Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σπύρο θα ξεκινήσω με σένα... Η παρέα γνκ μου έλεγε ότι τους έφερα γούρι, 2 αγριόχοιρους σε 1 ΣΚ είναι καλά για οποιαδήποτε παρέα ανά την Ελλάδα. Σκέψου μου έλεγαν έλα το επόμενο ΣΚ και έλα και μόνος σου αν θες, θα σε φιλοξενήσουμε εμείς. Οι νεότεροι μιλούσαν για μεταγγραφές και μου έταζαν κορίτσα .sarcastic..
Ο καθαρισμός του ζώου τώρα όπως η κάθε δουλειά θέλει να πάρει το χέρι σου. Από κει και πέρα δεν θεωρώ ότι είναι κάτι το δύσκολο απλά ίσως στην αρχή να σου πάρει παραπάνω χρόνο για να μη το καταστρέφεις. Θα στα από κοντά Σπύρο μην ανησυχείς .yelling.

Τώρα όσον αφορά το ερώτημα του Γιώργου, γουρουνοκυνηγός δεν έγινα με ένα ΣΚ αλλά θα προσπαθήσω να περιγράψω όσο καλύτερα μπορώ το κυνήγι που είδα.
Κατ'αρχάς όπως σε κάθε κυνήγι που γίνεται με σκύλο το σημαντικότερο για ένα επιτυχές κυνήγι είναι τα καλά σκυλιά. Αυτά ξετρυπώνουν το γρν και το κινούν προς τους κυνηγούς. Ουσιαστικά το κυνήγι ξεκινούσε με το κόψιμο, έκοβες δλδ κίνηση από που πέρασε ένα γουρούν, ιχνηλατούσες. Γι'αυτό ένα υγρό μέρος είναι πολύ καλύτερο από ένα ξηρό. Έπειτα αφού είχαμε κάνει τη βόλτα μας σε διάφορα μέρη και είχε εντοπίσει κάποιος τα ίχνη του γρν συναντηθήκαμε ξανά σε ένα μέρος όπου και δόθηκαν οι εντολές. Κάποιοι πήγαν με τα σκυλιά, αυτοί που έχουν καλό ποδάρι και οι οποίοι ανταμείβονται με το πλεονέκτημα να έχουν περισσότερες πιθανότητες να συναντήσουν το γρν και κάποιοι έστησαν καρτέρι. Υπάρχει πάντοτε επικοινωνία και μόλις σηκώσουν το γουρούνι και δουν προς τα που πάει αρχίζει το παιχνίδι. Όταν πήγαινε προς μία κατεύθυνση που δεν υπήρχε κόσμος τότε τρέχαμε να προλάβουμε να αλλάξουμε πόστο. Φυσικά αυτό έχει πολύ μικρές πιθανότητες αφού άντε να το προλάβεις..
Γνκ έτσι κινήθηκε η πρώτη μας μέρα. Το γρν το πήρε ένα από τα παιδιά που ήταν με τα σκυλιά ενώ σήκωσε και άλλα εκ των οποίων ένα τουφεκίστηκε αλλά ο κύριος που τουφέκισε αστόχησε (έψαχνε τρύπα να κρυφτεί!!).

Δεύτερη μέρα συναντηθήκαμε σε ένα άλλο μέρος αφού πρώτα είχε γίνει το κόψιμο. Τλκ βρεθήκαμε 4 άτομα να κυνηγήσουμε, 2 με τα σκυλιά και 2 καρτέρι. Ο λόγος επιτυχίας εκτός από τη προφανή τύχη ήταν ότι ο ένας κύριος είχε κάνει ορισμένες παρεμβάσεις στο τοπίο...Πιο συγκεκριμένα είχε καθαρίσει ορισμένα περάσματα ενώς είχε φράξει κάποια άλλα. Η τύχη ήταν ότι το γρν μπήκε στο χώρο που ελέγχαμε τα 2 καρτέρια αντί να πάει προς μια άλλη κατεύθυνση που δεν θα μπορούσαμε να κάνουμε τπτ. Εγώ περίμενα υπομονετικά και με απόλυτη ησυχία όταν ξαφνικά άκουσα ένα καλπασμό (τα γρν καλπάζουν δεν τρέχουν) να έρχεται προς τα μένα. Σήκωσα το όπλο προς το πέρασμα και ήμουν έτοιμος να επωμίσω όταν βλέπω το γρν να ανεβαίνει το χαντάκι από εκεί που το περίμενα και να στέκεται 1 δευτερόλεπτο να ελέγξει την περιοχή. Όπως μου είπαν τα γρν είναι πολύ προσεκτικά και όταν βγαίνουν σε σχετικά ανοιχτό πεδίο στέκονται να ελέγξουν. Χωρίς να χρονοτριβώ του χάρισα τη δραμιάρα μου, 9 βολο εκ των οποίων τα 7 πήγαν πάνω του. Η τουφεκιά ήταν περί τα 20 μέτρα.

Εγώ και ο κ. Νίκος που κάναμε τα 2 γουρούνια το ΣΚ μετά το γρν της Κυριακής

IMG_3766.jpg


Κατά το γδάρσιμο της πρώτης μέρας με το φίλο μου που με φιλοξένησε στο χωριό
IMG_3741.jpg


Το χωρίό που έμενα
IMG_3776.jpg

Η βλάστηση

IMG_3694.jpg


Μανο το κοκκινο ειναι στην φωτο με το χωριο σου...???
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
Να τους χαίρεσαι φίλε Μίλτο, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση κυνήγι με τους δικούς σου ανθρώπους με φυσίγγια που έφτιαξες εσύ τι άλλο να πω πάντα τέτοια.
 
Να τους χαίρεσαι φίλε Μίλτο, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση κυνήγι με τους δικούς σου ανθρώπους με φυσίγγια που έφτιαξες εσύ τι άλλο να πω πάντα τέτοια.
Πραγματικα ειναι φοβερο να τους εχω μαζι μου σε αυτο το κυνηγι..ανθρωποι με τεραστια εμπειρια στο γουρουνι την οποια εχουν μεταδωσει σε μενα και συνεχιζουν να μου διδασκουν πολλα σε αυτο το θηραμα..και οι δυο τους χρησιμοποιουν τα δικα μου φυσιγγια με τυφλη εμπιστοσυνη σε αυτο που φτιαχνω..και για την ιστορια το καπρι χτυπηθηκε στα 65 βηματα με 5 δραμια να περνανε απο τα πλευρα του ζωου τρυπησαν τα πνευμονια και κατεληξαν στην καρδια
 
.well done..congrats.
Ημουν 100% σιγουρος!!
Εκει που επεσα εξω ηταν στην ηλικια του οπλου!!!!!!:eek:
Παντα πλαγιο Τασο..δεν αλλαζει αυτο..πρωτα ειχε δυο μονοκαννα ενα 12αρη και ενα 16αρη αλλα τα πουλησε και πηρε το πλαγιο..το οπλο αυτο εχει στο ενεργητικο του πολλα θηραματα απο λαγους φασσες χηνες και απο γουρουνια μπορει να πλησιαζει και τα χιλια ζωα
 
Μιλτο να τους χαιρεσε φιλε
ύπεροχη σχεση και υπεροχη φωτο
Αξιες και εμπιστοστοσυνη που αναδικνυονται μεσα απ το κυνηγι και μας συντροφευουν για παντα
Δεν ειναι τυχαια η εμποστοσυνη
Βλεπουν σε εσενα τον εαυτο τους
Και συ σε αυτους την συνεχεια και το μελλον
Να στε παντα φιλε
Με φτιαξες πραγματικα .shake hands..well done.
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
πάντα 1οι .well done.
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
Μια εικόνα χίλιες λέξεις.congrats..well done.
 
Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, είναι από τις πιό εντυπωσιακές αναρτήσεις που έχω διαβάσει σε αυτή τη σελίδα. Δεν έχω να προσθέσω ή να αφαιρέσω τίποτε, η ανάρτηση είναι υπερπλήρης...
Συγχαρητήρια, είσαι πολύ τυχερός που έχεις τέτοιες εμπειρίες, να τους χαίρεσαι ....
 
Καλησπερα στην ομαδα..το φιναλε το εδωσε σημερα στο γουρουνι ο παππους μου ο οποιος παρολα τα 90 του χρονια το παθος του για αυτο το κυνηγι ειναι μεγαλο..το καπρι 70 κιλα καθαρο κρεας με δυο τουφεκιες και φυσιγγια δικα μου ιδιογομωσης το ξαπλωσε..στην φωτο τα δυο ατομα στα οποια οφειλω τις γνωσεις μου σε αυτο το κυνηγι ο πατερας μου και ο παππους μου..μαζι οι δυο τους εχουν πανω απο 100 χρονια εμπειρια αποκλειστικα σε αυτο το θηραμα
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΩΡΑΙΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Φανταζομαι οτι βγηκε φωτο και με σενα αναμεσα τους!!!!
Μου ειναι ευκολο να αντιληφθω οτι χαιρεσαι περισσοτερο που το σκοτωσε ο παπους απ οτι αν θα το σκοτωνες εσυ!!Ειμαι βεβαιος οτι θα τους εχεις μαζι σου στο κυνηγι οσο θα θελουν να βγουν. Αναγνωριζεις την αξια και την προσφορα τους, εχουν τον σεβασμο σου και συ εχεις ηθος και αξιες.Εξαιρετικα ωραιος!!!!!!!!!!!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top