Remington Team

Ρίχνω την πρώτη τουφεκιά και μένει το κλείστρο ανοιχτό πίσω και το δεύτερο φυσίγγι στην αποθήκη.
Δείχνει σαν να καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει άλλο στην αποθήκη για να το φέρει. Είναι όπως κάνει το όπλο όταν τελειώνουν τα φυσίγγια.
Άνοιξε και καθάρισε την αποθήκη.
Επίσης κοίτα τα εξαρτήματα 1 και 39.
Η εγκοπή του 1 που έχω μαρκάρει χτυπάει πάνω στον αναστολέα 39 τον παραμερίζει και απελευθερώνεται το επόμενο φυσίγγι.
Αν βγάλεις την σκανδαλοθήκη και τραβήξεις το κλείστρο πίσω θα δεις πως δουλεύει.
Το πιο πιθανό είναι να έχει σπάσει κανένα κομμάτι από αυτά.
Αλλιώς οπλουργός.

Untitled 1.jpg
 
Η αποθήκη είναι καθαρή ... έχει αλλαχτεί το ελατήριο με καινούργιο όπως και το πλαστικό καπάκι με καινούργιο (follower).
Αλλάχτηκε επίσης και το ελατήριο του κλείστρου για να είμαι σίγουρος.
Θα δω αυτό που λες αλλά είναι λίγο δύσκολο να έχει σπάσει κάτι και να μην το έχω δεί.. θα το ξανατσεκάρω όμως γιατί δεν είναι απίθανο να έχει συμβεί.
 
Η αποθήκη είναι καθαρή ... έχει αλλαχτεί το ελατήριο με καινούργιο όπως και το πλαστικό καπάκι με καινούργιο (follower).
Αλλάχτηκε επίσης και το ελατήριο του κλείστρου για να είμαι σίγουρος.
Θα δω αυτό που λες αλλά είναι λίγο δύσκολο να έχει σπάσει κάτι και να μην το έχω δεί.. θα το ξανατσεκάρω όμως γιατί δεν είναι απίθανο να έχει συμβεί.
Ίσως να έχει παραμορφωθεί κάτι ή να έχει σπάσει οριακά ώστε κάποιες φορές να δουλεύει και κάποιες όχι.
Βγάλε την σκανδαλοθήκη και τσέκαρε, κανονικά ο αναστολέας πρέπει να παραμερίζει λίγο πριν το τελείωμα της διαδρομής του κλείστρου.
Αν παραμερίζει ακριβώς στο τέλος είναι πρόβλημα.
Το άλλο λίγο απίθανο σενάριο αν αυτά δεν έχουν πρόβλημα είναι ότι το κλείστρο δεν φτάνει στο σημείο να παραμερίσει τον αναστολέα.
Τσέκαρε λαστιχάκι μπροστά από το πιστόνι και η κίνηση του κλείστρου να γίνεται ομαλά.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.
Στο κάνει και σε φυσίγγια πολλών γραμμαρίων ;
 
Αυτό μου το ξεκίνησε με φυσίγγια 30 γρ (tordo lambro) .. τα άλλαξα και έβαλα 32 γρ (Τρίμμης) .. μου το έκανε κι εκεί.. μετά εβαλα 28αρια NSI και δεν έκανε τίποτα. Με προβλημάτισε να σου πω την αλήθεια .. έβαλα 24αρια Japan και πάλι τίποτα.
Το αντίθετο θα ήταν λογικό ..
θα τσεκάρω τη διαδρομή του κλείστρου καθώς και το που παραμερίζει ο αναστολέας γιατί μάλλον εκεί κρύβεται κάτι..
 
Ρίχνω την πρώτη τουφεκιά και μένει το κλείστρο ανοιχτό πίσω και το δεύτερο φυσίγγι στην αποθήκη.
Δείχνει σαν να καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει άλλο στην αποθήκη για να το φέρει. Είναι όπως κάνει το όπλο όταν τελειώνουν τα φυσίγγια.
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω με την Mossberg 590 αν και η διαδικασία γίνεται χειροκίνητα. Άβυσσος η ψυχή του κάθε όπλου. Κι εγώ έκανα πλήρες σέρβις, σταμάτησε να μου το κάνει και μετά από λίγα φυσίγγια πάλι τα ίδια. Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως έχει ξεσφίξει η αποθήκη κάνα δυο βόλτες δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα άλλο.
 
Παιδες ο κυκλος φορτωσης φυσιγγιου στα αυτογεμη ολοκληρωνεται με συγχρονισμο και ακριβεια .Η παραμικρη αποκλιση των στοιχειων που συμμετεχουν δημιουργει προβλημα.Ο ΚΑΛΟΣ οπλουργος με τη γνωση και την εμπειρια θα διακρινει αμμεσως το προβλημα.Προτεινω επισκεψη στο οπλουργο για να αποφευγουμε περιττα εξοδα και να αποκαταστησουμε την ζημεια σιγουρα.
 
Αυτό μου το ξεκίνησε με φυσίγγια 30 γρ (tordo lambro) .. τα άλλαξα και έβαλα 32 γρ (Τρίμμης) .. μου το έκανε κι εκεί.. μετά εβαλα 28αρια NSI και δεν έκανε τίποτα. Με προβλημάτισε να σου πω την αλήθεια .. έβαλα 24αρια Japan και πάλι τίποτα.
Το αντίθετο θα ήταν λογικό ..
θα τσεκάρω τη διαδρομή του κλείστρου καθώς και το που παραμερίζει ο αναστολέας γιατί μάλλον εκεί κρύβεται κάτι..
Δεν έχει σχέσει με τα γραμμάρια αλλά με το πόσες πιέσεις έχει το κάθε φυσηγγι....μάλλον είναι από το ελατήριο που άλλαξες στο κοντάκι ίσος είναι ποιο σκληρό από ότι πρέπει
 
Το πρόβλημα έγκειται στο λαμάκι που ελευθερώνει το φυσική από την αποθήκη εάν δεν απελευθερωθεί φυσίγκι από την αποθήκη να έρθει πίσω δεν κλείνει το κλείστρο στις ρε μικτόν και στις παρεμφερή με τέτοιο σύστημα καραμπίνες άρα κοίταξε για ποιο λόγο δεν σου φέρνει το φυσίγκι πίσω από την αποθήκη ή στο φέρνει όποτε θέλει πιθανόν να χρειάζεται αλλαγή το λαμάκι το πλαϊνό αυτό που έχει στη βάση που κρατάει το φυσίκι στην αποθήκη
 
Το πρόβλημα έγκειται στο λαμάκι που ελευθερώνει το φυσική από την αποθήκη εάν δεν απελευθερωθεί φυσίγκι από την αποθήκη να έρθει πίσω δεν κλείνει το κλείστρο στις ρε μικτόν και στις παρεμφερή με τέτοιο σύστημα καραμπίνες άρα κοίταξε για ποιο λόγο δεν σου φέρνει το φυσίγκι πίσω από την αποθήκη ή στο φέρνει όποτε θέλει πιθανόν να χρειάζεται αλλαγή το λαμάκι το πλαϊνό αυτό που έχει στη βάση που κρατάει το φυσίκι στην αποθήκη
Αν ήταν το λαμακι θα το έκανε με ολλα τα φυσηγγια
 
Αν ήταν το λαμακι θα το έκανε με ολλα τα φυσηγγια
Όχι Λιάκο.
Αν είναι το λαμακι η αιτία (που αυτό θα είναι)θα το κάνει ανάλογα με την διάμετρο της στεφανης του παφυλα.
Δεν είναι πανομοιότυποι στην διάμετρο.
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα...
Μια ερώτηση ..
Στη φωτό που παραθέτω έχω κυκλώσει με κόκκινο ένα εξάρτημα... αυτό τι δουλειά κάνει..? και πως ενεργοποιείται κατά τη λειτουργία του όπλου..?

View attachment 90419
Αυτό που έχεις κυκλωμενο φίλε μου και το 35 αν θυμάμαι τα είναι μαζί και παίζουν πάνω κάτω ταυτόχρονα γτ πέρυσι που εκανα ceracot βαφή και μου το ελεισε ο οπλουργος και το ξαναεδεσε μου τα έβαλε λάθος με αποτέλεσμα να ρίχνει ένα φυσίγγι με 2 και να μην ανεβάζει άλλο πάνω γινόταν μια μονοκανο μια δίκανο με αποτέλεσμα βρηκα το πρόβλημα και τα έβαλα σωστά και εγεινε το όπλο πάλι όπως ηταν
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα...
Μια ερώτηση ..
Στη φωτό που παραθέτω έχω κυκλώσει με κόκκινο ένα εξάρτημα... αυτό τι δουλειά κάνει..? και πως ενεργοποιείται κατά τη λειτουργία του όπλου..?

View attachment 90419
Αυτό, όταν το κλείστρο αρχίζει να κινείται προς τα πίσω ανεβαίνει και η άκρη του μπαίνει πίσω από το τελευταίο φυσίγγι της αποθήκης ώστε να σταματήσει το επόμενο όταν το τελευταίο απελευθερωθεί από το 39.

Όταν το κλείστρο κλείνει και το 39 έχει επανέλθει στην θέση του αυτό το εξάρτημα κατεβαίνει και αφήνει το φυσίγγι να σταματήσει πάλι στο 39.
 
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Λοιπόν σχετικά με την βλάβη ..άλλαξα το λαμάκι 39 και όλα δουλεύουν άψογα... οπτικά βέβαια δεν είδα κάποια διαφορά με το καινούργιο όμως στη λειτουργία του όπλου τεράστια.... τώρα τι έφταιξε και χάλασε δεν ξέρω...!!!
 
Καλημέρα παιδιά.Μπορει να μου πει αν ξέρει κάποιος αν αυτή η καραμπίνα είναι magnum?
Μου έστειλαν μόνο αυτή την φωτογραφία και δεν ξέρω από την συγκεκριμένη εταιρεία χαρακτηριστικά
 

Attachments

  • IMG_20240905_103950.jpg
    IMG_20240905_103950.jpg
    34,6 KB · Προβολές: 53
  • IMG_20240905_104044.jpg
    IMG_20240905_104044.jpg
    95,1 KB · Προβολές: 53
Καλημέρα παιδιά.Μπορει να μου πει αν ξέρει κάποιος αν αυτή η καραμπίνα είναι magnum?
Μου έστειλαν μόνο αυτή την φωτογραφία και δεν ξέρω από την συγκεκριμένη εταιρεία χαρακτηριστικά
Στα παλιά μοντέλα της 1100 αν το όπλο είναι magnum το γράφει στην βάση κάτω από το κλείστρο. Όποτε δείχνει να είναι η απλή. Όμως επειδή γινόντουσαν πολλές ανταλλαγές στις κάννες δεν μπορείς να ξέρεις. Το πιο εύκολο να το δεις είναι από τις τρύπες εκτόνωσης αερίων στην κάννη. Αν έχει δυο είναι απλή. Αν έχει μια είναι magnum. Από την φωτό της κάννες δεν μπορώ να δω κάτι.
 
Καλημέρα παιδιά.Μπορει να μου πει αν ξέρει κάποιος αν αυτή η καραμπίνα είναι magnum?
Μου έστειλαν μόνο αυτή την φωτογραφία και δεν ξέρω από την συγκεκριμένη εταιρεία χαρακτηριστικά
Ψάξε να δεις στην κάνη αν λέει for 2 ¾" or 3" shells. Από την φωτογραφία που έχεις την κάνη δεν καταλαβαίνουμε και πολλά.
 
Back
Top