Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αποτέλεσμα αυτό που ξέρω είναι ότι νομίζω ότι ξέρω όσον αφορά τη βλητική με τις 1343 παραμέτρους και δουλεύοντας με την βασική αρχή έστω ότι έχω αυτό στάνταρ .Στάνταρ δεν υπάρχει τίποτα άρα της βλητικής η καρδιά είναι μια άβυσσος.
 
Πολλα ''αχρηστα'' BAR + Διαφυγη αεριων...αν κρινω απο τον πατο του βυσματος και τα πεταλα που
ειναι καταμαυρα Στελιο !!!
Νικόλα η δοσολογια ήταν cx2000 t4 chedd. Mb36 1.80x35 με jiovanni20 από 69-57.5 σε 8αστερο με ρελι στα 1.9χιλ.
V-1.5 426 με 17βαθμους θερμοκρασία
Κάννη 71 φουλ 18.3 αυλο.
Πιστεύω ότι δεν ήταν σωστά πατημένο το βύσμα. (ήταν ελαφρώς πατημένο) Κλώτσησε κ αρκετά.
 
Νικόλα η δοσολογια ήταν cx2000 t4 chedd. Mb36 1.80x35 με jiovanni20 από 69-57.5 σε 8αστερο με ρελι στα 1.9χιλ.
V-1.5 426 με 17βαθμους θερμοκρασία
Κάννη 71 φουλ 18.3 αυλο.
Πιστεύω ότι δεν ήταν σωστά πατημένο το βύσμα. (ήταν ελαφρώς πατημένο) Κλώτσησε κ αρκετά.
Εκρηξη στομιου απατιτο βησμα φως φαναρι
 
Εκρηξη στομιου απατιτο βησμα φως φαναρι

Δεν ειναι εκρηξη στομιου κουζουλε !!! Ετσι οπως το δινει το σεταπ ο Στελιος...εχει 10 χιλιοστα κενο χωρο
απατητο....
Το ''εστυψε'' το βυσμα....Το πατησε .... αλλιως δεν θα εβγαζε τετοια ταχυτητα... φιλε !!!!
 
Μια σημερινη δοκιμη στα 24 γραμμαρια με SIPE....
Αργο για σκοπευτηριο....για κυνηγι ομως....μια χαρα ταχυτητα εχει....ετσι πιστευω...
Το δοκιμασα περισσοτερο να δω εαν θα εχω καταλοιπα...( δεν ειχα ) ουτε στην πρωτη τουφεκια που
εδωσε V1,5-374m/s ουτε σε αυτην που τροποποιησα λιγο το σεταπ και εβγαλε V1,5-384m/s.
To ζητουμενο ηταν να μην εχω καταλοιπα !!! :)


εικόνα_Viber_2022-03-27_18-20-32-938.jpgεικόνα_Viber_2022-03-27_18-20-43-424.jpgεικόνα_Viber_2022-03-27_18-21-50-443.jpg
 
Μια σημερινη δοκιμη στα 24 γραμμαρια με SIPE....
Αργο για σκοπευτηριο....για κυνηγι ομως....μια χαρα ταχυτητα εχει....ετσι πιστευω...
Το δοκιμασα περισσοτερο να δω εαν θα εχω καταλοιπα...( δεν ειχα ) ουτε στην πρωτη τουφεκια που
εδωσε V1,5-374m/s ουτε σε αυτην που τροποποιησα λιγο το σεταπ και εβγαλε V1,5-384m/s.
To ζητουμενο ηταν να μην εχω καταλοιπα !!! :)


View attachment 45378View attachment 45379View attachment 45380
Τσιχλα,τρυγωνι μανουλαααα
 
πέρδικα σε 10 βαθμούς θερμοκρασία, το ν 9, τι μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές έχει με αρχική 380
Διάτρηση 38μ
Ενέργεια 21μ

πέρδικα σε 10 βαθμούς θερμοκρασία, το ν 9, τι μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές έχει με αρχική 410
Διάτρηση 40μ
Ενέργεια 23μ
============================
πέρδικα σε 5 βαθμούς θερμοκρασία, το ν 9, τι μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές έχει με αρχική 380
Διάτρηση 37μ
Ενέργεια 21μ

πέρδικα σε 5 βαθμούς θερμοκρασία, το ν 9, τι μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές έχει με αρχική 410
Διάτρηση 39μ
Ενέργεια 23μ

Όπου "διάτρηση" η απόσταση που έχει μεμονωμένο σφαιρικό σκάγι την ικανότητα να τρυπήσει 0,75" (19mm) jel 20%
Όπου "ενέργεια" η απόσταση που έχει μεμονωμένο σφαιρικό σκάγι ενέργεια 1 ftlb
Μην τον ακούτε ,,,είναι νταμπλειτζεντ‼️των οικολόγων⚡
 
...καλά τα λες επίτηδες τα κάνει...να τσιμπήσω να βάλω 9αρια στις Πέρδικες να γελάνε και αυτές μαζί με τους οικολόγους!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Μην γελάς εχω παρει κάτι πέρδικες με 9αρια ανέβαινα στα πυκνά και φερμαρε ο σκυλος και περιμέναμε μπεκάτσα και άνοιγε βεντάλια το κοπάδι.
 
Νικόλα η δοσολογια ήταν cx2000 t4 chedd. Mb36 1.80x35 με jiovanni20 από 69-57.5 σε 8αστερο με ρελι στα 1.9χιλ.
V-1.5 426 με 17βαθμους θερμοκρασία
Κάννη 71 φουλ 18.3 αυλο.
Πιστεύω ότι δεν ήταν σωστά πατημένο το βύσμα. (ήταν ελαφρώς πατημένο) Κλώτσησε κ αρκετά.
Ο Giovanni έχει χαμηλή ογκομετρια, είναι σαν να είχες βάλει έναν οποιοδήποτε άλλο 18αρη συγκέντρωτηρα, ήθελε πάτημα τουλάχιστον στα 57 χιλ ωστόσο η ταχύτητα που σου έβγαλε είναι ασυνήθιστα υψηλή γι αυτή τη δοσολογία κ το κλείσιμο σου...
 
...καλά τα λες επίτηδες τα κάνει...να τσιμπήσω να βάλω 9αρια στις Πέρδικες να γελάνε και αυτές μαζί με τους οικολόγους!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Εχω παρει περδικες με ν 7,8,9 και μια με ν10 σε περπατητα τσίχλας....
Όμως... Όταν πηγενα αποκλειστικά για αυτές έβαζα ν6 η 5.......

Ο φίλος μου που την κυνηγάει με σκυλο φερμας απο παντα η επιλογή του ήταν 32γρ ν9 και 34γρ ν8 στο δικαννο 1*-3*, με μεγάλη επιτυχια σε φερμαριστα πουλια, όμως είναι πολυ συγκρατημένος στις τουφεκιές του.....
Και πραγματικα αυτά τα νουμερα κ κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες τις κατακεραυνωνουν, με τον όγκο που έχουν δέχονται αρκετά πληγματα.......
 
Εχω παρει περδικες με ν 7,8,9 και μια με ν10 σε περπατητα τσίχλας....
Όμως... Όταν πηγενα αποκλειστικά για αυτές έβαζα ν6 η 5.......

Ο φίλος μου που την κυνηγάει με σκυλο φερμας απο παντα η επιλογή του ήταν 32γρ ν9 και 34γρ ν8 στο δικαννο 1*-3*, με μεγάλη επιτυχια σε φερμαριστα πουλια, όμως είναι πολυ συγκρατημένος στις τουφεκιές του.....
Και πραγματικα αυτά τα νουμερα κ κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες τις κατακεραυνωνουν, με τον όγκο που έχουν δέχονται αρκετά πληγματα.......
Προσωπικά πιστεύω οτι όταν πας για Πέρδικες το σκάγι της είναι το Νο 7(2,5 χιλ.) σε λογικές αποστάσεις βολής, τουτέστιν από τα 25 ως τα 35-40 μέτρα , ούτε καν το 6αρι για "μακριά"...

Και όσα λιγότερα σκάγια στο θήραμα τόσο καλύτερα...;)
 
πέρδικα σε 10 βαθμούς θερμοκρασία, το ν 9, τι μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές έχει με αρχική 380
Διάτρηση 38μ
Ενέργεια 21μ

πέρδικα σε 10 βαθμούς θερμοκρασία, το ν 9, τι μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές έχει με αρχική 410
Διάτρηση 40μ
Ενέργεια 23μ
============================
πέρδικα σε 5 βαθμούς θερμοκρασία, το ν 9, τι μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές έχει με αρχική 380
Διάτρηση 37μ
Ενέργεια 21μ

πέρδικα σε 5 βαθμούς θερμοκρασία, το ν 9, τι μέγιστο ωφέλιμο βεληνεκές έχει με αρχική 410
Διάτρηση 39μ
Ενέργεια 23μ

Όπου "διάτρηση" η απόσταση που έχει μεμονωμένο σφαιρικό σκάγι την ικανότητα να τρυπήσει 0,75" (19mm) jel 20%
Όπου "ενέργεια" η απόσταση που έχει μεμονωμένο σφαιρικό σκάγι ενέργεια 1 ftlb
Τόσα πολλά ψάρια είχε που έγραφες κατεβατα?
 
Προσωπικά πιστεύω οτι όταν πας για Πέρδικες το σκάγι της είναι το Νο 7(2,5 χιλ.) σε λογικές αποστάσεις βολής, τουτέστιν από τα 25 ως τα 35-40 μέτρα , ούτε καν το 6αρι για "μακριά"...
Όλα κάνουν δουλειά, οι προτιμησεις μας αλλάζουν, κ ο καθένας για τους δικους του λόγους....
Εγω πχ εμπιστευομουν τα χοντροτερα σκαγια όχι για να ριχνω όπου τις δω,αλλά γιατί έλειπε ο...σκυλος.....
Και αυτή η επιλογή με είχε δικαιωσει..........

Πάντως το ν6 νομίζω ότι είναι μια άριστη επιλογή για αυτες,όπως κ για κάθε άλλο θήραμα παρομοιου μεγέθους...

Και όσα λιγότερα σκάγια στο θήραμα τόσο καλύτερα...;)
Για εμενα σημασια εχει (αν θα πεσει το θηραμα) να πεσει ξερό....
Η φάει ένα σκαγι η δέκα το ίδιο μου κάνει..
 
Όλα κάνουν δουλειά, οι προτιμησεις μας αλλάζουν, κ ο καθένας για τους δικους του λόγους....
Εγω πχ εμπιστευομουν τα χοντροτερα σκαγια όχι για να ριχνω όπου τις δω,αλλά γιατί έλειπε ο...σκυλος.....
Και αυτή η επιλογή με είχε δικαιωσει..........

Πάντως το ν6 νομίζω ότι είναι μια άριστη επιλογή για αυτες,όπως κ για κάθε άλλο θήραμα παρομοιου μεγέθους...


Για εμενα σημασια εχει (αν θα πεσει το θηραμα) να πεσει ξερό....
Η φάει ένα σκαγι η δέκα το ίδιο μου κάνει..
...είναι γούστα αυτά Τάσο μου, δεκτά όλα όταν κάνεις δουλειά...(το ξερό που λες...).Αν και εκεί είναι και η επιλογή του κυνηγού νομίζω το σημαντικότερο, πότε ,που και πόσο τουφεκάς η όχι!;)
 
...είναι γούστα αυτά Τάσο μου, δεκτά όλα όταν κάνεις δουλειά...(το ξερό που λες...).Αν και εκεί είναι και η επιλογή του κυνηγού νομίζω το σημαντικότερο, πότε ,που και πόσο τουφεκάς η όχι!;)
Οι επιλογες του καθενός δεν βασιζονται μόνο στα θετικά αποτελέσματα που βλεπει, αλλά υπάρχει κ ο "ψυχολογικός" παράγοντας....
Και αυτό ειναι πολυ σημαντικο, κ στην ουσία αυτό το κομμάτι ειναι που καθορίζει της επιλογές μας κατά κυριο λόγο.....

Αν σου πω γέμισε φυσίγγια ν6 κ πηγαινε για περδικα, κ επιτυχίες να έχεις(που θα έχεις) παλι θα γυρίσεις στο ν7, γιατι αυτό σου ανεβάζει το ηθικό κ αισθάνεσαι σιγουριά(το ίδιο κ εγω) κάποιοι άλλοι νιώθουν ακριβως το ίδιο με τα ψιλοτερα σκαγια.....

......Για αυτό κ δεν σημαίνει ότι ένας που χρησιμοποιει 28γρ στην τσίχλα ειναι απαραίτητα καλυτερος σκοπευτης από κάποιον που την κυνηγάει φανατικά με 34γρ..........
 
Έχεις δίκιο Γιάννη. Το βύσμα ήταν σχεδόν απάτητο.

Χιωτη....κανονισε να με μουρλανεις πρωι πρωι δευτεριατικο φιλε !!
Τι απατητο βρε Στελιο ?? Μηπως απο λαθος εγραψες αλλο σεταπ ??
Το σεταπ που εγραψες ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος....Αυτη ειναι η ογκομετρια του και αυτο το
πατημα του βυσματος στα 58 χιλιοστα ΑΡΕΛΙΑΣΤΟ....
Χαλασα εναν καλυκα...χαλαλι σου....Αλλά δινε σωστα σεταπ βρε φιλαρα μου !!!

ΥΓ. Εαν ειχες απατητο βυσμα...θα εβγαζες αυτη την ταχυτητα...η θα την ''ακουγες'' οπως ειπες ???
Το σεταπ ηθελε 18ρη βυσμα .....εκανες λαθος φιλε....και τωρα πας να με μουρλανεις !!! :D

εικόνα_Viber_2022-03-28_09-50-59-769.jpgεικόνα_Viber_2022-03-28_09-51-07-494.jpgεικόνα_Viber_2022-03-28_09-51-17-184.jpgεικόνα_Viber_2022-03-28_09-51-32-300.jpgεικόνα_Viber_2022-03-28_09-51-41-596.jpg
 
Χιωτη....κανονισε να με μουρλανεις πρωι πρωι δευτεριατικο φιλε !!
Τι απατητο βρε Στελιο ?? Μηπως απο λαθος εγραψες αλλο σεταπ ??
Το σεταπ που εγραψες ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ λαθος....Αυτη ειναι η ογκομετρια του και αυτο το
πατημα του βυσματος στα 58 χιλιοστα ΑΡΕΛΙΑΣΤΟ....
Χαλασα εναν καλυκα...χαλαλι σου....Αλλά δινε σωστα σεταπ βρε φιλαρα μου !!!

ΥΓ. Εαν ειχες απατητο βυσμα...θα εβγαζες αυτη την ταχυτητα...η θα την ''ακουγες'' οπως ειπες ???
Το σεταπ ηθελε 18ρη βυσμα .....εκανες λαθος φιλε....και τωρα πας να με μουρλανεις !!! :D

View attachment 45402View attachment 45403View attachment 45404View attachment 45407View attachment 45408
Βαριά η Καλογερικη....‼️τον Σεπτέμβρη κ ο Στέλιος‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top