Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Φτωχοί και πλούσιοι θα υπάρχουν πάντα απλά το να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία οφείλει να έχει και μεγάλη μεσαία τάξη που τείνει να εξαφανιστεί απλά διότι δεν υπάρχει δημοκρατία .Οι έμποροι πάντα ήταν οι πιο άνεντιμοι άνθρωποι το μόνο που που οφελούσαν από τα παλαιά χρόνια είναι η μεταφορά πολιτισμικών στοιχείων μετάξυ λαών .Αλλά υπάρχει και το αν δεν υπήρχαν πως θα αγόραζες έτσι λοιπόν επειδή η κάθε εταιρία δεν είναι αδυνατόν και ο κάθε παραγωγός του οποιουδήποτε πράγματος να έχει ο ίδιος πρατήρια παντού ο έμπορος είναι αναγκαίο κακό και επειδή βάζει το κεφάλαιο του θέλει και να κονομήσει λογικό το παράλογο είναι του να είναι ανεξέλεγκτος και να πατάει στην ανάγκη των υπολοίπων και να κάνει ότι θέλει πράγμα που δυστυχώς έχει γίνει νόμος ελεύθερη αγορά έτσι όλα εξαρτώνται πλέον από την εξυπνάδα των καταναλωτών και τον χαρακτήρα του εμπόρου εσύ ψάχνεις το φθηνότερο σκεφτόμενος ότι θα βρεις τον έμπορα άνθρωπο που σίγουρα θα βγάλει αλλά όχι να σε κλέβει μπροστά στα μάτια σου.Ενολιγοις η αγορά έφτασε σε σημείο να στηρίζεται στην παιδεία των ανθρώπων που δυστυχώς δεν υπάρχει.Ετσι φλου όλα φίλε μου είναι φλου που έλεγε ο Μπάμπης ο φλου.
 
Ενας τροπος πιεση που θα επιβληθει απο τους κυνηγους στα καταστηματα οταν δεν θα βρισκουν εναλλακτικη για φυσιγγια με σωστες τιμες ειναι οτι εφοσον δεν τους γινεται καλυτερη τιμη στην ποσοτητα και οι τιμες σε αναγκαζουν να μειωσεις εξοδους, θα περνουν 2 κουτακια την προηγουμενη της εξορμησης
Αυτο σημαινει αργο πουλημα του στοκ για τα μαχαζια
Δεν θα μαζευουν φυσιγγια οι κυνηγοι
Οπως εκαναν και παλια
Θα περνουν πριν την εξορμηση και θα ριχνουν οσα εχουν
Και εκει θα καθοριστει ξανα η τιμη κοντα στα κανονικα επιπεδα της εποχης
Φυσικα δεν θα ξαναγινει οπως ηταν
Αλλα δεν θα θπαρχουν και οι αισχροκερδιες που βλεπουμε σημερα
 
Φτωχοί και πλούσιοι θα υπάρχουν πάντα απλά το να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία οφείλει να έχει και μεγάλη μεσαία τάξη που τείνει να εξαφανιστεί απλά διότι δεν υπάρχει δημοκρατία .Οι έμποροι πάντα ήταν οι πιο άνεντιμοι άνθρωποι το μόνο που που οφελούσαν από τα παλαιά χρόνια είναι η μεταφορά πολιτισμικών στοιχείων μετάξυ λαών .Αλλά υπάρχει και το αν δεν υπήρχαν πως θα αγόραζες έτσι λοιπόν επειδή η κάθε εταιρία δεν είναι αδυνατόν και ο κάθε παραγωγός του οποιουδήποτε πράγματος να έχει ο ίδιος πρατήρια παντού ο έμπορος είναι αναγκαίο κακό και επειδή βάζει το κεφάλαιο του θέλει και να κονομήσει λογικό το παράλογο είναι του να είναι ανεξέλεγκτος και να πατάει στην ανάγκη των υπολοίπων και να κάνει ότι θέλει πράγμα που δυστυχώς έχει γίνει νόμος ελεύθερη αγορά έτσι όλα εξαρτώνται πλέον από την εξυπνάδα των καταναλωτών και τον χαρακτήρα του εμπόρου εσύ ψάχνεις το φθηνότερο σκεφτόμενος ότι θα βρεις τον έμπορα άνθρωπο που σίγουρα θα βγάλει αλλά όχι να σε κλέβει μπροστά στα μάτια σου.Ενολιγοις η αγορά έφτασε σε σημείο να στηρίζεται στην παιδεία των ανθρώπων που δυστυχώς δεν υπάρχει.Ετσι φλου όλα φίλε μου είναι φλου που έλεγε ο Μπάμπης ο φλου.
Όταν καταλάβουμε ότι η αγορά είναι δούνε και λαβείν, ίσως δούμε κάποια στιγμή καλύτερες μέρες.
 
Φτωχοί και πλούσιοι θα υπάρχουν πάντα απλά το να λέμε ότι έχουμε δημοκρατία οφείλει να έχει και μεγάλη μεσαία τάξη που τείνει να εξαφανιστεί απλά διότι δεν υπάρχει δημοκρατία .Οι έμποροι πάντα ήταν οι πιο άνεντιμοι άνθρωποι το μόνο που που οφελούσαν από τα παλαιά χρόνια είναι η μεταφορά πολιτισμικών στοιχείων μετάξυ λαών .Αλλά υπάρχει και το αν δεν υπήρχαν πως θα αγόραζες έτσι λοιπόν επειδή η κάθε εταιρία δεν είναι αδυνατόν και ο κάθε παραγωγός του οποιουδήποτε πράγματος να έχει ο ίδιος πρατήρια παντού ο έμπορος είναι αναγκαίο κακό και επειδή βάζει το κεφάλαιο του θέλει και να κονομήσει λογικό το παράλογο είναι του να είναι ανεξέλεγκτος και να πατάει στην ανάγκη των υπολοίπων και να κάνει ότι θέλει πράγμα που δυστυχώς έχει γίνει νόμος ελεύθερη αγορά έτσι όλα εξαρτώνται πλέον από την εξυπνάδα των καταναλωτών και τον χαρακτήρα του εμπόρου εσύ ψάχνεις το φθηνότερο σκεφτόμενος ότι θα βρεις τον έμπορα άνθρωπο που σίγουρα θα βγάλει αλλά όχι να σε κλέβει μπροστά στα μάτια σου.Ενολιγοις η αγορά έφτασε σε σημείο να στηρίζεται στην παιδεία των ανθρώπων που δυστυχώς δεν υπάρχει.Ετσι φλου όλα φίλε μου είναι φλου που έλεγε ο Μπάμπης ο φλου.
Ο καθε εμπορος, εαν δεν πουλησει το εμπορευμα του σε τιμη 100% τουλαχιστον πανω απο την τιμη αγορας του, δεν προκειται να επιβιωσει στην χωρα μας!!!
Μπορει να φαινεται και να ειναι υπερβολικο, ομως υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες που οδηγουν σε αυτη την κατευθυνση. Δεν ειναι ολα τοσο ευκολα κατανοητα οσο φαινονται…
 
Εγώ θα πω ότι οι καταναλωτές έχουν τεράστια δύναμη. Αλλά θέλει πειθαρχία και ενότητα. Είναι πανάκριβα τα φυσίγγια; Να μην αγοράσει κανείς. Όχι να αγοράζει λιγότερα, να μην αγοράσει κανείς τίποτα. Αντέχουμε; Αν γίνει αυτό σε χρόνο dt οι τιμές θα κατέβουν στο ναδίρ.
 
Σε ολους μας αρεσει το οικονομικο και παραλληλα ποιοτικο προιον.
Δυστυχως ετσι οπως εχουν τα πραγματα, αυτο δεν γινεται...
Και οπως ελεγε ο μπουμπουκος οτι το τυρι φετα δεν ειναι για ολους ετσι και το κυνηγι δεν θα ειναι για ολους.
Οι υπολοιποι πετονια και ψαρεμα.
 
Ο καθε εμπορος, εαν δεν πουλησει το εμπορευμα του σε τιμη 100% τουλαχιστον πανω απο την τιμη αγορας του, δεν προκειται να επιβιωσει στην χωρα μας!!!
Μπορει να φαινεται και να ειναι υπερβολικο, ομως υπαρχουν παρα πολλοι παραγοντες που οδηγουν σε αυτη την κατευθυνση. Δεν ειναι ολα τοσο ευκολα κατανοητα οσο φαινονται…
Δε διαφωνώ μαζί σου όπως έγραψα βάζει τα λεφτά του και πρέπει να πάρει κέρδος και να πληρώσει και το κράτος νταβατζη αλλά μέχρι εκεί το να αγοράζεις 5 και να πουλάς 20 είναι θέμα.Δεν είναι τυχαίο προ κρίσης το ανέκδοτο που είχε βγει για τους Έλληνες επιχειρηματίες το πρώτο χρόνο mercedes,το δεύτερο βίλα ,και το τρίτο κότερο και σωματοφύλακες δεν πάει έτσι το εργο .Δεν είπα ότι είναι όλοι έτσι εννοείται πως υπάρχουν και οι σωστοί .Π.Χ έχω φίλο υπεύθυνο καταστήματος ρούχων ο οποίος πηγαίνει Ιταλία κάποιες φορές και φέρνει για εμπόρευμα ,συζητάμε μου λέει ειμιυν με τον ιδιοκτήτη ενός καταστήματος berto Luci αγοράσαμε μαζί γαμπριατικα κουστούμια από Ιταλία 60/70 € το ένα εγώ τα πουλούσα 280/300 και εκείνος στα 5 χιλιόμετρα δίπλα με την επωνυμία τα έδινε 450/480 και ο κόσμος πάει εκεί για το όνομα και αυτος το εκμεταλλεύεται κάπως έτσι είναι το εμπόριο .
 
Last edited:
Θέλω να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν ένας μέγας έμπορας στην Αθήνα να έχει τα Νavaro30 9,5€,στα 30 κουτια 285€ να ζητάει 41,40€ μεταφορικά και ένας στη Μυτιλήνη να τα έχει 7,5€ και πάνω από 50€ παραγγελία (ούτε 7 κουτιά) δωρεάν μεταφορικά από την στιγμή που και οι δύο προμηθεύονται από τον ίδιο κατασκευαστή.
Το εμπόριο είναι ελευθερο όπως κ οι τιμές που βάζει ο πωλητής. Το ότι κάποιος σκοτώνει το εμπόρευμα του με σκοπό να κάνει μεγάλο τζίρο δεν είναι απαραίτητα σωστό. Αν για παραδειγμα ο φτηνός κλείσει σε 2-3 χρόνια θα αποδειχτεί οτι αυτός που είχε σωστές τιμές για να είναι μια επιχείρηση βιώσιμη είναι ο πρωτος.
Επίσης υπάρχουν παρα πολλοι λόγοι που κάποιος βάζει χαμηλές τιμές που εμείς οι καταναλωτές δε φανταζόμαστε.
Γενικά θα πρεπει να είμαστε καχύποπτοι σε ακραίες τιμές προς τα κάτω ή προς τα πανω.
Επειδή τα φυσίγγια από τα λίγα που γνωρίζω έχουν πολυ χαμηλά ποσοστα κέρδους αυτό που μου κάνει εντύπωση εμένα είναι η δευτερη περιπτωση. Πως σε τέτοια απόσταση , κοστοβορα μεταφορά, έχεις δωρεάν μεταφορικά σε προϊόν με τοσο χαμηλό ποσοστο κέρδους.
 
Θέλω να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν ένας μέγας έμπορας στην Αθήνα να έχει τα Νavaro30 9,5€,στα 30 κουτια 285€ να ζητάει 41,40€ μεταφορικά και ένας στη Μυτιλήνη να τα έχει 7,5€ και πάνω από 50€ παραγγελία (ούτε 7 κουτιά) δωρεάν μεταφορικά από την στιγμή που και οι δύο προμηθεύονται από τον ίδιο κατασκευαστή.
Αν αφαιρέσεις το φπα σε αυτές τις 2 τιμές, ο Νησιώτης βγαίνει 6,40 ενώ του άλλου 7,60 , 1,20 διαφορά δηλαδή
Τώρα στην αγορά τους, ο πρώτος θα αγοράσει με 17% φπα και ο δεύτερος με 24% και κάπως έτσι χτίζεται μια διαφορά απο αγορά και πώληση. Μετά μπαίνει ο παράγοντας κοστολογίου, λειτουργικά, πάγια κτλ, μεγάλη κουβέντα και εντελώς υποκειμενική για το κοστολόγιο του καθενός
 
Οι αυξήσεις επηρεάζουν τους σκοπευτές και αυτούς που ρίχνουν πολλά φυσίγγια ειδικά στην τσίχλα.
Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου, μην τα κάνετε τραγικά τα πράγματα.
πάντως αν μου έλεγαν τι προτιμάω, να μειωθούν 1 ευρώ το κουτί τα φυσίγγια ή 20 λεπτά η βενζίνη, θα προτιμούσα το δεύτερο.
 
Το πλεον αναγκαιο αλλα και αναλωσιμο προιον για το χομπυ μας ειναι το φυσιγγι. Καθε χρονια φορτωνουμε το κατα την
αποψη μας καλυτερο φυσιγγι στην οσο το δυνατον καλυτερη τιμη μπορουμε να το βρουμε απο τα κυνηγετικα μαγαζια.
Τα μαγαζια αυτα δεν ειναι δυνατον να επιβιωσουν πουλωντας μονον φυσιγγια, "πρεπει" να πουλησουν και αλλα ειδη
κυνηγετικου εξοπλισμου. Κι εδω αρχιζει ο αγωνας. Πληρωμενα στοκ απο καθε ειδος να παραμενει στο ραφι κι ο εμπορος
να βλεπει τα κεφαλαια του "αγκυροβολημενα", χωρις να μπορει να κανει κατι. Το κεφαλαιο πρεπει να γυρισει το λιγοτερο
δυο και τρεις φορες τον χρονο για να αποδωσει επιβιωση και πεντε - εξι για να αποδωσει ευημερια στην επιχειρηση.
Φαντασθειτε αλλες επιχειρησεις με προιοντα που συνοδευονται απο ημερομηνια ληξεως......
Το "πουλα και μετα κλαψε" σημαινει καταστροφη, τελευταιες ανασες πριν βουλιαξει το κεφαλι....
Ας δειξουμε λοιπον την ελαχιστη κατανοηση στα οποια προβληματα μπορει να αντιμετωπιζουν οι επαγγελματιες του ειδους,
πεντε πανω - πεντε κατω, την βολτα μας θα την παμε. Εξ αλλου, ολοι στο σπιτι σας, θα εχετε και καμμια δεκαρια τσοκακια που
πλεον δεν χρησιμοποιειτε, αυτοι τι να πουν και ποιος να τους καταλαβει???
Ο κυριος Αλαγιαννης ειναι εξαιρετικος επαγγελματιας, προχθες εκανα και εγω την παραγγελια μου και την αναμενω.
Οπως σε ολα τα επαγγελματα, εχει τους καλους αλλα και τους κακους. Ας στηριξουμε τους καλους λοιπον αγοραζοντας και
αλλα ειδη κυνηγιου και οχι μονον φυσιγγια!!!
 
Το εμπόριο είναι ελευθερο όπως κ οι τιμές που βάζει ο πωλητής. Το ότι κάποιος σκοτώνει το εμπόρευμα του με σκοπό να κάνει μεγάλο τζίρο δεν είναι απαραίτητα σωστό. Αν για παραδειγμα ο φτηνός κλείσει σε 2-3 χρόνια θα αποδειχτεί οτι αυτός που είχε σωστές τιμές για να είναι μια επιχείρηση βιώσιμη είναι ο πρωτος.
Επίσης υπάρχουν παρα πολλοι λόγοι που κάποιος βάζει χαμηλές τιμές που εμείς οι καταναλωτές δε φανταζόμαστε.
Γενικά θα πρεπει να είμαστε καχύποπτοι σε ακραίες τιμές προς τα κάτω ή προς τα πανω.
Επειδή τα φυσίγγια από τα λίγα που γνωρίζω έχουν πολυ χαμηλά ποσοστα κέρδους αυτό που μου κάνει εντύπωση εμένα είναι η δευτερη περιπτωση. Πως σε τέτοια απόσταση , κοστοβορα μεταφορά, έχεις δωρεάν μεταφορικά σε προϊόν με τοσο χαμηλό ποσοστο κέρδους.
Πολυ σωστες οι παρατηρησεις σου Διονυση, επετρεψε μου δε να σου πω, οτι για ολα, μα ολα, ακομα κι αυτα που σου προκαλουν εντυπωση,
υπαρχει εξηγηση....
 
στηριξουμε τους καλους λοιπον αγοραζοντας και
αλλα ειδη κυνηγιου και οχι μονον φυσιγγια!!!
Ακριβώς εκεί θεωρώ ότι τζογαρουν οι μαγαζατορες. Σου βάζει φτηνότερο το φυσεκι και τσεκαρεις και κάνα αρβυλο ή καμιά ζακέτα !! Που άμα τα έχει και κάνα δεκαρικό πάνω από αλλους λες δε πειράζει ας το στηρίξω γιατί είναι ο μόνος οικονομικος..Άμα τα έχεις ψηλά τις τιμές σε όλα ,δε θα αγοράσω...
 
Εγώ πάντως παιδιά έχω παγωμένο μισθό από την εποχή της κρίσης. Έτσι λοιπόν πρέπει να αντεπεξέλθω στις σημερινές τιμές με αποδοχές προ 15 ετιας. Παρόλα αυτά ακόμα ζω. Πιστεύω ότι και ο έμπορος θα μπορούσε να ζήσει με λίγο λιγότερα από το 100% πάνω από την τιμή που αγοράζει ή με το να μη πουλάει το παλιό του στοκ με σημερινές τιμές. Και επειδή μου αρέσει να είμαι δίκαιος πήρα μετά από 15 χρόνια 47€ αύξηση.
 
Εγώ πάντως παιδιά έχω παγωμένο μισθό από την εποχή της κρίσης. Έτσι λοιπόν πρέπει να αντεπεξέλθω στις σημερινές τιμές με αποδοχές προ 15 ετιας. Παρόλα αυτά ακόμα ζω. Πιστεύω ότι και ο έμπορος θα μπορούσε να ζήσει με λίγο λιγότερα από το 100% πάνω από την τιμή που αγοράζει ή με το να μη πουλάει το παλιό του στοκ με σημερινές τιμές. Και επειδή μου αρέσει να είμαι δίκαιος πήρα μετά από 15 χρόνια 47€ αύξηση.
Από δημόσιο φορέα Κώστα ?
 
Back
Top