Αγορές μέσω Internet

έχεις ξαναπάρει από εκεί?
Γενικά βλέπω παίρνετε, αλλά το φοβάμαι...
Έχει πάρει φίλος κάποια καλά κάποια ποιοτικός μάπα αλλά εγώ δοκιμάστικα παραγγειλα κάτι λίγα ότι και να είναι θα κάνω τη πλάκα μου δε βαριέσαι .
 
έχεις ξαναπάρει από εκεί?
Γενικά βλέπω παίρνετε, αλλά το φοβάμαι...
Έχει χιλιάδες προϊόντα να μην πω και παραπάνω πολλά από αυτά πωλούνται στα εδώ καταστήματα σε πολλαπλάσια τιμή .Αλλά είναι φτηνές αντιγραφες θέλει ψάξιμο όπως και μέσα στο temu το ίδιο προϊόν σε χαμηλότερη τιμή.Βρισκεις και κάτι έξυπνα πράματα τα οποία εδώ δεν, η είναι ασύμφορα όπως θυλακια ανταλλακτικά για καουτσούκ λουράκια ρολογιών .Πόσοι δεν αναγκάστηκαν να αλλάξουν σε ακριβά ρολόγια λουράκια για το θυλακι.523202416199.jpg
 
Δεν έχω αλλά αν γράψεις θυλάκια για λουράκι ,η λουράκια καουτσούκ ρολογιών ανταλλακτικά θα στα βγάλει έχει διαφορα μεγέθη ,λουράκια ΝΑΤΟ ότι θέλεις μπορεί να έχει και το δικό σου λουράκι αντιγραφή Seiko , Casio κλπ . Μέχρι να χαλάσει το λουράκι θα του αλλάζω θυλάκια.5232024183721.jpg
 
Last edited:
Έχει χιλιάδες προϊόντα να μην πω και παραπάνω πολλά από αυτά πωλούνται στα εδώ καταστήματα σε πολλαπλάσια τιμή .Αλλά είναι φτηνές αντιγραφες θέλει ψάξιμο όπως και μέσα στο temu το ίδιο προϊόν σε χαμηλότερη τιμή.Βρισκεις και κάτι έξυπνα πράματα τα οποία εδώ δεν, η είναι ασύμφορα όπως θυλακια ανταλλακτικά για καουτσούκ λουράκια ρολογιών .Πόσοι δεν αναγκάστηκαν να αλλάξουν σε ακριβά ρολόγια λουράκια για το θυλακι.View attachment 88631
Άλλα ήθελα να γράψω όχι αλλά.
 
Να σας ενημερώσω μου ήρθαν πράγματα από το temu πληροφοριακά και μόνο όλα σε σωστό νούμερο και μια χαρά για τα λεφτά τους ,ήρθαν πολύ γρήγορα πάντως .
Όντως η παραδόσεις τους Γιάννη γίνονται πολύ γρήγορα , σ ένα δεκαήμερο μπορώ να πω
 
Καλησπέρα, έχει αγοράσει κανείς κινητό τηλέφωνο τα τελευταία 1-2 χρόνια από Κίνα αξίας άνω των 150ευρώ ; Σύμφωνα με τον ευρωπαϊκό εκτελωνιστικό κανονισμό τα κινητά τηλέφωνα δεν υπόκεινται σε δασμούς αλλά μόνο στο φπα έκαστης χώρας που θα γίνει η εισαγωγή. Θέλω να πάρω ένα μοντέλο που δε κυκλοφορεί στην Ευρώπη και δεν μου περισσεύουν να πληρώνω τα ΕΛΤΑ για επανεξέταση δασμών σε περίπτωση που μου ρίξουν τίποτα δασμούς στο κεφάλι. Έχει κανείς εμπειρία ;
 
Καλησπέρα, έχει αγοράσει κανείς κινητό τηλέφωνο τα τελευταία 1-2 χρόνια από Κίνα αξίας άνω των 150ευρώ ; Σύμφωνα με τον ευρωπαϊκό εκτελωνιστικό κανονισμό τα κινητά τηλέφωνα δεν υπόκεινται σε δασμούς αλλά μόνο στο φπα έκαστης χώρας που θα γίνει η εισαγωγή. Θέλω να πάρω ένα μοντέλο που δε κυκλοφορεί στην Ευρώπη και δεν μου περισσεύουν να πληρώνω τα ΕΛΤΑ για επανεξέταση δασμών σε περίπτωση που μου ρίξουν τίποτα δασμούς στο κεφάλι. Έχει κανείς εμπειρία ;
Είναι ανάλογα από που θα το πάρεις,,, ο γαμπρός μου που πήρε πρόσφατα από banggood δεν ειχε προβλημα με τελωνειο.
 
Είναι ανάλογα από που θα το πάρεις,,, ο γαμπρός μου που πήρε πρόσφατα από banggood δεν ειχε προβλημα με τελωνειο.
Οχι δε μπορώ να πάρω από το banggood με μεθόδους αποστολής αποφυγής τελωνείου γιατί δε το έχουν και κανένα κατάστημα αντίστοιχο δεν έχει αυτό που θέλω, θα πάρω απο το aliexpress που χρεώνει το 24% φπα, απλά δε ξέρω πως τα αντιμετωπίζουν στο τελωνείο τα κινητά παρότι είναι είδος αδασμολόγητο. Γενικά ρωτάω αν έχει εμπειρία κανείς με τέτοιου είδους αγορά που δεν έχει σταλεί με μέθοδο αποφυγής.
 
Οχι δε μπορώ να πάρω από το banggood με μεθόδους αποστολής αποφυγής τελωνείου γιατί δε το έχουν και κανένα κατάστημα αντίστοιχο δεν έχει αυτό που θέλω, θα πάρω απο το aliexpress που χρεώνει το 24% φπα, απλά δε ξέρω πως τα αντιμετωπίζουν στο τελωνείο τα κινητά παρότι είναι είδος αδασμολόγητο. Γενικά ρωτάω αν έχει εμπειρία κανείς με τέτοιου είδους αγορά που δεν έχει σταλεί με μέθοδο αποφυγής.
Οτι εχω φερει απο Αλη Ηρθε και με βρηκε ηδη τιμολογημενο με το φπα
Δεν εχω παρει ομως κατι μεγαλης αξιας για να ξερω εαν υπαρχει οριο

Μονο μια φορα δεν ηρθε το προιον και δεν με αποζημιωσε κανεις παρολο που ανοιξα διαφωνια
Ο λογος ηταν οτι εδειχνε οτι το πακετο ηρθε Κυπρο αλλα σε εμενα ποτε δεν παραδωθηκε
Κοιταξε και απο τεμου αν το βρισκεις
Εχει πιο γρηγορη και ασφαλη παραδοση πιστευω
 
Οτι εχω φερει απο Αλη Ηρθε και με βρηκε ηδη τιμολογημενο με το φπα
Δεν εχω παρει ομως κατι μεγαλης αξιας για να ξερω εαν υπαρχει οριο

Μονο μια φορα δεν ηρθε το προιον και δεν με αποζημιωσε κανεις παρολο που ανοιξα διαφωνια
Ο λογος ηταν οτι εδειχνε οτι το πακετο ηρθε Κυπρο αλλα σε εμενα ποτε δεν παραδωθηκε
Κοιταξε και απο τεμου αν το βρισκεις
Εχει πιο γρηγορη και ασφαλη παραδοση πιστευω
Τουλάχιστον 100 παραγγελίες από aliexpress δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα εκτός από ένα προϊόν που σε μένα δεν έφτασε ποτέ και γύρισε πίσω και για το οποίο δεν αποζημιώθηκα. Η παραδόσεις γίνονται αρκετά γρήγορα σε σχέση με παλιότερα και με εταιρείες courier. Η πιο ακριβή αγορά ήταν γύρω στα 80€ και με την οποία δεν υπήρξε κανένα θέμα.
Αντιθέτως υπήρξε πρόβλημα με αγορά μέσω ebay από καναδά σε έναν ελεγκτή θερμοκρασίας. Κοστολογημένος με μεταφορικά , με δασμούς και φπα πρόπληρωμένος, 120€.
Όταν το προϊόν έφτασε εδώ γίνεται έλεγχος απο τελωνείο και οι μαλάκες από τα ελτα μου ζητάνε να πληρώσω ξανά τον φπα και τα έξοδα εκτελωνισμού Συνολικά δηλαδή μου φόρεσαν ένα κοστούμι γύρω στα 40€.
Πέρα από τις διαμαρτυρίες που έκανα στο κατάστημα των ελτα δεν μπόρεσα να κάνω τίποτε άλλο γιατί απλά με γείωσαν κανονικότατα. Έστειλα 5 φορές email με όλα τα παραστατικά στο αρμόδιο τμήμα των ελτα όπως μου είπαν να κάνω και απάντηση δεν πήρα ποτέ στο τέλος τους είπα να πάνε να γα.....πατόκορφα γιατί έπρεπε να βρω την ησυχία μου
 
Καλησπέρα, έχει αγοράσει κανείς κινητό τηλέφωνο τα τελευταία 1-2 χρόνια από Κίνα αξίας άνω των 150ευρώ ; Σύμφωνα με τον ευρωπαϊκό εκτελωνιστικό κανονισμό τα κινητά τηλέφωνα δεν υπόκεινται σε δασμούς αλλά μόνο στο φπα έκαστης χώρας που θα γίνει η εισαγωγή. Θέλω να πάρω ένα μοντέλο που δε κυκλοφορεί στην Ευρώπη και δεν μου περισσεύουν να πληρώνω τα ΕΛΤΑ για επανεξέταση δασμών σε περίπτωση που μου ρίξουν τίποτα δασμούς στο κεφάλι. Έχει κανείς εμπειρία ;
πρόσεξε μόνο γιατί κάποιες μάρκες το λειτουργικό τους υπόκειται σε αμερικανικούς και ευρωπαικούς περιορισμούς.
Πχ νομίζω τα Huawey όσα κυκλοφορούν δεν ανανεώνεται πια το android που έχουν ή δεν έρχονται καινούργια με android που βγήκε μετά τους περιορισμούς . Δεν ξέρω πολλά , αλλά να είσαι βέβαιος ποιο android έχει
 
Back
Top