Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Και τώρα ήρθε η ώρα να βάλω λάδι στην φωτιά... η Beretta όμως ξαναγυρίζει στο 18.4 με το SL2 και μάλιστα απ' ότι κατάλαβα από τα σχεδιαγράμματα της νέας κάνης Steellium pro x (x pro? Δεν βαριέσαι, κάπως έτσι) η γεωμετρία που ακολουθεί μοιάζει με την Tribore της Fabarm . Τριπλός κώνος προσαρμογής και μεγάλα τσοκ 10+++ εκατοστών!
Τελικά όλοι πάνε μια εδώ μια εκεί και τελικά θα καταλήξουν στο tribore απλά θα το πούνε αλλιώς 😂
 
... την έχει θείος μου ακριβώς όπως εσύ + μια κοντή κανη κύλινδρος ότι και να βάλεις μέσα το όπλο σκοτώνει κυριολεκτικά καμία σχέση με τις αντίστοιχες μπενελι με κανη μπενελι ...
Απο που προκυπτει αυτο, και ποιος το πιστοποιει ?
 
Το έχω ρίξει και το έχω δει στη πράξη χωνεύει τα πάντα και αποδίδει πάρα πολύ καλά και με χοντρά και με ψιλά δε ψάχνεις φυσίγγι συγκεκριμένο για να κυνηγήσεις είναι πολύ σημαντικό αυτό έχω βαρεθεί φάσες με 10 άρια Οκτώβρη μήνα κυνηγώντας ορτύκια και πέρδικες πάλι με 10αρια ξέρεις δε μιλάω για 10 μέτρα βολές.
 
Κοιτά από το να το σκοτώσω το όπλο κάτι 1100€και κάτι 1200€ που μου έλεγαν και να χρειαστεί να δώσω αλλά 500€-700€ για να πάρω ένα παρόμοιας ποιότητας όπλο καλύτερα να του κάνω κώνο και ότι γίνει έγινε αν δεν πετύχει θα πάρω μετά μια άλλη κάνη όταν θα έρθει η ώρα η ΑΙ αν την βγάλει με μεγάλο δαχτυλίδι αλλοιώς θα πάρω μια άλλη ίδια που δεν το νομίζω να χρειαστεί γιατί για να χειροτερέψει δεν θα χειροτερέψει το πολύ πολύ να μείνει όπως έχει. Ουτος η άλλος προτίμησα να το πάω σε έναν αξιόλογο Οπλουργο και καταξιωμένο όχι στον ποιο οικονομικό και αυτό για να ελαχιστοποίησω την αστοχία.
Αντί για (καλύτερη ) κάννη να κοιτάξεις για ΚΑΛΎΤΕΡΑ φυσίγγια.
 
Εγώ βλέπω τι κάνει το ducksten στα 60-70+ μέτρα με φρανκι αφινιτι, για ιδιαίτερα κυνήγια υδρόβια φασσες που οι συναντήσεις είναι λίγες ,τώρα αν είσαι μίζερος και πιστεύεις την μεγάλη παπαριά ότι ένα μέτριο φθηνό φυσιγγι με μετατροπή στον κώνο θα μεταμορφωθεί σε σούπερ ντουπερ καλή τύχη.Ολα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχεις τα χέρια για μεγάλες αποστάσεις .
 
Δεν έχει σχέση ο κοντός κώνος αλλά η μοίρες που είναι φτιαγμένος! Και η MAXUS 2 έχει κοντό κώνο αλλά έχει άλλες μοίρες
Το μηκος του κωνου,οι μοιρες του και ο αυλος ειναι μεγεθη συναρτωμενα...δεν γινεται να αλλαξεις τις μοιρες του κωνου χωρις να αλλαξει το μηκος του για τον ιδιο αυλο...
 
Το μηκος του κωνου,οι μοιρες του και ο αυλος ειναι μεγεθη συναρτωμενα...δεν γινεται να αλλαξεις τις μοιρες του κωνου χωρις να αλλαξει το μηκος του για τον ιδιο αυλο...
Για αυτό το λόγο όπως σωστά τα λες δεν πρέπει να μιλάς για μήκος κώνων οι κώνοι είναι με μοίρες για αυτό και ο κάθε οπουργός που λέει εγώ τον κώνο τον βγάζω 7 πόντους και 5 είναι φάουλ ανάλογα τι αυλό έχει το όπλο σου θα βγει και το ανάλογο μήκος αυτό είναι το σωστό
 
Εγώ βλέπω τι κάνει το ducksten στα 60-70+ μέτρα με φρανκι αφινιτι, για ιδιαίτερα κυνήγια υδρόβια φασσες που οι συναντήσεις είναι λίγες ,τώρα αν είσαι μίζερος και πιστεύεις την μεγάλη παπαριά ότι ένα μέτριο φθηνό φυσιγγι με μετατροπή στον κώνο θα μεταμορφωθεί σε σούπερ ντουπερ καλή τύχη.Ολα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχεις τα χέρια για μεγάλες αποστάσεις .
Ο καθενας σε αυτη τη ζωη κανει τις επιλογες του πληρωνοντας το αντιστοιχο τιμημα και παιρνοντας το αντιστοιχο αποτελεσμα...
 
τώρα αν είσαι μίζερος και πιστεύεις την μεγάλη παπαριά ότι ένα μέτριο φθηνό φυσιγγι με μετατροπή στον κώνο θα μεταμορφωθεί σε σούπερ ντουπερ καλή τύχη.
Ενω αν αν πιστευεις την καθε παπαρια βιντεο του ν@υπλιωτη ή της benelli ή της beretta ή της remington....που κυκλοφορει εισαι μαγκας και ωραιος...
 
Ενω αν αν πιστευεις την καθε παπαρια βιντεο του ν@υπλιωτη ή της benelli ή της beretta ή της remington....που κυκλοφορει εισαι μαγκας και ωραιος...
Αν δεν πιστεύεις ούτε τα μάτια σου δικό σου θέμα , μπορεί στη ζωή σου να πετύχεις κάποιες ευκαιρίες αλλά είναι κάποια πράγματα που δεν γίνονται φθηνά η με μαγικό τρόπο.
 
Last edited:
Εννοεις βλεπεις στο βιντακι ...δεν το εχεις δεις σε κυνηγι...
Συνομωτες και ψευτες ο Ναυπλιώτης και ο Μαυρομάτης ενώ ο οπλουργος που σου ξεσκιζει τη κάννη χωρίς μετρήσεις δοκιμές εγγύηση,ένα χαρτί τι έκανε τα λέει καλά.
 
Ο αγοραστής μεταχειρισμένου θέλει όπλο χωρίς μετατροπές και συνήθως αυτοί που έχουν κάνει και τα πουλάνε( ξεχνάνε) να το γράψουν.
Παναγιώτη (καλημέρα κατά πρώτης),ο αγοραστής μεταχειρισμένου ψάχνει "κάτι" που έχει στο μυαλό του!
Αν ταιριάξει με αυτό που θα βρει,στη τιμή που το θέλει,θα το πάρει.
Έχω βρεθεί και στις 2 πλευρές!
Έχω πουλήσει 2 "σκληρά" πειράγμένα (με πλήρη αναφορά στην αγγελία) και έχω αγοράσει άλλο,ψάχνοντας συγκεκριμένα πράγματα!
Θα συμφωνήσω μόνο στο ότι δε θα πάρεις ποτέ πίσω τα λεφτά που έχεις ρίξει πάνω σ ένα όπλο (όπως και σ ένα αμάξι...)!
Άμα ξεκινάς,τα όνειρα αγοράς με το πώς θα το πουλήσεις μετά... Τι να πω?
Κατά τ αλλά περί μετατροπών,κώνων,αυλών,πορτινκ κτλ δε ξέρω πως είστε τόσο αρνητικοί κάποιοι,που δεν έχετε κάνει ποτέ τίποτα στα όπλα σάς(και μπράβο σας και καλά κάνετε!)!
Υπάρχει μια ποικιλία παρεμβάσεων ανάλογα το ζητούμενο,ο καθενας με τη κρίση του διαλέγει τι θα κάνει...
Δεν είναι όλα για όλους... Κώνους π.χ.δεν έχω πειράξει!
Τις λίγες μακρινές βολές που θα χρειαστώ σε παπί και στο κάμπο σε καμιά φάσα,θα παίξω,όπως σωστά είπες,με φυσίγγια και θα δεχθώ το κλώτσημα των λίγων αυτών βολών.
Αν κυνηγούσα κατά κόρον παπί-λαγο-φάσες (μακρινές βολές,πολλά γραμμάρια) φυσικά και θα πείραζα και κώνο και ότι άλλο θα μπορούσε να βελτιώσει έστω και κατ ελάχιστο την απόδοση του όπλου! Δικό μου είναι στο φινάλε!
Δε θα σκεφτώ,αν και πως θα το πουλήσω!
Να το χαρώ θέλω!
Προσοχή (το έχετε πει οι "αντιθέτοι") στις επιλογές σαφώς,γιατί ο κώνος δε κονταίνει πάλι,το πορτινκ δε γεμίζει κτλ
Και προσοχή στους "εμπόρους" οπλουργούς που θέλουν να αισχροκερδίσουν(σαφώς υπάρχουν και τέτοιοι) !
 
Παναγιώτη (καλημέρα κατά πρώτης),ο αγοραστής μεταχειρισμένου ψάχνει "κάτι" που έχει στο μυαλό του!
Αν ταιριάξει με αυτό που θα βρει,στη τιμή που το θέλει,θα το πάρει.
Έχω βρεθεί και στις 2 πλευρές!
Έχω πουλήσει 2 "σκληρά" πειράγμένα (με πλήρη αναφορά στην αγγελία) και έχω αγοράσει άλλο,ψάχνοντας συγκεκριμένα πράγματα!
Θα συμφωνήσω μόνο στο ότι δε θα πάρεις ποτέ πίσω τα λεφτά που έχεις ρίξει πάνω σ ένα όπλο (όπως και σ ένα αμάξι...)!
Άμα ξεκινάς,τα όνειρα αγοράς με το πώς θα το πουλήσεις μετά... Τι να πω?
Κατά τ αλλά περί μετατροπών,κώνων,αυλών,πορτινκ κτλ δε ξέρω πως είστε τόσο αρνητικοί κάποιοι,που δεν έχετε κάνει ποτέ τίποτα στα όπλα σάς(και μπράβο σας και καλά κάνετε!)!
Υπάρχει μια ποικιλία παρεμβάσεων ανάλογα το ζητούμενο,ο καθενας με τη κρίση του διαλέγει τι θα κάνει...
Δεν είναι όλα για όλους... Κώνους π.χ.δεν έχω πειράξει!
Τις λίγες μακρινές βολές που θα χρειαστώ σε παπί και στο κάμπο σε καμιά φάσα,θα παίξω,όπως σωστά είπες,με φυσίγγια και θα δεχθώ το κλώτσημα των λίγων αυτών βολών.
Αν κυνηγούσα κατά κόρον παπί-λαγο-φάσες (μακρινές βολές,πολλά γραμμάρια) φυσικά και θα πείραζα και κώνο και ότι άλλο θα μπορούσε να βελτιώσει έστω και κατ ελάχιστο την απόδοση του όπλου! Δικό μου είναι στο φινάλε!
Δε θα σκεφτώ,αν και πως θα το πουλήσω!
Να το χαρώ θέλω!
Προσοχή (το έχετε πει οι "αντιθέτοι") στις επιλογές σαφώς,γιατί ο κώνος δε κονταίνει πάλι,το πορτινκ δε γεμίζει κτλ
Και προσοχή στους "εμπόρους" οπλουργούς που θέλουν να αισχροκερδίσουν(σαφώς υπάρχουν και τέτοιοι) !
Εγώ αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι δεν υπάρχουν φθηνές μαγικές λύσεις, γιατί πρέπει να επέμβεις αντί να επιλέξεις το κατάλληλο όπως νομίζεις από την αρχή ,όπως και δεν δέχομαι με τίποτα ότι η μετατροπή αναβαθμίζει μέτρια φυσίγγια που έχει γραφτεί πολλές φορές.Μπορει να γίνει αγωνιστικό ένα αυτοκίνητο οικογενειακό αν δεν αλλαχτούν όλα από πάνω και με τι κόστος, δεν αυξάνεις μόνο την ιπποδυναμη.Και πάλι αφού υπάρχουν τα κατάλληλα φυσίγγια γιατί να μην ξεκινήσεις από αυτά .Ελπίζω μόνο να μην φτιαγνουν κάποιοι κώνο για το κυνήγι τσίχλας.
 
Back
Top