Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Καλα κανουν φιλε.
Και σκ@τ@ να βαλουν μεσα.
Γιατι εχουμε γινει ολοι δηθεν...δεν μας αρεσει να φτιαξουμε καφε ...μπαναλ...τον θελουμε ετοιμο.
Εχουμε σηκωσει τη μυτουλα ψηλα.
Πέστο ρε φίλε όλοι με το καφέ στο χέρι τι μαλακια δέρνει τον κόσμο πρόβατα όλοι ένας σταρ??? το έκανε και ακολούθησαν. Να ήταν και καφές θα έλεγα...
 
Θέλω να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν ένας μέγας έμπορας στην Αθήνα να έχει τα Νavaro30 9,5€,στα 30 κουτια 285€ να ζητάει 41,40€ μεταφορικά και ένας στη Μυτιλήνη να τα έχει 7,5€ και πάνω από 50€ παραγγελία (ούτε 7 κουτιά) δωρεάν μεταφορικά από την στιγμή που και οι δύο προμηθεύονται από τον ίδιο κατασκευαστή.
Λογικά το μαγαζί της Αθήνας θα στα στείλει με κούριερ, ενώ ο άλλος με μεταφορική εταιρεία. Δεν δικαιολογείται αλλιώς, το λέω γιατί έχω πάρει φυσίγγια σε ποσότητα και από Αθήνα αλλά και από νησιά
 
Λογικά το μαγαζί της Αθήνας θα στα στείλει με κούριερ, ενώ ο άλλος με μεταφορική εταιρεία. Δεν δικαιολογείται αλλιώς, το λέω γιατί έχω πάρει φυσίγγια σε ποσότητα και από Αθήνα αλλά και από νησιά
Πως γινεται ενα μικρομαγαζο οταν αγοραζεις ενα οπλο 700 ε μετρητης να σου λεει : ¨παρε και δυο κουτια φυσιγγια δωρο "
και το μεγαλυτερο οπλοπωλειο στην Αθηνα οταν αγορασεις οπλο 2000 ε μετρητης, και παρεις και δυο κουτια φυσιγγια σου λεει :
" ολα μαζι ειναι 2016 ε " ??
Και αν πεις και τιποτα σου απαντα : " ειναι πολιτικη του καταστηματος " !!

Η απαντηση ειναι πολυ απλη, γιατι ο ενας προσπαθει να μαζεψει και να κρατησει πελατεια , ενω ο αλλος εχει δεμενο τον γαιδαρο του και σου λεει, που θα πανε , εδω θα ερθουν.
 
Πως γινεται ενα μικρομαγαζο οταν αγοραζεις ενα οπλο 700 ε μετρητης να σου λεει : ¨παρε και δυο κουτια φυσιγγια δωρο "
και το μεγαλυτερο οπλοπωλειο στην Αθηνα οταν αγορασεις οπλο 2000 ε μετρητης, και παρεις και δυο κουτια φυσιγγια σου λεει :
" ολα μαζι ειναι 2016 ε " ??
Και αν πεις και τιποτα σου απαντα : " ειναι πολιτικη του καταστηματος " !!

Η απαντηση ειναι πολυ απλη, γιατι ο ενας προσπαθει να μαζεψει και να κρατησει πελατεια , ενω ο αλλος εχει δεμενο τον γαιδαρο του και σου λεει, που θα πανε , εδω θα ερθουν.
Αυτό θα μπορούσε να δείχνει και μια σχετική αλαζονεία...
 
Πως γινεται ενα μικρομαγαζο οταν αγοραζεις ενα οπλο 700 ε μετρητης να σου λεει : ¨παρε και δυο κουτια φυσιγγια δωρο "
και το μεγαλυτερο οπλοπωλειο στην Αθηνα οταν αγορασεις οπλο 2000 ε μετρητης, και παρεις και δυο κουτια φυσιγγια σου λεει :
" ολα μαζι ειναι 2016 ε " ??
Και αν πεις και τιποτα σου απαντα : " ειναι πολιτικη του καταστηματος " !!

Η απαντηση ειναι πολυ απλη, γιατι ο ενας προσπαθει να μαζεψει και να κρατησει πελατεια , ενω ο αλλος εχει δεμενο τον γαιδαρο του και σου λεει, που θα πανε , εδω θα ερθουν.
Πάνε τα δεμένα ψόφησαν.
 
Πως γινεται ενα μικρομαγαζο οταν αγοραζεις ενα οπλο 700 ε μετρητης να σου λεει : ¨παρε και δυο κουτια φυσιγγια δωρο "
και το μεγαλυτερο οπλοπωλειο στην Αθηνα οταν αγορασεις οπλο 2000 ε μετρητης, και παρεις και δυο κουτια φυσιγγια σου λεει :
" ολα μαζι ειναι 2016 ε " ??
Και αν πεις και τιποτα σου απαντα : " ειναι πολιτικη του καταστηματος " !!

Η απαντηση ειναι πολυ απλη, γιατι ο ενας προσπαθει να μαζεψει και να κρατησει πελατεια , ενω ο αλλος εχει δεμενο τον γαιδαρο του και σου λεει, που θα πανε , εδω θα ερθουν.
Έχει τέτοιους πολλούς σε ολο τον πλανήτη , αγορά όπλου + σκοπευτικό και μου λεει 2 δολάρια επιπλεον στην τιμή , του λεω τι ειναι αυτό το διπλό? λέει η πλαστική σκανδαλο-κλειδαριά , του λέω και το χρεώνεις 2 δολάρια ??? Γιατί εγω τζάμπα λέει το παίρνω?
 
Έχει και φθηνότερα Στέλιο εγώ πήρα 10 κουτιά 30γρ navaro από τον Αλαγιαννη με 7.50 το κουτί και θα σου πω γιατί να σταματήσω το κυνήγι είναι δύσκολο πολύ μόνο αν αποφασίσω για δικούς μου λόγους αλλά για λόγο τιμών δεν, στο τέλος θα κυνηγάω με 24 γρ έως 30 γρ και θα προσέχω πολύ και με πλάγιο που σκοπεύω να πάρω ένα μεταχειρισμένο σύντομα λογικά .
Με τα Ναβάρο έχω κάνει πολύ καλά κυνήγια.

Με 8 9 και 10 νούμερο και σε πολύ μεγαλύτερα θηράματα από εκείνα που προορίζονται τα ψηλά αυτα σκάγια.
 
Πως γινεται ενα μικρομαγαζο οταν αγοραζεις ενα οπλο 700 ε μετρητης να σου λεει : ¨παρε και δυο κουτια φυσιγγια δωρο "
και το μεγαλυτερο οπλοπωλειο στην Αθηνα οταν αγορασεις οπλο 2000 ε μετρητης, και παρεις και δυο κουτια φυσιγγια σου λεει :
" ολα μαζι ειναι 2016 ε " ??
Και αν πεις και τιποτα σου απαντα : " ειναι πολιτικη του καταστηματος " !!

Η απαντηση ειναι πολυ απλη, γιατι ο ενας προσπαθει να μαζεψει και να κρατησει πελατεια , ενω ο αλλος εχει δεμενο τον γαιδαρο του και σου λεει, που θα πανε , εδω θα ερθουν.
Είναι δυνατόν να αναρωτιόμαστε γιατί δεν κάθονται να τους κλέψουμε;

Στο αντιστρέφω. Πως είναι δυνατόν να δίνει 2000 ευρώ ο πελάτης και να τσιγκουνεύεται να πληρώσει τα δύο κουτιά φυσίγγια των 8 ευρώ και να απαιτεί να καθίσει ο καταστηματάρχης να τον κλέψουν; Νομίζει ότι του έκανε καμία χάρη που αγόρασε; Ή μήπως έκανε κανένα ανδραγάθημα;

Η απάντηση είναι πολύ απλή, ο ένας είναι αδύναμος και κάθεται να τον κλέψουν, ενώ ο άλλος είναι ισχυρός και διατηρεί την αξιοπρέπειά του.
Σε κάθε περίπτωση, ελεεινός και γλοιώδης ο πελάτης. Αυθεντικός έλληνας δηλαδή.
 
Είναι δυνατόν να αναρωτιόμαστε γιατί δεν κάθονται να τους κλέψουμε;

Στο αντιστρέφω. Πως είναι δυνατόν να δίνει 2000 ευρώ ο πελάτης και να τσιγκουνεύεται να πληρώσει τα δύο κουτιά φυσίγγια των 8 ευρώ και να απαιτεί να καθίσει ο καταστηματάρχης να τον κλέψουν; Νομίζει ότι του έκανε καμία χάρη που αγόρασε; Ή μήπως έκανε κανένα ανδραγάθημα;

Η απάντηση είναι πολύ απλή, ο ένας είναι αδύναμος και κάθεται να τον κλέψουν, ενώ ο άλλος είναι ισχυρός και διατηρεί την αξιοπρέπειά του.
Σε κάθε περίπτωση, ελεεινός και γλοιώδης ο πελάτης. Αυθεντικός έλληνας δηλαδή.
Βρε φιλαρακι, μισο....
Εγω πηγα στον Παπαδακη και πηρα το Verney Carron, δεν ζητησα ουτε δωρο ουτε τιποτα.
Μονος του ο ανθρωπος με ρωτησε τι κυνηγω και μου λεει , παρε αυτα τα δυο κουτακια δωρο.
Ειμαι ελεεινος και γλοιωδης?

Επισης, εγω πολλες φορες σαν επαγγελματιας παω σε καλους πελατες και οταν ειναι κατι ψιλοπραγμα, δεν τους παιρνω ουτε ενα ευρω, αφου οι ανθρωποι μου εχουν δωσει δουλεια πολλες φορες. Ειναι ελεεινοι και γλειωδεις ?
Δεν ειπα να απαιτησεις κατι...αλλα οταν ο λογαρισμος ειναι 1008 ε, και θες και τα 8 , ναι ρε φιλε, ΕΙΣΑΙ ΓΥΦΤΟΣ.
Και μαλιστα τετοιος γυφτος που θες να μου παριστανεις τον Ελληνα με Γερμανικη νοοτροπια!
 
Είναι δυνατόν να αναρωτιόμαστε γιατί δεν κάθονται να τους κλέψουμε;

Στο αντιστρέφω. Πως είναι δυνατόν να δίνει 2000 ευρώ ο πελάτης και να τσιγκουνεύεται να πληρώσει τα δύο κουτιά φυσίγγια των 8 ευρώ και να απαιτεί να καθίσει ο καταστηματάρχης να τον κλέψουν; Νομίζει ότι του έκανε καμία χάρη που αγόρασε; Ή μήπως έκανε κανένα ανδραγάθημα;

Η απάντηση είναι πολύ απλή, ο ένας είναι αδύναμος και κάθεται να τον κλέψουν, ενώ ο άλλος είναι ισχυρός και διατηρεί την αξιοπρέπειά του.
Σε κάθε περίπτωση, ελεεινός και γλοιώδης ο πελάτης. Αυθεντικός έλληνας δηλαδή.
Είναι και πολιτική των μικρο-καταστηματαρχών. Σου λέει με στήριξες και αγόρασες από μένα όπλο, έστω και από τον κατάλογο, πάρε δυο κουτάκια φυσίγγια. Στο μέλλον αν είναι στην περιοχή σου θα τον ξαναπροτιμήσεις γιατί,
1)σου έφερε το όπλο που ήθελες χωρίς να σου κάνει κόλπα και να αναγκάζεσαι να τρέχεις στις μεγαλουπόλεις ή να μπλέκεις με κούριερ και χαρτούρες
2) σου έδωσε και τα φυσίγγια ως δείγμα καλής θέλησης.
Δύσκολα μετά δεν θα θες να τον στηρίξεις.
 
Λογικά το μαγαζί της Αθήνας θα στα στείλει με κούριερ, ενώ ο άλλος με μεταφορική εταιρεία. Δεν δικαιολογείται αλλιώς, το λέω γιατί έχω πάρει φυσίγγια σε ποσότητα και από Αθήνα αλλά και από νησιά
Αγόρασα 20 κουτια φυσιγγία απο μυτιλινη κόστος μεταφοράς 5 ευρώ με κουριέρ.
 
Βρε φιλαρακι, μισο....
Εγω πηγα στον Παπαδακη και πηρα το Verney Carron, δεν ζητησα ουτε δωρο ουτε τιποτα.
Μονος του ο ανθρωπος με ρωτησε τι κυνηγω και μου λεει , παρε αυτα τα δυο κουτακια δωρο.
Ειμαι ελεεινος και γλοιωδης?

Επισης, εγω πολλες φορες σαν επαγγελματιας παω σε καλους πελατες και οταν ειναι κατι ψιλοπραγμα, δεν τους παιρνω ουτε ενα ευρω, αφου οι ανθρωποι μου εχουν δωσει δουλεια πολλες φορες. Ειναι ελεεινοι και γλειωδεις ?
Δεν ειπα να απαιτησεις κατι...αλλα οταν ο λογαρισμος ειναι 1008 ε, και θες και τα 8 , ναι ρε φιλε, ΕΙΣΑΙ ΓΥΦΤΟΣ.
Και μαλιστα τετοιος γυφτος που θες να μου παριστανεις τον Ελληνα με Γερμανικη νοοτροπια!
Φυσικά και είσαι κύριος έτσι όπως το περιγράφεις.
Αναφέρομαι στον πονηρό που επειδή έκανε μία αγορά μεγάλη, μετά πάει και παίρνει και δύο κουτιά φυσίγγια πριν πάει στο ταμία, απαιτώντας να του τα δώσουν τζάμπα, λες και έκανε κανένα ανδραγάθημα που αγόρασε. Και πολύ καλά κάνει ο ταμίας και του λέει 2016 ευρώ σύνολο κύριε. Άλλο να στα δώσουν, και άλλο να τα απαιτείς.
 
Φυσικά και είσαι κύριος έτσι όπως το περιγράφεις.
Αναφέρομαι στον πονηρό που επειδή έκανε μία αγορά μεγάλη, μετά πάει και παίρνει και δύο κουτιά φυσίγγια πριν πάει στο ταμία, απαιτώντας να του τα δώσουν τζάμπα, λες και έκανε κανένα ανδραγάθημα που αγόρασε. Και πολύ καλά κάνει ο ταμίας και του λέει 2016 ευρώ σύνολο κύριε. Άλλο να στα δώσουν, και άλλο να τα απαιτείς.
Συμφωνουμε.
 
Βρε φιλαρακι, μισο....
Εγω πηγα στον Παπαδακη και πηρα το Verney Carron, δεν ζητησα ουτε δωρο ουτε τιποτα.
Μονος του ο ανθρωπος με ρωτησε τι κυνηγω και μου λεει , παρε αυτα τα δυο κουτακια δωρο.
Ειμαι ελεεινος και γλοιωδης?

Επισης, εγω πολλες φορες σαν επαγγελματιας παω σε καλους πελατες και οταν ειναι κατι ψιλοπραγμα, δεν τους παιρνω ουτε ενα ευρω, αφου οι ανθρωποι μου εχουν δωσει δουλεια πολλες φορες. Ειναι ελεεινοι και γλειωδεις ?
Δεν ειπα να απαιτησεις κατι...αλλα οταν ο λογαρισμος ειναι 1008 ε, και θες και τα 8 , ναι ρε φιλε, ΕΙΣΑΙ ΓΥΦΤΟΣ.
Και μαλιστα τετοιος γυφτος που θες να μου παριστανεις τον Ελληνα με Γερμανικη νοοτροπια!
Δεν υπολογίζεις 2 πράγματα.
1. Ο ένας μπορεί να έκανε το δώρο γιατί είναι ιδιοκτήτης ενώ ο άλλος δεν μπορεί να κάνει το δώρο γιατί είναι υπάλληλος.
2. Μπορεί από το Verney Carron ο μαγαζάτορας να κέρδισε περισσότερα από αυτά που θα κέρδιζε από το όπλο των 2000€.
 
Εχω κατεβει Αθηνα και περναω απο τον Στελιο Πανα να παρω δυο τσοκ.
Ειχε το ενα και το δευτερο θα του ερχοταν μετα απο μερες.
Μου λεει, μολις ερθει θα στο στειλω.
Του λεω , ετσι και αλλιως θα ξαναρθω Αθηνα γιατι εχω δωσει στον Χρηστακο μια κανη για μετατροπη ( ναι, κανω και εγω μετατροπες ) οποτε θα ερθω να παρω την κανη και θα περασω να παρω και το τσοκ.
Μου λεει, μην ερθεις, θα παρω εγω την κανη και θα στα στειλω μαζι.
Του λεω, πρεπει να ερθω να πληρωσω και τον Χρηστακο.
Θα το πληρωσω εγω , μου λεει, θα σου τα στειλω, και μου βαζεις τα χρηματα.
Ετσι και εγινε.
Και ο ανθρωπος ουτε με ηξερε , ουτε πελατης του ημουν, εκτος απο τα δυο τσοκ που πηρα,
Ειχε λογο να με εξυπηρετησει ετσι ?
Θα το εκανε αυτο πχ ο καλκ ?
 
Δεν υπολογίζεις 2 πράγματα.
1. Ο ένας μπορεί να έκανε το δώρο γιατί είναι ιδιοκτήτης ενώ ο άλλος δεν μπορεί να κάνει το δώρο γιατί είναι υπάλληλος.
2. Μπορεί από το Verney Carron ο μαγαζάτορας να κέρδισε περισσότερα από αυτά που θα κέρδιζε από το όπλο των 2000€.
Ολα τα υπολογισα.
Μεσα στην πιατσα ειμαι 40 χρονια.
Οταν καποιος δεν θελει να κανει κατι λεει, δεν με αφηνει η γυναικα μου. 😆
 
Back
Top