Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κύριε Νίκο..... χτύπα μια γροθιά σε μια γυψοσανίδα χωρίς τίποτε πίσω της....το πιθανότερο είναι να σπάσει.... βάλε κολλητά πίσω της ένα σακί άμμο και χτύπα την ξανά.... σίγουρα θα έχει διαφορετική συμπεριφορά....
 
Στα 5 μέτρα από το στόμιο τα σκάγια κύριε Νίκο δεν έχουν βγει ούτε από το συγκεντρωτηρα.... είναι ένα μονοβολο ..... σχεδόν συμπαγές λόγω της μεγαλύτερης ταχύτητας που μπορεί να αποκτήσουν σαν γόμωση. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με μονοβολο.... είναι όμως κοντά....τα συμπεράσματα που βγάζει ο καθένας μας δεν είναι απόλυτοι κανόνες... Δεν αμφισβητώ τις δοκιμές σας και τα συμπεράσματα σας.... απλά παραθέτω και δικές μου δοκιμες και μάλιστα με πυρομαχικά που μοιάζουν περισσότερο στα μονοβολα..... λόγω της ενασχόλησης μου με την πρακτική σκοποβολή εκτός από το κυνήγι.... επίσης το μονοβολο μπορεί να ανατραπεί κατά την πτήση του .... ανάλογα το είδος του και να κτυπησει το στόχο με το πλάι ή με το πίσω μέρος του.... οπότε η συμπεριφορά του πάνω στο θήραμα είναι εντελώς διαφορετική. Επιπλέον η υφή του στόχου, χαρτί,τσιμεντολιθος, ξύλο, μπετό, ατσάλι είναι εντελώς διαφορετική από την βαλλιστική ζελατίνη ή νεκρό ιστό . Τέλος το ζωντανό γουρούνι είναι ένας κινούμενος στόχος με 20-30 κιλά τομάρι αποτελούμενο από σκληρή τρίχα αναμεμειγμένη με λάσπη, 2-3 εκατοστά λίπος, κόκκαλα κτλ.... πολλές παράμετροι.... για απόλυτα συμπεράσματα

Κύριε Νίκο..... χτύπα μια γροθιά σε μια γυψοσανίδα χωρίς τίποτε πίσω της....το πιθανότερο είναι να σπάσει.... βάλε κολλητά πίσω της ένα σακί άμμο και χτύπα την ξανά.... σίγουρα θα έχει διαφορετική συμπεριφορά....

Βασιλη σε οτι λες συμφωνω απολυτα....Για ( μενα ) σωστα τα λες.....Το σιγουρο ειναι ( οπως προειπες )...
τα σκαγια δεν ειναι μονοβολο...Ασχετα εαν το ''πλησιαζει'' λογω αποστασης ( 5 μετρα ) τα σκαγια ''δουλευουν''
αλλιως. Σκεψου τα σκαγια οχι μεσα σε βυσμα αλλα με ταπα....μαλλινη ή ντιανα ...χωρις ποτηρι....
Τα σκαγια εχουν ατρακτο.....το μονοβολο οχι.

Απο δοκιμες μου και μετρωντας διατρηση το Ν8,5 σκαγια ( στο Ν9 δεν εχω ) στα 40 μετρα με V1,5-412m/s
εχουν 25 φυλλα Α4 =2,2 χιλιοστα.....Τωρα σκεψου τι διατρηση εχουν στα 5 μετρα.....φιλε μου!!!

ΥΓ, Θα σου πω ακριβως τι διατρηση εχουν στα 5 μετρα....αργοτερα. Εχω εξελ.... αλλα δεν το κατεχω καλα
ακομα.
 
Καλημέρα σε όλους μας. Κύριε Νίκο μου τα μπερδεύεις τα πράγματα..... εγώ απάντησα στην ανάρτηση για τα 5 μέτρα σε τσιμεντολιθο....η διάτρηση που αναφέρεις στα 40 μέτρα σε χαρτί Α4 αφορά μεμονωμένα σκάγια από την γόμωση.....τα οποία λόγω μικρής διαμέτρου διαπερνούν ..... κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με το 0,22 και με το 5,56 στα τυφέκια.... υπάρχουν σφαίρες των 4,5 Χιλ που διαπερνούν ατσάλινη πλάκα στα 200 μέτρα.... λόγω διαμόρφωσης της βολίδας, λόγω διαμετρήματος, ταχύτητας και σταθεροποίησης της βολίδας από τις ραβδώσεις της κάνης που ρίχνονται.
Αν θέλεις δοκίμασε αυτό που σου έγραψα και ανέβασε τις φωτογραφίες..... είτε τσιμεντολιθο γεμισμένο και συμπιεσμένο είτε πακέτο χαρτί Α4 τυλιγμένο με duck tape....θα εκπλαγεις ....
Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι βληματοδοχοι που υπάρχουν σε στρατόπεδα για την ασφαλή απογεμιση των όπλων είναι είτε με άμμο, είτε με νερό.... και μιλάμε για σφαίρες των 7,62 ή των 5,56 με ταχύτητα εξόδου από την κάννη την διπλάσια από αυτή των σκαγιων.... καμία δεν μπορεί να διαπεράσει ένα βαρέλι με άμμο...
Ζήτω συγνώμη από τη διαχείριση.... για το of topic....αν κρίνετε ότι ξεφύγαμε ας μεταφερθούν στο αντίστοιχο.....
 
Last edited:
Καλημέρα σε όλους μας. Κύριε Νίκο μου τα μπερδεύεις τα πράγματα..... εγώ απάντησα στην ανάρτηση για τα 5 μέτρα σε τσιμεντολιθο....η διάτρηση που αναφέρεις στα 40 μέτρα σε χαρτί Α4 αφορά μεμονωμένα σκάγια από την γόμωση.....τα οποία λόγω μικρής διαμέτρου διαπερνούν ..... κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με το 0,22 και με το 5,56 στα τυφέκια.... υπάρχουν σφαίρες των 4,5 Χιλ που διαπερνούν ατσάλινη πλάκα στα 200 μέτρα.... λόγω διαμόρφωσης της βολίδας, λόγω διαμετρήματος, ταχύτητας και σταθεροποίησης της βολίδας από τις ραβδώσεις της κάνης που ρίχνονται.
Αν θέλεις δοκίμασε αυτό που σου έγραψα και ανέβασε τις φωτογραφίες..... είτε τσιμεντολιθο γεμισμένο και συμπιεσμένο είτε πακέτο χαρτί Α4 τυλιγμένο με duck tape....θα εκπλαγεις ....
Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι βληματοδοχοι που υπάρχουν σε στρατόπεδα για την ασφαλή απογεμιση των όπλων είναι είτε με άμμο, είτε με νερό.... και μιλάμε για σφαίρες των 7,62 ή των 5,56 με ταχύτητα εξόδου από την κάννη την διπλάσια από αυτή των σκαγιων.... καμία δεν μπορεί να διαπεράσει ένα βαρέλι με άμμο....

Βασιλη ανοιξαμε μια συζητηση...που δεν εχει τελος!!!! Μαλλον εσυ μου τα μπερδευεις....μιλας για
τσιμεντολιθους γεματους χωμα....τσουβαλια αμμο.... νερο....βληματα ...κτλ κτλ...Ολα δεκτα.....

Παμε παλι απο την αρχη...Εγραψα οτι εριξα σε τσιμεντολιθο με Ν9 σκαγια και τον εκανε κομματια....
απο τα 5 μετρα.
Εαν αμφισβητεις το αποτελεσμα....δεν εχεις παρα να δοκιμασεις φιλε μου!!!
Και σημαδεψε στο κεντρο του τσιμεντολιθου εκει που εχει την ενωση....και τοτε θα δεις το αποτελεσμα!!
Ολα τα αλλα ειναι για να βρισκομαστε σε λογια...χωρις να σημαινει οτι αυτα που λες για ( μενα ) οτι δεν
ειναι σωστα!!!!
 
Βασιλη ανοιξαμε μια συζητηση...που δεν εχει τελος!!!! Μαλλον εσυ μου τα μπερδευεις....μιλας για
τσιμεντολιθους γεματους χωμα....τσουβαλια αμμο.... νερο....βληματα ...κτλ κτλ...Ολα δεκτα.....

Παμε παλι απο την αρχη...Εγραψα οτι εριξα σε τσιμεντολιθο με Ν9 σκαγια και τον εκανε κομματια....
απο τα 5 μετρα.
Εαν αμφισβητεις το αποτελεσμα....δεν εχεις παρα να δοκιμασεις φιλε μου!!!
Και σημαδεψε στο κεντρο του τσιμεντολιθου εκει που εχει την ενωση....και τοτε θα δεις το αποτελεσμα!!
Ολα τα αλλα ειναι για να βρισκομαστε σε λογια...χωρις να σημαινει οτι αυτα που λες για ( μενα ) οτι δεν
ειναι σωστα!!!!
Επαναλαμβάνουμε τα ίδια..... όλα αυτά τα οποία λέτε τα έχω δοκιμάσει.... αυτό που δεν θέλετε να καταλάβετε μάλλον είναι ότι στα 5 μέτρα αυτό που σπάει τον τσιμεντολιθο είναι η δύναμη κρούσης της γόμωσης των 30 ή 32 ή 34 γραμμαρίων που μηδενίζει την ταχύτητα της πάνω στο στόχο..... και όχι η διάτρηση.....θα σας ρωτήσω κάτι και θέλω να μου απαντήσετε.....αν στα 5 μέτρα ρίχναμε σε μπετόν θα έσπαγε; Ένα αυτοκίνητο πέφτει με κάποια ταχυτητα πάνω σε τοίχο από τούβλα.....και με την ίδια ταχύτητα σε τοίχο από μπετόν.....δε νομίζω ότι θα έχει τα ίδια αποτελέσματα...Και καλό θα ήταν ή να συνεχίσουμε σε άλλο τοπικ ή σε προσωπικό μήνυμα.... Ευχαριστώ πολύ και πάντα χωρίς διάθεση να σας προσβάλλω
 
Παιδια τι το μπλέκετε τωρα με τσιμεντολιθα και σακιά...ο ενας λεει οτι στα 3 μετρα απο την καννη του οπλου, το γουρουνι το παίρνεις και με 9αρια 32 γραμμάρια, ο αλλος λεει δε το παιρνεις....
Εγω πιστευω οτι και να μην πεσει επι τοπου, θα παει παρακατω και θα ψοφήσει..και αυτο επειδη μιλαμε για παχυδερμο ζωο, διοτι πχ εναν ανθρωπο θα τον εκοβε στην μεση η τουφεκια..
Αν το εχω δοκιμασει?-οχι δεν το εχω δοκιμασει...
Σχετικα με την δυναμη κρουσης και οχι διατρησης, πολυ σωστα τα λεει ο φιλος που τα διαχωρίζει, αλλά ακομα κ ετσι πιστευει οτι εσωτερικά τα όργανα του απο την δυναμη κρουσης δεν θα γινουν χλαπατσα?
 
Απο εμπειρια μου στο κτυπημα οικοσιτων ζωων για σφαγη στο κεφαλι σε αποστασεις των 5 μετρων τα μικροτερα σκαγια πανε σαν μονοβολο και η δυναμη κρουσης ανοιγει τραυμα σαν απο σφαιρα που φτανει μεχρι το λαιμο
Στο κεφαλι βρισκεις το κυαθιο και τα σκαγια
Το ξερω γιατι το καθαριζω μετα για την ζαλατινα- πηκτη

Για να γινει ομως αυτο εαν το φυσιγγι δεν ειναι bb πρεπει να ειναι σωστη η γωνια βολης ως προς το κεφαλι

Ομως αυτο ειναι σε ελεγχομενες συνθηκες και σταθερο στοχο

Σε ενα κινητο στοχο εαν η βολη ειναι πανω απο 5 μετρα με σκαγια μικρα 8-9 δεν ξερω να πω δεν εχω εμπειρια

Θεωρω οτι εαν ειναι σε καιριο σημειο η ζημια θα ειναι αρκετη ωστε το ζωο να ακονητοπποηθει λιγο πιο κατω η και επιτοπου - χρειαζομενο χαριστικη βολη

Ανεξαρτητως αυτου το σωστο ειναι να ριχνουμε με τα σωστα και καταλληλα πυρομαχικα για το θηραμα αυτο και παντα με την ασφαλεια στο πισω μερος του μυαλου μας αλλα και την σωστη καταβολη του θηραματος που πρεπει οσο γινεται να μην βασανιζετε

Μην ξεχναμε οτι για να ριξουμε με τοσο μικρα σκαγια στο γιυρουνι μαλλον δεν ειναι το κυνηγι μας εκεινη την στιγμη η και γενικα

Μαλλον μας εχει ξαφνιασει αλλιως θα ειχαμε προλαβει να αλλαξει φυσιγγια

Και ισως να μην εχουμε εμπειρια απο τετοιο θηραμα οποταν η αδρεναλινη μας να κτυπησει κοκκινο και να επηρεασει ακομη και την ευστοχια μας σε καιριο σημειο

Κατι που μπορει να βαλει σε κινδυνο αλομη και εμας τους ιδιους

Γιαυτο καλυτερα με σωστα πυρομαχικα και παντα χωρια βιασυνες και με ασφαλεια βολες ως προς την παρουσια τριτων- βεβαιωση στοχου!

Μια γενικη παρακληση προς του γιυρουναδες και λαγαδες που μας διαβαζουν γενικοτερα

Δεν ειναι σωστο το χοντρο καλαμπουρι σε μια ενδεχομενη αστοχια ενος συναδερφου στο γουρουνι και στο λαγο!
Το πολυ χοντρο καλαμπουρι σε σημειο που ξεπερνα το αστειο δημιουργει ανασφαλειες στο ατομο που αστοχησε
Και αυτη β ανασφαλεια επειδη δημιουργει την αναγκη αποδειξης οτι ηταν εξαιρεση του κανονα η αστοχια- μειωνει την αντιληψη της ασφαλειας στην επομενη του εξορμηση
Ο ποθος να παρει το θηραμα για να μην ξαναφαει το χοντρο καλαμπουρι ´´στραβωνεί´´
 
Παιδια τι το μπλέκετε τωρα με τσιμεντολιθα και σακιά...ο ενας λεει οτι στα 3 μετρα απο την καννη του οπλου, το γουρουνι το παίρνεις και με 9αρια 32 γραμμάρια, ο αλλος λεει δε το παιρνεις....
Εγω πιστευω οτι και να μην πεσει επι τοπου, θα παει παρακατω και θα ψοφήσει..και αυτο επειδη μιλαμε για παχυδερμο ζωο, διοτι πχ εναν ανθρωπο θα τον εκοβε στην μεση η τουφεκια..
Αν το εχω δοκιμασει?-οχι δεν το εχω δοκιμασει...
Σχετικα με την δυναμη κρουσης και οχι διατρησης, πολυ σωστα τα λεει ο φιλος που τα διαχωρίζει, αλλά ακομα κ ετσι πιστευει οτι εσωτερικά τα όργανα του απο την δυναμη κρουσης δεν θα γινουν χλαπατσα?
Εκείνο το οποίο είπα είναι ότι ανάλογα το σημείο που θα κτυπηθει μπορεί να πέσει....αν η τουφεκιά περάσει από το μάτι στο κεφάλι υπάρχουν οι πιθανότητες..... αλλά σε αυτό το κυνήγι δεν πάς με τις πιθανότητες και με τους αριθμούς του Λόττο.... έχουμε δει και πουλιά να πέφτουν στα 50 μέτρα επειδή ένα σκάγι τα βρήκε στο κεφάλι..... δεν είναι όμως ο κανόνας..... είναι η εξαίρεση
 
Εγω θελω να το θεσω συγκεκριμένα...αφηστε το κεφαλι κτλ...την τρωει με 32γραμ νουμερο 9, σε αποσταση απο την ακρη του οπλου 3 μετρα, οχι 5 ουτε 6 κτλ, στο σημειο πανω απο το ποδι μπροστα διπλα απο το αφτι...
Θα πέσει?
Εγω λεω ναι αλλα ειμαι ειλικρινα απειρος..
 
Επομενως λες να βαρεσει πνευμονα στα 3 μετρα!

Ναι και εγω λεω οτι και εσυ

Η αντιδραση λογικα θα ειναι να γονατισει μετα απο ελαχιστα μετρα το ζωο

Εαν η βολη ειναι πισω απο την μασχαλη καιτο ζωον εχει κληση να φυγει πισω ομως (ουσιαστηκα αναμεσα κουταλας και στερνουισως και να γονατισει έπιτοπου γιατι εκεινθα παη ολη καρδια
 
Εγω θελω να το θεσω συγκεκριμένα...αφηστε το κεφαλι κτλ...την τρωει με 32γραμ νουμερο 9, σε αποσταση απο την ακρη του οπλου 3 μετρα, οχι 5 ουτε 6 κτλ, στο σημειο πανω απο το ποδι μπροστα διπλα απο το αφτι...
Θα πέσει?
Εγω λεω ναι αλλα ειμαι ειλικρινα απειρος..

Εγω θελω να το θεσω συγκεκριμένα...αφηστε το κεφαλι κτλ...την τρωει με 32γραμ νουμερο 9, σε αποσταση απο την ακρη του οπλου 3 μετρα, οχι 5 ουτε 6 κτλ, στο σημειο πανω απο το ποδι μπροστα διπλα απο το αφτι...
Θα πέσει?
Εγω λεω ναι αλλα ειμαι ειλικρινα απειρος..
Διπλα απο το αυτί στα 3 μέτρα θα πεσει ξερό
 
Βρε χωρίς καρδιά και δίνουν σας λέω :)
Τρύπια καρδιά και πήγε 200-300μ.
Θερία ανήμερα ... :)

Ότι ακούσω πλέον το πιστεύω ....
Ειχα γράψει σε μια ανάρτηση για μια περίπτωση που ηταν ανοιγμενη η καρδιά στη μέση έφυγε κ έπεσε σε ένα ρέμα 150 μέτρα μακρυά.. Και άλλο ένα έφαγε 3 Μονοβολα στα 10 μέτρα έπεφτε και ξανά σηκωνόταν κ στο τέταρτο μονοβολο έπεσε οριστικά..
 
Ειχα γράψει σε μια ανάρτηση για μια περίπτωση που ηταν ανοιγμενη η καρδιά στη μέση έφυγε κ έπεσε σε ένα ρέμα 150 μέτρα μακρυά.. Και άλλο ένα έφαγε 3 Μονοβολα στα 10 μέτρα έπεφτε και ξανά σηκωνόταν κ στο τέταρτο μονοβολο έπεσε οριστικά..
Το πιστεύω ... Είναι του είδους Zombi Zombi ... :) :) :)

Σημειωτέον ότι το γουρούνι που έφαγε τα 10 φυσίγγια ήταν μόνο 50 κιλά καθαρό.
Δηλαδή αν ήταν 100 κιλά πόσα θα έπρεπε να φάει ; 2 αρμάθες ... ;;;

Το μονόβολο είναι μονόδρομος για μεγάλα γουρούνια.
Τα βόλια απλά του κάνουν αέρα.
Τουλάχιστον όλοι οι μέτρ του είδους που γνωρίζω αυτό λένε.
Κάτι θα ξέρουν.
 
Το πιστεύω ... Είναι του είδους Zombi Zombi ... :) :) :)

Σημειωτέον ότι το γουρούνι που έφαγε τα 10 φυσίγγια ήταν μόνο 50 κιλά καθαρό.
Δηλαδή αν ήταν 100 κιλά πόσα θα έπρεπε να φάει ; 2 αρμάθες ... ;;;

Το μονόβολο είναι μονόδρομος για μεγάλα γουρούνια.
Τα βόλια απλά του κάνουν αέρα.
Τουλάχιστον όλοι οι μέτρ του είδους που γνωρίζω αυτό λένε.
Κάτι θα ξέρουν.
Αυτό που έφαγε τα 4 μονοβολα τέτοιο ήταν.. Ουτε χαίτη δεν είχε βγάλει καλά καλά..
 
Με Lambro μπλε Νο5 ,πηρα γουρουνι του οποίου το καθαρό βάρος ηταν 24 κιλα.
Το χτύπησα σε πλαγιά με κλίση και η ντουφεκια ηταν σαν να λεμε την εφαγε απο πάνω . Ειχε γεμίσει σκάγια σε καρδιά ,πνευμόνια και συκώτι. Κατι που με εντυπωσίασε οταν το ειδα στο γδάρσιμο.
Η απόσταση ηταν γύρω στα 25μ.
Όσο για την απόσταση που το κουβάλησα στην πλάτη μέχρι το αυτοκίνητο η οποία ήταν γύρω στο 1,5 χιλιόμετρο και με δυνατή βροχή ,δεν λέω τίποτα. Τα έχω ξαναπεί παλιά.:rolleyes:

.
 
Με Lambro μπλε Νο5 ,πηρα γουρουνι του οποίου το καθαρό βάρος ηταν 24 κιλα.
Το χτύπησα σε πλαγιά με κλίση και η ντουφεκια ηταν σαν να λεμε την εφαγε απο πάνω . Ειχε γεμίσει σκάγια σε καρδιά ,πνευμόνια και συκώτι. Κατι που με εντυπωσίασε οταν το ειδα στο γδάρσιμο.
Η απόσταση ηταν γύρω στα 25μ.
Όσο για την απόσταση που το κουβάλησα στην πλάτη μέχρι το αυτοκίνητο η οποία ήταν γύρω στο 1,5 χιλιόμετρο και με δυνατή βροχή ,δεν λέω τίποτα. Τα έχω ξαναπεί παλιά.:rolleyes:

.
Ποτε το βαρεσες ειπες
Πως το μεταφερες ειπες
Οταν το εφαγες ομως δεν ειπες τιποτα
24κιλα ηταν φοβηθηκες μπας και δεν αρκεσει ;.yel..big smile..love..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top