Αύξηση στις τιμές των φυσιγγίων

  • Thread starter Thread starter tsakalos
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ετσι οπως τα γράφεις, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο 13 παει για πολυ μικρο κέρδος και ο αλλος πουλάει προτεινόμενη λιανικη τιμη.
Τι θα γίνει όμως,
Ο 17.50 θα πάρει τον αντιπρόσωπο και θα του πει " εχω τον διπλανό μου που του δίνεις φυσιγγια και σπάει τις τιμές με αποτέλεσμα εγώ να μην πουλάω τιποτα. Αν δεν το φτιάξεις δεν ξαναγοραζω."
Ο αντιπρόσωπος θα πάρει τον 13 και θα του πει " να σου πω, ή φτιάχνεις τιμές ή δεν σου ξαναπουλάω "
Και έτσι ο 13 δεν θα είναι 13 για πολυ!
Χμμμ το κατάλαβα πως πάει. Απλά μην μας παραπονιέται ο 17.50 μετά ότι δε στηρίζουμε την ντόπια αγορά και γιατί τα παραγγέλνουμε από τον οποιοδήποτε 13 της υπόλοιπης Ελλάδας..
 
Αν όμως ο 13 πουλάει 500 και ο 17,5 50 ο αντιπρόσωπος δεν νομίζω να του πει δεν σου ξαναπουλαω...
Μια χαρα θα του το πει.
αν του επιτρεψει να ειναι ο 13, οι υπόλοιποι 17,5 θα κόψουν τον αντιπρόσωπο οποτε ο 13 θα αγοράζει μεγάλες ποσότητες και θα πουλάει 13.
Σε βάθος χρόνου ομως ο 13 θα γίνει μονοπωλειο και θα ορίζει την αγορά. Και κάποια στιγμη θα πει στον αντιπρόσωπο οτι θελει ακομα χαμηλότερες τιμές αλλιως δεν αγοράζει. Ο αντιπρόσωπος δεν μπορεί να πουλήσει στους 17.5 πλέον γιατι τον έχουν πεταξει εκω από τις επιχειρήσεις τους. Εχει χασει ολα τα σημεία πώλησης εκτός από 1 το οποίο απαιτει να δουλέψει όπως θελει αυτο.
Γι αυτούς αλλα και για άλλους λόγους, όσο τζίρο και να του κάνει ο ένας, δεν θα αφήσει τους πολλούς!
Την ισορροπία στην αγορά την κρατάει ο αντιπρόσωπος.

Όπως μου είχε πει γερος διευθυντής, η αγορά είναι ζωολογικός κήπος.
Ο αντιπρόσωπος κρατάει τα κλειδιά από τα κλουβιά των ζωων.
Αν τα ανοιξει ολα θα γίνει ζούγκλα και στο τέλος δεν θα μείνει κανένα.
 
Μια χαρα θα του το πει.
αν του επιτρεψει να ειναι ο 13, οι υπόλοιποι 17,5 θα κόψουν τον αντιπρόσωπο οποτε ο 13 θα αγοράζει μεγάλες ποσότητες και θα πουλάει 13.
Σε βάθος χρόνου ομως ο 13 θα γίνει μονοπωλειο και θα ορίζει την αγορά. Και κάποια στιγμη θα πει στον αντιπρόσωπο οτι θελει ακομα χαμηλότερες τιμές αλλιως δεν αγοράζει. Ο αντιπρόσωπος δεν μπορεί να πουλήσει στους 17.5 πλέον γιατι τον έχουν πεταξει εκω από τις επιχειρήσεις τους. Εχει χασει ολα τα σημεία πώλησης εκτός από 1 το οποίο απαιτει να δουλέψει όπως θελει αυτο.
Γι αυτούς αλλα και για άλλους λόγους, όσο τζίρο και να του κάνει ο ένας, δεν θα αφήσει τους πολλούς!
Την ισορροπία στην αγορά την κρατάει ο αντιπρόσωπος.

Όπως μου είχε πει γερος διευθυντής, η αγορά είναι ζωολογικός κήπος.
Ο αντιπρόσωπος κρατάει τα κλειδιά από τα κλουβιά των ζωων.
Αν τα ανοιξει ολα θα γίνει ζούγκλα και στο τέλος δεν θα μείνει κανένα.
Θα σου πω πως δουλεύει πολύ γνωστή αντιπροσωπεία τροφίμων στην Ελλάδα και το ξέρω γιατί δούλευα εκεί πριν χρόνια..
Πουλούσε ένα Χ προϊών σε ένα μεγάλο κατάστημα με μεγάλο τζίρο... το ίδιο έκανε και σε ένα μικρό κατάστημα η τιμή σχεδόν ίδια.. αλλά... ερχόταν ο αντιπρόσωπος και έλεγε.. αν μου κανείς κατανάλωση 100 θα σου κάνω και 10 δώρο... ο μεγάλος μπορούσε να πάρει τα 100 ο μικρός όμως...όχι.. Έτσι ο μεγάλος μετά έπαιζε με την τιμή που ο μικρός δεν μπορούσε να βάλει γιατί έμπαινε μέσα...
 
Ετσι οπως τα γράφεις, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι ο 13 παει για πολυ μικρο κέρδος και ο αλλος πουλάει προτεινόμενη λιανικη τιμη.
Τι θα γίνει όμως,
Ο 17.50 θα πάρει τον αντιπρόσωπο και θα του πει " εχω τον διπλανό μου που του δίνεις φυσιγγια και σπάει τις τιμές με αποτέλεσμα εγώ να μην πουλάω τιποτα. Αν δεν το φτιάξεις δεν ξαναγοραζω."
Ο αντιπρόσωπος θα πάρει τον 13 και θα του πει " να σου πω, ή φτιάχνεις τιμές ή δεν σου ξαναπουλάω "
Και έτσι ο 13 δεν θα είναι 13 για πολυ!
Αυτο συμβαινει στις μεγαλουπολεις που υπαρχει ανταγωνισμος
Και σε καποια φαση αυτο δημιουργει το λεγομενο ανεπισημο τραστ
Δηλαδη κανονιζουν ολοι μαζι να πουλανε στην χ τιμη και αυξημενα ωστε να αναγκαστει ο πελατης να παρει απο καποιον χωρις να χει πιο φτηνη επιλογη

Μονο που ειπαμε πλεον εχουν αλλαξει πολλα
Υπαρχει και η διαδικτυακη αγορα εξ αποστασεως σε καποια πραγματα
Και το ανεπισημο τραστ σαν εμπορικη τακτικη απαγορευεται
Πχ βλεπε εταιρειες καυσιμων

Γιαυτο ακριβως δεν μπορει να εχει συνεχεια εκτος και εαν δεν υπαρχουνε εναλλακτικες δηλαδη μιλαμε για μονοπωλιο

Μονοπωλιο στα φυσιγγια δεν υπαρχει
Γιατι δεν εχουν ολοι την ιδια δυναμη ως καταστηματα
Καποιοι θα κλεισουν
Καποιοι θα συμεχισουν
Και καποιος θα βρεθει να εκμεταλευτει σωστα το εμπορικο παραθυρο και θα πουλησει σωστα για να μην κλεισει και θα αμαγκασει και τον τον μεγαλο που εκλεισε τα μικρα να ακολουθησει
Το κακο συγκεκριμενα στα φυσιγγια ειναι οτι ειδικα εαν ερθουν πουλια ολοι θα πανε να αγορασουν κατι εστω και ακριβω εστω και λιγοτερο
Εαν ομως κανει δυο χρονιες κακες να δεις για ποτε πανε ολα πουκουπα που λεμε εμεις εδω(αναποδογυριζουν)

Γιατι ακομη και ενας δυνατος του χωρου
Που εφτιαξε στοκ , εαν κανει δυο χρονιες χωρις πουλια η εγκαταλειψουν το κυνηγι οι μισοι θα αναγκαστει να αλλαξει το στοκ του παρα να καθετε εκει
Και αυτο σημαινει χαμηλωμα τιμης

Μια φουσκα ειναι
Θελουν να τα εχουν στον Θεο
Να τα εχουν
Καποια στιγμη θα δουν οτι δεν παει αλλο εαν θελουν να επιβιωσουν

Η κοτα με τα χρυσα αυγα πηρε πολλους στον λαιμο της οταν την εσφαξαν
Και ο κυνηγος αυτο ειναι
Θελουν να σταματησει το κυνηγι;
Αυτοι θα χασουν
 
Επίσης μια και μιλάμε για φυσιγγια, να αναφέρω δυο ασταθμητους παράγοντες.
1. Η κυνηγετική χρονια, που κανενας δεν ξέρει πως θα είναι για να στοκαρει η οχι
2. Ο μπερδεμένος έμπορος. Δεν ξερει ποτε και ποσο αγορασε τι βγάζει αν τον συμφέρει αν μπαίνει μέσα κτλ.
 
Επίσης μια και μιλάμε για φυσιγγια, να αναφέρω δυο ασταθμητους παράγοντες.
1. Η κυνηγετική χρονια, που κανενας δεν ξέρει πως θα είναι για να στοκαρει η οχι
2. Ο μπερδεμένος έμπορος. Δεν ξερει ποτε και ποσο αγορασε τι βγάζει αν τον συμφέρει αν μπαίνει μέσα κτλ.
Θέλω να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν ένας μέγας έμπορας στην Αθήνα να έχει τα Νavaro30 9,5€,στα 30 κουτια 285€ να ζητάει 41,40€ μεταφορικά και ένας στη Μυτιλήνη να τα έχει 7,5€ και πάνω από 50€ παραγγελία (ούτε 7 κουτιά) δωρεάν μεταφορικά από την στιγμή που και οι δύο προμηθεύονται από τον ίδιο κατασκευαστή.
 
Θέλω να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν ένας μέγας έμπορας στην Αθήνα να έχει τα Νavaro30 9,5€,στα 30 κουτια 285€ να ζητάει 41,40€ μεταφορικά και ένας στη Μυτιλήνη να τα έχει 7,5€ και πάνω από 50€ παραγγελία (ούτε 7 κουτιά) δωρεάν μεταφορικά από την στιγμή που και οι δύο προμηθεύονται από τον ίδιο κατασκευαστή.
Ρε ουρδα 40 κουτια δε παραγγειλες
Πάλι νιμου τα έκανες
 
Θέλω να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν ένας μέγας έμπορας στην Αθήνα να έχει τα Νavaro30 9,5€,στα 30 κουτια 285€ να ζητάει 41,40€ μεταφορικά και ένας στη Μυτιλήνη να τα έχει 7,5€ και πάνω από 50€ παραγγελία (ούτε 7 κουτιά) δωρεάν μεταφορικά από την στιγμή που και οι δύο προμηθεύονται από τον ίδιο κατασκευαστή.
Αν κανεις τρίγωνο (όχι πανοράματος) σε συνδιασμο με μειωμένο ΦΠΑ και κλεισμένη μεγάλη ποσοτητα εφικτό. Το θέμα είναι να μην πηδήξεις την αγορά γιατί κάποια στιγμή θα την φας και εσυ…
 
Back
Top