Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχουν εναν πολύ ασφαλή τρόπο με μεθοδολογία και με ποιοτικά βοηθήματα επάνω στα πολύ δυνατά οπλα που κατέχουν... εσύ πριν λίγο έδωσες ενα σχόλιο βλέποντας το γρήγορο μηχανισμό κινητού ουραιου ....

Ο τόπος εκεί ειναι ενα ατελείωτο ισιαδι ...τι να κάνουμε να το σκαψουμε να βαλουμε βουνά και χαράδρες?... αρα δεν έχει να κάνει με κλουβιά...

Τι έχουμε ? Δεν μπορώ να επαναλαμβάνομαι...με κουράζει..
Τα βουνά δεν τα κατάλαβα ...

Γιώργο σε προσκαλούν, πληρώνεις, πας με το όπλο σου, σε βάζουν σε έναν πυλώνα, περιμένεις, περνάνε τα θηράματα που τα ξεσηκώνουν άλλοι με δικά τους σκυλιά και τα βαράς.
Εγώ αυτό έχω καταλάβει ότι γίνεται ... κάνω λάθος ?
Και εγώ ρωτάω ... το θεωρείς κυνήγι αυτό ?

Αν το θεωρείς πάω πάσο.
Εγώ δεν το θεωρώ και επαναλαμβάνω δεν τους υποτιμώ.
 
Τα βουνά δεν τα κατάλαβα ...

Γιώργο σε προσκαλούν, πληρώνεις, πας με το όπλο σου, σε βάζουν σε έναν πυλώνα, περιμένεις, περνάνε τα θηράματα που τα ξεσηκώνουν άλλοι με δικά τους σκυλιά και τα βαράς.
Εγώ αυτό έχω καταλάβει ότι γίνεται ... κάνω λάθος ?
Και εγώ ρωτάω ... το θεωρείς κυνήγι αυτό ?

Αν το θεωρείς πάω πάσο.
Εγώ δεν το θεωρώ και επαναλαμβάνω δεν τους υποτιμώ.
εσύ δεν τους υποτιμάς αλλα υπάρχουν άλλοι που το κάνουν...

Πήγες στην Γαλλία για κυνήγι, θες να φέρεις και τα σκυλια σου μαζι ? Κάθε ένας έχει ενα ρόλο , αλλος τα σκυλιά, άλλος στην εξέδρα...

Πληρώνεις ? δηλαδη ? δωρεάν τα θέλουμε ολα ? πέθανε ο τζάμπας ...
 
Κυνηγι είναι το εξης.. Ξεκινω σκυλια μονος μου, ταιζω, ξεσιτωνω, πληρωνω, σηκώνομαι το πρωί, τα φορτώνω παω στο βουνό, λυνω μερα στη λακα ή στο σημείο που θελω να κυνηγησω, πιανω καρτερι, και αν καρπωθω το θηραμα καλως... Αγωνιω μην πεσω σε λυκο, σε αλπες σε ζαρκάδια, σεβομαι τον συναδελφο κυνηγο, δεν κανω λαθροθηρια (η οποια δεν περιοριζεται μόνο σε προβολείς, αλλα περιλαμβανει και όλες τις πλαγιες μεθόδους να καρπωθω ενα θηραμα..ξερω τύπους που πάνε 2 ωρες νυκτα στο βουνό να δουνε π.χ λαγο στα φωτα και να αμολυσουν το ξημερωμα κοντα του)...οι εξέδρες είναι για τους επισημους
 

10:48 λεπτό..... προσπαθώ να καταλάβω γιατί αυτοι οι ...άνθρωποι... έχουν ακομα άδεια οπλοκατοχής , άδεια θήρας....

Να λοιπόν γιατί κάποιοι πάντα θα είναι λόρδοι και μερικοί ....πάντα παρακατιανοι .
Το παράδειγμα δεν αποδεικνύει την γενικότητα βρε Γιώργο.
Αυτοί είναι στην καλύτεροι περίπτωση βλάκες που το ανέβασαν και στο YT.

Και οι λόρδοι δεν είναι καλύτεροι πάντως
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8721425/
https://www.researchgate.net/publication/12316420_Fatal_hunting_injuries_in_North_Rhine-Westphalia
Μέσα στην απέραντη κουλτούρα ασφάλειας που διαθέτουν, κατεβάζουν κάνα δίποδο μερικές φορές.

ps
Με τα "κλουβιά" εννοούσα την υπερβολική ποσότητα θηραμάτων σε έναν τόπο.
 

10:48 λεπτό..... προσπαθώ να καταλάβω γιατί αυτοι οι ...άνθρωποι... έχουν ακομα άδεια οπλοκατοχής , άδεια θήρας....

Να λοιπόν γιατί κάποιοι πάντα θα είναι λόρδοι και μερικοί ....πάντα παρακατιανοι .
Θέμα Δεύτερο....

73 σχόλια στα οποία κάποιοι χαχολοι / κλακαδοροι πλέκουν το εγκώμιο των πρωταγωνιστών του βίντεο ....

Bonus : Αυτη η κατηγορία "παραβατών " κλαψουριζει περι απόκτησης ραβδωτων και για το πως κυνηγάνε οι λορδοι ενω και εμείς που είμαστε ευρωπαίοι δεν μας αφήνουν κτλ κτλ ...... Πείτε μου πότε θα τους τα δώσουν να αλλάξω γεωγραφικό διαμέρισμα...
 
Το παράδειγμα δεν αποδεικνύει την γενικότητα βρε Γιώργο.
Αυτοί είναι στην καλύτεροι περίπτωση βλάκες που το ανέβασαν και στο YT.

Και οι λόρδοι δεν είναι καλύτεροι πάντως
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8721425/
https://www.researchgate.net/publication/12316420_Fatal_hunting_injuries_in_North_Rhine-Westphalia
Μέσα στην απέραντη κουλτούρα ασφάλειας που διαθέτουν, κατεβάζουν κάνα δίποδο μερικές φορές.

ps
Με τα "κλουβιά" εννοούσα την υπερβολική ποσότητα θηραμάτων σε έναν τόπο.
Παντού γίνονται ατυχήματα στο κυνήγι ,απο αμέλεια , απροσεξία κτλ .. κάποια απο αυτά μερικές φορές καταλήγουν σε θανατηφόρα δυστυχήματα ...
 
Ειμαι καρτέρι σε δρομο .. Κυνηγω ενα λαγο απο το πρωί... Το σκυλι διώκει πολυ κοντα μου και ειμαι έτοιμος.. Έρχεται ενα αμαξι με 4 ατομα, αγροτικό.. Ανοιγει το παράθυρο ο γηραιοτερος και μου λέει... Θα παω εδω να αμολυσω σκυλιά.. Προσεχε μη τουφεκισεις κανένα σκυλι μου λέει... Μπαρμπα να σε ρωτήσω κάτι του λεω... Εισαι ειδικός επι του θέματος ή απλά λες μαλακιες.. Δεν αντεξα ρε παιδια.. Βλέπεις αλλο κυνηγο, διωκει το σκυλί απο πανω 50 μετρα και ανοιγεις το παράθυρο, 70 χρονων άνθρωπος και πετας τετοια λαλακια;...
Ειμαι για λαγο
Καβαλα στα σκυλια
Φερμαρει το σκυλι
Πιανω θεση
Παραλληλα παει να παρει θεση ο φιλος που ειμαστε μαζι για να πω στην δκυλα να σπασει
Απο κατω χαμηλα χωματοδρομος
Περναει ενα αγροτικο βκεπουν την φαση
Κατεβαινουν και στηνονται σε ολο το δρομο ουσιαστηκα ακυρονοντας μου την δυνατοτητα βολης εαν ο λαγος εβγαινε εστω και λοξος δεξια
Τι κανετε ρε του λεω , σας καλεσα σκοπους;
Αν τον χασεις μου
Λεει να τον
Παρουμε εμεις……

Μοθ χει τυχει να περασει ο αλλος μπροστα μου καθως φερμαρει η σκυλα ορτυκι και να παει να σερβιρει τον δικο μου σκυλο στα 15 μετρα απο μενα

Εχω χασει αρκετες φορες την ψυχραιμια μου
Το κακο ειναι οτι μετα νιωθεις ακομη πιο μσλακας που λερωθηκες κ δεν γυρισες να φυγεις
Χαλια η μερα σου
 
Θέμα Δεύτερο....

73 σχόλια στα οποία κάποιοι χαχολοι / κλακαδοροι πλέκουν το εγκώμιο των πρωταγωνιστών του βίντεο ....

Bonus : Αυτη η κατηγορία "παραβατών " κλαψουριζει περι απόκτησης ραβδωτων και για το πως κυνηγάνε οι λορδοι ενω και εμείς που είμαστε ευρωπαίοι δεν μας αφήνουν κτλ κτλ ...... Πείτε μου πότε θα τους τα δώσουν να αλλάξω γεωγραφικό διαμέρισμα...
Ρε εδώ βγάλαμε τον Κούλη τον Γιωργάκη και τον Alexis πρωθυπουργούς ... για γουρούνια μου μιλάς τώρα αχαχα
Μιλάμε για χώρα ηλιθίων !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top