Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ακουσα χτες στην tv οτι εχει αυξηθεί παρα πολυ ο πλυθησμος του αγριοχοιρου στην Τρίπολη διμηουργωντας πολλα προβληματα σε αγροτες κ κτηνοτροφους..
Μεχρι σε στανη μπηκαν κ κατασπαραξαν ενα μοσχαρακι...asking..asking.
Τρέφονται κ με κρεας οι αγριοχοιροι??
Για τα οικοσιτα γουρουνια το ξερω..
Παμφαγα ειναι και αυτα..Οτι θες τρωνε.pop.
 
Ακουσα χτες στην tv οτι εχει αυξηθεί παρα πολυ ο πλυθησμος του αγριοχοιρου στην Τρίπολη διμηουργωντας πολλα προβληματα σε αγροτες κ κτηνοτροφους..
Μεχρι σε στανη μπηκαν κ κατασπαραξαν ενα μοσχαρακι...asking..asking.
Τρέφονται κ με κρεας οι αγριοχοιροι??
Για τα οικοσιτα γουρουνια το ξερω..
Τα παντα τρωνε Τάσο. Ακομη και λαγουδακια
 
Τωρα για το kicks δεν ξερω πάντως τα anaconda δεν συστήνουν να ρίχνεις με δραμια,τι σύσφιξη ειναι το kicks??
Γενικα στα φρενατα απαγορεύεται να ρίχνεις φυσιγγια με flight control οπως το φεντεραλ....στα δραμια με συγκεντρωτηρα η χωρις δεν εχεις θεμα
 
Καλο μεσημερι στην παρεα.Φιλε POSEIDON θυμησε μου λιγο το ονομα σου αν θες:)
Για τα δραμια οτι προτεινω να ξερεις οτι δεν υπαρχει ο παραμικρος κινδυνος.Και δεν καταλαβαινω τι κινδυνος μπορει να υπαρχει.Το turkey το προτεινα για τα δραμια.Για τα μονοβολα θα διευκρινισω κατι.Το εχω διευκρινισει και αλλη φορα καπου αλλα ας μην το ψαχνω τωρα.Για τα μονοβολα λοιπον .Δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα να ριξεις μονοβολα με φουλ τσοκ.Αρκει να ειναι μολυβδινα!!!!!!!!!Εχω αναφερθει στο παρελθον οτι ακομη καλυτερα να ειναι τυπου foster.Αυτα δεν ειναι συμπαγες.Ειναι κοιλο μεσα.Εχω ριξει εκατονταδες τετοια και με το turkey.Κανενα απολυτως προβλημα.Στην χειροτερη περιπτωση με αυτο τον τυπο μονοβολων να "σιδερωθει" λιγο λογο του στενου τσοκ και να χασει σε ευθυβολια.Αν χασει..
Μονοβολα τυπου subot και μπρουτζινα να μην ριχνονται απο στενα τσοκ.
Και για να κλεισω.Στα δραμια δεν ψαχνουμε κατανομη.Ψαχνουμε την μεγιστη συγκεντρωση ωστε να την τοποθετησουμε σε συγκεκριμενο σημειο του σωματος και οχι γενικα στο γουρουνι.Δοκιμαζω υλικα και κυνηγω γουρουνια 27 χρονια.Εχω διαπιστωσει οτι οσο πιο σφιχτο το τσοκ τοσο μεγαλυτερες οι συγκεντρωσεις(δραμια).Την συγκεντρωση που εδωσε το turkey Briley δεν εδινε τιποτα αλλο.Αυτα λοιπον απο δικες μου δοκιμες με τα δικα μου οπλα.;)
Φίλε Δημήτρη.
Κατ´ αρχάς ζηλεύω την εμπειρία σου και τα 27 σου χρόνια στο κυνήγι του αγριόχοιρου και εύχομαι και στα 50, τουλάχιστον!!!!

Εγώ δεν εχω την εμπειρική σου γνώση και για αυτό επικαλέστηκα "αυτά που εχω διαβάσει" σε άρθρα ξένων περιοδικών και επωνύμων δοκιμαστών και κυνηγών, σε μια προσπάθεια να αποφύγουν ατύχημα κυνηγοί νέοι στο κυνήγι του αγριόχοιρου (που κερδίζει συνεχώς οπαδούς) που μας διαβάζουν εδω.

Ας ξεκινήσουν με λίγο μικρότερη συγκέντρωση και με 2-3 πόντους σφάλμα και με τις δοκιμές τους και εκ του ασφαλούς θα βρούνε την ...Ιθάκη τους.

Σε κάθε περίπτωση ασφαλέστερος οδηγός ειναι ο κατασκευαστής, με τους σοβαρότερους απο αυτούς να γράφουν πάνω στη συσκευασία, το στενότερο Τσόκ απο το οποίο μπορούν να βληθούν τα φυσσίγγιά τους.

Τελος, οι διευκρινίσεις σου σχετικά με το turkey choke, οτι δηλαδή το εχεις δοκιμάσει ΜΟΝΟ με δράμια και πως το Φούλ ειναι ΜΟΝΟ για μολύβδινα μονόβολα και με το δικό σου οπλο [αυλός ? στένωση Τσόκ (πόσο ...full)? κατασκευαστής μονόβολου?] περιορίζει δραστικά τον κίνδυνο γενικεύσεων και ενδεχόμενου ατυχήματος, ειδικά απο νέους κυνηγούς ή απο παλαιότερα ή ταλαιπωρημένα όπλα.

Καλη κυνηγητική χρονιά χωρίς ατυχήματα, σε όλους .:)

Σπύρος.
 
Φίλε Δημήτρη.
Κατ´ αρχάς ζηλεύω την εμπειρία σου και τα 27 σου χρόνια στο κυνήγι του αγριόχοιρου και εύχομαι και στα 50, τουλάχιστον!!!!

Εγώ δεν εχω την εμπειρική σου γνώση και για αυτό επικαλέστηκα "αυτά που εχω διαβάσει" σε άρθρα ξένων περιοδικών και επωνύμων δοκιμαστών και κυνηγών, σε μια προσπάθεια να αποφύγουν ατύχημα κυνηγοί νέοι στο κυνήγι του αγριόχοιρου (που κερδίζει συνεχώς οπαδούς) που μας διαβάζουν εδω.

Ας ξεκινήσουν με λίγο μικρότερη συγκέντρωση και με 2-3 πόντους σφάλμα και με τις δοκιμές τους και εκ του ασφαλούς θα βρούνε την ...Ιθάκη τους.

Σε κάθε περίπτωση ασφαλέστερος οδηγός ειναι ο κατασκευαστής, με τους σοβαρότερους απο αυτούς να γράφουν πάνω στη συσκευασία, το στενότερο Τσόκ απο το οποίο μπορούν να βληθούν τα φυσσίγγιά τους.

Τελος, οι διευκρινίσεις σου σχετικά με το turkey choke, οτι δηλαδή το εχεις δοκιμάσει ΜΟΝΟ με δράμια και πως το Φούλ ειναι ΜΟΝΟ για μολύβδινα μονόβολα και με το δικό σου οπλο [αυλός ? στένωση Τσόκ (πόσο ...full)? κατασκευαστής μονόβολου?] περιορίζει δραστικά τον κίνδυνο γενικεύσεων και ενδεχόμενου ατυχήματος, ειδικά απο νέους κυνηγούς ή απο παλαιότερα ή ταλαιπωρημένα όπλα.

Καλη κυνηγητική χρονιά χωρίς ατυχήματα, σε όλους .:)

Σπύρος.
Φιλε Σπυρο καλησπερα σε σενα και ολη την παρεα!
Κατ αρχην σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.shake hands.Γεροι να ειμαστε ολοι και να μπορουμε να κανουμε αυτο που αγαπαμε.
Πραγματικα χαιρομαι πολυ που εχω την ευκαιρια να συμμετεχω σ'αυτο τον χωρο.Ανταλλασω αποψεις και γνωμες εμπλουτιζοντας τις γνωσης μου μεσα απ'αυτο.Προσπαθω και εχω χρεος μου να προσεχω πολυ οτι εχει σχεση με το θεμα ασφαλεια.Παρ ολα αυτα χαιρομαι καθε φορα που καποιος μας το υπενθυμιζει διακριτικα και με ομορφο τροπο(οπως εσυ)στην κουβεντα:)
Επι του θεματος να συμπληρωσω και κατι.Τα μονοβολα τυπου forest που πρότεινα τα γεμιζουν αρκετες απ τις μεγαλες εταιριες.Εγω προτιμω τα remington.Σε αυτα ο κατασκευαστεις γραφει πανω στο κουτι οτι μπορουν να βληθουν απ'ολα τα τσοκ αλλα καλυτερα αποτελεσματα με το φουλ τσοκ!!Φυσικα γραφει και οτι τα οπλα πρεπει να ειναι σε καλη κατασταση και για κανονες αφαλειας.Το μονοβολο αυτο οπως ειπα και σε παραπανω ποστ ειναι κοιλο και ανοιχτο στο πισω μερος.Μπαινουν εκει τα αερια τις τουφεκια και διαστελουν το μονοβολο ουτος ωστε να "φιλησει¨" στην κανη να μην επιτρπει διαφυγει αεριων και να μην "παιζει" στην κανη χανοντας ακριβεια.Αυτα με λιγα λογια. Και με τα υπολοιπα μολυβδινα μονοβολα ομως δεν υπαρχει προβλημα με το φουλ.Και αν προτεινουν κυλινδρο ειναι μονο για λογους ακριβειας.Προσοχη ομως με τα μπρουτζινα και μ'αυτα που ειναι μεσα σε πλαστικες καλυπτρες.Σ'αυτα μονο ανοιχτα τσοκ.
 
Last edited:
Δημητρη να προσθεσω και εγω οτι τα μονοβολα τυπου φοστερ και τα σαμποτ αυτα δηλαδη που δεν εχουν φουστα απο πισω οπως τα ρεμ φεντεραλ και γιντσεστερ πιστευω τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα τα εχουν με ραβδωτα λειοκαννα και οχι με τα δικα μας..οσο για το φουλ τσοκ και τα δραμια θα αναφερω μονο οτι επειδη το οπλο μου εχει σταθερο φουλ franchi 48al 76cm και βρισκεται στα χερια του πατερα μου εδω και 19 χρονια και αλλα 9 στα δικα μου εχουμε οαρει παρα πολυ καλες συγκεντρωσεις στα δραμια και οχι μονο σε πινακα αλλα και στο γουρουνι πανω..ενδεικτικα θα πω εχω παρει γουρουνι στα 60 μετρα με τα 7 απο τα 9 δραμια ολα πανω στο σωμα του ζωου
Επισης οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Δημητρης τα μολυβδινα μονοβολα και μονο αυτα βαλλοντε απο το φουλ τσοκ αφοβα και αυτο το λεω με μεγαλη υπευθυνοτητα γιατι πολυ απλα οταν περνανε απο το τσοκ το μονοβολο σιδερωνεται και αντε το πολυ να χασεις λιγο σε ακριβεια που και αυτο για μενα δεν ισχυει..αποφευμουμε τα μονοβολα που εχουν εξ ολοκληρου επιμεταλωση η στον πυρηνα τους οπως τα σουβεστρ με την επιχαλκωμενη επικαλυψη τα Uss και αλλα που δεν μου ερχοντε αυτη την στιγμη στο μυαλο. Ολοι οι αρθρογραφοι προτεινουν καννες με κλισιοσκοπια και τελειως ατσοκαριστες αλλα για μενα δεν ειναι μονο ενας τροπος μαρκετινγκ..πως θα πουληθουν αυτες πο καννες αν δεν τις χρυσωσουμε λιγο..γνωμη μου!
 
αλλα καλυτερα αποτελεσματα με το φουλ τσοκ!

Δημητρη ομολογω οτι παραξενευομαι. Αν το μολυβι εχει διαμετρο περιπου 18 mm +την διαστολη που ειπες, σε εναν 18.4 αυλο με φουλ τσοκ στα 17.4 δεν θα στραπατσαριστει αρκετα;
Το foster το εχω ριξει με 5,3 και 1* αλλα δεν καταλαβα αν το 1 αστρο υπερέχει να πω την αλήθεια.
Με το 5αρι για παράδειγμα στα 15 μετρα εβαλε το ένα μολυβι σχεδον μεσα στο αλλο. Να το ριχνω μονο με το φουλ λες;
 
Δημητρη ομολογω οτι παραξενευομαι. Αν το μολυβι εχει διαμετρο περιπου 18 mm +την διαστολη που ειπες, σε εναν 18.4 αυλο με φουλ τσοκ στα 17.4 δεν θα στραπατσαριστει αρκετα;
Το foster το εχω ριξει με 5,3 και 1* αλλα δεν καταλαβα αν το 1 αστρο υπερέχει να πω την αλήθεια.
Με το 5αρι για παράδειγμα στα 15 μετρα εβαλε το ένα μολυβι σχεδον μεσα στο αλλο. Να το ριχνω μονο με το φουλ λες;
Αποστολη το μονο σιγουρο ειναι οτι και με φουλ δεν υπαρχει προβλημα.Απο κει και περα δοκιμες γιατι οπως ειναι γνωστο σε ολους μας καθε οπλα-κανη εχει τα "γουστα της".Αν σου εδωσε ενα μεσα στο αλλο το 5αρι δεν το αλλαζεις.Αν ομως κυνηγάς με δραμια και εχεις μολυβια στη ζωνη για ωρα αναγκη φουλ..
 
Αποστολη το μονο σιγουρο ειναι οτι και με φουλ δεν υπαρχει προβλημα.Απο κει και περα δοκιμες γιατι οπως ειναι γνωστο σε ολους μας καθε οπλα-κανη εχει τα "γουστα της".Αν σου εδωσε ενα μεσα στο αλλο το 5αρι δεν το αλλαζεις.Αν ομως κυνηγάς με δραμια και εχεις μολυβια στη ζωνη για ωρα αναγκη φουλ..
Με το 5αρι τσοκ τα εριξα πολυ κοντα ομως και δε ξερω αν θα υπαρχει αναλογικα αυτο το γκρουπαρισμα και στα 50 μετρα
 
Με το 5αρι τσοκ τα εριξα πολυ κοντα ομως και δε ξερω αν θα υπαρχει αναλογικα αυτο το γκρουπαρισμα και στα 50 μετρα
Δεν εχεις τιποτα να χασεις κανοντας μια ακομη δοκιμη(εκτος απο μερικα ευρω).sarcastic.Μην περιμενεις "τρελα" γκρουπ στα 50μ.Οτι και να το κανουμε λειοκανο ειναι..
 
Ωραία η κουβέντα μας !!!
Να βάλω ενα νέο θέμα εδω, νομίζω πολύ σχετικό με το topic.
Με τι σκοπευτικά βοηθήματα βαράτε στα 50+ μέτρα;
Με τα συνήθη σκοπευτικά κάθε όπλου (χάλκινη ή λευκή μπίλια ή οπτική ίνα πανω απο την έξοδο της κάνης) ή άλλα πιο σύνθετα κλεισιοσκόπια ;;;
Οχι φυσικά για την μπηχτή Τουφεκιά αλλα για ζώο που δίνει ευκαιρία, ειτε σταματημένο ειτε με σταθερή μικρή ταχύτητα.
 
Last edited:
Με το 5αρι τσοκ τα εριξα πολυ κοντα ομως και δε ξερω αν θα υπαρχει αναλογικα αυτο το γκρουπαρισμα και στα 50 μετρα
Στα 50 μετρα εξαρτασαι αρκετα και απο το μηκος της καννης και ην ταλαντωση της..μια κοντη καννη εχει μικροτερη ταλαντωση απο μια μακρυα οποτε και πιστευω θα σου δωσει και το μεγαλυτερο γκρουπαρισμα
 
Ωραία η κουβέντα μας !!!
Να βάλω ενα νέο θέμα εδω, νομίζω πολύ σχετικό με το topic.
Με τι σκοπευτική βοηθήματα βαράτε στα 50+ μέτρα;
Με τα συνήθη σκοπευτική κάθε όπλου (χάλκινη μπίλια ή οπτική ίνα στην έξοδο της κάνης) ή άλλα πιο σύνθετα κλεισιοσκόπια ;;;
Οχι φυσικά για την μπηχτή Τουφεκιά αλλα για ζώο που δίνει ευκαιρία, ειτε σταματημένο ειτε με σταθερή μικρή ταχύτητα.
Με απλη μπιλια και οσο για την αποσταση πιο πολυ εκ πειρας και μετα απο αρκετες βολες
 
Τα remington απλα και mag καθως και τα Lambro palla η Benelli μου παει παρα πολυ καλα.Και με τα δυο εχω παρει γουρουνια.Εκεινο που με εντυπωσιασε ομως και δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα ηταν το sauvestre το απλο.Οχι το μαγκνουμ.Το απλο.Λογο των τσοκ ομως δεν με βολευει και το αφησα
 
Τα remington απλα και mag καθως και τα Lambro palla η Benelli μου παει παρα πολυ καλα.Και με τα δυο εχω παρει γουρουνια.Εκεινο που με εντυπωσιασε ομως και δεν εχει σχεση με τα υπολοιπα ηταν το sauvestre το απλο.Οχι το μαγκνουμ.Το απλο.Λογο των τσοκ ομως δεν με βολευει και το αφησα
Πολυ καλο μονοβολο Δημητρη..απο τα καλυτερα που εχω δοκιμασει..επισης μου αρεσαν πολυ και τα Uss..λογικα τα ξερεις που ειναι ορειχαλκινα τελειως
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top