Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Aoυτς. Πονεσε, ξερεις ο ποιος μου. .sarcastic. Υποψιν οτι ακομα και φτηνα γυαλια να επαιρνα, θα εδινα ενα σεβαστο ποσο για τους διορθωτικους φακους.

Φανταζομαι οτι μονοδρομος ειναι η κατασκευη γυαλιων ηλιου με διορθωτικους φακους σε ενα χρωμα, αλλα και παλι ποιο χρωμα θα ηταν το καταλληλο για all around χρηση; (Σκοπευτηριο πρωι, και απογευμα, και κυνηγι το ιδιο)
 
Aoυτς. Πονεσε, ξερεις ο ποιος μου. .sarcastic. Υποψιν οτι ακομα και φτηνα γυαλια να επαιρνα, θα εδινα ενα σεβαστο ποσο για τους διορθωτικους φακους.

Φανταζομαι οτι μονοδρομος ειναι η κατασκευη γυαλιων ηλιου με διορθωτικους φακους σε ενα χρωμα, αλλα και παλι ποιο χρωμα θα ηταν το καταλληλο για all around χρηση; (Σκοπευτηριο πρωι, και απογευμα, και κυνηγι το ιδιο)

Αυτό που έκανα κι εγώ για πολύ καιρό, μέχρι που είδα ότι δεν μπορώ να πετάω άλλα χρήματα σε ημίμετρα. Κάθε φορά που αλλάζουν οι βαθμοί, άλλο γυαλί καθημερινής χρήσης, άλλο γυαλί ηλίου και άλλο ένα (τουλάχιστον) για το σκοπευτήριο. Αφού λοιπόν υπολόγισα ότι μέσα σε μερικά χρόνια είχα ήδη ξοδέψει την αξία ενός σετ Pilla σε φθηνοπράγματα, αντί να ξεκινήσω να ξοδεύω σιγά σιγά και δεύτερο σετ, αγόρασα ένα κανονικό.

Γι αυτό που ρώτησες πάντως, το καλύτερο all round χρώμα είναι το vermilion.Hornet_Specs_1024x1024.jpg
 
Ax βρε Λεωνιδα, ξερεις πως η λυση που προτεινεις ειναι η σωστη. Οπως και στο κοντακι, το ιδιο. Αλλα δυστυχως για μενα, το θεμα "μαζεψε" δε μπορει να γινει, οχι τωρα με τα ζορια που τραβαω στο σπιτι.

Ειναι ημιμετρο οντως, αλλα οταν εχεις να ισορροπησεις αναμεσα σε διαφορα, κατι θα κοψεις απο ολα.

Μεσα στο μηνα θα παω για γυαλια ηλιου. Θα ζητησω φακους polycarbonate στο χρωμα αυτο, και ελπιζω να βγαινουν στους πολλους βαθμους μυωπιας που εχω, ο στραβος .sarcastic.
 
Χωρίς να είμαι (ακόμα) ειδικός... Καμιά θεραπεία με λέιζερ ή κάτι τέτοιο μπορείτε να κάνετε και να διορθωθεί μόνιμα το πρόβλημα;;;
 
Πιθανως, αλλα και παλι η θεραπεια ειναι πανακριβη. Δυστυχως η φτηνοτερη λυση ειναι η κατασκευη γιαλιων προς το παρον
 
Έχω φάει σφαιρακι από δυνατό αεροβολο, από αξωστρακισμο στα είκοσι μέτρα,
στο πρόσωπο και δεν είχε καθόλου πλάκα.
Το μάτι το βγαζει σίγουρα.
Μεγαλη προσοχή όταν δοκιμαζης σκαγια με 5% αντιμονιο.
Επίσης ποτέ σιδερενια σκαγια σε σιδερενιο πίνακα.
Για διαβαστε για τους εξωστρακισμους:
http://kynigetikes.selides.org/inde...tsalina-skagia-meros-2o&catid=50:3&Itemid=110
 
Για δώστε καμιά ιδέα ρε παιδιά γιατί με τρώει το χέρι μου για νέα δοκιμή μολύβι vs ατσάλι. Μέτρα, νούμερα σκαγιών ... κτλ, το νόημα το έπιασα από την προηγούμενη δοκιμή. Το ζητούμενο τελικά αν κατάλαβα καλά είναι να δούμε που σταματάνε τα μεν και τα δε. Έχετε κάποια προτίμηση σε μάρκα; Τι φυσίγγια θα θέλατε να συγκρίνουμε, λαμβάνοντας υπόψιν και τις θερμοκρασίες που θα επικρατούν από δω και πέρα;
 
Για δώστε καμιά ιδέα ρε παιδιά γιατί με τρώει το χέρι μου για νέα δοκιμή μολύβι vs ατσάλι. Μέτρα, νούμερα σκαγιών ... κτλ, το νόημα το έπιασα από την προηγούμενη δοκιμή. Το ζητούμενο τελικά αν κατάλαβα καλά είναι να δούμε που σταματάνε τα μεν και τα δε. Έχετε κάποια προτίμηση σε μάρκα; Τι φυσίγγια θα θέλατε να συγκρίνουμε, λαμβάνοντας υπόψιν και τις θερμοκρασίες που θα επικρατούν από δω και πέρα;

Γιωργο αν μπορεις ριξε μια δοκιμη στα 32αρια ατσαλινα της αγορας. Β&P, NSI και οτι αλλο αναλογο κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα για να εχουμε μια ιδεα για φθινοπωρινη χρηση.
 
Νομιζω οτι η δοκιμη σε αποσταση μικροτερη των 40 μετρων δεν εχει νοημα... Με την συγκεντρωση των ατσαλινων σε αυτη την αποσταση οτι κ να μπει στο κεντρο της τουφεκιας θα γινει σκονη...
50 η 55 μετρα... 2αρι η ασσο ατσαλινο, με 3αρι μολυβδινο...
 
Γιωργο αν μπορεις ριξε μια δοκιμη στα 32αρια ατσαλινα της αγορας. Β&P, NSI και οτι αλλο αναλογο κυκλοφορει στην ελληνικη αγορα για να εχουμε μια ιδεα για φθινοπωρινη χρηση.
Σε κάτι τέτοιο προσανατολιζόμουν και γω αλλά σε τόσο λίγα γραμμάρια νομίζω ότι το πιο κάτω από το 4άρι δεν θα έχει πρακτικό ενδιαφέρον μια δοκιμή.

Γιώργη σε χαρτόνι ή σε κοτόπουλα θα γίνει η δοκιμή :)
Φαντάζεσαι να σκάσω στο σκοπευτήριο με τίποτα κοτόπουλα; Θα με μαζέψουν ... .ha ha ha.

Νομιζω οτι η δοκιμη σε αποσταση μικροτερη των 40 μετρων δεν εχει νοημα... Με την συγκεντρωση των ατσαλινων σε αυτη την αποσταση οτι κ να μπει στο κεντρο της τουφεκιας θα γινει σκονη...
50 η 55 μετρα... 2αρι η ασσο ατσαλινο, με 3αρι μολυβδινο...

Άρι μην ξεχνάς ότι δεν ακούμε τίποτα άλλο από το ότι στα 40 μέτρα δεν σκοτώνουν τα ατσάλινα. Μην τα υποτιμούμε τα 40 μέτρα, δεν είναι κοντά. Ας σχηματίσουμε μια ξεκάθαρη εικόνα για τα 40 μέτρα και ας αυξήσουμε μετά. Τώρα η σύγκριση με το 3άρι δεν ξέρω και αυτή αν έχει πρακτικό αντίκρισμα, με την έννοια ότι αν έχω ρίξει π.χ. 100 φυσίγγια στον βάλτο τα 90 είναι 4-5-6 και μόνο τα 10 είναι 1-2-3.

Έλεγα να δοκιμάσουμε την διάτρηση καταρχήν στα ίσα, να δούμε αυτό το πλεονέκτημα του μολύβδου και με τα μάτια μας .Δηλαδή 4 μολύβι, 4 ατσάλι στα 40 μέτρα, εκεί γύρω στα 32γρ.
 
Αφηνωντας το υψος στην ακρη που η αποσταση μετριεται εμπειρικα κυριως κ με την αντιληψη, αν σας βαλω μια μετροταινια του χρονου στον Εβρο στα 40 μετρα κ βαλουμε δυο παλουκια, ενα δεξια κ ενα αριστερα απο τη φυλαχτρα θα καταλαβαιτε ποσο κοντα ειναι τα 40 μετρα σε ανοιχτο πεδιο... Θα νομιζετε οτι θα απλωσετε τα χερια σας κ θα τα πιασετε τα παπια... Ειδικα σε ανοιχτα μερη πολλοι βλεπουν τα 60 κ τα 70 μετρα και τα λενε 40-45... Κ αφηνω στην ακρη το υψος ξαναλεω...
Τα 40 μετρα δεν ειναι κοντα σιγουρα σαν αποσταση, εμεις τις περισσοτερες φορες δεν την αντιλαμβανομαστε, ειδικα οταν εχουμε να κανουμε με μεγαλα θηραματα....
 
Τεινω να συμφωνησω... Παντως ο τενεκες στα 40 μετρα φαινεται ισα με το σκοπευτρο σου περιππου... Ελαχιστα μεγαλυτερος...
Η αντιληψη ειναι ενα χαρακτηριστικο παντως του ανθρωπου ή ιδιοτητα οπως θελετε τη λετε..., που διαφερει στον καθενα...
Απο εκει λοιπον εξαρταται κατα πολυ η σκοπευτικη δυνοτητα μας αλλα και οι διαφωνιες μας πολλες φορες....
 
Ο τενεκες στα 40 μετρα μια χαρα φαινεται... Στα 60 φαινεται σαν σκοπευτρο... Αλλα ξαναλεω μην παμε στα στατικα αντικειμενα... Του χρονου σε ενα καρτερι αν θελετε κανουμε το πειραμα...
 
Πριν καιρο ειχα υποσχεθει στον Χρηστο, δοκιμη στον πινακα με αυλο οπτιμα 18.6 και μαλλινη ταπα, ριγμενο απο τσοκακι Seminole Spreader. Nα με συγχωρητε, οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες απο κινητο, ο ηλιος ηταν κοντρα οποτε προσφερονται μονο για απλη εξαγωγη συμπερασματων, και οχι μετρηματα και συγκεντρωσεις %


 
Πριν καιρο ειχα υποσχεθει στον Χρηστο, δοκιμη στον πινακα με αυλο οπτιμα 18.6 και μαλλινη ταπα, ριγμενο απο τσοκακι Seminole Spreader. Nα με συγχωρητε, οι φωτογραφιες ειναι τραβηγμενες απο κινητο, ο ηλιος ηταν κοντρα οποτε προσφερονται μονο για απλη εξαγωγη συμπερασματων, και οχι μετρηματα και συγκεντρωσεις %


Βικτωρα να εισαι καλα φιλε! Στα ποσα μετρα εγινε η βολη; Ποιο φυσιγγι εριξες;
 
H βολη ειναι στα 32 μετρα. Το φυσιγγι ειναι 12/67 χαρτινος καλυκας, 1.73 ΜΒ32, overpowder card 2mm, ταπα απο κετσε μαλακη λιπασμενη κομμενη στη μεση και φελος 2mm ενδιαμεσα, 32γρ Νο8, χαρτακι, και ρελιασμα σε ρελιαστρα χειρος.

Συνηθως το χρησιμοποιω με τσοκακι 4**** ή LM και αυτη ηταν η πρωτη φορα που το δοκιμασα. Εκανα αλλη μια και ειχα τα ιδια αποτελεσματα, ενω και παλιοτερα που ειχα ριξει ξανα και η μηχανη με προδωσε, κατι παρομοιο ειχα δει στον πινακα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top