Walkie talkie

Ο κυνηγετικός σύλλογος Θεσσαλονίκης είχε μια συχνότητα για δασοπυροσβεση και έκτακτες ανάγκες... δίναμε 5 ευρώ το χρόνο και έπαιρνες μια κάρτα με τα στοιχεία και την συχνότητα που μπορούσες να χρησιμοποιείς.... κατά τα άλλα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω..... χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτεχνη για να έχεις ασύρματο VHF/UHF..... αλλά και πάλι αν βρεθείς να είσαι συντονισμένος σε συχνότητα της αστυνομίας,εκαβ, λιμενικού κτλ πας κατηγορούμενος για παράβαση του νόμου περί τηλεπικοινωνιών.....
 
Να μην σου κάνει εντύπωση. Δεν απαγορεύεται η πώλησή του. Και οι περισσότεροι ραδιοερασιτέχνες έτσι ξεκίνησαν. Αγόρασαν ένα μηχανάκι, το γούσταραν, και μετά έβγαλαν άδεια για να το χρησιμοποιούν χωρίς φόβο.
Αν κάτσεις 2-3 μήνες και διαβάσεις τις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, θα δώσεις εξετάσεις και θα πάρεις και εσύ άδεια.
Ναι κατέβασα τώρα ένα αρχείο με τις ερωτήσεις..αντε και σε λίγο καιρό θα ανεβάζουμε ιστούς στην ταράτσα
 
Ναι κατέβασα τώρα ένα αρχείο με τις ερωτήσεις..αντε και σε λίγο καιρό θα ανεβάζουμε ιστούς στην ταράτσα
Εκεί να δεις γλέντια! Άντε να πείσεις τον έλληνα ότι η κεραία που βάζεις στην ταράτσα δεν εκπέμπει ιοντίζουσα ακτινοβολία και δεν προκαλεί καρκίνο! Την π@@τσισες!
 
Ο κυνηγετικός σύλλογος Θεσσαλονίκης είχε μια συχνότητα για δασοπυροσβεση και έκτακτες ανάγκες... δίναμε 5 ευρώ το χρόνο και έπαιρνες μια κάρτα με τα στοιχεία και την συχνότητα που μπορούσες να χρησιμοποιείς.... κατά τα άλλα όπως αναφέρθηκε πιο πάνω..... χρειάζεται άδεια ραδιοερασιτεχνη για να έχεις ασύρματο VHF/UHF..... αλλά και πάλι αν βρεθείς να είσαι συντονισμένος σε συχνότητα της αστυνομίας,εκαβ, λιμενικού κτλ πας κατηγορούμενος για παράβαση του νόμου περί τηλεπικοινωνιών.....
Εντάξει για να σε πιάσουνε πρέπει να είσαι προκλητικός! Εννοώ να παρενοχλείς την συχνότητα επανηλειμενα ώστε να βάλουν ραδιογωνομετρο και να σε τσιμπησουν
 
Εντάξει για να σε πιάσουνε πρέπει να είσαι προκλητικός! Εννοώ να παρενοχλείς την συχνότητα επανηλειμενα ώστε να βάλουν ραδιογωνομετρο και να σε τσιμπησουν
Όχι απαραίτητα.... μπορεί να σε σταματήσει ένα μεικτό συνεργείο αστυνομία, δασαρχείο - θηροφυλακη.....να βρουν τον ασύρματο και εσύ να έχεις αποθηκευμένες συχνότητες της αστυνομίας κτλ.... ή να είναι συντονισμένος εκείνη την ώρα σε τέτοια συχνότητα.....πας κατηγορούμενος.....
 
Όχι απαραίτητα.... μπορεί να σε σταματήσει ένα μεικτό συνεργείο αστυνομία, δασαρχείο - θηροφυλακη.....να βρουν τον ασύρματο και εσύ να έχεις αποθηκευμένες συχνότητες της αστυνομίας κτλ.... ή να είναι συντονισμένος εκείνη την ώρα σε τέτοια συχνότητα.....πας κατηγορούμενος.....
Και αντε να εξηγήσεις, ότι δεν είσαι ελέφαντας....θα κάτσω να ψάξω όλο το φάσμα να δω τι θα πιάσω
 
Τι θα προτείνατε για ενα set Walkie Talkie για χρηση σε κυνηγι μπεκάτσας;;;;
Τι εμβέλεια εχουν.....
Διαβασα καπου πως εχουν εμβελεια 3 χιλιόμετρα σε δάσος και 5 χιλιόμετρα εμβέλεια σε ανοιχτά πεδία (κάμπο).....
Απο χρήστες & γνώστες, θα ήταν σημαντική η γνώμη τους....
Εχω βρει κατι οικονομικό στα 22€....να αξίζει λέτε η αγορά του;;;
 
Αξίζει Κώστα ειδικά σε πυκνά μέρη..... το θέμα είναι ότι με τα ίδια λεφτά πάνω κάτω παίρνεις VHF..... που έχει πολλαπλάσια εμβέλεια....
Δε θελω πολυ εξιδικευμένο.....απλα δε θελω να συνενοούμε με φωνές την ωρα της φερμας, με το συνκυνηγο μου....χρηση, εντελώς ερασιτεχνική...πιστευω αυτο που εχω δει με 22€ να με καλύψει...
 
Δε θελω πολυ εξιδικευμένο.....απλα δε θελω να συνενοούμε με φωνές την ωρα της φερμας, με το συνκυνηγο μου....χρηση, εντελώς ερασιτεχνική...πιστευω αυτο που εχω δει με 22€ να με καλύψει...
Πεταμένα λεφτά Κώστα, αυτά ούτε πίσω από δέντρα δε πιάνουν, μόνο στο σιαδι χωρίς εμπόδια.
 
Τέλος η χρήση των φορητών ασυρμάτων απαγορεύεται για το συντονισμό του κυνηγίου, δηλαδή για τον εντοπισμό του θηράματος και τον συντονισμό των κυνηγών μεταξύ τους με σκοπό τη θήρευση.

Επιτρέπεται για κάθε άλλη περίπτωση και ιδίως για λόγους επικοινωνίας σε δύσβατα μέρη κι όπου δεν υπάρχει τηλεφωνικό σήμα, για λόγους προστασίας.
Καλά πες τους, θα διακινδυνεύσω την ασφάλεια μου και την ασφάλεια της παρέας μουγια τις μαλακίες τους......
 
Τι θα προτείνατε για ενα set Walkie Talkie για χρηση σε κυνηγι μπεκάτσας;;;;
Τι εμβέλεια εχουν.....
Διαβασα καπου πως εχουν εμβελεια 3 χιλιόμετρα σε δάσος και 5 χιλιόμετρα εμβέλεια σε ανοιχτά πεδία (κάμπο).....
Απο χρήστες & γνώστες, θα ήταν σημαντική η γνώμη τους....
Εχω βρει κατι οικονομικό στα 22€....να αξίζει λέτε η αγορά του;;;
Εγώ έχω το baofeng uv82 με ισχύ 8w πιάνει άνετα σε απόσταση 3χλμ και η μπαταρία του κρατάει πάρα πολύ όλοι τλστην παρέα το ίδιο έχουμε το είχα πάει σε προσφορά 22 € τωρα έχει από 35 και πάνω ...
 
Εγώ έχω το baofeng uv82 με ισχύ 8w πιάνει άνετα σε απόσταση 3χλμ και η μπαταρία του κρατάει πάρα πολύ όλοι τλστην παρέα το ίδιο έχουμε το είχα πάει σε προσφορά 22 € τωρα έχει από 35 και πάνω ...
Σε ευχαριστω Πάνο....φενεται καλο εργαλείο.
 
Εγώ έχω αυτό 4 χρόνια τώρα περίπου αθάνατο
Αφού φέτος το τουφέκισα καταλαθος το είχα κρεμασμένο σε μια αγριογκορτσια
Και είχα και ένα κυπελλάκι του καφε και είπα να το ρίξω
Όταν τουφέκισα μετά κατάλαβα ότι το είχα κρεμασμένο
Αλλά μη φανταστείτε με μπενελι το έριξα τι να πάθει χα χα
 

Attachments

  • E1BE1E29-0436-4BBE-A7B0-921E9E7B61B4.png
    E1BE1E29-0436-4BBE-A7B0-921E9E7B61B4.png
    1,4 MB · Προβολές: 34
Back
Top