Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μου φάνηκε πολύ καλή η κατανομή για τα δεδομένα της βολής! Περιμένω και τις απόψεις των άλλων συναδέλφων. Και πάλι ευχαριστώ Βίκτωρα. .well done.
 
Ειναι πολυ καλη η κατανομη κ για μενα Χρηστο, αλλα επειδη ξερω οτι ο Βικτωρας φτιαχνει ωραια φυσιγγια κ αρκετα συγκεντρωτικα θα ηθελα να το δω κ με ενα μαλλινοταπο του εμποριου...
Ωραιος Βικτωρα... .well done.
 
Μαλλινοταπο του εμποριου με ιδια χαρακτηριστικα δυσκολα θα βρω. Θα δω τι εχω απο αποθεμα και θα ριξω το πλησιεστερο

Αν δε γελιεμαι εχω ενα RC4 White Paper και κατι παλια Maionchi Golden Wing.
 
Μαλλινοταπο του εμποριου με ιδια χαρακτηριστικα δυσκολα θα βρω. Θα δω τι εχω απο αποθεμα και θα ριξω το πλησιεστερο

Αν δε γελιεμαι εχω ενα RC4 White Paper και κατι παλια Maionchi Golden Wing.

Δες αν έχεις κανένα Feltro Νο 8. Αν κάνεις ξανά δοκιμή, εκτός από τα 32 μέτρα, κάνε και μια βολή πιο κοντινή... Εύχομαι να μην μας βρίσεις στο τέλος μ΄ αυτά που σου ζητάμε... .sarcastic.
 
Δες αν έχεις κανένα Feltro Νο 8. Αν κάνεις ξανά δοκιμή, εκτός από τα 32 μέτρα, κάνε και μια βολή πιο κοντινή... Εύχομαι να μην μας βρίσεις στο τέλος μ΄ αυτά που σου ζητάμε... .sarcastic.

Φιλε Χρηστο δεν ξερω για τον αυλο 18,6 παντως στον δικο μου 18,7 από οσα μαλλινοταπα δοκιμασα μεσα κ τα feltro lambro δεν δουλεψαν σωστα κ από άλλες συζητήσεις κ αποψεις συναδελφων μονο τα super felt k special game δουλευουν σωστα λογω ενός πλαστικου εμφρακτηρα κατω από την μαλλινοταπα!Αυτά βεβαια με τα μαμισια τσοκ παντως αν υπαρχει καποιο after market τσοκ που να βοηθαει θα ηθελα να βελτιωσω κ άλλο την διασπορα γιατι από κατανομή είμαι ευχαριστημένος!Κριμα δεν εχω φωτος από δοκιμες να ακουσω κ τις αποψεις σας μηπως κ ψαχνω κατι υπερβολικο!!(για βολες από 10-25 μετρα το πολύ)!
 
Γιώργο είχαμε απορία για τα αποτελέσματα βολών συνδυασμού μάλλινης τάπας - 18,6 αυλό - τσοκ Seminole Spreader και προσφέρθηκε να κάνει αυτή τη δοκιμή ο Βίκτωρας... ΄
Αν ψάχνεσαι και για ορτύκι, σε φυσίγγι διασποράς εγώ χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια για την δικιά μου Optima 18,6 και τσοκ μαμίσιο **** τα club 32 http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=11&MID=17&langid=316&PID=438. το μόνο που με προβλημάτισε για την χρονιά που μας πέρασε μόνο, με υγρασία να έχω αδικαιολόγητες αποτυχίες αλλά δεν ξέρω αν έφταιγα εγώ ή τα φυσίγγια και η παρτίδα τους...
 
Χρηστο, δε παιζει να ακουσεις τιποτα εορτολογια .sarcastic.
Μονο να βρω feltro, αν και νομιζω ξερω εναν που ριχνει τετοια, θα προσπαθησω να του παρω μερικα
 
Παιδιά πως σας φαίνεται η γεμισια στα 35.5 με 5αρι επινικελωμένο.
Ηταν μια ριξια φίλου που κέντησε στην Αφρική πέρσι στα παπια ... Όταν έριχνε το Vinci βέβαια :-)
Η δοκιμή είναι στα 50m με θερμοκρασία εαν θυμάμαι κοντά στους 25 βαθμους.

 
καλησπερα κι απο εμενα.οσον αφορα τα φυσιγγια μαλλινης ταπας του βικτωρα επειδη οταν δοκιμαζει ειμαι εκει τις περισσοτερες φορες κι επειδη εχω ριξει κι ολας εχουνε φοβερες κατανομες και ειναι πολυ μαλακα σαν τουφεκια.τωρα τα feltro τα εχω χρησ. σε αυλο 18,3 beretta 1200f με κομμενη κανη 66 ποντους και τσοκ breda 4 αστρα αυλο 18,4 δικανο rizzini τσοκ 4 και 3 αστρα αυλο 18.6 beretta al 391 light με τσοκ 4 αστρα σε νουμερα 8 και 9 σε ολους τους αυλους δουλεψαν παρα πολυ καλα σε διαφορες καιρικες συνθηκες με καλυτερα αποτελεσματα στον 18,3 με βροχη και κρυο στο ν.9 δυστυχως δεν εχει τυχει να τα ριξω στο πινακα για να δω κατανομες.απλα σας το αναφερω εμπειρικα οτι ειδα σε συνθηκες κυνηγιου
 
Ok συναδελφε, για ανταλαγη αποψεων ρωταω.Δεν θα παω Αφρικη να κατσω διπλα στο φιλοσου..goodboy.
 
Ok συναδελφε, για ανταλαγη αποψεων ρωταω.Δεν θα παω Αφρικη να κατσω διπλα στο φιλοσου..goodboy.
Παρεξήγησες μάλλον.
Τα φυσίγγια τα έριχνα εγω Αφρική. Η γεμισια είναι φίλου ..... Απλα κ σε εμένα είναι άγνωστη μιας κ δεν λέει :-)
 
Κανενα προβλημα συναδελφε, το υφος ειναι αστειο.Δεν φενεται λογο του γραπτου λογου.shake.
 
Τολη ειναι πολυ καλος ο αριθμος των σκαγιων σε αυτη την αποσταση... Υποθετω οτι ειναι με πυριτιδα μεγαλυτερης προοδευτικοτητας γεμισμενα σε λιγοτερα γραμμαρια... Μειωμενες πιεσεις, υψηλες ταχυτητες, σφιχτες κατανομες... ΑΥτο ειναι το αποτελεσμα αν καταφερεις να "καψεις" σωστα με πυριτιδα που προοοριζεται για 34 γραμμαρια στα 30 ας πουμε, μια που προοριζεται για 36-38 στα 34, μια που προοριζεται για 40 στα 36 κτλ... Δεν μιλαω για κοντρα δοσεις, μιλαω για φυσιολογικες δοσολογιες πυριτιδας... ;)
 
Κάνω μια ερώτηση εκ μέρους φίλου που είδα σήμερα στην δουλειά.μουείπε ότι έριξε σε αγριοπεριστερο τον Οκτωμβρη με 6αρι waidmannsell rotweill με βολη Ρουαγιάλ ιδιαίτερα κοντινη.πηρε 6 σκάγια κ έπεσε ζωντανό κ του έκανε πολυ εντύπωση.να πω ότι ηταν τα ροτβαιλ στην νέα κασετίνα κ οχι στην παλια με της κίτρινες σφραγίδες κ 4φυσιγγια ζωγραφιά πανω στο κουτί.επειδη στο παρελθόν έριχνε με τα παλια κ ηταν καλα.φοβατε μήπως μαζί με το κουτί άλλαξαν κ συνταγή..ξέρει κανείς;
 
Να πω ότι εγώ είχα ρίξει κάποτε μια κασετίνα από τα παλια σε πέρδικες κ ηταν καλα.αυτο που με έχει μαγέψει ηταν ότι κατά την στιγμή της τουφεκιας ένιωθα στον ώμο μου το κλείστρο να ανοιγοκλείνει πολυ μαλακά.απίστευτο για 36 γραμμάρια.κ τυχαίνει να ρίχνεις με 32 κ να σου ξεσμπουραρουνε(κεφαλονιτικη λέξη)τον ωμο!!Υγ θα πει να στον διαλυουνε.sarcastic.
 
πηρε 6 σκάγια κ έπεσε ζωντανό
Πήρε το περιστέρι 6 σκάγια νούμερο 6 και έπεσε ζωντανό σε κοντινή απόσταση;
Μήπως ο φίλος σου μέτρησε τα σκάγια και κατά την είσοδο και κατά την έξοδο;
Με τι όπλο τουφεκάει ...; .sarcastic.
 
Με αυτά κυνήγαγα πάνω από 15 χρόνια φάσσα και πέρδικα.Τα έχουμε ξαναπεί .Πολύ καλό και απίστευτα ελαφρύ για 36 γρ.
Τώρα όσο γι αυτό που λες ......δεν ξέρω .Είχα και γω φετος τέτοια φαινόμενα στις φάσσες αλλά με πολύ μεγάλα ποσοστά υγρασίας και θερμοκρασίες -8
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top