Αγορές μέσω Internet

πρόσεξε μόνο γιατί κάποιες μάρκες το λειτουργικό τους υπόκειται σε αμερικανικούς και ευρωπαικούς περιορισμούς.
Πχ νομίζω τα Huawey όσα κυκλοφορούν δεν ανανεώνεται πια το android που έχουν ή δεν έρχονται καινούργια με android που βγήκε μετά τους περιορισμούς . Δεν ξέρω πολλά , αλλά να είσαι βέβαιος ποιο android έχει
Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά θέλω να πάρω ένα qin θυγατρική της xiaomi που βγαίνει μόνο στην αγορά της Κίνας είναι κινητό με πλήκτρα.
 
Τουλάχιστον 100 παραγγελίες από aliexpress δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα εκτός από ένα προϊόν που σε μένα δεν έφτασε ποτέ και γύρισε πίσω και για το οποίο δεν αποζημιώθηκα. Η παραδόσεις γίνονται αρκετά γρήγορα σε σχέση με παλιότερα και με εταιρείες courier. Η πιο ακριβή αγορά ήταν γύρω στα 80€ και με την οποία δεν υπήρξε κανένα θέμα.
Αντιθέτως υπήρξε πρόβλημα με αγορά μέσω ebay από καναδά σε έναν ελεγκτή θερμοκρασίας. Κοστολογημένος με μεταφορικά , με δασμούς και φπα πρόπληρωμένος, 120€.
Όταν το προϊόν έφτασε εδώ γίνεται έλεγχος απο τελωνείο και οι μαλάκες από τα ελτα μου ζητάνε να πληρώσω ξανά τον φπα και τα έξοδα εκτελωνισμού Συνολικά δηλαδή μου φόρεσαν ένα κοστούμι γύρω στα 40€.
Πέρα από τις διαμαρτυρίες που έκανα στο κατάστημα των ελτα δεν μπόρεσα να κάνω τίποτε άλλο γιατί απλά με γείωσαν κανονικότατα. Έστειλα 5 φορές email με όλα τα παραστατικά στο αρμόδιο τμήμα των ελτα όπως μου είπαν να κάνω και απάντηση δεν πήρα ποτέ στο τέλος τους είπα να πάνε να γα.....πατόκορφα γιατί έπρεπε να βρω την ησυχία μου
Να αυτά φοβάμαι να το αγοράσω, να πληρώσω φπα 24% να μην υπόκειται το αντικείμενο σε δασμούς και πληρώνω επανεξέταση στα Ελτα που δε πρόκειται να πάρω ποτέ απάντηση.
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά θέλω να πάρω ένα qin θυγατρική της xiaomi που βγαίνει μόνο στην αγορά της Κίνας είναι κινητό με πλήκτρα.
Εμένα το 2χρονων poco x3 pro παρέδωσε το πνεύμα του.Ευτυχως μια ώρα πριν είχα προλάβει να τα περάσω όλα σε ένα νέο κινητό που μου ήρθε χτες το απόγευμα.
 
Πριν 3 ή 4 χρονια ,είχαν βάλει ένα τέλος σε αγορές πάνω από 20€ , μετά έβαλαν φπα 24% για αγορές μέχρι τα 150 και τελωνειο απο κει και πανω
Τωρα ψάχνονται παλι , αλλά έχει πολύ μεγάλη δυσκολία και φόρτο εργασίας αν επιβάλλουν τελωνείο σε όλες τις μικροαγορές . Καταρχάς είναι ο όγκος εργασίας στα τελωνεία και δεύτερον οι χρόνοι παράδοσης θα διπλασιαστούν για να μην πω και τετραπλασιαστούν. Οτι ειχε γινει και παλιοτερα με τις αγορές πανω απο 20 €
 
Πριν 3 ή 4 χρονια ,είχαν βάλει ένα τέλος σε αγορές πάνω από 20€ , μετά έβαλαν φπα 24% για αγορές μέχρι τα 150 και τελωνειο απο κει και πανω
Τωρα ψάχνονται παλι , αλλά έχει πολύ μεγάλη δυσκολία και φόρτο εργασίας αν επιβάλλουν τελωνείο σε όλες τις μικροαγορές . Καταρχάς είναι ο όγκος εργασίας στα τελωνεία και δεύτερον οι χρόνοι παράδοσης θα διπλασιαστούν για να μην πω και τετραπλασιαστούν. Οτι ειχε γινει και παλιοτερα με τις αγορές πανω απο 20 €
Απλά θέλουν να αγοράζεις απο την εγχώρια αγορά, η Ευρωπαϊκή ένωση είναι σε ρήξη με τη Κίνα εδώ και δεκαετίες.
 
Εγώ που έκανα αγορά από Αγγλία 235€ τι θα πληρώσω;
24% φπα, 20ευρώ εκτελωνισμό + δασμό ανάλογα το προϊόν, αν το έστειλαν με κούριερ και κάνουν αυτοί το εκτελωνισμό θα πληρώσεις 1 νεφρό. Εκτός και το πήρες απο ebay-amazon που σε κάποια έχουν και τα έξοδα εκτελωνισμού μαζί στη τιμή.
 
Εμένα το 2χρονων poco x3 pro παρέδωσε το πνεύμα του.Ευτυχως μια ώρα πριν είχα προλάβει να τα περάσω όλα σε ένα νέο κινητό που μου ήρθε χτες το απόγευμα.
τι να περάσεις , αφού όλα είναι στη google και αυτόματα γίνονται συχνά αντίγραφα ασφαλείας ;
 
Από επαφές, εφαρμογές συλλογή τα πάντα.
όλα περνανε στο καινούργιο με το mail σου @gmail.com
και το password
χάνουμε το τηλ οκ
αγοράζουμε καινούργιο
βάζουμε mail και password
και έχουμε το καινούργιο ακριβώς όπως το παλιό
σε δυο λεπτά
Εννοείται από pc μπαίνουμε με τα ίδια mail και password στη google και δηλώνουμε την πρώην συσκευή ως άκυρη , αυτό αμέσως σε απώλεια , πριν πάρουμε καινούργιο
 
Last edited:
Back
Top