Αδεια αγοράς κυνηγετικού όπλου

  • Thread starter Thread starter Nick97
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλησπέρα σας . Έχω βγάλει μια άδεια αγοράς για κυνηγετικό όπλο και απ' το Ατ της περιοχής μου μου έχουν δώσει μια άδεια μόνο ενώ παλιά έδιναν 3 αντίτυπα . Μου είπαν ότι έχει αλλάξει και δίνουν 1 μόνο . Απ' το κατάστημα που μίλησα σήμερα ξέρουν ότι είναι 3 . Φωτοτυπία δεν μπορώ να βγάλω προφανώς γτ έχει πάνω την φωτογραφία . Έχει βγάλει κάποιος άδεια αγοράς πρόσφατα ; Και αν ναι πόσα αντίτυπα του έδωσαν ; Ευχαριστώ πολύ
Αγόρασα 2 όπλα μέσα στην χρόνια.. Στο πρώτο μου δώσανε 2 χαρτιά και στην Δεύτερη 3.... Στο πρώτο τα έστειλα στον έμπορο και μου τα συμπλήρωσε και τα 2 και τα έστειλε πίσω από τα οποία το ένα το κράτησα εγώ και το δεύτερο η αστυνομία. στην δεύτερη από τα 3 απλά κράτησε και ο έμπορος ένα και μου γύρισε πίσω τα 2 από τα οποία πάλι ένα κράτησα εγώ και ένα η αστυνομία.
 
Καλησπέρα σας . Έχω βγάλει μια άδεια αγοράς για κυνηγετικό όπλο και απ' το Ατ της περιοχής μου μου έχουν δώσει μια άδεια μόνο ενώ παλιά έδιναν 3 αντίτυπα . Μου είπαν ότι έχει αλλάξει και δίνουν 1 μόνο . Απ' το κατάστημα που μίλησα σήμερα ξέρουν ότι είναι 3 . Φωτοτυπία δεν μπορώ να βγάλω προφανώς γτ έχει πάνω την φωτογραφία . Έχει βγάλει κάποιος άδεια αγοράς πρόσφατα ; Και αν ναι πόσα αντίτυπα του έδωσαν ; Ευχαριστώ πολύ
Τον Μάρτιο στην ασφάλεια Δραπετσώνας μου έδωσαν 3 αντίτυπα. Ξανπήγαινε στο τμήμα και μίλα με άλλον αστυνομικό.
 
Τι να πω ... Ελλάς το μεγαλείο σου .
Τον Μάρτιο στην ασφάλεια Δραπετσώνας μου έδωσαν 3 αντίτυπα. Ξανπήγαινε στο τμήμα και μίλα με άλλον αστυνομικό.
Δυστυχώς άλλος αστυνομικός δεν υπάρχει είναι μόνο ένας υπεύθυνος για τα όπλα ...

Αγόρασα 2 όπλα μέσα στην χρόνια.. Στο πρώτο μου δώσανε 2 χαρτιά και στην Δεύτερη 3.... Στο πρώτο τα έστειλα στον έμπορο και μου τα συμπλήρωσε και τα 2 και τα έστειλε πίσω από τα οποία το ένα το κράτησα εγώ και το δεύτερο η αστυνομία. στην δεύτερη από τα 3 απλά κράτησε και ο έμπορος ένα και μου γύρισε πίσω τα 2 από τα οποία πάλι ένα κράτησα εγώ και ένα η αστυνομία.
Και εγώ αυτό ήξερα τόσα χρόνια ..έχω αγοράσει δύο όπλα παλιότερα και πάντα μου έδιναν 3 αντίτυπα .


Την άδεια την έχω βγάλει απ' τον Φεβρουάριο και έχει ισχύ μέχρι 15-8 . Μου έδωσαν μόνο ένα χαρτί και από τότε με είχε παραξενεψει όταν τον ρώτησα τότε μου είπε πως έχει αλλάξει και δίνουν μόνο 1 το οποίο το υπογράφω εγώ το στέλνω στον πωλητή το υπογράφει και εκείνος καθως συμπληρώνει τα στοιχεία και εκείνος μου το στέλνει πάλι πίσω για να το πάω στην αστυνομία μαζί με το όπλο .
 
Υποθέτω ότι το οικείο Α.Τ ενημερώνει την αντίστοιχη υπηρεσία στην οποία ανήκει ο πωλητής, ιδιώτης ή επαγγελματίας.
Ως εκ τούτου... Ένα αντίτυπο!
Εμένα 2 μου δώσε,ένα για το πωλητή (επαγγελματία) κ ένα για μένα,να το πάω με το όπλο στο Α.Τ. που ανήκω!
Άλλα ντάλα ...
 
Τι να πω ... Ελλάς το μεγαλείο σου .

Δυστυχώς άλλος αστυνομικός δεν υπάρχει είναι μόνο ένας υπεύθυνος για τα όπλα ...


Και εγώ αυτό ήξερα τόσα χρόνια ..έχω αγοράσει δύο όπλα παλιότερα και πάντα μου έδιναν 3 αντίτυπα .


Την άδεια την έχω βγάλει απ' τον Φεβρουάριο και έχει ισχύ μέχρι 15-8 . Μου έδωσαν μόνο ένα χαρτί και από τότε με είχε παραξενεψει όταν τον ρώτησα τότε μου είπε πως έχει αλλάξει και δίνουν μόνο 1 το οποίο το υπογράφω εγώ το στέλνω στον πωλητή το υπογράφει και εκείνος καθως συμπληρώνει τα στοιχεία και εκείνος μου το στέλνει πάλι πίσω για να το πάω στην αστυνομία μαζί με το όπλο .
Εμένα πάντως όλες οι άδειες είχαν ισχύ 3 μήνες,,,,
 
Εμένα πέρυσι μου έδωσαν ένα χαρτί αγοράς και έβγαλα μια έγχρωμη φωτοτυπία και την έδωσα στον έμπορο να κρατήσει αυτός. Το γνήσιο το πήρα συμπληρωμένο πίσω στην αστυνομία( μου είπαν να πάω το γνήσιο χαρτί πίσω) μαζί με το όπλο, και κατόπιν έκανε μια υπεύθυνη δήλωση ότι αγόρασα το τάδε όπλο από τον τάδε έμπορο και το πήγα στο ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής.
Το όπλο αγοράστηκε καινούργιο από οπλοπωλειο.
 
Καλησπέρα σας . Έχω βγάλει μια άδεια αγοράς για κυνηγετικό όπλο και απ' το Ατ της περιοχής μου μου έχουν δώσει μια άδεια μόνο ενώ παλιά έδιναν 3 αντίτυπα . Μου είπαν ότι έχει αλλάξει και δίνουν 1 μόνο . Απ' το κατάστημα που μίλησα σήμερα ξέρουν ότι είναι 3 . Φωτοτυπία δεν μπορώ να βγάλω προφανώς γτ έχει πάνω την φωτογραφία . Έχει βγάλει κάποιος άδεια αγοράς πρόσφατα ; Και αν ναι πόσα αντίτυπα του έδωσαν ; Ευχαριστώ πολύ
2 αντίτυπα είναι το ένα για τον πωλητή και ένα για τον αγοραστή το οποίο μαζί με την άδεια όπλου απο ιδιώτη η το τιμολόγιο αγοράς τα επιστρέφει στο τμήμα για να βγει η άδεια κατοχής.Αν είναι από ιδιώτη οι υπογραφές θέλουν επικύρωση από το κεπ και δεν χρειάζονται υπεύθυνες δηλώσεις.Η άδεια αγοράς ισχύει για 6 μήνες, αν κάνεις την αγορά πρέπει να το δηλώσεις μέσα σε 20 μέρες.
 
Πιθανόν παιδιά χωρίς να είμαι σίγουρος αλλά κάτι μου έχετε στο μυαλό να δίνετε διαφορετικός αριθμός χαρτιών όταν πρόκειται να αγοράσεις από ιδιώτη σε σχέση με κατάστημα .Από ιδιώτη σίγουρα μέχρι πριν 4 μήνες που αγόρασα εγώ ήταν 3 χαρτιά από κατάστημα τι να τα κάνεις τα 3 χαρτιά ίσως να χρειάζεσαι 1 που συμπληρωνεται από το κατάστημα και επιστρέφετε στο τμήμα το κατάστημα έχει άλλο πλαίσιο που χρεώνεται επίσημα και ξεχρεώνεται όπλα.
 
Εμένα από ΑΤ Κορίνθου μου έδωσαν 1 αντίγραφο άδειας αγοράς. Μήπως κάθε τμήμα έχει τους δικούς του κανόνες?
Το πιθανότερο... Εγώ όταν πήρα από κατάστημα το 1187 καινούργιο,μου συμπλήρωσε ο αστυνομικός ένα χαρτί ότι αγόρασα το τάδε όπλο από τον τάδε εμπόρο με τα τάδε στοιχεία και πήγα στα ΚΕΠ για γνήσιο υπογραφής.
Το χαρτί της άδειας αγοράς και η απόδειξη λιανικής δεν έφτανε;;🙄
 
Back
Top