Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
οπως ειπα σας παρουσιαζω δοκιμη φυσιγγιου ιδιογομωσης που μου εστειλε φιλος απο το φορουμ.το φυσιγγι ειναι στα 34 γραμμαρια με mb36 6νο.και ολιγον αλευρακι.οπλο δοκιμης rem 1100.η δοκιμη εγινε 08.40 το πρωι με 16 βαθμους και λιγο υγρασια.
1η τουφεκια στα 36 μετρα με τσοκ colonial full αν και η τουφεκια μου εφυγε λιγο
xBaJCgq.jpg

2η τουφεκια με kicks lf παλι στα 36 μετρα
PoU65gK.jpg

προσωπικα θεωρω οτι το φυσιγγι εχει πολλαααααα μετρα ακομα και δεν μπορω να σας περιγραψω την δυναμη με την οποια χτυπησαν τα σκαγια στον πινακα.το θεωρω ενα απο τα καλυτερα φυσιγγια για φασσα.αλλοι θα μπορουσαν ανετα να το βαλουν στο παπι.κριμα που δεν εχω χωρο και χρονο ν ασχοληθω με την ιδιογομωση.ακομα μια φορα αποδεικνυεται οτι μπορουμε να φερουμε τα φυσιγγια εκει που θελουμε και να μην εξαρτωμαστε απο τους ...... το βουλωσα
Κρουστικό η Ρέμη .asking.
 
Αν θυμασαι καλα Ευριπιδη, και το καλοκαιρι που καναμε τις δοκιμες με τον Μυρο και τον Νικολη, κανα δυο που ειχα γεμισει με ΜΒ36, τετοια γαζια περιπου εκαναν. Ομως, προσθεσε και το αλευρι που κρατα κατανομες σε μακρυτερες αποστασεις, και οριστε το αποτελεσμα.

Μολις σφιξει λιγο ο καιρος, αν σφιξει τελικα, θα ξαναπαμε για δοκιμες για πιο βαρια.

Το στησιμο μ'ενδιαφερει, αλευρι δε ξερω αν θα χρησιμοποιουσα ομως. Οσο για το χωρο, εχεις, απλα μενει να οργανωθουμε.
 
Αν θυμασαι καλα Ευριπιδη, και το καλοκαιρι που καναμε τις δοκιμες με τον Μυρο και τον Νικολη, κανα δυο που ειχα γεμισει με ΜΒ36, τετοια γαζια περιπου εκαναν. Ομως, προσθεσε και το αλευρι που κρατα κατανομες σε μακρυτερες αποστασεις, και οριστε το αποτελεσμα.

Μολις σφιξει λιγο ο καιρος, αν σφιξει τελικα, θα ξαναπαμε για δοκιμες για πιο βαρια.

Το στησιμο μ'ενδιαφερει, αλευρι δε ξερω αν θα χρησιμοποιουσα ομως. Οσο για το χωρο, εχεις, απλα μενει να οργανωθουμε.

Πεστουτα μπας και βαλει μιαλο......sarcastic..sarcastic.
 
Αν θυμασαι καλα Ευριπιδη, και το καλοκαιρι που καναμε τις δοκιμες με τον Μυρο και τον Νικολη, κανα δυο που ειχα γεμισει με ΜΒ36, τετοια γαζια περιπου εκαναν. Ομως, προσθεσε και το αλευρι που κρατα κατανομες σε μακρυτερες αποστασεις, και οριστε το αποτελεσμα.

Μολις σφιξει λιγο ο καιρος, αν σφιξει τελικα, θα ξαναπαμε για δοκιμες για πιο βαρια.

Το στησιμο μ'ενδιαφερει, αλευρι δε ξερω αν θα χρησιμοποιουσα ομως. Οσο για το χωρο, εχεις, απλα μενει να οργανωθουμε.
Θα ξανά έρθουμε για νέες δοκιμές
 
Το νο5 κατα την γνωμη σας μεχρι ποσα μετρα διατηρει αρκετη κινητικη ενεργεια για μια φασσα πχ?Περυσι στις μακρινες εριχνα νο4 αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι υπερβολη και δεν χρειαζεται κατω απο νο5 ακομα και σε πολυ μακρινες τουφεκιες
 
Το νο5 κατα την γνωμη σας μεχρι ποσα μετρα διατηρει αρκετη κινητικη ενεργεια για μια φασσα πχ?Περυσι στις μακρινες εριχνα νο4 αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι υπερβολη και δεν χρειαζεται κατω απο νο5 ακομα και σε πολυ μακρινες τουφεκιες
Ποσο ειναι οι πολυ μακρινες τουφεκιες που ενοεις Αλεξ.??
 
Να ξαναρθετε ρε σεις.

Κοιτα Γιαννη, τις περισσοτερες που κυκλοφορουν τις εχει δοκιμασει, ή εχω εγω στοκ μικροποσοτητες να δοκιμασει. Κατι γκρανουλε μου χουνε ξεφυγει, κατι διβασικες τις ξεφορτωθηκα. Αλλα ολο και κατι θα βρει να ασχοληθει εξτρα
 
Οπως ελεγε κι ενας συναδελφος.Το οπλο πρεπει να κανει μπαμ μπαμ μπαμ.ΑΥΤΟ το καταφερε μονο η BENELLI,πλην ελαχιστων εξαιρεσεων,Επειδη πρεπει ο καθενας να κανει την επαναστασητου ας παιξη με τα τσοκ.Για να μην μακρυγορω,αυτο που χρειαζεται ο καθε Κυνηγος,ειναι η Αξιοπιστια του Μηχανισμου.Εχω μια απο το 1997 Εχει ριξει τον,, αμμο της θαλλασας,το μονο που ζητησε ........ Επανατατικο ελατηριο. Η αξια τους,κατω απο 1000 euro


Breda η σειρά ermes..η σειρά που βγήκε το 2000..Για εμένα από τις ποιο καλές που εχουν βγει..όχι μόνο γιατί την έχω στα χέρια μου 16 χρόνια ..αλλά και από όσους ξέρω ένα πρόβλημα δεν έχω ακούσει..ο εχθρός του οπλουργου όπως μου λέει και ένας φίλος μου Οπλουργος ....
Όχι η πρόσφατη η οποία ήταν κάτω σε ποιότητα...
 
Το νο5 κατα την γνωμη σας μεχρι ποσα μετρα διατηρει αρκετη κινητικη ενεργεια για μια φασσα πχ?Περυσι στις μακρινες εριχνα νο4 αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι υπερβολη και δεν χρειαζεται κατω απο νο5 ακομα και σε πολυ μακρινες τουφεκιες
Alex,κατα υποδειξη ενος πινακα το Νο-5=2,9mm κ με φυσιγγι αρχικης ταχυτητας 380m/s εχει ενεργεια στα 45m 0,234 kgm,
στα 50m εχει 0,202 kgm κ
στα 60m εχει 0,153 kgm
Προσωπικα πιστευω πως 5αρι χρειαζεται στα μεγαλα κρυα, αν κ παλι οταν ειναι υπερβολικα χαμηλες οι θερμοκρασιας δεν νομιζω να πετανε περισσοτερο απο τα 40m σε υψος,
επισης σε καποιο αρθρο εδιναν
40m για το 7αρι,
50m για το 6αρι κ
60m για το 5αρι,
επαρκεις ενεργειας για φασσα,
τα 50m τα θεωρω το οριο οχι μονο για την φασσα,αλλα για τα περισσοτερα μεγαλα θηραματα κ πως πρεπει να μπορεις να βρεις κ την σωστη προσκοπευση
 
Last edited:
Alex,κατα υποδειξη ενος πινακα το Νο-5=2,9mm κ με φυσιγγι αρχικης ταχυτητας 380m/s εχει ενεργεια στα 45m 0,234 kgm,
στα 50m εχει 0,202 kgm κ
στα 60m εχει 0,153 kgm
Προσωπικα πιστευω πως 5αρι χρειαζεται στα μεγαλα κρυα,επεισης σε αρθρο στο εθνος κυνηγι νομιζω πως το 5αρι του δινει 50m επαρκεις ενεργειας για φασσα
Καλα δεν εχει μονο 50 μετρα το 5αρι αυτο ειναι το μονο σιγουρο απο 60 και πανω ειναι το θεμα τι γινεται
 
Alex,κατα υποδειξη ενος πινακα το Νο-5=2,9mm κ με φυσιγγι αρχικης ταχυτητας 380m/s εχει ενεργεια στα 45m 0,234 kgm,
στα 50m εχει 0,202 kgm κ
στα 60m εχει 0,153 kgm
Προσωπικα πιστευω πως 5αρι χρειαζεται στα μεγαλα κρυα,επεισης σε αρθρο στο εθνος κυνηγι νομιζω πως το 5αρι του δινει 50m επαρκεις ενεργειας για φασσα
Συνάδελφε Μανολη.Αν κάποιος παιρνει φασσες σηνεχομενα στα 50 μέτρα με νο 5 τότε αυτό θα είναι άθλος για εναν μεσο κυνηγο.
 
Καλα δεν εχει μονο 50 μετρα το 5αρι αυτο ειναι το μονο σιγουρο απο 60 και πανω ειναι το θεμα τι γινεται
Τελικα 60 ειναι για το 5αρι Alex,ξανα διαβασα στα γρηγορα το αρθρο,αλλα σε τωρινο καιρο πηγαινει κ παρα πανω σιγουρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top