Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απόστολε τι ακριβώς έγινε;
Χρήστο, η ρηγα και το στόμιο στην bellmonte είναι στραβά. Η κάννη εστάλλει στον επίσημο οπλουργό της ελληνικης αντιπροσωπίας αλλα εκείνος απεφάνθη ότι η (οφθαλμοφανής στραβοκολλημένη) ρήγα είναι ολόισια, ενώ η κάννη είναι στραβή. Γιατί οπως μου ειπε τηλςεφωνικά ο μάστορας '' η κάννη μπορει να στραβώσει μέσα στην θήκα και στην καμπίνα του αυτοκινήτου απο το ζεστο αερα''!!.ha ha ha..ha ha ha..llk..llk.
Επίσης μου είπε πως αν η κάννη είναι στραβή τότε δεν γινεται καμια αλλαγη απο την αντιπροσωπία!!!! Φανταστείται να ήταν όντως στραβή τι θα πάθαινα!! Θα ειχα ενα στραβό όπλο χωρίς καμία ουσιαστική εγγύηση. Θα επανελθω πάλι όταν μπορέσω.

Που το ξέρεις ότι είναι έργαλος; Εγώ δύο που έχω δει από κοντά, είχαν και οι δύο προβλήματα. Η μία δεν εξόλκευε τον ριγμένο κάλυκα έξω από την θαλάμη και η άλλη με το μπαμ, σφράγισε το κλείστρο και δεν κατέβαινε με τίποτα.
Χώρια το τι έχει ακουστεί στην πιάτσα, δεν αναφέρομαι όμως σε αυτά.
Ενα που είδα στο δρακόντειο, εριχνε χωρίς εμπλοκές και τα έκανε μαζί με τον χειριστή του σκόνη τα πιατακια. Εργαλός είναι απο άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών. Καθαρός μηχανισμός αδράνειας, φλατζες, ρυθμιζόμενο χτένι, βαρύδια, 18.55 αυλος, τσοκ που συνεργαζονται με την κάννη. Τωρα να βγάλει προβλήματα στο μέλλον και σε σωστό στατιστικα δειγματολόγιο θα δείξει. Εξάλλου Γιώργο ξερεςι πολύ καλα τι ακούγεται για τα όπλα προσφοράς που υπάρχουν στη χωρα μας απο πολλές εταιρίες. Δεν ειναι στατιστικά ορθό να γενικεύουμε τα κατασκαευαστικά λαθη απο τη στιγμή που η Αμερική π.χ αντιμετωπίζεται με καλύτερο τρόπο απο τις εταιρίες. Βλ. Benelli και ποιοτικός έλεγχος για την καταναλωτική αγορά εκεί.
 
Χρήστο, η ρηγα και το στόμιο στην bellmonte είναι στραβά. Η κάννη εστάλλει στον επίσημο οπλουργό της ελληνικης αντιπροσωπίας αλλα εκείνος απεφάνθη ότι η (οφθαλμοφανής στραβοκολλημένη) ρήγα είναι ολόισια, ενώ η κάννη είναι στραβή. Γιατί οπως μου ειπε τηλςεφωνικά ο μάστορας '' η κάννη μπορει να στραβώσει μέσα στην θήκα και στην καμπίνα του αυτοκινήτου απο το ζεστο αερα''!!.ha ha ha..ha ha ha..llk..llk.
Επίσης μου είπε πως αν η κάννη είναι στραβή τότε δεν γινεται καμια αλλαγη απο την αντιπροσωπία!!!! Φανταστείται να ήταν όντως στραβή τι θα πάθαινα!! Θα ειχα ενα στραβό όπλο χωρίς καμία ουσιαστική εγγύηση. Θα επανελθω πάλι όταν μπορέσω.


Ενα που είδα στο δρακόντειο, εριχνε χωρίς εμπλοκές και τα έκανε μαζί με τον χειριστή του σκόνη τα πιατακια. Εργαλός είναι απο άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών. Καθαρός μηχανισμός αδράνειας, φλατζες, ρυθμιζόμενο χτένι, βαρύδια, 18.55 αυλος, τσοκ που συνεργαζονται με την κάννη. Τωρα να βγάλει προβλήματα στο μέλλον και σε σωστό στατιστικα δειγματολόγιο θα δείξει. Εξάλλου Γιώργο ξερεςι πολύ καλα τι ακούγεται για τα όπλα προσφοράς που υπάρχουν στη χωρα μας απο πολλές εταιρίες. Δεν ειναι στατιστικά ορθό να γενικεύουμε τα κατασκαευαστικά λαθη απο τη στιγμή που η Αμερική π.χ αντιμετωπίζεται με καλύτερο τρόπο απο τις εταιρίες. Βλ. Benelli και ποιοτικός έλεγχος για την καταναλωτική αγορά εκεί.
Αποστολή μην νομίζεις πως δεν γίνονται και εκεί πατατιες,πριν κάποια χρόνια αγόρασε φίλος ένα μεταχειρισμένο αλληλεπιθετο fausti και μάλιστα επετειακό για το cabelas και αγοράστηκε από το ίδιο το μαγαζί του cabelas, όπως μου έλεγε ο φίλος από το τηλέφωνο το όπλο ήταν σχεδόν της κουτας αγρατζουνιστο, σφικτό κλείσιμο ,ξύλα άριστα και σε τιμή δελεαστική $800 το αγόρασε λοιπόν και μετά από μια βδομάδα που πήγα να τον επισκεφθώ είδα και το κελεπούρι, ωραία ξύλα με νερά, βάση με ταρταρουγα και επιχρυσα ένθετα με κυνηγετικές παραστάσεις και σκαλίσματα και την επωνυμία cabelas ως επετειακό δεν θυμάμαι καλά για τα ποσά χρόνια, τέλος πάντων κάτι μου ξυνιζε όταν το επωμισα και αφού το παρατήρησα λίγο καλύτερα ήταν η ριγα του αφού ήταν στραβοκολημενη και αρκετά πιο πλαγια από ότι έπρεπε, το πήγε λοιπόν πίσω και αντί να παραδεχθούν την μλκ τους το πήραν πίσω αφού έκοψαν αρκετά από την τιμή $500 αλλά δεν φταίνε αυτοί βρήκαν και έκαναν.
 
Εγω ειμαι της αποψης οτι πανω απο τα 20 μέτρα παπι ξερό δεν βαριέται εύκολα για πολους λογους.
Ε ναι, αν σημαδευεις στην Ανατολή και το όπλο ρίχνει στην Δύση, όχι μόνο στα 20 αλλά ούτε και στα 10 δεν πέφτει ξερό το παπί. Που να δεις η φάσσα.....η σιδερένια....mornin cof
 
Για το Νο5 συμφωνω οτι εχει ενεργεια στα 50+ μετρα, για το θεμα τσοκ διαφωνω συμφωνα με τις δοκιμες που εχω κανει και στα χαρτονια και στο κυνηγι. Ενα καλο φουλ φρενατο με φυσιγγι εμποριου σε εχει αρχηγο μεχρι τα 63 μετρα που εχω κανει δοκιμες. Το kicks και το ufo που εχω με φυσιγγι Rem nitro 42gr no4 στα 63 μετρα θα το κανει σουρωτηρι το παπι ακομα και την φασσα. Ακομα και στα 80 μετρα με φυσιγγι 1/0 κρατανε κεντρα για ενα παπι και το ufo και το kicks στο δικο μου οπλο παντα

αν μηλαμε για ολα τα εξηδηκευμενα τσοκακια εεε τοτε ναι εχουν διαφορα.....
Και αυτο γιατι πολλη απλα κρατανε κεντρα.....
Ολα αυτα τα τσοκακια ρηχνουν τουλαχηστον 60 με 65% κεντρο στον κυκλο τον 50 εκ στα 36 μετρα......
Με αλλα λογια οσο ειναι υπολογησμενο απο το εργοστασιο το οπλο σου να ρηχνει στα 76 εκ με το μαμισιο full εση το περνης με το kikks στα 50 εκ.
Πως μετα να μην κρατησεις συγκεντρωση στα 60 και 70 μετρα....
Αλλα με ολα τα μαμισια ανεξαρτητου μαρκας οπλου αυτα τα ξεχνας και πας σε ενα 70-80% πανω κατω στους 76 ποντους στα 36 μετρα και στα 60 φευγα......κλαφτα χαραλαμπε......

Κανε μια δοκημη με τα μαμισια full kai skeet και θα δεις αυτο που λεω ...οχι ομως στα 40 η 50 μετρα αλλα στα 70 η 80.........
 
Οι περισσότερες επιτυχίες μου ειναι στο εικοσαμετρο που μονο τυχαιο δεν μπορεί να ειναι. Εχω βαρέσει όμως στα 50 ισως και στα 60 μετρα αλλα αυτες ειναι οι περιπτώσεις!
Αν μπορεις παντα στα μερη σου να τα τουφεκας στα 20 μετρα, αυτο ειναι πολυ καλο, ευχη για καθε κυνηγο ειναι... Τωρα αν τα τουφεκας κ στα 35-40, ας μην παμε στα 50-60, κ τα πουλια δεν τα παιρνεις ξερα, καποιος συνδυασμος σου, μετρα-οπλο-φυσιγγι-τσοκ-σκοπευση, ειναι λαθος... φιλικα παντα... :)
 
Δοκιμών η συνέχεια. Ένα ευχαριστώ για την βοήθεια απο τα μέλη μας, ιδιαιτέρως ένα ακόμη ευχαριστώ στον Paulos για τις συμβουλές του και όχι μόνο. Και οι τρεις δοκιμές έγιναν στα 18,5 μετρα.
https://postimg.org/image/ajimamss9/
https://postimg.org/image/yahzsrvk9/
https://postimg.org/image/5xmi2cruh/

Η τρίτη τουφεκιά είναι η πιο ανοιχτή, ακολουθεί η πρώτη και έπεται η δεύτερη. Μεταξύ των 2 ανοιχτών τουφεκιών η διαφορά είναι ελάχιστη. Για πες μας και τα specs. Γιατί σε καμία τουφεκιά δεν είσαι κέντρο;
 
Η τρίτη τουφεκιά είναι η πιο ανοιχτή, ακολουθεί η πρώτη και έπεται η δεύτερη. Μεταξύ των 2 ανοιχτών τουφεκιών η διαφορά είναι ελάχιστη. Για πες μας και τα specs. Γιατί σε καμία τουφεκιά δεν είσαι κέντρο;
Έχει μια σταθερή πορεία όμως από αριστερά προς δεξιά:)
Δεν εχω καταλάβει όμως αν η δοκιμή είναι για συνδυασμό φυσιγγιού τσοκ ή για churchill test;
 
Δοκιμών η συνέχεια. Ένα ευχαριστώ για την βοήθεια απο τα μέλη μας, ιδιαιτέρως ένα ακόμη ευχαριστώ στον Paulos για τις συμβουλές του και όχι μόνο. Και οι τρεις δοκιμές έγιναν στα 18,5 μετρα.
https://postimg.org/image/ajimamss9/
https://postimg.org/image/yahzsrvk9/
https://postimg.org/image/5xmi2cruh/
Μονο εγώ βλέπω τρεις διαφορετικές τουφεκιες??
 
Μονο εγώ βλέπω τρεις διαφορετικές τουφεκιες??
Οι δύο πρώτες τουφεκιές είναι με 28 γραμμάρια σκοπευτικά, η τρίτη με διαφορετικό 33 γραμμ. Οι δοκιμές έγιναν για churchill test με τραβέρσα από δεξιά προς τα αριστερά στα 18,5 μέτρα...............
 
Οι δύο πρώτες τουφεκιές είναι με 28 γραμμάρια σκοπευτικά, η τρίτη με διαφορετικό 33 γραμμ. Οι δοκιμές έγιναν για churchill test με τραβέρσα από δεξιά προς τα αριστερά στα 18,5 μέτρα...............
Αυτό θέλει λίγο προπόνηση ώστε να σταματάει τελείως το όπλο, αν πατήσεις πάνω στην κίνηση θα βγεις αριστερά, μάλλον χρειάζεσαι cast οn
 
Και ίσως είναι ποιο σωστό να παίρνεις θέση απέναντι στον πίνακα, να κουρδίζεις δεξιά και να κάνεις την κίνηση, αν δεν το κάνεις έτσι ήδη.
averel, έχεις την ίδια άποψη με τον Pauvlos, πλην όμως σαν πρώτη φορά κάθισα στον πίνακα αλλά δεν κούρδισα δεξιά, θέλει ένα τσακ προσθήκη από αριστερά ευχαριστώ...........
 
Κάποιος φίλος είχε ζητήσει δοκιμή σε χαρτόνι με τα νικελ του Καραμανιδη,πηγα σήμερα και έκανα μερικές.
Browning maxus 2αστρα μαμά τσοκ
42 μέτρα και το χαρτόνι είναι 80επι90
Καραμανιδης 36gr nikel series 6.
PxP8VUu.jpg
 
Κάποιος φίλος είχε ζητήσει δοκιμή σε χαρτόνι με τα νικελ του Καραμανιδη,πηγα σήμερα και έκανα μερικές.
Browning maxus 2αστρα μαμά τσοκ
42 μέτρα και το χαρτόνι είναι 80επι90
Καραμανιδης 36gr nikel series 6.
PxP8VUu.jpg
Στα 42 μετρα ειναι πολυ καλο αν και ηθελα να το δω τουλαχιστον στα 50
 
Κάποιος φίλος είχε ζητήσει δοκιμή σε χαρτόνι με τα νικελ του Καραμανιδη,πηγα σήμερα και έκανα μερικές.

Browning maxus 2αστρα μαμά τσοκ
42 μέτρα και το χαρτόνι είναι 80επι90
Καραμανιδης 36gr nikel series 6.
PxP8VUu.jpg
Και που να βάλεις κανένα καλό τσοκ
 
Κάποιος φίλος είχε ζητήσει δοκιμή σε χαρτόνι με τα νικελ του Καραμανιδη,πηγα σήμερα και έκανα μερικές.
Browning maxus 2αστρα μαμά τσοκ
42 μέτρα και το χαρτόνι είναι 80επι90
Καραμανιδης 36gr nikel series 6.
PxP8VUu.jpg
Μου αρέσει παρά πολύ Χρήστο! Πρέπει να είναι φυσίγγαρες,αλλά και το όπλο σου είναι κορυφή βλητικα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top