Αγορές μέσω Internet

Αν το temu βγαζει 1000% πανω απο ενα ιδιο προϊον που θα το βρω στην Ελλάδα στην διπλή τιμή σκέψου τι βγάζουν οι δικοί μας εισαγωγείς....
Αυτό που θα παρεις εσυ ,εγώ και ο καθένας απ το temu με 20€ , αυτός που θα το εμπορευτεί θα το πάρει 40€+με το ΦΠΑ ,τους δασμούς και τα έξοδα
 
Δεν σκοτωνω εγω τον τοπακα εμπορο
Τον σκοτωνει η πατριδα του , οι ολιγαρχες και καποιους εξ αυτων η απληστια τους

Και εξηγω
Με τον τροπο που ειναι αναγκασμενος να τιμολογησει δινει ακριβοτερα απο τεμου
Δεν εχει επιλογη πρεπει να ζησει ο ανθρωπος και σωστα κανει
Πως θα πληρωσει οσα εχει να πληρωσει οταν δεν ανεβασει τις τιμες του
Ποιος του επιβαλει ολα αυτα;
Το κρατος οι σκοπιμα επιβαλομενες νομοθεσιες και οι ολιγαρχες
Ειναι ομως και αρκετοι που το παρακανουν
Μαλιστα αυτοι ειναι συνηθως και ολοι οσοι κανουν εισαγωγες απο τις χονδρικες αγορες τεμου αλι κλπ και τα πουλανε εδω πολλαπλασια
Αρα αυτοι σκοτωνουν ολα οσα λες και οχι εγω
Κανε ενα πειραμα
Εγω το χω κανει
Ξερεις οτι τα κλικ κυριως γινονται απο την γυναικεια αγορα
Να παει η γυναικα σου σε ενα καταστημα να βρει ενα φορεμα μια μπλουζα κλπ να την βγαλει μια φωτο και να την γκουγκλαρει στο ιντερνετ
Θα δεις το ιδιο προιον και εννοω υο ιδιο και την διαφορα του

Στην πολη μας εχουμε ενα τόπικο καταστημα και πιο κατω στο μαλλ υπαρχει ενα αντιστοιχο αλλου εμπορου

Αυτο στο μαλλ πουλα το ιδιο προιον πανακριβα που πουλα και το τοπικο
Που το ιδιο ακριβως θα βρει και στο τεμου στο σειν κλπ

Το τοπικο το δινει πιο ακριβα απο το ιντερνετ αλλα οχι υπερβολικα
Και βγαζει κερδος και δουλευει κε την ποσοτητα
Ξερει να δουλεψει
Δεν θα το δεις ποτε αδειο το καταστημα των ανθρωπων και μακαρι να ειναη καλα
Ευγενικοι και ξερουν οτι μπορεις να το βρεις απο ιντερνετ πιο φτηνα αλλα τους προτιμας για να τους στηριξεις και γιατι θα παρεις αμεσα αυτο που θες χωρις αναμονη και χωρις να δωσεις ενα μεροκαματο οπως σε αυτο στο μαλλ

Ξερω θα μου πεις στο μαλλ εχει περισσοτερο ενοικιο
Και το τοπικο εχει ψηλο ενοικιο λογω πλησιοτητας σε μεγαλο παρκιγκ και υπεραστικο και αλλο εμπορικο κεντρο

Εχει επεισης περισσοτερους υπαλληλους και τετραγωνικα
Προτιμα ομως να αλλαζει στοκ μηναιια και να μην εχει ποτε αδειο μαγαζι και να κανει κερδος στην ποσοτητα
Και εκει ειναι το μυστικο

Απο την αλλη εγω σαν οικογενειαρχης με παιδια εχω αναγκες που πρεπει να καλυψω
Θα δω την επιβιωση μου και τιποτα αλλο
Τρια παιδια να παρουν απο ενα αθλητικο θα προτιμησω να δωσω στο αμαρκε 3χ25-30 πες 90
Δεν θα παω μα πληρωσω 3χ50
Η διαφορα των 60 πρεπεη να γινει φαγητο και οχι παπουτσι
Διοτι πρεπει και να φανε και να ντυθουν

Αρα οποιος με προσεχει θα τον προσεξω
Και αμα εχω επιλογη θα κρατησω οποιαν με συμφερει

Πρεπει να επιβιωσω

Ετσι παει φιλε μου

Κανενας δεν πρεπει να δουλευει τζαμπα
Και κανενας δεν πρεπει να νομιζει οτι μπορει σε μια μερα θα βγαλει την επενδυση του

και ολα εχουν να κανουν και με τον πελατη που απευθυνεσαι ως εμπορος
Αναλογα υο τι πουλας και το που το πουλας πρεπει να ειναι και οι τιμες σου
Αν ακομη και εκει υπερβαλλεις θα χαλασει το πραμα

Πχ Ακούω κατι καταγγελειες ωια Μυκονο για 300 ευρω μια μεριδα καλαμαρι
Οκ εχεις να κανεις με πλουσιους και λεφταδες;
Χρεωσει ρε αδερφε ακριβα οχι ομως μια μεριδα καλαμαρι 300
Θα τους πιασεις τον κωλο μια δυο τρεις
Μετα;
Μετα θα πιασεις αλλο πραμα….

Εγω αυτο ξερω
Συμφωνούμε σε όλα , αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο αγώνας για επιβίωση μας ωθεί σε άλλες αγορές με αποτέλεσμα ο τοπικός έμπορος προσπαθώντας να επιβιώσει και ο ίδιος να κανει φαινομενικά ακραία κοστολόγια
Με κοινό παρανομαστή τις κακές πολιτικές και τις εσκεμμένες κινήσεις των κρατών για την εξόντωση μας ,είτε σε προσωπικό είτε σε επαγγελματικό επίπεδο
 
Συμφωνούμε σε όλα , αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο αγώνας για επιβίωση μας ωθεί σε άλλες αγορές με αποτέλεσμα ο τοπικός έμπορος προσπαθώντας να επιβιώσει και ο ίδιος να κανει φαινομενικά ακραία κοστολόγια
Με κοινό παρανομαστή τις κακές πολιτικές και τις εσκεμμένες κινήσεις των κρατών για την εξόντωση μας ,είτε σε προσωπικό είτε σε επαγγελματικό επίπεδο
Το 13 με την κριση ειχαν ολοι παρει πανω τις τιμες
Ειναι λοιπον ενα ζευγαρακι νιοπαντρο
Περνουν ενα σουβλιτζιδικο να ξεκινησουν να ζουν να φτιαξουν οικογενεια
Δουλευουν μεσα αυτοι οι δυο και καποτε τα σαββατοκυριακα ερχοταν και κανας συγγενης
Ολοι πουλουσαν τοτε το κυπριακο σουβλακι στα 5 ευρω την πιτα
Τα παιδια πανε σε ενα καλο κρεόπωλη και τον λενε
Αν σου κανουμε την α καταναλωση καθε βραδυ τις καθημερινες ολη την βδομαδα που οι υπολοιποι κανουν συνηθως 60-100 πιττες δηλαδη το διπλασιο κρεας θα μας αφησεις την τιμη τοσο πιο κατω;
Ο κρεοπωλης ειπε ναι αρκει να πληρωνοταν σταθερα και της μετρητης καθε βδομαδα
Ξεκινουν λοιπον και βγαζουν πανο δινοντας την πιτα 3 ευρω αντι 5 που εδιναν οι αλλοι
Φροντιζαν να βαζουν φαι μεσα οχι ψευτιες και να δινουν ποιοτητα
Δουλευψαν μονο με τεικ εγουει και εδιναν προειδοποιηση για την ωρα αναμονης
τα παιδια ξεπουλουσαν καθε μερα συνεχεια μεχρι τις 10 το βραδυ
Εφτασαν να πουλανε τριπλασια ποσοτητα απο τους αλλους και να εχουν ωρα αναμονης για να ξερει ο πελατης ακριβως τι ωρα θα παρει το φαι του
Σε τρια χρονια εβγαλαν οτι επενδυσαν και αρκετα για να ξεκινησουν κατι αλλο που θα τους επεπτρεπε να φτιαξουν και τα παιδακια τους αφου κυριολεκτηκα ηταν μονο δουλεια για τρια χρονια
Πουλησαν το μαγαζι πολυ καλα αφου ηταν γνωστο πλεον παντου

Ο επομενος νομιζε οτι επειδη ειχε τοση πελατεια θα πουλουσε οτι και να χρεωνε
Αυξησε τις τιμες πιο ψηλα απο τους διπλανιυς του
Αλλαξε χερια αλλες 3 φορες το μαγαζι και κανενας δεν εκανε την δουλεια που ειχαν οι μικροι…..
 
Το 13 με την κριση ειχαν ολοι παρει πανω τις τιμες
Ειναι λοιπον ενα ζευγαρακι νιοπαντρο
Περνουν ενα σουβλιτζιδικο να ξεκινησουν να ζουν να φτιαξουν οικογενεια
Δουλευουν μεσα αυτοι οι δυο και καποτε τα σαββατοκυριακα ερχοταν και κανας συγγενης
Ολοι πουλουσαν τοτε το κυπριακο σουβλακι στα 5 ευρω την πιτα
Τα παιδια πανε σε ενα καλο κρεόπωλη και τον λενε
Αν σου κανουμε την α καταναλωση καθε βραδυ τις καθημερινες ολη την βδομαδα που οι υπολοιποι κανουν συνηθως 60-100 πιττες δηλαδη το διπλασιο κρεας θα μας αφησεις την τιμη τοσο πιο κατω;
Ο κρεοπωλης ειπε ναι αρκει να πληρωνοταν σταθερα και της μετρητης καθε βδομαδα
Ξεκινουν λοιπον και βγαζουν πανο δινοντας την πιτα 3 ευρω αντι 5 που εδιναν οι αλλοι
Φροντιζαν να βαζουν φαι μεσα οχι ψευτιες και να δινουν ποιοτητα
Δουλευψαν μονο με τεικ εγουει και εδιναν προειδοποιηση για την ωρα αναμονης
τα παιδια ξεπουλουσαν καθε μερα συνεχεια μεχρι τις 10 το βραδυ
Εφτασαν να πουλανε τριπλασια ποσοτητα απο τους αλλους και να εχουν ωρα αναμονης για να ξερει ο πελατης ακριβως τι ωρα θα παρει το φαι του
Σε τρια χρονια εβγαλαν οτι επενδυσαν και αρκετα για να ξεκινησουν κατι αλλο που θα τους επεπτρεπε να φτιαξουν και τα παιδακια τους αφου κυριολεκτηκα ηταν μονο δουλεια για τρια χρονια
Πουλησαν το μαγαζι πολυ καλα αφου ηταν γνωστο πλεον παντου

Ο επομενος νομιζε οτι επειδη ειχε τοση πελατεια θα πουλουσε οτι και να χρεωνε
Αυξησε τις τιμες πιο ψηλα απο τους διπλανιυς του
Αλλαξε χερια αλλες 3 φορες το μαγαζι και κανενας δεν εκανε την δουλεια που ειχαν οι μικροι…..
Όταν σέβεσαι τον πελάτη σου θα σε σεβαστεί και θα σε ξανα προτιμήσει, όταν κοιτάς να του τα αρπάξεις τον έχασες...απλά τα πράγματα...
 
Κάτι πραγματάκια από temu θηκη και τζαμακια για κινητό ,διαφορα μπουκαλάκια με μύτη για λάδι ,ενα μπλουζακι παραλλαγής, κλιπ για σχοινί παρακορντ για την ομπρέλα θαλάσσης, μπλε κόλλα σπειρωματων κάτι ιμάντες ωμου για τσαντάκια σε δουλειά να βρισκόμαστε. 710202413270.jpg710202413282.jpg
 
Last edited:
Το σχετικά φθηνά είναι και η παγίδα ώστε να πεθάνουν οι εγχώριες μικρομεσαίες αγορές και να μείνουν οι ολιγαρχίες
Ενδεικτικά θα σου πω ότι για το 2024 τα ελληνικά κλικ αγορών στο temu φτανουν τα 10.000 ημερήσιος με μέσω ορο αγορών στο καλάθι τα 25€
250 χιλιάδες ευρώ καθημερινά δηλαδή φεύγουν εκτός ελλαδος χωρίς ανταπόδοση(οικονομικά)
Και τα temu και όλα αυτά τα σάιτ ,κάτι σαν τους αρμανι τα έχουν με τις ανάλογες συνθήκες
Μην κουράζεσαι , οι Γραικύλοι δεν νιώθουν από αυτά , πονηριές στην αρχή και στο τέλος μονο κλάψα ξέρουν .
 
Έχει πέσει στην αντίληψη κανενός, αν το temu έχει βαλιστικούς χρονογράφους? Όσο και αν έψαξα, μου βγάζει μόνο ρολόγια.
https://www.aliexpress.com/item/100...tailTopMoreOtherSeller|query_from:#nav-review



αυτο εχει πολλες αγορες και 200 αξιολογησεις , εχει να βλεπεις και τα αποτελεσματα στο κινητο . Οποτε με ενα σκριν σοτ κρατας αρχειο ευκολα
 
Ευχαριστώ alex09. Πάντως, ειλικρινά εκπλήσσομαι με την τιμή.


Παρακαλω , ελπιζω να σου κανει και αν παραγγειλεις να βγει καλο . Τελωνεια και αυτα εισαι κομπλε και αφοβα να παραγγειλεις απο αλι εξπρες .. Εχω δωσει αρκετα λεφτα εκει και ολα ειναι αψογα.

Δυο φορες ζητησα τα λεφτα πισω και τα λεφτα πηρα και μου εμεινε το προιον
 
Παρακαλω , ελπιζω να σου κανει και αν παραγγειλεις να βγει καλο . Τελωνεια και αυτα εισαι κομπλε και αφοβα να παραγγειλεις απο αλι εξπρες .. Εχω δωσει αρκετα λεφτα εκει και ολα ειναι αψογα.

Δυο φορες ζητησα τα λεφτα πισω και τα λεφτα πηρα και μου εμεινε το προιον
Στα 70€ περίπου που βγαίνει σε έχει τελωνείο ;
 
Στα 70€ περίπου που βγαίνει σε έχει τελωνείο ;
Οι παραγγελίες μου δεν έχουν ξεπεράσει τα 50€ και ποτέ δεν είχα θέμα . Για να μην πω κάτι ανακριβές σχετικά με το τελωνείο μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα στον πωλητή και θα σου απαντήσει σχετικά ώστε και στραβή να γίνει κάνεις refunds και τα παίρνεις πίσω
 
Back
Top