Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δες ...

1. Το χοντρό σκάγι τρυπάει καλύτερα από ένα ψιλό όχι γιατί είναι μεγάλο σε όγκο αλλά γιατί είναι πιο βαρύ. Ο όγκος (άρα επιφάνεια πρόσκρουσης) είναι μειονέκτημα και όχι πλεονέκτημα στο τρύπημα. Αν είχες χοντρό με φυσαλίδα μέσα, το οποίο είχε το ίδιο βάρος με ένα ψιλό και ίδια ταχύτητα, το ψιλό θα τρύπαγε καλύτερα.
Το ιδανικό είναι ψιλό και βαρύ δηλαδή TSS 10 ευρώ το φυσίγγι !!!

2. Το απόλυτα σφαιρικό σκάγι δεν έχει τον καλύτερο δυνατό αεροδυναμικό συντελεστή. Υπάρχουν σχήματα με καλύτερο. Έχουν δοκιμαστεί αρκετά αλλά λόγω κόστους ή μειωμένης απόδοσης λόγω καταστροφής του αρχικού (τέλειου :) ) σχήματός τους δεν προχώρησαν ... Μείναμε στο σφαιρικό ... οτιδήποτε άλλο σχήμα δεις και το διαφημίζουν για καλύτερο είναι απλά για μείωση κόστους για τις εταιρίες ... πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
Όλα τα σκάγια υφίστανται παραμορφώσεις !!!! Τα σκάγια που έχουν σχετικά κακό σφαιρικό σχήμα και σκοτώνουν μακρυά είναι απλά σκληρά και πιθανώς έχουν μεγαλύτερη πυκνότητα.
Δεν έχουν κάτι μαγικό.

3. Το καθαρό σκότωμα προέρχεται από 2 μόνο λόγους ... α) πολλά σκάγια στο θήραμα (σοκ και μεγάλη ζημιά σε ιστούς) ή β) σκάγι στο κεντρικό νευρικό σύστημα ή ζωτικά όργανα σε μικρά μόνο θηράματα.
Το αίμα στο θήραμα σημαίνει απλά ότι έζησε αρκετά μετά το χτύπημα και το σκάγι βρήκε φλέβα, αρτηρία ή αίμα από εσωτερική αιμορραγία βγήκε από την τρύπα.
Αν η καρδιά σταματήσει αμέσως, δεν τρομπάρει αίμα για να ματώσουν τα θηράματα.

Σε αυτό που ρωτάς τώρα ...
Καταρχήν το παραμορφωμένο θα χτυπήσει με μικρότερη ταχύτητα ... ένα μείον.
Το παραμορφωμένο θα έχει γενικά μεγαλύτερη επιφάνεια ... δεύτερο μείον.
Το παραμορφωμένο θα έχει μεγαλύτερη U threshold την ταχύτητα αυτή που αφαιρείται από την ταχύτητα πρόσπτωσης και που "δαπανάται" για το αρχικό ξετρύπημα του ελαστικού δέρματος, φτερών κτλ ... τρίτο μείον.
Το παραμορφωμένο σκάγι δεν θα έχει την διείσδυση του σφαιρικού ... τέταρτο μείον.
ΑΝ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ... ΤΟ ΣΦΑΙΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΕΙΣΔΥΣΗ, ΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ.
Αλλά με την λογική αυτή ξεκινάς από το τέλος και όχι την αρχή ;)
Γενικά λοιπόν, δεν ισχύει.

Πάω για φαί ..
Καλή όρεξη‼️ μας φωτίσες‼️
 
ξερετε γιατι ρωταω..διοτι εχω κτυπησει λαγους με διαμπερη τραυματα και δυστυχως τα θηραματα μενουν ζωντανα για ωρα..αντιθετως εχω δει θηραματα κατευθειαν dead και μεσα τους παραμορφωμενα σκαγια ..οχι σε μεγαλο αριθμο
Ααααα μιλάς για διαμπερή ...
Εγώ μιλούσα για μη διαμπερή πριν ... αν δηλαδή τα παραμορφωμένα μπορούν να τρυπήσουν περισσότερο.
Γενικά δεν μπορούν ... και αν δεν μπορούν να τρυπήσουν σε μεγαλύτερο βάθος, γενικά δεν κάνουν μεγαλύτερη ζημιά.

Για τα διαμπερή τώρα ...
Συμβαίνει συχνά και είναι λογικό.
Το διαμπερές σκάγι δεν δίνει όλη του την ενέργεια στο θήραμα (το σοκ είναι μικρό).
Αν δεν το πλήξει στο κεντρικό νευρικό σύστημα ή σε πολύ βασικό ζωτικό όργανο, βασικά καρδιά (σε μικρά θηράματα ... το ξαναγράφω) ή να σπάσει καμιά φτερούγα σε πουλιά, ... θα πάει ... μέχρι να αποφασίσει να πεθάνει, βασικά από εσωτερική αιμορραγία.
ειναι δυνατον να μετρηθουν αυτα τα παραμορφωμενα σκαγια με ποση διαφορα ταχυτητας φτανουν στο στοχο;
όχι !!! κανένας δεν μπορεί ... μόνο διάτρηση μπορείς να μετρήσεις
Ε ναι ρε Ιωάννη... Αφου το ψάχνουμε το θέμα να γίνει σε βάθος.... Ωστε να επαληθευτεί η θεωρία που θέλει αυτά τα σκαγια με μειωμένη ταχύτητα κ διάτρηση.. Κατα πασα πιθανότητα οι εταιρείες που δοκιμάζουν φυσιγγια κ όπλα το έχουν κάνει...
Κανένα σκάγι δεν είναι απόλυτα σφαιρικό.
Κανένα σκάγι δεν μένει απόλυτα σφαιρικό μετά το μπαμ άλλα επηρεάζονται πολύ και άλλα λίγο.
Κανένα σκάγι δεν παραμένει σφαιρικό αν χτυπήσει πχ κόκκαλο.
Η μειωμένη αρχική δεν σημαίνει αυτόματα μικρές παραμορφώσεις όπως και η μεγάλη αρχική δεν σημαίνει αυτόματα μεγάλες παραμορφώσεις.
Εξαρτάται από προοδευτικότητα πυρίτιδας, αμορτισέρ, μπάφερ και σκληρότητα σκαγιών βασικά και άλλα κόλπα των ιδιογομωτών.

Αν θες μια συμβουλή ... σταμάτα να ψάχνεις γιατί θα τρελαθείς ... αχαχαχαχα
Βρες ένα φυσίγγι που δουλεύει καλά με το όπλο σου, είναι δοκιμασμένο, σε καλύπτει, είναι σταθερό και μείνε εκεί ...
Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε.
Την συμβουλή αυτή που σου δίνω την ακολουθώ και εγώ ...
 
Όταν η Environ-metal κατασκεύασε τα Hevi-Shot πήγε να τα παρουσιάσει στη Remington. Τα είδαν οι βλητικοί της Remington και έπαθαν πλάκα από την ανομοιομορφία μεγέθους και σφαιρικότητας. Όταν τα δοκίμασαν έπαθαν πλάκα από την ποιότητα κατανομής και διάτρησης. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.
 
Να προσθέσω ... 12.000kg/m3 πυκνότητα τα Hevi και 11.100kg/m3 το μολύβι.
8% περισσότερο ... !!!

Το ότι θα κόψω το φυσίγγι και θα δω τέλεια σφαιρικά και καλογυαλισμένα σκάγια δεν σημαίνει ότι θα παραμείνουν έτσι μετά την έξοδο από την κάνη ... το δεύτερο μας ενδιαφέρει όχι το πρώτο ...
Γι αυτό δεν γράφω ποτέ στις παρουσιάσεις μου αν είναι σφαιρικά ή όχι ...

μόνο το κλασικό οβάλ σκάγι για γωνίες βρίσκω πάντα :) ... αχαχα
 
Ροτβαιλ 36,40 και 52 γραμμάρια... Το καλύτερο με διαφορά ηταν το 36αρι..

Rc... Κουβας..

PB 36 γραμμαρια νο5, αργο

Κατι γαλλικα επιχρυσωμενα ( τεσπα, κιτρινωπα) νομίζω λεγονταν febi ή καπως ετσι, δεν τρυπούσαν ουτε χαρτοπετσέτα στα 10 μέτρα..

Αι ρε Bill... Που να θυμάμαι;;; .yel. .big smile.

Απο nobel sport
Περκορσο 36 μετριο,
κολομπο 37-39 γραμμάρια σε νο5 και 4*6, κορυφη,
λέπρ νο3, καλο,
Λονγκ ντιστανς 38 γραμμάρια σε 3*5 και 4*6, κορυφη
 
Κάπου είχα αναφέρει τη λέξη ισορροπία... Αυτό σημαίνει, ούτε περισσότερη ούτε λιγότερη... Τα σκάγια δεν πρέπει να είναι ούτε ολοστρόγγυλα, ούτε σαν φακές..
Για να εξηγήσεις τι σημαίνει ισορροπία δεν θα σε φτάσουν ούτε 30 σελίδες ...
Οπότε λες μια λέξη και τελείωσες ...
Σωστός !!! .yel.

Αν δε, γράψουμε όλοι μας τι σημαίνει ισορροπία στο φυσίγγι θα ανισορροπήσουμε ομαδικά αχαχα
 
Κάπου είχα αναφέρει τη λέξη ισορροπία... Αυτό σημαίνει, ούτε περισσότερη ούτε λιγότερη... Τα σκάγια δεν πρέπει να είναι ούτε ολοστρόγγυλα, ούτε σαν φακές...
Έχεις όμως ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ σε αυτό που λες.

Αν δεις δεν γράφω ποτέ για υπέρτατη διάτρηση, γράφω πάντα για ικανή.
Το ίδιο και για την συγκέντρωση.

Σταματάω εδώ γιατί δεν έχω καμία όρεξη για 30 σελίδες ...
 
Τι λες βρε φονεά κλείστρων και γουρουνιών αχαχαχα
σε πληροφορω φιλτατε Βασιλη δεν εχω φονευσει κανενα κλειστρο (γιατι τα μπαικαλ δεν σπανε δεν χαλανε)
μονο καναδυο φορες δεν ανοιγε το δυκανο αλλα και αυτο λυθηκε αμεσα .yelling. .yelling. .yelling.
 
Μου έκατσε πολύ καλά το συγκεκριμένο set up Cx 2000 68,5 Sipen 1,45 X 30 Piston Skeet 25 νούμερο 9 ρέλιασμα 57,3 ! Έριξα 5 φυσίγγια και έσπασα 5 πιατάκια. Βέβαια ήταν μικρός ο αριθμός των φυσιγγίων που έριξα αλλά η πρώτη εντύπωση ήταν θετική!

IMG_20220508_220948.jpg

Πιστεύω σαν πρώτη τουφεκιά στο τρυγόνι θα είναι ότι πρέπει.
 
Μου έκατσε πολύ καλά το συγκεκριμένο set up Cx 2000 68,5 Sipen 1,45 X 30 Piston Skeet 25 νούμερο 9 ρέλιασμα 57,3 ! Έριξα 5 φυσίγγια και έσπασα 5 πιατάκια. Βέβαια ήταν μικρός ο αριθμός των φυσιγγίων που έριξα αλλά η πρώτη εντύπωση ήταν θετική!

View attachment 48131

Πιστεύω σαν πρώτη τουφεκιά στο τρυγόνι θα είναι ότι πρέπει.
Το εριχνα στα μπασιματα τσιχλας αυτο το 2019...γυρω στο 395 - 400m/s παιζει...ακαριαία σκοτώματα παρεα με συννεφακια....ωραια εργα...με aquila 26 ομως...
 
Το εριχνα στα μπασιματα τσιχλας αυτο το 2019...γυρω στο 395 - 400m/s παιζει...ακαριαία σκοτώματα παρεα με συννεφακια....ωραια εργα...με aquila 26 ομως...
Ωραίο ακούγεται Κώστα και ο Aquila είναι πολύ καλό βύσμα! Θα το δοκιμάσω...
 
Τα βύσματα aquila έχουν μια τάση να ανεβάζουν στην ίδια συνταγή τις πιέσεις 50 με 80 bar παραπάνω από τα άλλα.
Πίστευα ότι αυτό γίνεται με τα gualandi....... Δηλαδή όταν γεμίζουμε με aguila μπορούμε να βάζουμε μια βαθμίδα πιο ήπιο κάψουλι η λίγο λιγότερη πυρίτιδα........
 
Μάλλον Βαγγέλη, τα ,gualandi πράγματι έρχονται δεύτερα σε πιέσεις, και στατιστικά αυτά που βγάζουν τις χαμηλότερες ( εξαρτάται και από άλλα όχι μόνο το βύσμα), είναι τα lb6, και από κοντά ακολουθούν τα gt και z2m,αν και τα τελευταία δύο έχουν πολύ διαφορετικό αμορτισέρ.
 
Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα πως 10 φυσιγγια με διαφορετικες μπαρουτες που θα βγαλουνε με τα ιδια βολια ν1 450 μ/δ καπια θα σκωτοσουνε καλυτερα και καπια οχι εφοσον εχει αναλαβει πλεων η εξωτερικη βλητηκη
το όλο ζητημα Τολη είναι ΠΩΣ θα τα βγάλουνε
με τι πιέσεις και τι παραμορφωσεις
κατα τα άλλα συμφωνώ με τον Βασίλη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top