Αγριόχοιρος Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ραβδωτο με κινητο ουραιο οχι ημιαυτοματο.Το μονοβολο δεν κανει την διαφορα.Το 30 06 ομως την κανει!
Το GPS ειναι η καταστροφη του κυνηγιου και με τους αλαφροχεριδες δεν βοηθα.Ξερουν και το κλεινουν..
Σιγουρα ξερουν ...την δουλεια τους!
Ωστοσο,θα εχεις ενα σημειο αναφορας μεχρι να το κλεισουν.
Το μονοβολο ειναι,κατα κανονα,kill or miss!
Το ραβδωτο,ρε συ Δημητρη....το φοβαμαι!
Θεωρώ πιθανοτατο,πως πολλοι θα νομιζουν πως εχουν πυραυλο εδαφους εδαφους και θα τουφεκανε χωρις αυριο!:(
Σκεψεις κανω...
 
Με τα ραβδωτα συμφωνω, με το gps δεν το καταλαβα
Το σκυλι με το κολαρο στον λαιμο(gps) τρεχει ολη μερα πισω απο το γουρουνι.Αν κουραστει ο σκυλος και μεις δεν εχουμε σκοτωσει ακομα το γουρουνι βαζουμε απο πισω του οπου περασει τον δρομο ενα ξεκουραστο σκυλι(η και περισοτερα).Παλι με κολαρο...και μεις με την συσκευη gps δεκτη στο χερι τρεχουμε ολη μερα με το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ μεχρι που να το σκοτωσουμε....
 
Το σκυλι με το κολαρο στον λαιμο(gps) τρεχει ολη μερα πισω απο το γουρουνι.Αν κουραστει ο σκυλος και μεις δεν εχουμε σκοτωσει ακομα το γουρουνι βαζουμε απο πισω του οπου περασει τον δρομο ενα ξεκουραστο σκυλι(η και περισοτερα).Παλι με κολαρο...και μεις με την συσκευη gps δεκτη στο χερι τρεχουμε ολη μερα με το ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ μεχρι που να το σκοτωσουμε....
Τωρα μαλιστα μου το εξηγησες παρα πολυ αναλυτικα και εχεις δικιο
 

Αν τυχόν μας διαβάσει ο φίλος,την απεριόριστη εκτίμηση μου για τον τύπο του όπλου που επέλεξε κ κατά δεύτερον για το διαμετρημα..
Και οι άλλοι πάνε με οκταβολες καραμπίνες..
Να σε καλά οποίος κ αν εισαι..με συγκίνησες νυχτιατικα..
Πριν 4-5 χρόνια ο ξάδερφος μου από το χωριό αποφάσισε να πάει για κυνηγι με την μεγαλύτερη ομάδα (σε άτομα) της περιοχής.. το οπλο που έχει είναι ένα baikal δισκανδαλο αρκετά παλιό μα συντηρημένο.. όταν πήγε στην ομάδα και τον είδε ο "αρχηγός" γέλασε και του είπε την επόμενη φορά που θα έρθεις ή θα φέρεις οπλο ή δεν θα ξαναέρθεις.. ο "αρχηγός" έχει μια μ2 με 25αρα ατάποτη προέκταση...
Ο ξάδερφος μου γέλασε και τον χαιρέτησε για πρώτη και τελευταία φορά...
 
Σιγουρα ξερουν ...την δουλεια τους!
Ωστοσο,θα εχεις ενα σημειο αναφορας μεχρι να το κλεισουν.
Το μονοβολο ειναι,κατα κανονα,kill or miss!
Το ραβδωτο,ρε συ Δημητρη....το φοβαμαι!
Θεωρώ πιθανοτατο,πως πολλοι θα νομιζουν πως εχουν πυραυλο εδαφους εδαφους και θα τουφεκανε χωρις αυριο!:(
Σκεψεις κανω...
Οχι Γιαννη.Δεν ειναι kill or miss.Ουτε το μονοβολο ουτε και το ραβδωτο.Αν δεν "καρφωσεις" το μονοβολο στο μπροστινο ποδι(ομωπλατη) και σου φυγει εστω και λιγο πισω(στην κοιλιακη χωρα) θα φυγει σαν γερο!!!Θα ψοφησει βεβαια καπου καποια στιγμη αλλα σε αποσταση απο σενα..
Εν μερη εχεις δικιο για την χρηση του ραβδωτου.Πρεπει πρωτα να αλλαξουν καποια δεδομενα και να παρθουν μετρα.Δεν ειναι πολυ δυσκολο ομως να γινει.
Ναι.Τροφη για σκεψης δινουμε:)
 
Πριν 4-5 χρόνια ο ξάδερφος μου από το χωριό αποφάσισε να πάει για κυνηγι με την μεγαλύτερη ομάδα (σε άτομα) της περιοχής.. το οπλο που έχει είναι ένα baikal δισκανδαλο αρκετά παλιό μα συντηρημένο.. όταν πήγε στην ομάδα και τον είδε ο "αρχηγός" γέλασε και του είπε την επόμενη φορά που θα έρθεις ή θα φέρεις οπλο ή δεν θα ξαναέρθεις.. ο "αρχηγός" έχει μια μ2 με 25αρα ατάποτη προέκταση...
Ο ξάδερφος μου γέλασε και τον χαιρέτησε για πρώτη και τελευταία φορά...
Δυστηχως όταν πάνε μόνο για κρέας έτσι γίνεται. Δεν τους φτάνει ( όχι βέβαια σε όλους) να κάνουν ένα δύο ζώα, πρέπει να ξεκληρίσουν όλο το κοπάδι.
 
Καλα ολα, αλλα το να ψάχνουμε στην προ. Gps εποχή τα σκυλιά μέρες ολόκληρες με ξενύχτια μέσα στα βουνά δεν το ελεγες και υπέροχο
Ναι σ'αυτο εχεις δικιο.Παρ ολα αυτα μειωνεις σημαντικά το προβλημα κρατωντας-φτιαχνωντας σκυλια μικρης διωξης.Ετσι θα γυρναν γρηγορα αλλα και δεν θα ξετοπιζουν και τα γουρουνια απο την περιοχη τους.
 
Last edited:
το οπλο που έχει είναι ένα baikal δισκανδαλο αρκετά παλιό μα συντηρημένο.. όταν πήγε στην ομάδα και τον είδε ο "αρχηγός" γέλασε και του είπε την επόμενη φορά που θα έρθεις ή θα φέρεις οπλο ή δεν θα ξαναέρθεις..
Περιττό....
Θα κράταγα εγω μπαικαλ κ θα μου έλεγε αυτή την κουβέντα??
Θα παίζαμε τουφεκιες στο δάσος...hair..hair.
Αυτο είχε ο άνθρωπος αυτό πήρε..δηλαδή πρέπει να χαλάσει χρήματα(που ίσως να μην έχει) για να πάρει κάποια σύγχρονη καραμπίνα για να μπει στην ομάδα???????
Στο παραπάνω βίντεο είδες ότι αν εισαι γάτος περνεις το τρόπαιο κ με "αρχαίο" οπλο κ με μια τουφεκιά..
Απορώ με το σκεπτικό κάποιον...
 
Last edited:
Δυστηχως όταν πάνε μόνο για κρέας έτσι γίνεται. Δεν τους φτάνει ( όχι βέβαια σε όλους) να κάνουν ένα δύο ζώα, πρέπει να ξεκληρίσουν όλο το κοπάδι.
Δυστυχως Γιαννη ειναι κατι χειροτερο και απο το κρεας.Ειναι ο ΑΡΙΘΜΟΣ!!!!!!!!Να γραψουμε νουμερο και ας ειναι με οποιο τροπο!!!Αρκει να ανεβασω στο fb αριθμο και ας ειναι οπως να ναι και με οσους ναναι...
 
Δυστυχως Γιαννη ειναι κατι χειροτερο και απο το κρεας.Ειναι ο ΑΡΙΘΜΟΣ!!!!!!!!Να γραψουμε νουμερο και ας ειναι με οποιο τροπο!!!Αρκει να ανεβασω στο fb αριθμο και ας ειναι οπως να ναι και με οσους ναναι...
Αααααααααααααααυτο ακριβώς.... κάθε φορά ανεβαίνουν φωτογραφίες και μας κάνουν μαθήματα αριθμητικής 5 σήμερα και 3 χθες 8 σύνολο.. 4 σήμερα και 8, 12 μέχρι ώρας, 7 και 12 τόσο επι τόσο τόσο...
 
Περιττό....
Θα κράταγα εγω μπαικαλ κ θα μου έλεγε αυτή την κουβέντα??
Θα παίζαμε τουφεκιες στο δάσος...hair..hair.
Αυτο είχε ο άνθρωπος αυτό πήρε..δηλαδή πρέπει να χαλάσει χρήματα(που ίσως να μην έχει) για να πάρει κάποια σύγχρονη καραμπίνα για να μπει στην ομάδα???????
Στο παραπάνω βίντεο είδες ότι αν εισαι γάτος περνεις το τρόπαιο κ με "αρχαίο" οπλο κ με μια τουφεκιά..
Απορώ με το σκεπτικό κάποιον...
.ha ha.
 
Υπαρχουν και χειροτερα παιδια,εγω αποκλειστηκα απο τον αρχηγο μιας παρεας καποτε οταν στο καφενειο που πιναμε τσιπουρα
την προηγουμενη μερα του κυνηγιου,εμαθε οτι ειμαι αριστεροχειρας.sarcastic.Ουτε το οπλο απο την θηκη δεν προλαβα να βγαλω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top