Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο Μάης δεν λείπει απο την σαρακοστή, οπότε δε θα μπορούσε να περάσει η σημερινή ημέρα ξεκούρασης χωρις βλητικές δοκιμές και απο την αφεντιά μου. Το πλάνο ήταν να δοκιμαστουν κάποια φυσίγγια στα 35,40 και 50 μέτρα με το anaconda mid range και το μαμα 8/10 με σκάγια 6 1/2 και 5.
35μετρα anaconda mid σκαγια 6 1/2

40 μετρα anaconda mid σκαγια 5 στα 33γρ ( το φυσιγγιο που ανεβασα εψές)

50 μετρα 8/10 μαμά σκαγια 5

50 μετρα 8/10 μαμά σκαγια 5
 
Ο Μάης δεν λείπει απο την σαρακοστή, οπότε δε θα μπορούσε να περάσει η σημερινή ημέρα ξεκούρασης χωρις βλητικές δοκιμές και απο την αφεντιά μου. Το πλάνο ήταν να δοκιμαστουν κάποια φυσίγγια στα 35,40 και 50 μέτρα με το anaconda mid range και το μαμα 8/10 με σκάγια 6 1/2 και 5.
35μετρα anaconda mid σκαγια 6 1/2

40 μετρα anaconda mid σκαγια 5 στα 33γρ ( το φυσιγγιο που ανεβασα εψές)

50 μετρα 8/10 μαμά σκαγια 5

50 μετρα 8/10 μαμά σκαγια 5

Άψογες φίλε.;)
Ποιον συγκεντρωτήρα χρησιμοποιείς;
CD12_E887-_CE38-4_D06-996_D-9_B876_D861_A77.jpg

Το πρωί πήγα στο χωριό σε φίλο για καφέ και για καρτέρι στις τσίχλες που τελικά δεν πέρασε καμία. Μετα πήγαμε στο κτήμα του με πορτοκαλιές και μανταρινιές και έκοψα αρκετά.
Έχει φτιάξει ένα μεταλλικό στόχο για δοκιμές αφού δεν του λείπει ο χώρος στο περιβόλι του.
Του ζήτησα και μου έδωσε ένα Τρικολόρ 36γρ Νο6 να το δοκιμάσω μιας και δεν έχω ξαναρίξει το συγκεκριμένο, έχω μόνο πεντάρια.
Μετρήσαμε με την ταινία 42 μέτρα αν και ήθελα να πάω στα 50μ δεν τα κατάφερα λογο των δέντρων.
Η δοκιμή έγινε στην δεξιά κάννη με σταθερή σύσφιξη 18.2mm ο στόχος ειναι 1Χ1 θερμοκρασία 18C ελάχιστη υγρασία.

Πολύ θα ήθελα να δω και την αριστερή κάννη....pop.
 
CD12_E887-_CE38-4_D06-996_D-9_B876_D861_A77.jpg

Το πρωί πήγα στο χωριό σε φίλο για καφέ και για καρτέρι στις τσίχλες που τελικά δεν πέρασε καμία. Μετα πήγαμε στο κτήμα του με πορτοκαλιές και μανταρινιές και έκοψα αρκετά.
Έχει φτιάξει ένα μεταλλικό στόχο για δοκιμές αφού δεν του λείπει ο χώρος στο περιβόλι του.
Του ζήτησα και μου έδωσε ένα Τρικολόρ 36γρ Νο6 να το δοκιμάσω μιας και δεν έχω ξαναρίξει το συγκεκριμένο, έχω μόνο πεντάρια.
Μετρήσαμε με την ταινία 42 μέτρα αν και ήθελα να πάω στα 50μ δεν τα κατάφερα λογο των δέντρων.
Η δοκιμή έγινε στην δεξιά κάννη με σταθερή σύσφιξη 18.2mm ο στόχος ειναι 1Χ1 θερμοκρασία 18C ελάχιστη υγρασία.
Φίλε Νικόλα η τουφεκιά σου είναι πάρα πολύ καλή και μην ανοισυχείς καθόλου αν σε αυτά τα μέτρα δεν θα έχεις καταβολή του λαγού. Δεν ξέρω τι κάνει το οπλο σου με άλλα φυσίγγια αλλά εγώ θα το παντρευόμουνα αυτό το φυσίγγιο για τα συγκεκριμένα κυνήγια!
 
Φίλε Νικόλα η τουφεκιά σου είναι πάρα πολύ καλή και μην ανοισυχείς καθόλου αν σε αυτά τα μέτρα δεν θα έχεις καταβολή του λαγού. Δεν ξέρω τι κάνει το οπλο σου με άλλα φυσίγγια αλλά εγώ θα το παντρευόμουνα αυτό το φυσίγγιο για τα συγκεκριμένα κυνήγια!
Συμφωνώ ωραία τουφέκια σε άπνοια, βλέπω ένα στόχο 1Χ1 παντού σκάγια. Σε κακό καιρό με αέρα τα σκάγια του μαλλινοταπου ίσως να μην πάνε καλά εφόσον δεν τα προστατεύει ο συγκεντρωτηρας. Ότι φυσίγγι έχω ρίξει όχι πολλά πάνε άριστα είτε στο στόχο είτε το αποτύπωμα που αφήνουν στο βουνό στα 32, 33,34γρ. Σήμερα έριξα το πρώτο 36αρι νο6
 
Πηγαινε τον πηχη τουλάχιστον στα 55.
Το οπλο έχει δυνατότητες;)
Αν έχει χώρο θα ρίξω.
Ωραία τα φυσίγγια σου Τολη! Άλλο πράγμα τα χειροποίητα, 34γρ είναι;
33γ τώρα το είδα και 36γ
 
Last edited by a moderator:
CD12_E887-_CE38-4_D06-996_D-9_B876_D861_A77.jpg

Το πρωί πήγα στο χωριό σε φίλο για καφέ και για καρτέρι στις τσίχλες που τελικά δεν πέρασε καμία. Μετα πήγαμε στο κτήμα του με πορτοκαλιές και μανταρινιές και έκοψα αρκετά.
Έχει φτιάξει ένα μεταλλικό στόχο για δοκιμές αφού δεν του λείπει ο χώρος στο περιβόλι του.
Του ζήτησα και μου έδωσε ένα Τρικολόρ 36γρ Νο6 να το δοκιμάσω μιας και δεν έχω ξαναρίξει το συγκεκριμένο, έχω μόνο πεντάρια.
Μετρήσαμε με την ταινία 42 μέτρα αν και ήθελα να πάω στα 50μ δεν τα κατάφερα λογο των δέντρων.
Η δοκιμή έγινε στην δεξιά κάννη με σταθερή σύσφιξη 18.2mm ο στόχος ειναι 1Χ1 θερμοκρασία 18C ελάχιστη υγρασία.
Τι κανη εχει ρε crio?
ha haaa
 
Έχω την ίδια περιέργεια, θα το κάνω στο σκοπευτήριο με τα παιδιά με πήχη τα 50μ.
Πρώτη φορά το δοκιμαζεις???42 μέτρα με τέτοια συγκέντρωση απο λαιτ μοντ...δεν έχω ματαξαναδει....οπως την κόβω....ειναι 100%της γομωσης...μετρησες σκάγια???
 
Πρώτη φορά το δοκιμαζεις???42 μέτρα με τέτοια συγκέντρωση απο λαιτ μοντ...δεν έχω ματαξαναδει....οπως την κόβω....ειναι 100%της γομωσης...μετρησες σκάγια???
Η πλακα ειναι οτι δεν ειναι lm.ειναι 4 αστρα.αυτές οι κανες της merkel δεν παιζονται.αυτο εννοουμε όταν λεμε σωστη γεωμετρια κανης.διαβάζει το φυσιγγι απολυτα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top