Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μα...σκοπεύει δέκα εκατοστά κάτω απο το DVD κ η τουφεκια ειναι από τη μέση κ πάνω...60/40?δεν το βλέπω...αυτο με τον αυλό...οτι ο 18.4 έχει καλύτερη διατριση σε αυτή την απόσταση καθώς όπως λέει κ καλύτερη σφραγιση ...χμ μπορεί ναι μπορεί όχι...anyway...φυσιγγαρες indeed!!!

Tωρα που το ξαναειδα εχεις δικιο. Για πανω απο 70/30 μου κανει. Οσο για τον αυλο ο Carrie εριχνε με 18.4 και ο Crow με 18.6. Oσο για το νουμερο σκαγιων 2.8 χιλ ειναι το αγγλικο 5αρι κοντα στο ελληνικο εξαρι.
 
Ο 18,4 γνώμη μου είναι ότι βοηθάει λόγο αυξημένης πίεσης σε σχέση με έναν διευρυμένο, δείνει αυξημένες ταχύτητες και το χοντρό σκάι δεν είναι τόσο επιρρεπές σε παραμόρφωση όσο ένα ποιο ψηλό. Με την ίδια σφαιρικοτητα-μορφολογια σκαγιου και υψηλότερη αρχική ταχύτητα από τον στενό αυλό έχουμε θεωρητικά στην ίδια απόσταση περισσότερη δύναμη κρούσης
 
Tωρα που το ξαναειδα εχεις δικιο. Για πανω απο 70/30 μου κανει. Οσο για τον αυλο ο Carrie εριχνε με 18.4 και ο Crow με 18.6. Oσο για το νουμερο σκαγιων 2.8 χιλ ειναι το αγγλικο 5αρι κοντα στο ελληνικο εξαρι.
Το πενταρι τους ειναι 3.0 δλδ 4.5 ιταλικό...την ίδια κλίμακα κ οι Γερμανοί
 
Ο 18,4 γνώμη μου είναι ότι βοηθάει λόγο αυξημένης πίεσης σε σχέση με έναν διευρυμένο, δείνει αυξημένες ταχύτητες και το χοντρό σκάι δεν είναι τόσο επιρρεπές σε παραμόρφωση όσο ένα ποιο ψηλό. Με την ίδια σφαιρικοτητα-μορφολογια σκαγιου και υψηλότερη αρχική ταχύτητα από τον στενό αυλό έχουμε θεωρητικά στην ίδια απόσταση περισσότερη δύναμη κρούσης
Υψηλή πίεση ναι...όπως κ υψηλή παραμόρφωση στο μεγαλύτερο εύρος της γομωσης...πλευρικα σκάγια...υψηλοτερη κολόνα...στηλη σκαγιων....επομενως...παραμορφωμενα...εκτροπη απώλεια ταχυτήτων έναντι των σφαιρικών....οι παλιοί λέγαν....το πήραν τα κεντρικά!!!
 
Το πενταρι τους ειναι 3.0 δλδ 4.5 ιταλικό...την ίδια κλίμακα κ οι Γερμανοί
Αγγλικο 6αρι 2.69mm
Αγγλικο 5αρι 2.79mm
Αγγλικο 4αρι 4.05mm
Αυτα ειναι τα αγγλικα μεγεθη
Κ εγω το ιδιο λαθος με σενα ειχα κανει,αλλα απο τοτε που βρηκα 1 πινακα μπορω να δω τις αντιστοιχιες
 
Αγγλικο 6αρι 2.69mm
Αγγλικο 5αρι 2.79mm
Αγγλικο 4αρι 4.05mm
Αυτα ειναι τα αγγλικα μεγεθη
Κ εγω το ιδιο λαθος με σενα ειχα κανει,αλλα απο τοτε που βρηκα 1 πινακα μπορω να δω τις αντιστοιχιες
Τον πινακα τον ειχα βρει πριν κατι μηνες απο ενα μελος του φορουμ,δεν θυμαμαι ποιος ηταν ομως.
Ας κανει καποιος απο την διαχειρηαη ενα θεμα οπου θα αναρτουμε πινακες σχετικα με τα οπλα κ τα φυσιγγια,αστω κ μονο θεωρητικα μερικα πραγματα
 
Τον πινακα τον ειχα βρει πριν κατι μηνες απο ενα μελος του φορουμ,δεν θυμαμαι ποιος ηταν ομως.
Ας κανει καποιος απο την διαχειρηαη ενα θεμα οπου θα αναρτουμε πινακες σχετικα με τα οπλα κ τα φυσιγγια,αστω κ μονο θεωρητικα μερικα πραγματα
Έχετε δίκιο!!!δεν ξέρω πι το είδα ως...3.0 anyway...φοβεροί στα φυσίγγια τους!
 
Τον πινακα τον ειχα βρει πριν κατι μηνες απο ενα μελος του φορουμ,δεν θυμαμαι ποιος ηταν ομως.
Ας κανει καποιος απο την διαχειρηαη ενα θεμα οπου θα αναρτουμε πινακες σχετικα με τα οπλα κ τα φυσιγγια,αστω κ μονο θεωρητικα μερικα πραγματα
Αυτο το προτεινα γιατι σκεφτομαι συλλογικα κ οποτε μπορω να βοηθησω καποιον συναδελφο το πραττω,δεν ειμαι απο τα ατομα που δεν "αποκαλυπτουν τα μυστικα τους" κ δεν λενε το παραμικρο σε καποιον που μπορουν να του λυσουν καποιες απορροιες.Οποτε καλο θα ηταν οποιος λειτουργει με τον δικο μου τροπο να αναρτει στο θεμα που προτεινω,οτι πινακες ή στοιχεια υπαρχουν για τα λειοκανα,τα φυσιγγια κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο.Ετσι οποιος εχει καποιες απορροιες να μπαινει στο θεμα κ να ενημερωνετε ή να ρωταει αυτον που το αναβεσε να του εξηγησει κατι που δεν θα εχει καταλαβει ιδιος.Να διευκολυνθουμε για καποια πραγματα αμεσα μεταξυ μας κ οχι να ψαχνουμε δεκαδες σελιδες σε θεματα με παλιες αναφορες
 
Υψηλή πίεση ναι...όπως κ υψηλή παραμόρφωση στο μεγαλύτερο εύρος της γομωσης...πλευρικα σκάγια...υψηλοτερη κολόνα...στηλη σκαγιων....επομενως...παραμορφωμενα...εκτροπη απώλεια ταχυτήτων έναντι των σφαιρικών....οι παλιοί λέγαν....το πήραν τα κεντρικά!!!

Θεωρητικά ισχύει αυτο που λες, πρακτικά σε εμπορικά φυσίγγια που πιστοποιούνται από τους κανόνες ασφαλείας δεν συμβαίνει γιατί αν συνέβαινε δεν θα τα αγόραζε κανένας μετά την πρώτη δοκιμή τους.
 
δοκίμασα χθες ενα ακόμα σετ απ με την c7 . μισόταπο γαι καμιά κοντινή στο περπάτημα - συγκεντρωτήρας "D" Diamante 1/2 (Ρελιαστο)
θερμοκρασία 12 + βαθμούς - νοτιάς
browning b525 αυλός 18,7 (Απόκλιση τσοκ (-mm) midas IC 18,55 -0,15 (σχεδόν skeet)

Aν και τα πουλιά ελάχιστα χθες όποια τσίχλα πήρα το σκότωμα ακαριαίο και μια αρκετά μακρινή για 1/2ταπο και ic

 
Ίδια μέρα, ίδια ώρα, ίδιο σημείο, ίδια απόσταση.

Csb-6 1,3x25 cx2000 no10 Θώδη 27
Bettinsoli diamond 4* σταθερό
μου έφυγε λίγο αριστερά και κάτω
ωραίο και οικονομικό στα 25γρ... το 10ράκι καλύπτει εύκολα τα λιγα γραμμάρια . θα το δοκιμάσω και εγώ το 10αρι στα 1/2
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top