Αστεία-Περίεργα-Ενδιαφέροντα Βίντεο & Φωτογραφίες Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Πραγματική ιστορία :
Κατακαλοκαιρο μεσημέρι στο κέντρο του Βόλου και σταματώ να πάρω σουβλάκια .
Είναι ένα κατάστημα με τζαμαρία στην πρόσοψη και χωρίζεται σε τρία μέρη
1) ψητοπωλείο
2) σάντουιτς
3) γλυκά, κρέπες, κλπ..
Πάω στο σημείο του ψητοπωλείου.
Είναι μια νεαρή κοπέλα, παραγγέλνω και ξεκινά να τα ετοιμάζει ..
Ξαφνικά έρχεται από τα σάντουιτς το αφεντικό και της λέει, πήγαινε δίπλα να φτιάξεις σαντουιτς και θα φτιάξω εγώ του κυρίου.
Αυτός, υπέρβαρος και έσταζε ο ιδρώτας από παντού....
Μου ετοίμαζε τα σουβλάκια και έσκυβε το κεφάλι στο πλάι να σταζει ο ιδρώτας στο πάτωμα....
Είχα μείνει αποσβολομενος να τον κοιτάω....
Σκεφτόμουν , να τα πάρω και να τα πετάξω η να τα αφήσω;
Τελικά :
- Είστε έτοιμος.
- Φάτα μόνος σου !
...και έφυγα.
🤮🤮🤮
 
Πριν καμια 25ρια χρονια, ειχα παει σε μια ψησταρια να παρω πιτα με γυρο, του λεω του ''τραχανα'' χωρις αλατοπιπερα, τον βλεπω να ριχνει αλατι στη ντοματα, τι κανεις του λεω, εε η ντοματα θελει αλατι, καλα του λεω φατα εσυ και εφυγα....
 
Πραγματική ιστορία :
Κατακαλοκαιρο μεσημέρι στο κέντρο του Βόλου και σταματώ να πάρω σουβλάκια .
Είναι ένα κατάστημα με τζαμαρία στην πρόσοψη και χωρίζεται σε τρία μέρη
1) ψητοπωλείο
2) σάντουιτς
3) γλυκά, κρέπες, κλπ..
Πάω στο σημείο του ψητοπωλείου.
Είναι μια νεαρή κοπέλα, παραγγέλνω και ξεκινά να τα ετοιμάζει ..
Ξαφνικά έρχεται από τα σάντουιτς το αφεντικό και της λέει, πήγαινε δίπλα να φτιάξεις σαντουιτς και θα φτιάξω εγώ του κυρίου.
Αυτός, υπέρβαρος και έσταζε ο ιδρώτας από παντού....
Μου ετοίμαζε τα σουβλάκια και έσκυβε το κεφάλι στο πλάι να σταζει ο ιδρώτας στο πάτωμα....
Είχα μείνει αποσβολομενος να τον κοιτάω....
Σκεφτόμουν , να τα πάρω και να τα πετάξω η να τα αφήσω;
Τελικά :
- Είστε έτοιμος.
- Φάτα μόνος σου !
...και έφυγα.
Πως τον πετσόκοψες έτσι;!
 
Πριν καμια 25ρια χρονια, ειχα παει σε μια ψησταρια να παρω πιτα με γυρο, του λεω του ''τραχανα'' χωρις αλατοπιπερα, τον βλεπω να ριχνει αλατι στη ντοματα, τι κανεις του λεω, εε η ντοματα θελει αλατι, καλα του λεω φατα εσυ και εφυγα....
Ε ναι κι εσύ υπερβολικός, δίκιο είχε.Λίγο αλατάκι να φύγουν τα νερά... 😂
 
Ε ναι κι εσύ υπερβολικός, δίκιο είχε.Λίγο αλατάκι να φύγουν τα νερά... 😂
Αμα δεις ποσο ριχνουν στο κρεας που βαζουν πριν το ψησιμο, θα καταλαβεις οτι δεν χρειαζεται συμπληρωμα, που εγω οταν ριχνω αλατι στη ντοματα(στη σαλατα) η γυναικα μου φωναζει.
 
Αυτός, υπέρβαρος και έσταζε ο ιδρώτας από παντού....
Μου ετοίμαζε τα σουβλάκια και έσκυβε το κεφάλι στο πλάι να σταζει ο ιδρώτας στο πάτωμα....
Μου συνέβη πριν καμιά 20αριά χρόνια, και όχι σε κάποιο επαρχιακό ψητοπωλείο, αλλά στο περιβόητο Νάμμος της Μυκόνου! (Ναι, ντρέπομαι που το λέω, αλλά είχα πάει...)
Περιμένοντας λοιπόν να μας δώσουν τραπέζι εγώ χάζευα την ανοιχτή ψησταριά που ήταν γεμάτη αστακούς, συναγρίδια και ψητά λαχανικά (σικ) και δύο ταλαίπωροι ψήστες πάλευαν μεσα στη ζέστη του κατακαλόκαιρου να τα βγάλουν πέρα, όπου ο ένας εξ αυτών, κατά τ΄ άλλα συμπαθής αλλοδαπός οικονομικός μετανάστης, του έσταζε ο ιδρώτας από τη μύτη σαν βρύση με κομένο λαστιχάκι πάνω στα ψητά λαχανικά - δεν έκανε καν στο πλάι όπως ο άλλος πιο πάνω για να στάξει στο πάτωμα. Η σκηνή μου έχει μείνει ανεξίτηλη στη μνήμη μου, και τώρα που την περιγράφω είναι σαν να τον βλέπω μπροστά μου.
Δεν είπα τίποτα στους υπόλοιπους της παρέας, απλά τους απέτρεψα να πάρουμε ψητά. Όχι ότι τα άλλα από την κουζίνα θα ήταν καλύτερα, αλλά τουλάχιστον δεν τα είχα δει...
 
Αμα δεις ποσο ριχνουν στο κρεας που βαζουν πριν το ψησιμο, θα καταλαβεις οτι δεν χρειαζεται συμπληρωμα, που εγω οταν ριχνω αλατι στη ντοματα(στη σαλατα) η γυναικα μου φωναζει.
πλάκα σου κάνω, δεν το πιάνω ποτέ στα χέρια μου...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top