εβαλα μηπως και μας εξηγησει καποιος τις διαμορφώσεις που μας λεει η benelli οτι εχει κανει και πως επηρεάζει βλητικά.
Αυτο που δειχνει στην 2η φωτο γιατι ειναι υπεροχή και το προβάλει?
Προφανώς δεν ξερει κάποιος γιαυτό και τα άκυρα σχόλια.
Οσο και να έψαξα δεν βρήκα κάποια αναφορά στην διαμόρφωση.
Παρεμπιπτόντως όσοι φίλοι - γνωστοί μου είναι καλοί σκοπευτές και έχουν μεγαλα ποσοστά ευστοχίας κανένας δεν παραπονιέται για κανένα όπλο. Οτι και να πιασουν στα χέρια τους με κοντακι ολόκληρο ή σπασμένο όλοι γαζώνουν.


Αν είχε περάσει απο τράπεζα δοκιμών δεν θα με πείραζε καθόλου να την αγοράσω, αλλά τότε δεν θα έκανε τόσο, αλλά 3 φορές πάνω γιατι απλά ο καθε κατασκευαστής αποφασίζει σε ποιο ευρος τιμων θελει να παίξει και πράττει ανάλογα, αυτό σε όλα τα προιόντα και όχι μόνο στα όπλα.
Ο καθε κατασκευαστης ισχυριζεται οτι η δικια του διαμορφωση ειναι η καλυτερη, η benelli ελεγε οτι ολοι θα γυρισουν στο αυλο που εχει αυτη (18,3 18,4), τωρα πηγε στο αλλο ακρο ξαφνικα και το κανουμε θεμα λες και ανακαλυψαμε τη χαμενη Ατλαντιδα.Κανενας δεν μπορει να εξηγησει με αποδειξεις τι ειναι καλυτερο και με ποιες προυποθεσεις και συνθηκες διοτι υπαρχουν πολλα στοιχεια που δεν ειναι ιδια, τυπο φυσιγγιου, βαρος γόμωσεις, ταπα, μολυβδηνα σκαγια ατσαλινα σκαγια, αποστασεις κυνηγιου θυραματος, τσοκ, καιρικες συνθηκες.
 
Last edited:
το βιντεο το εβαλα μηπως και μας εξηγησει καποιος τις διαμορφώσεις που μας λεει η benelli οτι εχει κανει και πως επηρεάζει βλητικά.
Οι διαμορφωσεις που εχει κανει, εχουν αναφερθει σιγουρα μεσα στο thread της Benelli αν ψαξεις σε προηγουμενα posts...εν ολιγοις αυξησε τον αυλο σε 19.6 και αυξησε μηκος του τσοκ με ειδικη διαμορφωση που κλεινει ανοιγει και ξανακλεινει(κατι τετοιο τελος παντων...).
Συμφωνα με την φωτο που ανεβασες απο το βιντεο
1715516382030.png
Απο το σημειο 0(D) που ειναι το τελος της θαλαμης ξεκιναει κωνος μεχρι το Χ1(Η) μετα αναποδος κωνος(ξανανοιγει) μεχρι το Χ2(de) μετα ξανα κωνος(ξανακλεινει) μεχρι το Χ3(db) μετα μεχρι το Χ4(dob) εχουμε παραλληλο τμημα και τελειωνει ο αυλος και ξεκιναει το τσοκ με σκαλοπατι που ανοιγει η διαμετρος(στο σημειο Χ4 ειναι το σκαλοπατι και η αρχη του τσοκ...) εχουμε παραλληλο μεχρι το Χ5 μετα κωνικο(συσφιξη τσοκ) μεχρι το Χ6(ds) και τελος παλι παραλληλο μεχρι το Χ7 οπου ειναι το στομιο του τσοκ και η εξοδος των σκαγιων...
Τωρα αν δουλευει αυτη η γεωμετρια ο κυνηγοτοπος θα το δειξει...
Αν θα την επαιρνα εγω?Ναι αν εβγαινε σε φθηνη σειρα χωρις μπιχλιμπιδια και επετειακες μαντολες...
Τωρα στο κομματι απο το σημειο 0 μεχρι το Χ2 υπαρχει καποια αντικειμενικη(μηχανολογικα...) δυσκολια πως εκαναν αυτη τη διαμορφωση(αν απο 0 μεχρι το Χ2 ηταν παραλληλο τοτε δεν υπηρχε κανενα προβλημα αλλα ετσι...) αλλα με τα συγχρονα εργαλεια μπορει...
Εγω απλως εκανα πλακα με τα βιντεακια που βγαζει η καθε εταιρεια για να ψησει τον υποψηφιο αγοραστη...Και για την λεπτομερεια,ουτε τα αμερικανικα οπλα περνανε απο τραπεζα δοκιμων...
 
η benelli ελεγε οτι ολοι θα γυρισουν στο αυλο που εχει αυτη (18,3 18,4)
Ποτε δεν το ειπε αυτο η μπενελι.
Καποιος κουτος ειπε μια φορα και εναν καιρο οτι το ειπε η μπενελι και 2 αυγα τουρκιας
Χαλασμενο τηλεφωνο δηλαδη ως συνηθως
Αν βρεις κατι επισημο να το πιστεψουμε δεν θα βρεις οποτε γραψε ακυρο.
 
Ποτε δεν το ειπε αυτο η μπενελι.
Καποιος κουτος ειπε μια φορα και εναν καιρο οτι το ειπε η μπενελι και 2 αυγα τουρκιας
Χαλασμενο τηλεφωνο δηλαδη ως συνηθως
Αν βρεις κατι επισημο να το πιστεψουμε δεν θα βρεις οποτε γραψε ακυρο.
Eδω μεσα καποιος το ανεφερε, δεν ασχολουμαι με benelli.
 
το βιντεο το εβαλα μηπως και μας εξηγησει καποιος τις διαμορφώσεις που μας λεει η benelli οτι εχει κανει και πως επηρεάζει βλητικ
Αν δεν ριξεις με το οπλο μη πιστευεις καμια θεωρια
Γενικα ο μεγαλος αυλος αυξανει την ταχυτητα της γομωσης και η διαμορφωση της κανης ισως επηρεαζει λιγο την μορφη της κατανομης
Στην πατεντα της ισχυριζεται εως και διπλασια διατρηση σε τζελ στα 5 μετρα που εγινε η δοκιμη σε σχεση με συμβατικες κανες
Προσωπικα την θεωρω υπερβολικη αλλα θεωρω οτι παταει καθε αλλη κανη σε διατρηση μονο και μονο απο την διαμετρο του αυλου
Αν αξιζει να την αγορασεις ειναι αλλη ιστορια ........ για βλητικη ρωτησες
 
Εσυ ομως το αναπαραγεις χωρις να το εχεις τσεκαρει και χωρις να ασχολεισαι με πενελι
Στους μπενελλαδικες να τα πεις που το ειχαν κανει σημαια και σταματησανε τωρα που εβγαλε τη σουπερ ντουπερ κανη.....
 
Οποιος εχει καμμια Benelli με κανη διαλογης απο αυτες που δεν σκοτωνουν, την θελω εγω μισοτιμης , να τον ελαφρωσω απο το βαρος.
Και με τα χρηματα αυτα να παρει τουρκικο με ατσαλι δηλητηριασμενο με μυστικο δηλητηριο απο τα βαθη της Μογγολιας!
 
Οποιος εχει καμμια Benelli με κανη διαλογης απο αυτες που δεν σκοτωνουν, την θελω εγω μισοτιμης , να τον ελαφρωσω απο το βαρος.
Και με τα χρηματα αυτα να παρει τουρκικο με ατσαλι δηλητηριασμενο με μυστικο δηλητηριο απο τα βαθη της Μογγολιας!
Μου χαλάς την πιάτσα. Εγώ κάνω αμάν να τις μαζέψω τις σκορποσκαγίαστρες και έρχεσαι εσύ και δίνεις μισοτιμής? Μισές μισές και δεν θα σε καρφώσω. 😂 😂 😂
 
Αυτές είναι οι τρεις διαφορετικές τοπολογίες για το εσωτερικό των καννών που υποτίθεται ότι πατενταρησε στην Αμερική.
Η εικόνα 4 δεν μου φαίνεται να είναι η ΑI γιατί έχει αυλό πάνω από 20mm ενώ η Benelli αναφέρει ότι ειναι 19,7mm. Οπότε από τις άλλες 2 πιστεύω περισσότερο ότι είναι η εικόνα 3 επειδή έχει λιγότερη πολυπλοκότητα στην κατασκευή της και λιγότερο κόστος κατασκευής σε σχέση με την εικόνα 2. Όμως στα video που κυκλοφορούν μοιάζει περισσότερο με την εικόνα 2 με τον ανάποδο κώνο μετά τον κώνο προσαρμογής κάτι που θεωρώ δύσκολο και αρκετά κοστοβόρο για να το έχει κάνει η Benelli αν και με τα σύγχρονα μηχανήματα τα πάντα γίνονται πλέον.

Σε κάθε περίπτωση όπως είχα πει εξαρχής δεν βλέπω τίποτα περισσότερο από μία υπερδιευρημένη Fabarm tribore.
 
το βιντεο το εβαλα μηπως και μας εξηγησει καποιος τις διαμορφώσεις που μας λεει η benelli οτι εχει κανει και πως επηρεάζει βλητικά.
Αυτο που δειχνει στην 2η φωτο γιατι ειναι υπεροχή και το προβάλει?
Προφανώς δεν ξερει κάποιος γιαυτό και τα άκυρα σχόλια.
Οσο και να έψαξα δεν βρήκα κάποια αναφορά στην διαμόρφωση.
Παρεμπιπτόντως όσοι φίλοι - γνωστοί μου είναι καλοί σκοπευτές και έχουν μεγαλα ποσοστά ευστοχίας κανένας δεν παραπονιέται για κανένα όπλο. Οτι και να πιασουν στα χέρια τους με κοντακι ολόκληρο ή σπασμένο όλοι γαζώνουν.


Αν είχε περάσει απο τράπεζα δοκιμών δεν θα με πείραζε καθόλου να την αγοράσω, αλλά τότε δεν θα έκανε τόσο, αλλά 3 φορές πάνω γιατι απλά ο καθε κατασκευαστής αποφασίζει σε ποιο ευρος τιμων θελει να παίξει και πράττει ανάλογα, αυτό σε όλα τα προιόντα και όχι μόνο στα όπλα.
Τα αμερικανικά από ποια τράπεζα δοκιμών περνάνε που αποδίδουν κατά κόρον καλύτερα από την πλειοψηφία των ευρωπαϊκών για αυτογεμη μιλάω.
 
Ποτε δεν το ειπε αυτο η μπενελι.
Καποιος κουτος ειπε μια φορα και εναν καιρο οτι το ειπε η μπενελι και 2 αυγα τουρκιας
Χαλασμενο τηλεφωνο δηλαδη ως συνηθως
Αν βρεις κατι επισημο να το πιστεψουμε δεν θα βρεις οποτε γραψε ακυρο.
Το έχει πει αν ψάχνεις όσο πρέπει και ασχοληθείς θα το βρείς
 
Το έχει πει αν ψάχνεις όσο πρέπει και ασχοληθείς θα το βρείς
Δώστε μου εμένα την μπενέλη σας την απλή που κάνει ένα χιλιάρικο και άλλα δύο στο χέρι να σας την κάνω καλύτερη από την καινούργια να της κάνω ένα κωνο γύρω στους τέσσερις πέντε πόντους και να πάρω και μία σειρά τσοκ του σωτηρόπουλου γιατί τέτοιο πήγε και έφτιαξε μπροστά το καινούργιο της τσοκ και καθαρίσατε θα είναι και καλύτερη σίγουρα να ξέρετε και άμα θέλετε κάνω και cerakot βαφή στο χρώμα της αρεσκείας σας δώρο ,αλλά θέλω 2000 στο χέρι. Να μη βγάλω ένα χιλιάρικο στο χέρι αέρα μόνο ιταλί θα σας πιάνουν κότσους ρε παιδιά ξέχασα μέσα και δώρο η αποχρωμίωση για να ανέβει σε ποιο σοβαρό αυλώνα πάει περίπου στο 18-6
 
Back
Top