Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτογραφίες Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
ο ανόδιο δεν αλλάζει, τελειώνει και βάζουμε νεα ράβδο, όπως επίσης δεν τραβάνε κανένα ζόρι οι ηλιακοί όσο ζέστη και να κάνει.
Επειδή δεν μπορούμε να ελέγχουμε κάθε λίγο και λιγάκι, δεν περιμένουμε να τελειώσει για να το αλλάξουμε, το αντικαθιστούμε όταν έχει σημαντική απομείωση...
κάτι σαν τη βενζίνη, φουλάρουμε πριν μας αφήσει στο δρόμο .big smile.
 
Επειδή δεν μπορούμε να ελέγχουμε κάθε λίγο και λιγάκι, δεν περιμένουμε να τελειώσει για να το αλλάξουμε, το αντικαθιστούμε όταν έχει σημαντική απομείωση...
κάτι σαν τη βενζίνη, φουλάρουμε πριν μας αφήσει στο δρόμο .big smile.
Εγώ το περνάω και μια αμμοβολή.

Επίσης να καθαρίζετε τα άλατα που μαζεύει.
Στον δικό μου δεν μπαίνει το χέρι τέρμα μέσα και έφτιαξα εργαλείο.
 
Εγώ το περνάω και μια αμμοβολή.

Στον δικό μου δεν μπαίνει το χέρι τέρμα μέσα και έφτιαξα εργαλείο.

Έχω 2 ανόδια, το ένα το περνάω αμμοβολή και το αποθηκεύω και το αποθηκευμένο το βάζω στον θερμοσίφωνα για να μην καθυστερώ.
Ε εσύ το έχεις πάει ΚΑΙ αυτό σε άλλο επίπεδο!!! :)
 
Ε εσύ το έχεις πάει ΚΑΙ αυτό σε άλλο επίπεδο!!! :)
Ναι αλλά δεν το κοιτάω κάθε 2 χρόνια αχαχαχαχ βαριέμαι 🤪
Το είχα αφήσει μια τετραετία και το ανόδιο σχεδόν εξαφανίστηκε.
Αγόρασα φέτος άλλο εφεδρικό ... + μια βαλβίδα.

20230702_111132.jpg
20230702_111204.jpg
 
Εγώ δεν θα το έβαζα ... πολύπλοκο.
Δεν είναι τίποτα να αλλάξεις το ανόδιο μόνος σου.
Θα το τοποθετήσει υδραυλικός και κάθε δύο χρόνια θα κουμπωνεις το ανταλλακτικό η βάση θα μένει ίδια.Αυτο που σκέφτομαι γιατί να βγάζεις κάθε δύο χρόνια την αντίσταση αν δεν έχει πρόβλημα ,με το ανοδιο μέσα είναι αναγκαίο ,αλλά λύσε δέσε θα πιάσουν οι διαρροές θέλεις άλλες φλάντζες . Τουλάχιστον τώρα είναι οριζόντιος ,με τον κάθετο του βγήκε ο Χριστός για να στεγανοποιηθει γιατί ήταν από κάτω.
 
Θα το τοποθετήσει υδραυλικός και κάθε δύο χρόνια θα κουμπωνεις το ανταλλακτικό η βάση θα μένει ίδια.Αυτο που σκέφτομαι γιατί να βγάζεις κάθε δύο χρόνια την αντίσταση αν δεν έχει πρόβλημα ,με το ανοδιο μέσα είναι αναγκαίο ,αλλά λύσε δέσε θα πιάσουν οι διαρροές θέλεις άλλες φλάντζες . Τουλάχιστον τώρα είναι οριζόντιος ,με τον κάθετο του βγήκε ο Χριστός για να στεγανοποιηθει γιατί ήταν από κάτω.
Το ανοδιο έπρεπε να έχει δική του είσοδο στο δοχείο ανεξάρτητα από την κεφαλή της αντίστασης.Να μπορείς να το αλλάζεις κόβοντας απλά την παροχή νερού και όχι να ξεμονταρεις τα πάντα.
 
Δεν το λες και αλλαγή λάμπας π.χ.
Στο δικό μου ξεβιδώνω 2 μικρές βίδες, 6 παξιμάδια και βγαίνει η κεφαλή με το ανόδιο.
Το ξεβιδώνω με μια γκαζοτανάλια.

Φροντίζω να αδειάσω το ζεστό νερό μην ζεματιστώ.

Δεν είναι αλλαγή λάμπας σίγουρα αλλά λίγο να πιάνουν τα χέρια σου είναι εύκολο.
Την αντίσταση δεν την χρησιμοποιώ.
 
Στο δικό μου ξεβιδώνω 2 μικρές βίδες, 6 παξιμάδια και βγαίνει η κεφαλή με το ανόδιο.
Το ξεβιδώνω με μια γκαζοτανάλια.

Φροντίζω να αδειάσω το ζεστό νερό μην ζεματιστώ.

Δεν είναι αλλαγή λάμπας σίγουρα αλλά λίγο να πιάνουν τα χέρια σου είναι εύκολο.
Την αντίσταση δεν την χρησιμοποιώ.
Το θέμα είναι η στεγανοποίηση που έγραψα πιο πάνω.Κι εγώ δεν πολυχρησιμοποιουσα την αντίσταση γιατί ήταν τριπλής ενέργειας αλλά μπορεί να χρειαστείς να το ανάψεις 20-30 φορές το χρόνο αν δεν κάνει πολυ κρύο μαζί με παρατεταμένες συννεφιές.
 
Το θέμα είναι η στεγανοποίηση που έγραψα πιο πάνω.Κι εγώ δεν πολυχρησιμοποιουσα την αντίσταση γιατί ήταν τριπλής ενέργειας αλλά μπορεί να χρειαστείς να το ανάψεις 20-30 φορές το χρόνο αν δεν κάνει πολυ κρύο μαζί με παρατεταμένες συννεφιές.
Δεν θέλει αλλαγή η φλάντζα.
Αν χρειαστεί φθηνή είναι ...
 
Για αυτό τι γνώμη έχετε να μπει στην πρώτη αλλαγή μετά από 2-2,5 χρόνια ;;View attachment 74194
Αναξιόπιστα συστήματα, τα έχω φάει στην μάπα στα βαπόρια.Πρόταση μου καλύτερα στην σιγουριά του ανοδιου ψευδαργύρου.....και ας αλλάζει δύσκολα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top