Benelli Team

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ναι το 28 αρι κάνει πιο μαζεμένη
Γιατί; Δεν το καταλαβαίνω. Έχει λιγότερα σκάγια ανά γραμμάριο γόμωσης σε σχέση με το 32αρι.... ρίχνεται στην ίδια απόσταση, από το ίδιο όπλο και τσοκ και κάνει πιο κλειστή κατανομή;
 
Και όμως έτσι είναι ρίξε και θα δεις λιγότερα σκακια ποιο μάζεμενη ντουφέκια διότι επηρεάζετε συνολικά λιγότερο από όλες τις παραμέτρους
Θα το δοκιμάσω και θα δούμε. Έχεις κάνει τέτοιες δοκιμές; Έχεις φωτογραφίες; Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ένα φυσιγγι με λιγότερα σκάγια στην ίδια απόσταση από το ίδιο όπλο και τσοκ να δίνει πιο κλειστή τουφεκιά...... από ένα άλλο που έχει τουλάχιστον 100 σκάγια παραπάνω
 
Θα το δοκιμάσω και θα δούμε. Έχεις κάνει τέτοιες δοκιμές; Έχεις φωτογραφίες; Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται ένα φυσιγγι με λιγότερα σκάγια στην ίδια απόσταση από το ίδιο όπλο και τσοκ να δίνει πιο κλειστή τουφεκιά...... από ένα άλλο που έχει τουλάχιστον 100 σκάγια παραπάνω
Μα κάποια από τα 100 παραπάνω σκάγια δεν θα οδηγηθούν προς την εξωτερική περίμετρο της τουφεκιάς;
 
Έχω ρίξει φωτό δεν έχω πολύ ανοιχτές ντουφέκιες πολύ κοντά
Βάλε κανένα κόμμα γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείς,είναι σαν τους χρησμούς της Πυθείας.
Τα περισσότερα πουλιά πέφτουν ζωντανά.
Άμα η τουφεκιά είναι όρτσα ή τα πουλιά τουφεκιουνται πάνω από τα 20μ , φυσικά τα πουλιά είναι ζωντανά.
Το ειχα παρει εγω για την Μ2 δουλεψε παρα πολυ καλα και σε συγκριτικα και στο κυνηγι σε σχεση με τα τυπου ραβδωτα και εφοσον πωλησα την Μ2 το κρατησα για την SS.Αναφερομαι παντα στις προσωπικες δοκιμες-εμπειρια χωρις να θεωρηθει οτι κανω διαφημιση. .
Φωτό;
Ας ξαναβάλω και τις δικές μου τουφεκιές να δούμε στα 15μ ...σε σύγκριση δύο τσοκ της Briley ο cyl και το diffusion:1000001850.jpgView attachment 91597
 
Last edited:
Γιατί; Δεν το καταλαβαίνω. Έχει λιγότερα σκάγια ανά γραμμάριο γόμωσης σε σχέση με το 32αρι.... ρίχνεται στην ίδια απόσταση, από το ίδιο όπλο και τσοκ και κάνει πιο κλειστή κατανομή;
Τα 28αρια όπως είχε πει ο Κυπρίδημος είναι η τετράγωνη γόμωση για το 12cal με αποτέλεσμα να έχουν λιγότερες παραμορφώσεις στα σκάγια και άρα πιο μεγάλη συγκέντρωση από ότι πχ ένα φυσίγγι 32γρ.
https://www.oplognosia.com/vlitiki/vlitiki5.php.
Έχεις κάνεις από την ομάδα την vinci να μας πει 2 λόγια;

Αν ψάξεις λίγο πιο πίσω το έχουμε αναλύσει πάρα πολύ το θέμα με την Vinci. Εγώ έχω την super Vinci αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο να ρωτήσεις πες μου. Το όπλο κατα την γνώμη μου είναι ένα άριστο όπλο σε όλα του . Άλλωστε είναι στην αγορά τώρα ήδη 15 χρόνια και παρόλα αυτά παραμένει ένα από τα πιο καινοτόμα αυτογεμή που έχουν κατασκευαστεί μέχρι τώρα χωρίς προβληματα έχοντας αποδείξει την αξία του . Αν σου αρέσει και στην εμφάνιση και το θέλεις τότε μην έχεις ενδοιασμούς.
 
Βάλε κανένα κόμμα γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείς,είναι σαν τους χρησμούς της Πυθείας.

Άμα η τουφεκιά είναι όρτσα ή τα πουλιά τουφεκιουνται πάνω από τα 20μ , φυσικά τα πουλιά είναι ζωντανά.

Φωτό;
Ας ξαναβάλω και τις δικές μου τουφεκιές να δούμε στα 15μ ...σε σύγκριση δύο τσοκ της Briley ο cyl και το diffusion:View attachment 91596View attachment 91597
Ωραία δείχνει να αποδίδει το briley.Σε λίγο θα γράφω άγνωστο κείμενο.
 
Έχω ρίξει φωτό δεν έχω πολύ ανοιχτές ντουφέκιες πολύ κοντά
Έχω ρίξει, φωτό, δεν έχω πολύ ανοιχτές ντουφεκιες πολύ κοντά.
Έχω ρίξει, φωτό δεν , έχω πολύ ανοιχτές τουφεκιές πολύ κοντά.
Έχω ρίξει φωτό, δεν έχω πολύ ανοιχτές τουφεκιές πολύ κοντά.

Δες τα προσεχτικά για να διαπιστώσεις πως ένα κόμμα η μια τελεια αλλάζουν όλο το νόημα!
 
Last edited:
Συνήθως γράφω κάνοντας άλλες δύο δουλειές μαζί και πολλές φορές δε γράφω , ομιλώ και γράφει το τηλέφωνο.

αν εγραφες, θα εγραφες το 1/3 το πολύ και θα τα διαβαζα, οταν βλεπω σεντονια απλα προσπερναω.
 
Έχω ρίξει, φωτό, δεν έχω πολύ ανοιχτές ντουφεκιες πολύ κοντά.
Έχω ρίξει, φωτό δεν , έχω πολύ ανοιχτές τουφεκιές πολύ κοντά.
Έχω ρίξει φωτό, δεν έχω πολύ ανοιχτές τουφεκιές πολύ κοντά.

Δες τα προσεχτικά για να διαπιστώσεις πως ένα κόμμα η μια τελεια αλλάζουν όλο το νόημα!
Δες και αυτο:
Πιστευε , και μη ερευνα .
Πιστευε και μη , ερευνα.
Δηλαδη κατα ποσο πιστευει καποιος το
εκλαμβανει οπως τον βολευει.
Η θεολογικη ομως ερμηνεια ειναι μια και μοναδικη.
 
Δες και αυτο:
Πιστευε , και μη ερευνα .
Πιστευε και μη , ερευνα.
Δηλαδη κατα ποσο πιστευει καποιος το
εκλαμβανει οπως τον βολευει.
Η θεολογικη ομως ερμηνεια ειναι μια και μοναδικη.
Μιας και πιάσαμε τις διπλές ερμηνείες, σκέψου να εξαρτάται η ζωή σου από ένα κόμμα.
Να θανατωθεί, όχι να αθωωθεί.
Να θανατωθεί όχι, να αθωωθεί.
 
Back
Top