Αδεια αγοράς κυνηγετικού όπλου

  • Thread starter Thread starter Nick97
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Εμένα από ΑΤ Κορίνθου μου έδωσαν 1 αντίγραφο άδειας αγοράς. Μήπως κάθε τμήμα έχει τους δικούς του κανόνες?
Λογικοτατο αφού βγαίνει ένας νόμος και μετά δύο διευκρινιστικές για να καταλάβουν τι ήθελε να πει ο ποιητής .Αυτό να ξέρετε μόνο εδώ γινονται στη χώρα του στρατηγού ανέμου ,του Τσοβόλα δωστά όλα ,του λεφτά υπάρχουν και του τρομερού Αλέξη που δίδαξε πως το όχι γίνετε ναι σε όλα ,και του τελευταίου που έκανε το κόσμο πειραματόζωα και τη. Ελλάδα μπαταρία της Ευρώπης με τους Έλληνες στοιχεία της μπαταρίας αναλώσιμα.Και αν και εκτός θέματος με τη μαλακία που δέρνει το κόσμο και τα προβλήματα που έχει φορτωθεί αν συνεχιστούν οι φόνοι με κυνηγετικά μας βλέπω να κυνηγάμε με σφεντόνες ,αφορμή ψάχνουν τα καριολια
 
Αληθινο περιστατικο σε σχολη χορου...

Δασκαλος χορου :
- Οι γυναικες δεξια , οι αντρες αριστερα.
Πεταγεται ενας και ρωταει :
- Εγω ?
- Εσυ αν εχεις κατι στρογγυλα στο παντελονι σου, με τους αντρες, αν δεν εχεις με τις γυναικες, τριτη ομαδα δεν υπαρχει !
αδεια αγορας οπλου.png
 
Εγω πριν ενα μηνα εβγαλα άδεια αγορας, ενα αντίτυπο μου δώσανε(διαρκειας 6 μηνων) και μου ειπανε να τους το παω μαζι με το όπλο.
Οταν έκανα την αίτηση με ρωτήσανε εαν θα το παρω απο ιδιώτη ή απο έμπορο και τους ειπα οτι δεν γνωρίζω ακομη, και αν παιζει ρολο στα χαρτια, μου ειπανε "οχι" και πως ρώτησε πιο πολυ πληροφοριακά.
 
Εγω πριν ενα μηνα εβγαλα άδεια αγορας, ενα αντίτυπο μου δώσανε(διαρκειας 6 μηνων) και μου ειπανε να τους το παω μαζι με το όπλο.
Οταν έκανα την αίτηση με ρωτήσανε εαν θα το παρω απο ιδιώτη ή απο έμπορο και τους ειπα οτι δεν γνωρίζω ακομη, και αν παιζει ρολο στα χαρτια, μου ειπανε "οχι" και πως ρώτησε πιο πολυ πληροφοριακά.
Ο πωλητής δεν κράτησε αντίγραφο πως κατωχειρωθηκε; πολύ περίεργα πράγματα.
 
Ο πωλητής δεν κράτησε αντίγραφο πως κατωχειρωθηκε; πολύ περίεργα πράγματα.
Δεν πηρα ακομη όπλο, αλλα απ το τμήμα μου ειπαν πως αν θελει αντιγραφο ο πωλητής, μπορει να βγαλει φωτοτυπια, αλλα το πρωτότυπο το θελουν πισω μαζι με το όπλο.
 
καλημέρα σε όλους
πριν από δύο εβδομάδες, από το τμήμα μου έδωσαν δύο αντίτυπα (ένα με φωτό ένα χωρίς).Τα έστειλα Κάλκα και μου επέστρεψε το ένα συμπληρωμένο με το όπλο.Το πήγα πάλι στο τμήμα.Θα πάρω την άδεια σε μία βδομάδα.
 
Καλησπέρα ομαδα, Προχθές ολοκλήρωσα την αγορα του όπλου.
Ο πωλητής εβγαλε φωτοτυπία για τον εαυτο του και εγω εφυγα με το ενα αντίτυπο (2 σελίδες) + την απόδειξη αγοράς, χθες τα πηγα στο τμήμα της περιοχής μου η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά. Τους ρώτησα και για αυτο με τα αντίτυπα, και μου απάντησαν πως οι εντολές απ το αρχηγείο είναι ξεκάθαρες, ενα αντίτυπο βγαίνει για την αδεια αγοράς το οποίο επιστρέφει σε αυτούς μαζι με το όπλο συμπληρωμενο.
 
Καλησπέρα ομαδα, Προχθές ολοκλήρωσα την αγορα του όπλου.
Ο πωλητής εβγαλε φωτοτυπία για τον εαυτο του και εγω εφυγα με το ενα αντίτυπο (2 σελίδες) + την απόδειξη αγοράς, χθες τα πηγα στο τμήμα της περιοχής μου η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά. Τους ρώτησα και για αυτο με τα αντίτυπα, και μου απάντησαν πως οι εντολές απ το αρχηγείο είναι ξεκάθαρες, ενα αντίτυπο βγαίνει για την αδεια αγοράς το οποίο επιστρέφει σε αυτούς μαζι με το όπλο συμπληρωμενο.
Αποφάσισαν μετά από 15 χρόνια κρίσης να κάνουν οικονομία στο χαρτί τώρα το ανακάλυψαν .ότι ένα χαρτί φτάνει υπογεγραμμένο με γνήσιο και από τους δύο (αγοραστή , πωλητή,) όπως και ότι έπρεπε το πολύ σε 5 εργάσιμες να δίνουν την νέα άδεια στον αγοραστή αφού ποινικό μητρώο ελέγχουν άμεσα.
 
Αποφάσισαν μετά από 15 χρόνια κρίσης να κάνουν οικονομία στο χαρτί τώρα το ανακάλυψαν .ότι ένα χαρτί φτάνει υπογεγραμμένο με γνήσιο και από τους δύο (αγοραστή , πωλητή,) όπως και ότι έπρεπε το πολύ σε 5 εργάσιμες να δίνουν την νέα άδεια στον αγοραστή αφού ποινικό μητρώο ελέγχουν άμεσα.
Φιλε προσωπικά η συγκεκριμένη άδεια αγοράς έκανε να βγει 6 μερες, Τετάρτη ή Πέμπτη ήταν οταν τους πηγα τα δικαιολογητικά και τρίτη με πηραν τηλ πως ηταν έτοιμη. Επίσης χθες πηγα με την άδεια αγοράς και το οπλο για να δηλωθεί, και σήμερα στη 1 με κάλεσαν να μου πουν πως η ΑΚΚΟ ειναι έτοιμη και πως μπορω όποτε θέλω να την παραλάβω. Την ιδια διάρκεια κάνανε και οι εκδόσεις άδειας αγοράς και ακκο ενός φίλου που πηρε οπλο το Γενάρη σε ΑΤ γειτονικού νομου.
 
Αποφάσισαν μετά από 15 χρόνια κρίσης να κάνουν οικονομία στο χαρτί τώρα το ανακάλυψαν .ότι ένα χαρτί φτάνει υπογεγραμμένο με γνήσιο και από τους δύο (αγοραστή , πωλητή,) όπως και ότι έπρεπε το πολύ σε 5 εργάσιμες να δίνουν την νέα άδεια στον αγοραστή αφού ποινικό μητρώο ελέγχουν άμεσα.
Είναι καθαρά θέμα διοικητή πότε θα υπογράψει ανάλογα τα κέφια του και τον όγκο εργασίας δεν έχει να κάνει μόνο με τα διαδικαστικά, επίσης και ο αρμόδιος υπάλληλος φέρει ευθύνη για τη καθυστέρηση εξάλλου ο νόμος τους επιτρέπει μεγάλα περιθώρια, δεν έχουν υποχρέωση να την εκδώσουν άμεσα.
 
Καλησπέρα ομαδα, Προχθές ολοκλήρωσα την αγορα του όπλου.
Ο πωλητής εβγαλε φωτοτυπία για τον εαυτο του και εγω εφυγα με το ενα αντίτυπο (2 σελίδες) + την απόδειξη αγοράς, χθες τα πηγα στο τμήμα της περιοχής μου η διαδικασία ολοκληρώθηκε κανονικά. Τους ρώτησα και για αυτο με τα αντίτυπα, και μου απάντησαν πως οι εντολές απ το αρχηγείο είναι ξεκάθαρες, ενα αντίτυπο βγαίνει για την αδεια αγοράς το οποίο επιστρέφει σε αυτούς μαζι με το όπλο συμπληρωμενο.
Ο πωλητής είναι κατοχυρωμένος με υπεύθυνη δήλωση του αγοραστή θεωρημένη για γνήσιο υπογραφής από ΚΕΠ.
 
Φιλε προσωπικά η συγκεκριμένη άδεια αγοράς έκανε να βγει 6 μερες, Τετάρτη ή Πέμπτη ήταν οταν τους πηγα τα δικαιολογητικά και τρίτη με πηραν τηλ πως ηταν έτοιμη. Επίσης χθες πηγα με την άδεια αγοράς και το οπλο για να δηλωθεί, και σήμερα στη 1 με κάλεσαν να μου πουν πως η ΑΚΚΟ ειναι έτοιμη και πως μπορω όποτε θέλω να την παραλάβω. Την ιδια διάρκεια κάνανε και οι εκδόσεις άδειας αγοράς και ακκο ενός φίλου που πηρε οπλο το Γενάρη σε ΑΤ γειτονικού νομου.
Αυτό είναι καλό για σε κάτι περιοχές της Αττικής η άδεια αγοράς βγαίνει γρήγορα σχετικά πάντα η κατοχής περνάει και τον μήνα
 
ο λόγος που το γύρισαν στο χαρτί Α4 είναι γτ σύντομα θα γίνει ηλεκτρονική η άδεια.
Εγω την πρώτη ΑΚΚΟ σε Α4 την πηρα το 2018...οταν τους ρωτησα μου ειχαν πει "για λόγους οικονομίας"...
Μακάρι να κάνω λάθος, αλλα δεν βλέπω ηλεκτρονική άδεια στον κοντινό ορίζοντα...
 
Εγω την πρώτη ΑΚΚΟ σε Α4 την πηρα το 2018...οταν τους ρωτησα μου ειχαν πει "για λόγους οικονομίας"...
Μακάρι να κάνω λάθος, αλλα δεν βλέπω ηλεκτρονική άδεια στον κοντινό ορίζοντα...
φέτος μου το ανέφεραν στο ΑΤ, τώρα τι να σου πω. δεν μου κάνει παράλογο, αλλά κι εγώ στην αρχή ότι γίνεται για λόγους οικονομίας σκέφτηκα.
 
Back
Top