Browning Team

Εγώ δεν μίλησα καν για Benelli ούτε μίλησα καν για φυσίγγια εγώ μίλησα για πράγματα που τα έχω δει γιατί βλέπεις και εγώ λόγο της δουλειάς μου έχω κάνει αρκετά κυνήγια και έχω κυνηγήσει σε αντίξοες συνθήκες για χρόνια. Δεν είμαι καινούριος κυνηγός για να μην ξέρω τι γράφω τώρα θα μου πεις ότι έκανες τέτοια κυνήγια με τόσα φυσίγγια με την AUTO 5 δεν νομίζω άλλωστε το όπλο που έχεις το έχω κυνηγήσει σε όλες σχεδόν της εκδόσεις του σε browning σε verney carron σε franchi και μάλιστα και έχω πιάσει στα χέρια μου franchi με κάνη από ατσάλι bohler antint που είναι ελάχιστες που βγήκαν στην αρχή κάποια ποιο ακριβά μοντέλα. Όποτε ξέρω καλά τι σου λέω. Όποτε την σταματάμε εδώ την κουβέντα γιατι χαλάμε και το topic αλλά δεν είναι και κακό να διαφωνούμε και σου ζητάω συγνώμη αν απάντησα κάποια στιγμή σε ποιο έντονο ύφος.
Οκ
 
View attachment 87407Η αριστερή 68v magnum του 1968 με Κάνες 30αρα και 32αρα φουλ τσοκ *..Η δεξιά 75G light του 1975 28αρα κανη μισό τσόκ ** Αυτές είναι browning.
Φιλε εχει και gold hunter. Αυτες ή οι gold οι πρωτες ειχαν κυκλοφορησει και αχρωμιωτες;
 
Φιλε εχει και gold hunter. Αυτες ή οι gold οι πρωτες ειχαν κυκλοφορησει και αχρωμιωτες;
Όχι οι gold ήταν με χρώμιο.Αρκετα καλό όπλο.Ανωτερο από την auto5. Όχι βλητικα.
Η gold ηταν αχρωμιοτες την εχει φίλος μου απο το 1997 εξαιρετικο οπλο και βλητικά τουλάχιστον ετσι μου εχει πει
 
Όχι οι gold ήταν με χρώμιο.Αρκετα καλό όπλο.Ανωτερο από την auto5. Όχι βλητικα.

View attachment 87411
Τα γνωστά...
Ράγισμα και ξεχειλωμα η τρύπα της εγκάρσιας.
Τοποθετήθηκε κυλινδράκι μεταλλικό.
Μέχρι κι εκεί, ταλαιπωρια !
Η εγκάρσια ειναι Φ7mm....😥
Φιλε γιαννη μια εκ νεου κατασκευη ,πιο χοντρο ξυλο με καποιο ενισχυτικο ενθετο εσωτερικα θα εσοζε την κατασταση?
 
View attachment 87411
Τα γνωστά...
Ράγισμα και ξεχειλωμα η τρύπα της εγκάρσιας.
Τοποθετήθηκε κυλινδράκι μεταλλικό.
Μέχρι κι εκεί, ταλαιπωρια !
Η εγκάρσια ΤΟ μόνο σίγουρο ότι το αποτέλεσμα θα είναι άψογο
Φιλε γιαννη μια εκ νεου κατασκευη ,πιο χοντρο ξυλο με καποιο ενισχυτικο ενθετο εσωτερικα θα εσοζε την κατασταση?
Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι να το κάνει καυσοξυλο. Χαράς το κουράγιο σου μαστρογιαννη.
 
Φιλε γιαννη μια εκ νεου κατασκευη ,πιο χοντρο ξυλο με καποιο ενισχυτικο ενθετο εσωτερικα θα εσοζε την κατασταση?
Είναι σχεδιαστικό το θεμα.
Ο τρόπος που δουλεύει το συγκεκριμένο όπλο,καταπονεί το ξύλο τόσο προς τα εμπρός(στην επαναταξη),όσο και προς τα πίσω(κατά την εκπυρσοκρότηση).
Είναι μεγάλος ο όγκος των κινούμενων μερών.
Η σύνδεση με τζαβετα έχει το πλεονεκτημα ότι με ένα μικρό σφίξιμο μπορούμε να πάρουμε το τυχόν μποσικο.
Η εγκάρσια βίδα, δεενν.
Και το καινούριο,αν κατασκευαστεί,θα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.
Ίσως με μια ένθετη φωλιά,από σκληρό υλικό να διορθωνε το πράγμα.
 
Η gold ηταν αχρωμιοτες την εχει φίλος μου απο το 1997 εξαιρετικο οπλο και βλητικά τουλάχιστον ετσι μου εχει πει
Ενδεχομένως να βγήκε και κάποιο μοντέλο αχρωμίωτο αλλά γενικά οι gold είναι χρωμιωμένες
Παίζει να ήταν το gold sporting clays αχρωμίωτο και δεν ήταν και μάγκνουμ
Πρέπει να δώ διαφημίσεις από παλιά περιοδικά
@tasos hunter ρίξε μια ματιά αν μπορείς,κάποια στιγμή είχε διαφήμιση με τρία-τέσσερα διαφορετικά μοντέλα και έγραφε τα χαρακτηριστικά 1999-2000-2001 κάπου εκεί θα τα πετύχεις
 
Ενδεχομένως να βγήκε και κάποιο μοντέλο αχρωμίωτο αλλά γενικά οι gold είναι χρωμιωμένες
Παίζει να ήταν το gold sporting clays αχρωμίωτο και δεν ήταν και μάγκνουμ
Πρέπει να δώ διαφημίσεις από παλιά περιοδικά
@tasos hunter ρίξε μια ματιά αν μπορείς,κάποια στιγμή είχε διαφήμιση με τρία-τέσσερα διαφορετικά μοντέλα και έγραφε τα χαρακτηριστικά 1999-2000-2001 κάπου εκεί θα τα πετύχεις
Ότι έτυχε να εχω πρόχειρο κοντά μου απο εκείνη την εποχή....
Κοίταξα κ μια παρουσιαση( σίγουρα εχω κ άλλες) στην gold αλλά δεν λέει αν είναι αχρωμιωτη η όχι.....



 
Ότι έτυχε να εχω πρόχειρο κοντά μου απο εκείνη την εποχή....
Κοίταξα κ μια παρουσιαση( σίγουρα εχω κ άλλες) στην gold αλλά δεν λέει αν είναι αχρωμιωτη η όχι.....



Ωραίος και γρήγορος όπως πάντα
Για αυτήν έλεγα αλλά μάλλον θα το είχα διαβάσει σε παρουσίαση
 
Ενδεχομένως να βγήκε και κάποιο μοντέλο αχρωμίωτο αλλά γενικά οι gold είναι χρωμιωμένες
Παίζει να ήταν το gold sporting clays αχρωμίωτο και δεν ήταν και μάγκνουμ
Πρέπει να δώ διαφημίσεις από παλιά περιοδικά
@tasos hunter ρίξε μια ματιά αν μπορείς,κάποια στιγμή είχε διαφήμιση με τρία-τέσσερα διαφορετικά μοντέλα και έγραφε τα χαρακτηριστικά 1999-2000-2001 κάπου εκεί θα τα πετύχεις
Ναι δεν είμαι σίγουρος και εγώ 100% αλλά όταν την είχε πάρει ήταν από τα πρώτα μοντέλα και νομίζω δεν είχε βγάζει την silver τότε ακόμη. Αλλά μπορεί και να είναι χρωμιωμένη δεν το ξέρω ότι μου είχε πει αναφέρω δεν το είχα ψάξει κιόλας.
 
Silver ειχε βγει μοντελο με 18,5 αυλο και ινβεκτρο τσοκακια. Σιλβερ ουσιαστικα ειναι τα φοινιξ,ετσι τις λενε στην αμερικη.κι εδω τα πρωτα αχρωμιωτα χρωμιωμενες μονο οι θαλαμες ,μετα χρωμιωμενη ολη η καννη
Σωστός. Μονο οι φοίνικες είχαν χρώμιο στην θαλαμη και αχρωμιοτη κανη.Και αυτό το μοντέλο βγήκε με χαμηλό κόστος παραγωγής. Εξου και η ελειψη, απομόνωσης αποθήκης.
 
Back
Top