Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν είναι ΙΔΙΑ , εξυπακούεται ότι όλα θα είναι ίδια‼️
Υπαρχει εμπορικο φυσιγγι ιδιο? Δεν το νομιζω...
μονολεκτικά: ΝΑΙ
Ιδιες βαθμολογίες ισοκατανομής και κενών όχι ίδια εικόνα

πχ. ριχνεις τρια φυσίγγια
Α) ισοκ. 1,77 κενα 1
Β) ισοκ. 1,78 κενα 2
Γ) ισοκ. 1,94 κενα 3

σε όλα βαθμολογία ισοκατανομής: άριστη , βαθμ. κενών: κανονική+
Σε εμπορικα φυσιγγια δεν γινεται αυτο, ακομα και σε ιδιογομωσης παλι θα υπαρχουν καποιες διαφορες πιστευω.
 
Υπαρχει εμπορικο φυσιγγι ιδιο? Δεν το νομιζω...

Σε εμπορικα φυσιγγια δεν γινεται αυτο, ακομα και σε ιδιογομωσης παλι θα υπαρχουν καποιες διαφορες πιστευω.
τι δεν γινεται;;;;
το ποιό;;;;
.think.

το παράδειγμα που έγραψα έχει μεγάλες διαφορές από φυσίγγι σε φυσίγγι ΚΑΙ για εμπορικό!
συνήθως στην πεντάδα των φυσιγγίων έχουμε αποτελέσματα του τύπου:
ισοκατανομή: 1,77 1,78 1,75 1,72 1,79
κενά: 2, 3, 3, 2, 2
 
φίλε Άλεξ επειδή δεν κατάλαβες προφανώς τι παίζει με τις βαθμολογίες θα στο πω πιο πρακτικά:

σκάγια στο φυσίγγι/σκάγια στον κύκλο των 76/ σκάγια στον κύκλο των 54
276/190/98 ισοκ 1,94
276/198/112 ισοκ 1,77
276/196/110 ισοκ 1,78
όλα ΑΡΙΣΤΑ

γίνεται ή δεν γίνεται;

.my man.

*συνήθως στην 5αδα εμπορικών τα σκάγια στον κύκλο των 76 ή 54 παίζουν +- 10, σε ιδιογόμωση κατάφερα μέχρι +-2 σκάγια πχ. από 100 έως 104 στον Φ760 Μ.Ο. 102
 
https://www.specialforces.gr/fusiggia-rottweil-hunt-36-silver-selection-semi-magnum.html

τι σου χω Βασιλη;....ερχονται αυριο πρωι...οταν ανεβεις θα σε δωσω να σφαξεις ενα αλλα τη δοκιμη θα την καμω εγω ...με τη φιλη μου τη ραφαελλα....

υπαρχει ενα λαθος στο λινκ....36 γραμμαρια ειναι το φυσιγγι και λανθασμενα αναγραφεται ως semi magnum που αντιστοιχει σε ροτβαιλ 40 γραμμαρια..
 
https://www.specialforces.gr/fusiggia-rottweil-hunt-36-silver-selection-semi-magnum.html

τι σου χω Βασιλη;....ερχονται αυριο πρωι...οταν ανεβεις θα σε δωσω να σφαξεις ενα αλλα τη δοκιμη θα την καμω εγω ...με τη φιλη μου τη ραφαελλα....

υπαρχει ενα λαθος στο λινκ....36 γραμμαρια ειναι το φυσιγγι και λανθασμενα αναγραφεται ως semi magnum που αντιστοιχει σε ροτβαιλ 40 γραμμαρια..
αιντες Αντρέα και σιγά - σιγά σε φέρνουμε στα νερά μας, τα βοριγιοελλαδίτικαααααα......

*βάλε το τρυφίλλι για άβαταρ, ή την φάτσα του Σαραβάκου να σε γνωρίζω από την όψη του τριφυλλιού την τρομερή! .my man.
 
https://www.specialforces.gr/fusiggia-rottweil-hunt-36-silver-selection-semi-magnum.html

τι σου χω Βασιλη;....ερχονται αυριο πρωι...οταν ανεβεις θα σε δωσω να σφαξεις ενα αλλα τη δοκιμη θα την καμω εγω ...με τη φιλη μου τη ραφαελλα....

υπαρχει ενα λαθος στο λινκ....36 γραμμαρια ειναι το φυσιγγι και λανθασμενα αναγραφεται ως semi magnum που αντιστοιχει σε ροτβαιλ 40 γραμμαρια..





Πολύ καλό φυσίγγι..
Εριχνα με φίλο με 302 και πήγανε αυτό και το φεντεραλ το παλιό καλύτερα από την 391 αλλά μόνο αυτά τα 2
 
τι δεν γινεται;;;;
το ποιό;;;;
.think.

το παράδειγμα που έγραψα έχει μεγάλες διαφορές από φυσίγγι σε φυσίγγι ΚΑΙ για εμπορικό!
συνήθως στην πεντάδα των φυσιγγίων έχουμε αποτελέσματα του τύπου:
ισοκατανομή: 1,77 1,78 1,75 1,72 1,79
κενά: 2, 3, 3, 2, 2
φίλε Άλεξ επειδή δεν κατάλαβες προφανώς τι παίζει με τις βαθμολογίες θα στο πω πιο πρακτικά:

σκάγια στο φυσίγγι/σκάγια στον κύκλο των 76/ σκάγια στον κύκλο των 54
276/190/98 ισοκ 1,94
276/198/112 ισοκ 1,77
276/196/110 ισοκ 1,78
όλα ΑΡΙΣΤΑ

γίνεται ή δεν γίνεται;

.my man.

*συνήθως στην 5αδα εμπορικών τα σκάγια στον κύκλο των 76 ή 54 παίζουν +- 10, σε ιδιογόμωση κατάφερα μέχρι +-2 σκάγια πχ. από 100 έως 104 στον Φ760 Μ.Ο. 102
Οκ .shake hands.
 
σε αντίθεση με ότι πιστεύει η πλειοψηφία των κυνηγών το 1/3 τσοκαρισμα επικράτησε από τους οπλοκατασκευαστές για έναν και μόνο λόγο:
το σφιχτο τσοκάρισμα μπορεί να το ανοίξει ο πελάτης σε έναν μάστορα, το ανοιχτό δεν μπορεί να το σφίξει!

πολλοί πιστεύουν πως μπορούν να κυνηγήσουν άνετα φέρμα με φουλ τσοκ και φουσέκια διασποράς
αμ δε!
αμ δε!
αμ δε!

από το 93 μέχρι το 99 κυνηγούσα ΚΥΡΙΩΣ φέρμα με καραμπίνα 71 εκ φουλ και δικαννο 71 εκ 1/3
του κόσμου τις δοκιμές έκανα, δοκίμασα ότι διασποράς εμπορίου και ότι πατέντα διασπορέα σε ιδιογόμωση κυκλοφορούσε
τρίχες!
Αν είσαι πάνω στο πουλί δηλαδή με φουλ τσοκ δεν πέφτει; Απλά αν υπάρχει περιθώριο το αφήνεις να πάρει λίγο απόσταση. Εγώ που δεν είμαι γρήγορο τουφέκι δεν χρειάζεται να προσπαθήσω για να το πετύχω αυτό. Έτσι με το δίκαννο αλλά και με φουλ πάνω στην καραμπίνα μπορώ να κυνηγήσω τα πάντα καλά εκτός από μπεκάτσα. Και το ορτύκι το αφήνω να πάρει λίγο απόσταση και μετά ρίχνω.
 
Τραυματισμενα εννοειται οτι δεν θελουμε ειναι κριμα να παει αδικα αυτο το πουλι... Αυτο εχεις και ενα δικιο την επόμενη φορα
Έτσι πιστεύω και έτσι δουλεύω γενικά. Δεν χρειάζομαι δικαιολογία γιατί έχασα ένα πουλί, αν ήμουν πάνω θα το έκανα κόσκινο, αν μου έφευγε λίγο θα το έπαιρναν τα περιφερειακά και θα έπεφτε πάλι. Ντε και καλά είμαι ντουφεκος και φταίει το τσοκ που δεν ήταν κύλινδρος; Έχασα φέτος μια μπεκάτσα που μου βγήκε στα δεκα- δεκαπέντε μέτρα περίπου και της έριξα με 2* τρεις τουφεκιές. Λέω σε έναν μπάρμπα μου για χαβαλε, " άμα είχα κύλινδρο θα την έπαιρνα". Απλά με κοίταξε με ένα βλέμμα όλο νόημα και μου είπε, ήσουν δηλαδή πάνω στο πουλί και σου έφυγε ή είσαι μακακας και σου πήρε το όπλο η μπεκάτσα; Άδικο είχε;
 
Last edited:
Υπαρχει εμπορικο φυσιγγι ιδιο? Δεν το νομιζω...

Σε εμπορικα φυσιγγια δεν γινεται αυτο, ακομα και σε ιδιογομωσης παλι θα υπαρχουν καποιες διαφορες πιστευω.
Εσύ ρε σκατουνα‼️έκανες λόγο για ίδια φυσίγγια‼️όταν λέμε ίδια δεν εννοούμε ούτε του ίδιου ιδιογομωτη ούτε ίδια μάρκα ,εννοούμε ίδια χαρακτηριστικά βλητικής απόδοσης‼️εξου κ το εξυπακούεται ‼️συμφωνώ ότι αποκλίσεις έχουν όλα,με τα εμπορικά να μπαίνουν στη Βουλή....πανηγυρικά‼️
 
https://www.specialforces.gr/fusiggia-rottweil-hunt-36-silver-selection-semi-magnum.html

τι σου χω Βασιλη;....ερχονται αυριο πρωι...οταν ανεβεις θα σε δωσω να σφαξεις ενα αλλα τη δοκιμη θα την καμω εγω ...με τη φιλη μου τη ραφαελλα....

υπαρχει ενα λαθος στο λινκ....36 γραμμαρια ειναι το φυσιγγι και λανθασμενα αναγραφεται ως semi magnum που αντιστοιχει σε ροτβαιλ 40 γραμμαρια..
Η ραφ ελεύθερη❓
 
Εσύ ρε σκατουνα‼️έκανες λόγο για ίδια φυσίγγια‼️όταν λέμε ίδια δεν εννοούμε ούτε του ίδιου ιδιογομωτη ούτε ίδια μάρκα ,εννοούμε ίδια χαρακτηριστικά βλητικής απόδοσης‼️εξου κ το εξυπακούεται ‼️συμφωνώ ότι αποκλίσεις έχουν όλα,με τα εμπορικά να μπαίνουν στη Βουλή....πανηγυρικά‼️
Γουατ ιζ σκατουνα?...
Τρανσλέϊτ πλιζ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top