Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
... Του ζήτησα και μου έδωσε ένα Τρικολόρ 36γρ Νο6 να το δοκιμάσω μιας και δεν έχω ξαναρίξει το συγκεκριμένο, έχω μόνο πεντάρια.
Μετρήσαμε με την ταινία 42 μέτρα αν και ήθελα να πάω στα 50μ δεν τα κατάφερα λογο των δέντρων.
Η δοκιμή έγινε στην δεξιά κάννη με σταθερή σύσφιξη 18.2mm ο στόχος ειναι 1Χ1 θερμοκρασία 18C ελάχιστη υγρασία.

Θα την επαναλάβουμε την βολή διότι έχω κάποιες αμφιβολίες, τι λες ;
Νικολή, ωραία τουφεκιά φοβερή συγκέντρωση, το MERKEL σου είναι κανόνι, τα σπάει !!! .cool.
Αλλά ... μη διανοηθείς να ρίξεις το συγκεκριμένο φυσίγγι στα 40 μέτρα σε λαγό, ούτε καν σε φάσσα ... θα τους γαργαλήσεις τα αχαμνά !!! ... Για καμιά τσίχλα είναι Ο.Κ. ;)
Αν γράφει Νο.6 ... άστα να πάνε ....buy. Τα σκάγια στον πίνακα είναι 426 !!!! Μου φάνηκαν πάρα πολλά για 6αρια 36γρ. και τα μέτρησα !!! (την έχω αυτή την "διαστροφή" να μετρώ σκάγια). .yel.
Στην καλύτερη περίπτωση είναι Νο. 7,5 - αν υποθέσουμε ότι το 100% της γόμωσης πήγε στον πίνακα, κάπως απίθανο ... οπότε μάλλον προς Νο. 8 τα κόβω - ίσως και πιο ψιλά ... .xm.

nikolis.jpg
 
Νικολή, ωραία τουφεκιά φοβερή συγκέντρωση, το MERKEL σου είναι κανόνι, τα σπάει !!! .cool.
Αλλά ... μη διανοηθείς να ρίξεις το συγκεκριμένο φυσίγγι στα 40 μέτρα σε λαγό, ούτε καν σε φάσσα ... θα τους γαργαλήσεις τα αχαμνά !!! ... Για καμιά τσίχλα είναι Ο.Κ. ;)
Αν γράφει Νο.6 ... άστα να πάνε ....buy. Τα σκάγια στον πίνακα είναι 426 !!!! Μου φάνηκαν πάρα πολλά για 6αρια 36γρ. και τα μέτρησα !!! (την έχω αυτή την "διαστροφή" να μετρώ σκάγια). .yel.
Στην καλύτερη περίπτωση είναι Νο. 7,5 - αν υποθέσουμε ότι το 100% της γόμωσης πήγε στον πίνακα, κάπως απίθανο ... οπότε μάλλον προς Νο. 8 τα κόβω - ίσως και πιο ψιλά ... .xm.

nikolis.jpg
Στέλιο με πρόλαβες, έστειλα την φώτο σε φίλους μου στο Ουρμπινο μου είπαν κάτι ανάλογο. Πολλά σκάγια στο στόχο για το νο6, μέτρημα σκαγιων, έλεγχο των φυσιγγίων σφάξιμο ενός και ξανά δοκιμή στο στόχο.
Προτίμησα τον έλεγχο και την επανάληψη της δοκιμής αν σταματήσει να βρέχει γιατί βαρέθηκα να μετράω σκάγια.
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.
Να ρωτήσω αν υπάρχει τρικολόρ 36 τόσο λεπτό σε διάμετρο;
 
Με τα 4* στα 18 μέτρα και με τα 3* στα 18 και 25 μέτρα ο συγκεντρωτήρας τρύπησε το χαρτί. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι με τα BRAIN ανοίγουν τα πτερύγια τελείως και με την έξοδο από την κάνη μένει πίσω ο συγκεντρωτήρας. Ακόμα και με το TM στα 18 μέτρα o συγκεντρωτήρας δεν χτύπησε καν το χαρτόνι. Αντίθετα με τα τσοκ τα κλασσικά κάποια πτερύγια δεν άνοιξαν. Οι συγκεντρωτήρες με τα BRAIN βγήκαν λίγο πιο "γδαρμένοι" από ότι με τα κλασσικά. Έχω την εντύπωση βέβαια ότι το υλικό του συγκεντρωτήρα του F2 Classic είναι πολύ μαλακό (δεν έχω ασχολήθει με ιδιογόμωση ποτέ).
 
Λοιπόν τώρα μπήκα στον σάιτ της b&p για να μην ανεβάζω φώτο
Το 34 βγαίνει μέχρι 8 τελικά
Και το 36 μέχρι 7
Άρα η απορία παραμένει
Είναι πολύ εύκολο να γίνει το "λάθος" τόσο στο στάδιο της παραγωγής/συσκευασίας των σκαγιών, όσο και κατά τη γέμιση των φυσιγγίων ... Έχω σφάξει γύρω στα 200 διαφορετικά φυσίγγια, και έχουν δει τα μάτια μου ... πράματα και θάματα - όσον αφορά το πραγματικό μέγεθος σκαγιών που βρήκα μέσα, σε σχέση με το αναγραφόμενο !!!! Και όχι μόνο φυσίγγια μικρών βιοτεχνιών (τέτοια έχω σφάξει ελάχιστα) αλλά -κυρίως- μεγάλων εταιρειών, ελληνικών και ξένων ... ;)
Όπως επίσης έχω ξαναγράψει, δυο φορές αγόρασα σκάγια 9αρια (από σφραγισμένα τσουβαλάκια, που ανοίχτηκαν μπροστά μου) και τη μια φορά ήταν 7αρια (2,5mm) και την άλλη 7,5αρια (2,4mm) ...
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Μίλησα με τον φίλο μου για το φυσίγγι του και μου εξήγησε ότι είχε φτιάξει μερικά για δοκιμές σε ριγμένα τρικολόρ 36. Νο6.
Το σεταπ του είναι το εξής μάλλινη τάπα λιπασμενη, 432 σκάγια νο7 5%. 1.80mb36.
Δεν έμεινε ευχαριστημένος και δεν ξανά ασχολήθηκε. Εγώ έριξα μάλλον το τελευταίο αν βρει άλλο θα μου το δώσει να το ξανά ρίξω.
Τώρα η δική μου άποψη είναι ότι τα σκάγια αντιμονιού θέλουν διαφορετικά σεταπ λόγο σκληρότητας, λόγο ειδικού βάρους διασπειρονται πιο αργά από τα νορμάλ μολύβδινα. Τι λέτε θα άξιζε ένα τέτοιο σεταπ με 1.85 ή 1.90 mb36 no7 5% για φάσσες; ή 1.80Χ34; θα προτιμούσα το δεύτερο.
 
Είναι πολύ εύκολο να γίνει το "λάθος" τόσο στο στάδιο της παραγωγής/συσκευασίας των σκαγιών, όσο και κατά τη γέμιση των φυσιγγίων ... Έχω σφάξει γύρω στα 200 διαφορετικά φυσίγγια, και έχουν δει τα μάτια μου ... πράματα και θάματα - όσον αφορά το πραγματικό μέγεθος σκαγιών που βρήκα μέσα, σε σχέση με το αναγραφόμενο !!!! Και όχι μόνο φυσίγγια μικρών βιοτεχνιών (τέτοια έχω σφάξει ελάχιστα) αλλά -κυρίως- μεγάλων εταιρειών, ελληνικών και ξένων ... ;)
Όπως επίσης έχω ξαναγράψει, δυο φορές αγόρασα σκάγια 9αρια (από σφραγισμένα τσουβαλάκια, που ανοίχτηκαν μπροστά μου) και τη μια φορά ήταν 7αρια (2,5mm) και την άλλη 7,5αρια (2,4mm) ...
Τι να πει κανείς....
Ομως στο τσουβάλι αν και κει κακώς ,αλλά άντε να δεχτώ το λάθος γιατι το βλέπεις μπροστά σου.
Αυτός όμως που γεμίζει, βλέπει και ξέρει με τι γεμίζει.Αρα το κάνει εκ του πονηρού.
 
Καλημέρα συνάδελφοι.
Μίλησα με τον φίλο μου για το φυσίγγι του και μου εξήγησε ότι είχε φτιάξει μερικά για δοκιμές σε ριγμένα τρικολόρ 36. Νο6.
Το σεταπ του είναι το εξής μάλλινη τάπα λιπασμενη, 432 σκάγια νο7 5%. 1.80mb36.
Δεν έμεινε ευχαριστημένος και δεν ξανά ασχολήθηκε. Εγώ έριξα μάλλον το τελευταίο αν βρει άλλο θα μου το δώσει να το ξανά ρίξω.
Τώρα η δική μου άποψη είναι ότι τα σκάγια αντιμονιού θέλουν διαφορετικά σεταπ λόγο σκληρότητας, λόγο ειδικού βάρους διασπειρονται πιο αργά από τα νορμάλ μολύβδινα. Τι λέτε θα άξιζε ένα τέτοιο σεταπ με 1.85 ή 1.90 mb36 no7 5% για φάσσες; ή 1.80Χ34; θα προτιμούσα το δεύτερο.
Όταν στο έδωσε τι σου είπε?πάρε ένα εξαρι???που τελικά αποδείχτηκε ...7.5αρη?κ από τα 432συνολο...εβαλες 426 αποδοση 98.6% κ όλο αυτο με 4/10τσοκ δλδ λάιτ ντεμι????πολλά δεν κολλάνε...
 
Όταν στο έδωσε τι σου είπε?πάρε ένα εξαρι???που τελικά αποδείχτηκε ...7.5αρη?κ από τα 432συνολο...εβαλες 426 αποδοση 98.6% κ όλο αυτο με 4/10τσοκ δλδ λάιτ ντεμι????πολλά δεν κολλάνε...
Οχι Γιάννη δεν το είπε δεν το θυμόταν καν.
Εγώ το ζήτησα όταν τα είδα.
Η ιδιογόμωση θέλει χρόνο και μεράκι αν δεν τα έχεις δεν βγαίνουν τα σεταπ.
Νομίζω ότι είναι κατανοητό μια υπερσυγκεντρωση προέρχεται από λάθος σεταπ.
 
Οχι Γιάννη δεν το είπε δεν το θυμόταν καν.
Εγώ το ζήτησα όταν τα είδα.
Η ιδιογόμωση θέλει χρόνο και μεράκι αν δεν τα έχεις δεν βγαίνουν τα σεταπ.
Νομίζω ότι είναι κατανοητό μια υπερσυγκεντρωση προέρχεται από λάθος σεταπ.
Λλλλαθος σετ απ????τα σετ απ του πες του κλείνουν σπίτια!!!....βλεπε..kicks...anaconda...etc
 
Καλησπερα στην παρεα καποιες γρήγορες δοκιμες σε τσιχλοφυσιγγα του ρουμελιωτη και σε δυο δοκιμαστικά σετ απ δικά μου για κυνηγι υδρόβιων.... Λόγω του οτι δεν βρηκα χαρτονια ενα επι ενα εκανα της δοκιμες περισσότερο να δω τα κεντρα απο τις τουφεκιες....... Sipe στα 34γρ με νουμερο -affiniry -anaconda long
saWNLR9.jpg

MB36 στα 38 γρ με νουμερο 4+6....
VhDhnrr.jpg
..... Ρουλιωτης 32 γρ ν8
2ZrK0lK.jpg
...
Ρουμελιωτης 30γρ ν8
dUAo68w.jpg

Ρουμελιωτης 34γρ ν8
AmPuFvv.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top