Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Γιώργο με τα μαμά τσοκ πάντως σε κυνήγι τρυγόνι στα Σκόπια ο κολλητός μου ( Χάρης Μαρσώνης / Haris Rigo στο FB ) είχε δαγκώσει την κάννη γιατί δεν έπαιρνε πουλιά στα 25 εώς 30 μέτρα ούτε με 3* ούτε με 2*, το παιδί είναι άριστος σκοπευτής με πολλά κυνήγια στην πλάτη του ως επι το πλείστον στο εξωτερικό,το όπλο δεν σκότωνε

* το όνομα το ανέφερα για να δείξω πώς δεν τουφεκάει κάποιος άσχετος αλλά πολύ έμπειρος κυνηγός
 
Αυτά που περιγράφεις Δημήτρη (Dimitris07) τα έχω δει με το Win το δίκαννο και είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου όταν το πρωτοπήρα. Όταν πήγα από κεκτημένη ταχύτητα, που είχα από την 391, να ρίξω μια τουφεκιά με IC στα 30 μέτρα, μου πέσαν τα αφτιά και το σαγόνι στο πάτωμα :). Απογοητεύτηκα :). Πω πω ... σκέφτηκα, πάω αύριο να αγοράσω άλλα τσοκ και να πετάξω τα άχρηστα μαμίσια. Μιλώντας με έναν φίλο που είχε την sx3 μου έλεγε ότι ακριβώς τα ίδια είχε νοιώσει και αυτός όταν πρωτοείδε τις κατανομές που έβγαζαν τα μαμίσια τσοκ, μάλιστα μου είχε πει χαρακτηριστικά, μου ήρθε να βάλω τα κλάματα ... :D Όταν όμως τα δοκίμασε στο κυνήγι, είδε άλλα πράγματα. Μου έλεγε ότι ειδικά με το μαμίσιο το 3* δεν έχανε φάσα και μάλιστα μακρινά πουλιά. Ακούγοντας αυτά, είπα να δώσω μια ευκαιρία τότε στα μαμίσια. Έδωσα το όπλο σε φίλο που μου το ζήτησε και με τα μαμίσια 3 και 4 άστρα, ήρθε δεύτερος σε αγώνα sporting στο Σχιστό. Μετά άρχισα να το ρίχνω και γω στο σκοπευτήριο και τα σπασίματα του με το 3 και 4 * δεν δικαιολογούσαν με τίποτα τις συγκεντρώσεις στα χαρτιά. Αφού το έφερα στα μέτρα μου, πήγα και για κυνήγι. Εντάξει το 4* ήταν ανοιχτό, είχα ζωντανά, το 3* όμως ήταν πάρα πολύ καλό. Θα με ρωτήσει κάποιος, τότε γιατί στράφηκες στα muller? Αυτό είναι μεγάλο θέμα και έχει να κάνει με το κάτι παραπάνω που ζητάμε όλοι μας.
Δημήτρη για μην σε κουράζω, θα ήθελα να σου προτείνω κάτι, φέρε το όπλο στα μέτρα σου (ευτυχώς ρίχνεις skeet και ξέρεις από αυτά), αδιαφόρησε για τα χαρτιά, βάλε το 3* το μαμίσιο επάνω και πήγαινε για κυνήγι. Μετά από ένα-δύο μήνες ξαναγράψε μας τις εντυπώσεις σου :)
Ναι Γιωργο καταλαβαινω απολυτα αυτα που λες οσο για το κυνηγι εχω λιγα κυνηγια στο ενεργητικο μου με αυτη την καραμπινα ωστοσο ομως ειχα αριστα απολεσματα οσες τις φορες και αν την πηρα...
 
Εχωντας μια οικονα απο αυτο το οπλο Α5 καθως την εχει ο PINTAIL οπου κην. και μαζι εχει κοντα-μακρια το μαμισιο 3*μονιμα πανω και λεω απο αυτα που εχω δει οτι μαμαει. Φετος πειρε ενα κικς σμοκε 4*και θελει να το κολ. πανω με ηλεκτροκοληση.
 
Εχωντας μια οικονα απο αυτο το οπλο Α5 καθως την εχει ο PINTAIL οπου κην. και μαζι εχει κοντα-μακρια το μαμισιο 3*μονιμα πανω και λεω απο αυτα που εχω δει οτι μαμαει. Φετος πειρε ενα κικς σμοκε 4*και θελει να το κολ. πανω με ηλεκτροκοληση.
Ειναι η ξυλινη ή η πλαστικη?Mugnum,Super Mugnum?
 
Αυτά που περιγράφεις Δημήτρη (Dimitris07) τα έχω δει με το Win το δίκαννο και είναι σαν να ακούω τον εαυτό μου όταν το πρωτοπήρα. Όταν πήγα από κεκτημένη ταχύτητα, που είχα από την 391, να ρίξω μια τουφεκιά με IC στα 30 μέτρα, μου πέσαν τα αφτιά και το σαγόνι στο πάτωμα :). Απογοητεύτηκα :). Πω πω ... σκέφτηκα, πάω αύριο να αγοράσω άλλα τσοκ και να πετάξω τα άχρηστα μαμίσια. Μιλώντας με έναν φίλο που είχε την sx3 μου έλεγε ότι ακριβώς τα ίδια είχε νοιώσει και αυτός όταν πρωτοείδε τις κατανομές που έβγαζαν τα μαμίσια τσοκ, μάλιστα μου είχε πει χαρακτηριστικά, μου ήρθε να βάλω τα κλάματα ... :D Όταν όμως τα δοκίμασε στο κυνήγι, είδε άλλα πράγματα. Μου έλεγε ότι ειδικά με το μαμίσιο το 3* δεν έχανε φάσα και μάλιστα μακρινά πουλιά. Ακούγοντας αυτά, είπα να δώσω μια ευκαιρία τότε στα μαμίσια. Έδωσα το όπλο σε φίλο που μου το ζήτησε και με τα μαμίσια 3 και 4 άστρα, ήρθε δεύτερος σε αγώνα sporting στο Σχιστό. Μετά άρχισα να το ρίχνω και γω στο σκοπευτήριο και τα σπασίματα του με το 3 και 4 * δεν δικαιολογούσαν με τίποτα τις συγκεντρώσεις στα χαρτιά. Αφού το έφερα στα μέτρα μου, πήγα και για κυνήγι. Εντάξει το 4* ήταν ανοιχτό, είχα ζωντανά, το 3* όμως ήταν πάρα πολύ καλό. Θα με ρωτήσει κάποιος, τότε γιατί στράφηκες στα muller? Αυτό είναι μεγάλο θέμα και έχει να κάνει με το κάτι παραπάνω που ζητάμε όλοι μας.
Δημήτρη για μην σε κουράζω, θα ήθελα να σου προτείνω κάτι, φέρε το όπλο στα μέτρα σου (ευτυχώς ρίχνεις skeet και ξέρεις από αυτά), αδιαφόρησε για τα χαρτιά, βάλε το 3* το μαμίσιο επάνω και πήγαινε για κυνήγι. Μετά από ένα-δύο μήνες ξαναγράψε μας τις εντυπώσεις σου :)
Γιωργο,λες το σωστο!
Ομως ρε φιλε,οταν βλεπεις αυτο το αποτελεσμα στο χαρτι....:(
Συγνωμη ρε Δημητρη.Αποψη λεω κι αν ενοχλει,ξανα συγνωμη!
Το λεω,επειδη ειναι ανθρωπινη αντιδραση.Αντε να κυνηγας,τιποτα φτεροκομενα μεσα στα ντυμενα:mad:,να θυμασαι αυτη την εικονα και να μην το χρεωνεις στο τσοκ!Σου γ@μ@ει την ψυχολογια.....Χωρις να φταιει πραγματικα η αποδοση,μπορει να ειναι αστοχια!Με τι ψυχη να ξανασηκωσεις οπλο?Το ενα φερνει το αλλο και......
Επειδη το 'χω δει στο στοχο το οπλο σε δοκιμες,με τα μαμα......μου εφτασαν τ'αυτια στα γονατα.Δεν θα το πιστευα πως μπορει να βγαζει τετοιες τουφεκιες,αν δεν το 'βλεπα με τα ματια μου.Ο ιδιοκτητης του ειναι στο forum και μπορει να το επιβεβαιωσει.
Υποψη,με φυσιγγια ιδιογομωμενα και τσεκαρισμενα στις αποδοσεις των.
Τα ριχναμε ταυτοχρονα με δικο μου οπλο....
 
Εχωντας μια οικονα απο αυτο το οπλο Α5 καθως την εχει ο PINTAIL οπου κην. και μαζι εχει κοντα-μακρια το μαμισιο 3*μονιμα πανω και λεω απο αυτα που εχω δει οτι μαμαει. Φετος πειρε ενα κικς σμοκε 4*και θελει να το κολ. πανω με ηλεκτροκοληση.
Αν ντουφεκουσες εςυ με το 3 στις ιδιες αποστασεις τα πουλια θα ηταν για πεταμα....
 
Εγω παντοσ με την maxus κυνηγαω με το 5 στα μπασιματα μονο βαζω το 4σαρι μαμα και τα δυο.με το τρεια τα πουλια δεν τρογονται.sarcastic. οταν μπορεσω θα βαλω φωτο με κατανομεσ.
Ωντος φωνικοτατα οπλα. εμενα μου αρεσει καλ. η μαξους βεβεα.
 
Βρηκα τον Δημητρη το απογευμα κ καναμε 2-3 γρηγορες χαζοδοκιμες... Το μεγαλο προβλημα ειναι τα τσοκ του... Το οπλο με ενα απλο Carlson 3* αλλαξε πολυ την εικονα του...
Η αποσταση ειναι 32 μετρα και τα χαρτια δυστυχως μικρα 50χ70 μιας κ ολα εγιναν πολυ προχειρα κ χωρις οργανωση...Εγω θα ηθελα να ριξει κ πιο μακρια απλα διαλεξαμε την ιδια ακριβως μετρημενη αποσταση που ειχε ριξει την μακρυτερη βολη μεχρι τωρα για να εχει μια εικονα...

Εδω 34 γρ ν5


Εδω ΚΟυτουμανος Concord 33γ ν9


Κ εδω το Tordo σε ν8 που ηταν σαν διασπορας με τα προηγουμενα τσοκ...
 
Βρηκα τον Δημητρη το απογευμα κ καναμε 2-3 γρηγορες χαζοδοκιμες... Το μεγαλο προβλημα ειναι τα τσοκ του... Το οπλο με ενα απλο Carlson 3* αλλαξε πολυ την εικονα του...
Η αποσταση ειναι 32 μετρα και τα χαρτια δυστυχως μικρα 50χ70 μιας κ ολα εγιναν πολυ προχειρα κ χωρις οργανωση...Εγω θα ηθελα να ριξει κ πιο μακρια απλα διαλεξαμε την ιδια ακριβως μετρημενη αποσταση που ειχε ριξει την μακρυτερη βολη μεχρι τωρα για να εχει μια εικονα...

Εδω 34 γρ ν5


Εδω ΚΟυτουμανος Concord 33γ ν9


Κ εδω το Tordo σε ν8 που ηταν σαν διασπορας με τα προηγουμενα τσοκ...
Οποτε τη συμπερασμα βγαζουμε.....αγοραζοντας ενα οπλο απο 1400-1500 ευρο θελουμε αλλα 200-250 για τσοκ....χωρις καμια δοση ειρωνειας γιατι και τα δικα μου crio plus σαπισανε
 
αυτο το πραμα με τα τσοκ της α5 τα μαμα εννοω μου θυμιζουν μονο τα τσοκ μαμα του μπαικαλ τα οποια ομως δεν ειναι και τοσο σκορποσκαγιαστρες.παντως για τη benelli με τα crio plus τα μαμα δεν ειναι τοσο χαλια τα πραγματα.με το 3αρι μαμα εχω αξιοπρεπεστατη τουφεκια μεχρι τα 35 μετρα περιπου
 
η πρόταση που έκανα στον Δημήτρη είναι να φτιάξει τον κώνο γιατί ακόμα και με τα μαμά τσοκ βελτιώθηκε πάρα πολύ - τόσο πολύ που δεν θέλει και αφτερμαρκετ μετά

τις δοκιμές του Δημήτρη της είδατε,οπότε η παρακάτω εικόνα είναι από το μαμα demi μετά τον κώνο στα 35μ



η μέρα με την νύχτα δηλαδή και όχι το ένα σκάγι εδώ και το άλλο στο υπερπέραν
αυτή η τουφεκια είναι με το ιδιο φυσγγι με τις αλλες ?
 
Βρηκα τον Δημητρη το απογευμα κ καναμε 2-3 γρηγορες χαζοδοκιμες... Το μεγαλο προβλημα ειναι τα τσοκ του... Το οπλο με ενα απλο Carlson 3* αλλαξε πολυ την εικονα του...
Η αποσταση ειναι 32 μετρα και τα χαρτια δυστυχως μικρα 50χ70 μιας κ ολα εγιναν πολυ προχειρα κ χωρις οργανωση...Εγω θα ηθελα να ριξει κ πιο μακρια απλα διαλεξαμε την ιδια ακριβως μετρημενη αποσταση που ειχε ριξει την μακρυτερη βολη μεχρι τωρα για να εχει μια εικονα...

Εδω 34 γρ ν5


Εδω ΚΟυτουμανος Concord 33γ ν9


Κ εδω το Tordo σε ν8 που ηταν σαν διασπορας με τα προηγουμενα τσοκ...
εδώ ρε φιλε παει σχετικα καλα , στις αλλε ςφωτο μου θυμισε σκητοντουφεκο με διασπορας φυσιγγι μεσα
 
Αν ντουφεκουσες εςυ με το 3 στις ιδιες αποστασεις τα πουλια θα ηταν για πεταμα....
ακου τωρα την παγιδα φιλε , από ένα σημειο και μετα το κλείσιμο της τουφεκιας είναι ζαρια , όλα η τιποτα , η πατσαβουρα η τιποτα , αυτό τα εργοστασια το ξερουν , σε ένα ποσοστο 100 κυνηγων οι 10 εχουν σχεδον την απαιτουμενη ικανοτητα να είναι κεντρο στην τουφεκια τους , η μεγαλη κατανομή βαζει πουλια στην τσαντα και κρυβει σκοπευτικα λαθη αλλα και λαθος κοντακι
 
ακου τωρα την παγιδα φιλε , από ένα σημειο και μετα το κλείσιμο της τουφεκιας είναι ζαρια , όλα η τιποτα , η πατσαβουρα η τιποτα , αυτό τα εργοστασια το ξερουν , σε ένα ποσοστο 100 κυνηγων οι 10 εχουν σχεδον την απαιτουμενη ικανοτητα να είναι κεντρο στην τουφεκια τους , η μεγαλη κατανομή βαζει πουλια στην τσαντα και κρυβει σκοπευτικα λαθη αλλα και λαθος κοντακι
Ξέρεις πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό; Τι θα είχε μεγαλύτερη απείχηση στην αγορά; Ένα όπλο που στενοτουφεκάει ή ένα όπλο που γεμίζει την τσάντα;
 
Ρε παιδια,εδω εγραψαν ιστορια φυσιγγια που εκοβαν τις παπιες!!
Σε εποχες που το 80% των οπλων που πουλιοντουσαν ηταν στανταρ full.
Εχοντας επιτυχια,λογω σκορποσκαγιασματος,ηταν ολοι ευχαριστημενοι.Οι πελατες χτυπαγαν και οι βιοτεχνιες πουλουσαν!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top