Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εγώ συνάδελφε κυνηγέ να συμφωνήσω σε αυτά που Λές, έχουμε όμως κάποιο παράδειγμα με δοκιμή? Δηλαδή… το ένα όπλο με κώνο και το άλλο χωρίς κώνο, ίδιας μάρκας φυσίγγιο και όπλο, η δοκιμή να γίνεται με το ίδιο τσόκ εναλλάξ στις κάνες, η δοκιμή να γίνει τουλάχιστον με 5 φυσίγγια για να βγούν κάποια ασφαλή συμπεράσματα. Υπάρχει τέτοια δοκιμή? Και εάν ΝΑΙ, ποιός την έχει κάνει? Έπειτα αυτό θα δουλέψει σε όλες τις Μάρκες Όπλων? Π,χ εάν κάνεις κώνο σε όλες τις μάρκες, το βλητικό αποτέλεσμα θα υπερέχει έναντι των κανών που δεν θα έχουν κάνει? Κανένας δεν ξέρει! Εάν ξέρει να μας το πει και να μας το αποδείξει!, ειδάλλως λόγια……
45cm κώνος - 1,5cm κώνος

_dt11vsm2_.jpg
 
45cm κώνος - 1,5cm κώνος

View attachment 88548
Όντως τώρα?!?!!! Τελικά ή οι benelli έχουν τις καλύτερες καννες, καθώς μια συμβατική γεωμετρία δίνει σχεδόν τα ίδια με μια κορυφαία, ή τελικά δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο όλα αυτά και είναι θέμα φυσιγγίου!!!
 
45cm κώνος - 1,5cm κώνος

View attachment 88548
Η δοκιμη αυτη δεν λεει τιποτα....διαφορετικο οπλο ,διαφορετικο τσοκαρισμα...δοκιμη ειναι: ιδια οπλα ιδιο τσοκ το ενα με κωνο το αλλο μαμα...και αυτη παλι υπο προυποθεσεις(οι δυο καννες να ηταν ιδιες βλητικα οταν βγηκαν απο το εργοστασιο...)
 
Εγώ θα προτιμούσα δοκιμές μόνο με το ίδιο όπλο πριν και μετά να δούμε διάφορες τι προσφέρει και αν αξίζει, η οι διαφορές είναι τέτοιες που δεν θα μπορούσε ο οποιοδήποτε να εκμεταλλευτεί.
 
Η δοκιμη αυτη δεν λεει τιποτα....διαφορετικο οπλο ,διαφορετικο τσοκαρισμα...δοκιμη ειναι: ιδια οπλα ιδιο τσοκ το ενα με κωνο το αλλο μαμα...και αυτη παλι υπο προυποθεσεις(οι δυο καννες να ηταν ιδιες βλητικα οταν βγηκαν απο το εργοστασιο...)
Και πώς θα γίνει αυτό Γιάννη? Είναι εφικτό? Δεν νομίζω! Εάν υπάρχει τρόπος, ρίχτον, διαφορετικά θα λέει και θα υποστηρίζει ο καθένας ότι θέλει! Αλλά να μην σπρώχνουμε, άθελά μας? ανθρώπους σε πράγματα που μπορεί να αποβούν για αυτούς επικίνδυνα αλλά και μοιραία.
 
Εγώ θα προτιμούσα δοκιμές μόνο με το ίδιο όπλο πριν και μετά να δούμε διάφορες τι προσφέρει και αν αξίζει, η οι διαφορές είναι τέτοιες που δεν θα μπορούσε ο οποιοδήποτε να εκμεταλλευτεί.
Αυτό Παναγιώτη είναι το καλύτερο!. Ποιός προσφέρεται να κάνει κάτι τέτοιο? Μήπως την αρχή να την κάνουν αυτοί που κάνουν και τους κώνους ( Μηχανουργεία) ώστε να μας αποδείξουν εν πράγμασι τις ωφέλειες που προκύπτουν? Λέω…..
 
Εγώ θα προτιμούσα δοκιμές μόνο με το ίδιο όπλο πριν και μετά να δούμε διάφορες τι προσφέρει και αν αξίζει, η οι διαφορές είναι τέτοιες που δεν θα μπορούσε ο οποιοδήποτε να εκμεταλλευτεί.
Μετα καποιος θα μπορουσε να ισχυριστει οτι οι δυο δοκιμες δεν εγιναν στις ιδιες ατμοσφαιρικες συνθηκες...και μπλα μπλα...εγω δοκιμες εκανα με το δικο μου και ενος φιλου ιδιο που τα αγορασαμε σχεδον μαζι και εχουν ιδιο ετος κατασκευης και κοντινους σχετικα σειριακους αριθμους...αν με ρωτησεις αν εβγαλα καποιο συμπερασμα θα σου πω οχι...τον αυγουστο αν ειμαστε καλα και εχω χρονο θα ξανακανω καμμια δοκιμη αυτη τη φορα και με πιο ψιλα σκαγια αφου πλεον εχει "στρωσει"(υποτιθεται...οχι οτι το αμφισβητω αλλα ειμαι καπως σκεπτικος οσον αφορα το "στρωσιμο"...) πιο πολυ για το πειραμα οχι για κανενα αλλο λογο...αυτα που ηθελα να δω στο πρωτο οπλο(beccaccia) που εκανα τα ειδα οποτε...και για να κανουμε και λιγο χιουμορ με το οπλο αυτο κυνηγαω μπεκατσα και δυσκολα χανω πουλι οποτε μαλλον ο κωνος δεν πετυχε...γιατι μερικοι λενε οτι ο κωνος σφιγγει την ντουφεκια ενα με δυο τσοκ(ή λες να εχω γινει τοσο καλος?..)...αν θελεις να σφιξει η ντουφεκια βαζεις πιο κλειστο τσοκ δεν κανεις κωνο...εγω πιστευω οτι κατι αλλο κανει ο κωνος μη με ρωτησεις τι γιατι δεν ξερω να σου απαντησω...μπορει να σου ανεβαζει την αυτοπεποιθηση αλλα αν εγινε αυτο χαλαλι τα 100 ευρω γιατι βλεπω και αλλους που δινουν 2500 ευρω για καινουριο οπλο και σε δυο μηνες το οπλο ειναι στο car...μαλλον δεν τους ανεβασε την αυτοπεποιθηση...
 
45cm κώνος - 1,5cm κώνος

View attachment 88548
Για να εχει περισσοτερη αξια η δοκιμη, θα επρεπε να μετρηθει η ταχυτητα των σκαγιων σε καθε βολη μιας και δεν ειναι ευκολο να δουμε διαφορα διατρησης που ειναι βασικο και πιστευω στο dt θα ειναι μεγαλυτερη και θα πρεπε να ριχθουν πεντε-εξι φυσιγγια με το καθενα και με ιδιο τσοκ.
 
Και πώς θα γίνει αυτό Γιάννη? Είναι εφικτό? Δεν νομίζω! Εάν υπάρχει τρόπος, ρίχτον, διαφορετικά θα λέει και θα υποστηρίζει ο καθένας ότι θέλει! Αλλά να μην σπρώχνουμε, άθελά μας? ανθρώπους σε πράγματα που μπορεί να αποβούν για αυτούς επικίνδυνα αλλά και μοιραία.
Επικινδυνα και μοιραια δεν ειναι...μην τραγικοποιουμε τα πραγματα χωρις να υπαρχει λογος...εχω κανει σε τρια οπλα κωνο στο πρωτο οντως υπηρχε καποιο θεμα,στα αλλα ετσι γιατι γουσταρα κανεις δεν με εσπρωξε και ουτε κανεις με επιασε απ'το χερι και με πηγε με το ζορι στον οπλουργο,μεγαλα παιδια ειμαστε και ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει...Κατα την προσωπικη μου αποψη θεμα επικινδυνοτητας δεν υπαρχει γιατι θα ειχε σταματησει αυτη η τροποποιηση εδω και χρονια στο εξωτερικο(αμερικη αγγλια...) τωρα αν προσφερει κατι σε αυτο δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια...σε μενα στο πρωτο ναι προσεφερε στα αλλα δυο δεν ξερω γιατι και πριν καλα σκοτωνανε και τωρα καλα σκοτωνουν(αν και τα δυο τελευταια οπλα τα εχω κυνηγησει μονο την χρονια που περασε και δεν μπορω εξαγω ασφαλη συμπερασματα...)
 
Το προβλημα με τις δοκιμες ειναι μεγαλο ιδιαιτερα αν ριχνεις εμπορικα(οπως εγω...) γιατι μερικοι ισχυριζονται οτι μπορει να υπαρχει διαφορα εως και 10% απο φυσιγγι σε φυσιγγι μεσα στο ιδιο κουτι(δεν το λεω εγω δεν εχω τετοια μεσα ωστε να διαπιστωσω κατι τετοιο...).Τωρα να κατσω να ριξω 5 φυσιγγια νο2 με το ενα οπλο και 5 με το αλλο και το ιδιο να κανω και με Νο4 με Νο6 με Νο8 και να μετραω σκαγια και διατρησεις συγνωμη αλλα δεν καθομαι να το κανω....Να πω την αληθεια την beccaccia οταν μου εστειλαν με τον κωνο δεν εκανα ουτε μια δοκιμη σε χαρτι πηγα απευθειας στο βουνο για κυνηγι αυτο που ειδα μου αρεσε και τελος...
 
Μετα καποιος θα μπορουσε να ισχυριστει οτι οι δυο δοκιμες δεν εγιναν στις ιδιες ατμοσφαιρικες συνθηκες...και μπλα μπλα...εγω δοκιμες εκανα με το δικο μου και ενος φιλου ιδιο που τα αγορασαμε σχεδον μαζι και εχουν ιδιο ετος κατασκευης και κοντινους σχετικα σειριακους αριθμους...αν με ρωτησεις αν εβγαλα καποιο συμπερασμα θα σου πω οχι...τον αυγουστο αν ειμαστε καλα και εχω χρονο θα ξανακανω καμμια δοκιμη αυτη τη φορα και με πιο ψιλα σκαγια αφου πλεον εχει "στρωσει"(υποτιθεται...οχι οτι το αμφισβητω αλλα ειμαι καπως σκεπτικος οσον αφορα το "στρωσιμο"...) πιο πολυ για το πειραμα οχι για κανενα αλλο λογο...αυτα που ηθελα να δω στο πρωτο οπλο(beccaccia) που εκανα τα ειδα οποτε...και για να κανουμε και λιγο χιουμορ με το οπλο αυτο κυνηγαω μπεκατσα και δυσκολα χανω πουλι οποτε μαλλον ο κωνος δεν πετυχε...γιατι μερικοι λενε οτι ο κωνος σφιγγει την ντουφεκια ενα με δυο τσοκ(ή λες να εχω γινει τοσο καλος?..)...αν θελεις να σφιξει η ντουφεκια βαζεις πιο κλειστο τσοκ δεν κανεις κωνο...εγω πιστευω οτι κατι αλλο κανει ο κωνος μη με ρωτησεις τι γιατι δεν ξερω να σου απαντησω...μπορει να σου ανεβαζει την αυτοπεποιθηση αλλα αν εγινε αυτο χαλαλι τα 100 ευρω γιατι βλεπω και αλλους που δινουν 2500 ευρω για καινουριο οπλο και σε δυο μηνες το οπλο ειναι στο car...μαλλον δεν τους ανεβασε την αυτοπεποιθηση...
Εκεί είναι το θέμα είμαστε απόλυτοι ότι ο κώνος μεταμορφώνει το όπλο προς το καλύτερο όταν μια τουφεκιά μπορεί να επιρρεαστει από δεκάδες άλλα πράγματα όπως από το υψόμετρο έως την διάθεση του σκοπευτή.Φυσικά μιλάμε να ρίχνουμε αξιοπρεπή φυσίγγια (όχι αυτά που τα κάνει ο κώνος καλύτερα).
 
Last edited:
Το ερώτημα είναι γιατί πρέπει κάποιος να κάνει στο όπλο του κώνο ;(Μην διαβάσω ότι κάποια εταιρεία που έχει και τις περισσότερες πωλήσεις βγάζει μάπα κάννες) γιατί μετά πρέπει να πάμε από την αρχή ,τι είναι λειοκαννο κυνηγετικό όπλο.
 
Μην διαβάσω ότι κάποια εταιρεία που έχει και τις περισσότερες πωλήσεις βγάζει μάπα κάννες
Το άλλο ερώτημα είναι πώς γίνεται να είναι η μοναδική εταιρεία που βγάζει μάπα κάννες(ή τουλάχιστον βγάζει τις χειρότερες από τις χειρότερες)και γιατί δεν θέλει να μάθει να φτιάχνει καλύτερες;
 
Το άλλο ερώτημα είναι πώς γίνεται να είναι η μοναδική εταιρεία που βγάζει μάπα κάννες(ή τουλάχιστον βγάζει τις χειρότερες από τις χειρότερες)και γιατί δεν θέλει να μάθει να φτιάχνει καλύτερες;
Αυτό παει μαζί με την βαρύτητα των λεγόμενων αυτού που πρώτος διέγνωσε ότι αυτή η εταιρεία βγάζει μάπα κάννες.
 
Αυτό παει μαζί με την βαρύτητα των λεγόμενων αυτού που πρώτος διέγνωσε ότι αυτή η εταιρεία βγάζει μάπα κάννες.
Θα μπορούσαν να λύσουν το θέμα εάν ζητούσαν τεχνογνωσία από τους φερετζέδες
Αυτοί(που πλέον έχουν αρκετά χρόνια στην παραγωγή όπλων)μπορεί να εξακολουθούν να αντιγράφουν τους πάντες αλλά όσων αφορά τις κάννες ξέρουν καλύτερα από αυτήν που προσπαθούν να αντιγράψουν όλα τα υπόλοιπα
 
Θα μπορούσαν να λύσουν το θέμα εάν ζητούσαν τεχνογνωσία από τους φερετζέδες
Αυτοί(που πλέον έχουν αρκετά χρόνια στην παραγωγή όπλων)μπορεί να εξακολουθούν να αντιγράφουν τους πάντες αλλά όσων αφορά τις κάννες ξέρουν καλύτερα από αυτήν που προσπαθούν να αντιγράψουν όλα τα υπόλοιπα
Αυτό είναι το μεγάλο προτέρημα κάθε αντιγραφέα παίρνει τις έρευνες έτοιμες.
 
Back
Top