Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το 6αρι με ενα καλο τσοκ συμφωνα με τις εμπειριες μου κανει για ολες σχεδον τις αποστασεις απο 20 μεχρι 60+++ μετρα, το 5αρι παλι που εριξα αρκετα φετος μου εδωσε πουλια κι αυτο κοντινα και πολυ μακρινα αν και προτιμω το νο6.
Σπανια θα βαλω και κανενα 7αρι πρωτο αλλα επειδη στο 80% των περιπτωσεων οι τουφεκιες στα μερη μου στη φασσα ειναι μακρινες το αποφευγω, αυτο για το 5αρι και οτι παιζουμε με την τυχη μας δεν ισχυει με τιποτα, που υστερει δηλαδη το 5αρι; σε κατανομες?
Το εχεις δοκιμασει το 5αρι και εχασες πουλια που κανονικα θα τα ειχες παρει με νο7 η νο6?
Την πρωτη μου φασσα την πηρα με 5αρι rottwail 36 που ειχα για λαγο . Και αρκετες με αυτο μετα. Τωρα προτιμώ και ´γω το 6αρι και συμφωνω οτι καλυπτει όλες τις αποστάσεις και πολυ μακρυα.
Ειναι μονο θεμα σκοπευτικής ικανότητας την οποία δεν διαθέτω σε ....οσο θα ήθελα. Ετσι αποφεύγω το full , συνηθως 3*, καποτε 2* και τουφεκιες μεχρι τα 45μ. Υπο αυτες τις συνθηκες τι μου δινει το 5; 1) αραιοτερη κατανομή λογω τσοκ
2) στενότερη κατανομή λογω νουμερου
Και ναι εχω χασει πουλια με το 5 που θα ειχα με το 7 , οσα δεν ημουν κεντρο
Οπως βλεπεις ειναι πολυ προσωπική υπόθεση η τουφεκια και βλέποντας τις δικες σου δοκιμές και δεδομενα το 5αρι ταιριαζει.
Αλλα μετα τα 60 μ οπως λες θα πας σε αυτο υποχρεωτικά αλλα σε γρ. τοσα που να σου δινουν οσα σκάγια εχει μεσα το ν6
Δεν εχω πρόχειρο πίνακα αλλα αυτο ειναι μια σταθερα στη βλητικη του λειοκανου (κατι σαν την ταχύτητα του φωτός ...αξεπέραστη) , να πρεπει να ανέβεις ΠΟΛΛΑ γρ τοσα που θα χασεις σε αρχικη (ή σε ωμο χαχα) και τελικα το 5αρι αυτο θα φταςει σαν το 6αρι στο στοχο.
Δεν εχω ριξει πανω απο 36 γρ , κυνηγαω τα παντα εκτος απο βάλτο , 40 χρονια. Ακομα και τα εννιάβολα ειναι 31.5 γρ..
Μονο για το περδικοφυσιγκο της nsi το παραβίασα (ειναι 37 ! ! ! ) γιατι ειναι εκπληκτικο φυσίγγι . Εκτιμώ το οτι και συ εκει κινήσαι αλλα για 60+ μαλλον ειναι μονόδρομος να ....ανέβεις
 
Την πρωτη μου φασσα την πηρα με 5αρι rottwail 36 που ειχα για λαγο . Και αρκετες με αυτο μετα. Τωρα προτιμώ και ´γω το 6αρι και συμφωνω οτι καλυπτει όλες τις αποστάσεις και πολυ μακρυα.
Ειναι μονο θεμα σκοπευτικής ικανότητας την οποία δεν διαθέτω σε ....οσο θα ήθελα. Ετσι αποφεύγω το full , συνηθως 3*, καποτε 2* και τουφεκιες μεχρι τα 45μ. Υπο αυτες τις συνθηκες τι μου δινει το 5; 1) αραιοτερη κατανομή λογω τσοκ
2) στενότερη κατανομή λογω νουμερου
Και ναι εχω χασει πουλια με το 5 που θα ειχα με το 7 , οσα δεν ημουν κεντρο
Οπως βλεπεις ειναι πολυ προσωπική υπόθεση η τουφεκια και βλέποντας τις δικες σου δοκιμές και δεδομενα το 5αρι ταιριαζει.
Αλλα μετα τα 60 μ οπως λες θα πας σε αυτο υποχρεωτικά αλλα σε γρ. τοσα που να σου δινουν οσα σκάγια εχει μεσα το ν6
Δεν εχω πρόχειρο πίνακα αλλα αυτο ειναι μια σταθερα στη βλητικη του λειοκανου (κατι σαν την ταχύτητα του φωτός ...αξεπέραστη) , να πρεπει να ανέβεις ΠΟΛΛΑ γρ τοσα που θα χασεις σε αρχικη (ή σε ωμο χαχα) και τελικα το 5αρι αυτο θα φταςει σαν το 6αρι στο στοχο.
Δεν εχω ριξει πανω απο 36 γρ , κυνηγαω τα παντα εκτος απο βάλτο , 40 χρονια. Ακομα και τα εννιάβολα ειναι 31.5 γρ..
Μονο για το περδικοφυσιγκο της nsi το παραβίασα (ειναι 37 ! ! ! ) γιατι ειναι εκπληκτικο φυσίγγι . Εκτιμώ το οτι και συ εκει κινήσαι αλλα για 60+ μαλλον ειναι μονόδρομος να ....ανέβεις
ολα τα σκαγια απο ν 9 μεχρι ακομα και ν 2 να μην παω παρακατο και μπερδευτουμε , κανουν τον ιδιο κυκλο , με το ιδιο τσοκ , με μονη διαφορα οτι ο κυκλος στα ποιο ψηλα σκαγια ειναι ποιο πικνος απο τα χοντρα
 
ολα τα σκαγια απο ν 9 μεχρι ακομα και ν 2 να μην παω παρακατο και μπερδευτουμε , κανουν τον ιδιο κυκλο , με το ιδιο τσοκ , με μονη διαφορα οτι ο κυκλος στα ποιο ψηλα σκαγια ειναι ποιο πικνος απο τα χοντρα
Η θεωρια ετσι λεει , αλλα οι δοκιμές μου και η πράξη λεει άλλα
Ισως με νίκελ σκάγια να ισχυει.
Πιστευω ο ανοιχτοτερος κυκλος στα ψιλά οφείλεται στην μεγαλυτερη παραμόρφωση .....;;;;;;;; Ισως λεω
 
υπηρχει η λαθος αντηληψη οτι τα χοντρα πηγενουν ποιο συγκεντρωμενα , αυτο ειναι λαθος, το αντιθετο
Λοιπόν αν και με τη δευτερη αναρτηση ακυρώνεις την πρωτη....εχεις δικιο , αλλα εχω και ´γω χαχα.
Εχω παρατηρηςει αυτες τις διαφορες σε δοκιμές να εξαρτώνται απο το τσοκ. Οσο σφίγγουν τα τσοκ, σκορπάνε πιο πολυ τα χοντρά σκάγια . Θα ελεγα ο,τι στα ανοιχτα τσοκ ανοιγει ο κυκλος των ψιλων και στα κλειστά των χοντρων , με αποκορύφωμα το γνωστό σκόρπισμα στα σφαιρίδια απο καποιες γεωμετριες κάνης τσοκ .
Καταληγω οτι φταιει το μαλακό μολύβι.
 
Να προσθέσω συνολικά στη συζητηση , οπως τα θυμαμαι , οτι οταν δοκίμαζα να συμπεριλάβω ολη την τουφεκια σε κυκλο , αναγκαζομουνα να τον ανοιξω για τρια τεσσερα ...δεκα ; ακραία σκάγια. Καταλαβα συντομα οτι απο πρακτική αποψη αυτο ειναι λαθος.
Το σωστο θα ηταν να κανω 10 τουφεκιες με ιδιο τσοκ φυσίγγι και να παρω το μεσο ορο των κύκλων σαν ολικό κυκλο σε καθε τουφεκια. Ποιος εχει τετοια όρεξη :)
Στην πράξη θυμαμαι οτι το 7 σε σχεση με το 9 αραιώνε τοσο στην περιφέρεια που δεν ήξερα που να βαλω τον κυκλο για να εχει πρακτικό όφελος το συμπερασμα (οχι επιστημονικό, εκει ειμαστε απόλυτοι) . Το προβλημα μου το έδειξε η πράξη στις κυριαρες. . Με 4* πέφτανε πιο πολλες με ν9 , σε καθε απόσταση (απο μενα τουφεκιοντουσαν , μην το ξεχναμε o_O)
Με 3* πέφτανε λιγότερες με 7 και με 9 .
Ε λοιπον με ν8 τις κυνήγησα φέτος (άβυσσος η ψυχη του κυνηγού) . Τροπος του λέγειν τις κυνήγησα γιατι ειδα ελαχιστες
 
Την πρωτη μου φασσα την πηρα με 5αρι rottwail 36 που ειχα για λαγο . Και αρκετες με αυτο μετα. Τωρα προτιμώ και ´γω το 6αρι και συμφωνω οτι καλυπτει όλες τις αποστάσεις και πολυ μακρυα.
Ειναι μονο θεμα σκοπευτικής ικανότητας την οποία δεν διαθέτω σε ....οσο θα ήθελα. Ετσι αποφεύγω το full , συνηθως 3*, καποτε 2* και τουφεκιες μεχρι τα 45μ. Υπο αυτες τις συνθηκες τι μου δινει το 5; 1) αραιοτερη κατανομή λογω τσοκ
2) στενότερη κατανομή λογω νουμερου
Και ναι εχω χασει πουλια με το 5 που θα ειχα με το 7 , οσα δεν ημουν κεντρο
Οπως βλεπεις ειναι πολυ προσωπική υπόθεση η τουφεκια και βλέποντας τις δικες σου δοκιμές και δεδομενα το 5αρι ταιριαζει.
Αλλα μετα τα 60 μ οπως λες θα πας σε αυτο υποχρεωτικά αλλα σε γρ. τοσα που να σου δινουν οσα σκάγια εχει μεσα το ν6
Δεν εχω πρόχειρο πίνακα αλλα αυτο ειναι μια σταθερα στη βλητικη του λειοκανου (κατι σαν την ταχύτητα του φωτός ...αξεπέραστη) , να πρεπει να ανέβεις ΠΟΛΛΑ γρ τοσα που θα χασεις σε αρχικη (ή σε ωμο χαχα) και τελικα το 5αρι αυτο θα φταςει σαν το 6αρι στο στοχο.
Δεν εχω ριξει πανω απο 36 γρ , κυνηγαω τα παντα εκτος απο βάλτο , 40 χρονια. Ακομα και τα εννιάβολα ειναι 31.5 γρ..
Μονο για το περδικοφυσιγκο της nsi το παραβίασα (ειναι 37 ! ! ! ) γιατι ειναι εκπληκτικο φυσίγγι . Εκτιμώ το οτι και συ εκει κινήσαι αλλα για 60+ μαλλον ειναι μονόδρομος να ....ανέβεις
Στο 1) και στο 2) συμφωνω.
Για τις αποστασεις μετα 60 μετρα εχω δει τρελες καταβολες με νο6 αλλα μπορει να ειμαι και η εξαιρεση στον κανονα!
Υπαρχει ομως παλι λυση για να μην βαλεις 5αρι και πεσεις σε αριθμο σκαγιων, βαζεις επινικελωμενο 6αρι και εχεις τις κατανομες απο νο6 και την ενεργεια απο νο5;)
Λοιπόν αν και με τη δευτερη αναρτηση ακυρώνεις την πρωτη....εχεις δικιο , αλλα εχω και ´γω χαχα.
Εχω παρατηρηςει αυτες τις διαφορες σε δοκιμές να εξαρτώνται απο το τσοκ. Οσο σφίγγουν τα τσοκ, σκορπάνε πιο πολυ τα χοντρά σκάγια . Θα ελεγα ο,τι στα ανοιχτα τσοκ ανοιγει ο κυκλος των ψιλων και στα κλειστά των χοντρων , με αποκορύφωμα το γνωστό σκόρπισμα στα σφαιρίδια απο καποιες γεωμετριες κάνης τσοκ .
Καταληγω οτι φταιει το μαλακό μολύβι.
Στις δικες μου δοκιμες μου με 4αστρα 3 2 και φουλ, οσο εσφιγγα τσοκ εσφιγγαν και οι τουφεκιες με ολα τα νουμερα, δεν ειδα δηλαδη να ανοιγουν καποιες τουφεκιες με το φουλ σε σχεση με το 2αρι η το 3αρι
 
Να θέσω ένα θέμα προς σκέψη...….έχει ζυγίσει κανείς ένα 6άρι (ή 5άρι δεν έχει σημασία) επιμεταλλωμένο και ένα κανονικό να δει διαφορές?
 
Τεληκα το τεστ εγηνε σημερα το απογευμα οπλο mossberg 930 kicks smoke full vs comp n choke lf στα 65 μτ με κατι ρεμυκτον με 36 γρ και μπαφερ
Τα χαρτια ειναι απο πιτσα
Δειχνει καλυτερο κεντρο το comp Τεο αλλα με τοσο μικρα χαρτονια δεν μπορω να βγαλω σωστο συμπερασμα, δεν κανεις και καμια δοκιμη ακομα?
Παντως μη νομιζεις το full με το LF εχουν και καμια μεγαλη διαφορα...
 
Κ εγω αυτο που λεει ο Αλεξ εχω δει σε δοκιμες στα 60 μετρα... θελει λιγο μεγαλυτερη επιφανεια για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα... Μπορει μια "τσουφα" σκαγια του Kicks να περασε ακριβως διπλα απο την πιτσα... Η κατανομη πολλες φορες διαφερει, η συγκεντρωση ειναι πιο σταθερη παραμετρος...
Παντως ωραιο θεαμα να αρπαξει ενας πρασινος αυτην την τσουφα με τα σκαγια του Comp, να πεταξει μια τουφα πουπουλα κ να κολησει τον λαιμο στην πλατη στα 65 μετρα... .pray to God..money.
 
Τεληκα το τεστ εγηνε σημερα το απογευμα οπλο mossberg 930 kicks smoke full vs comp n choke lf στα 65 μτ με κατι ρεμυκτον με 36 γρ και μπαφερ
Τα χαρτια ειναι απο πιτσα

Τεό, θα με ενδιέφερε αν έχεις τα χαρτόνια ακόμη και είναι εύκολο, μια φωτό του καθενός από την πίσω πλευρά των χαρτονιών και μια φωτό του καθενός από μπροστά έχοντας σε κάθε περίπτωση πίσω τους φως...

Υ.Γ. Τι νούμερο σκάγια είχαν τα φυσίγγια;
 
Last edited:
Τεό, θα με ενδιέφερε αν έχεις τα χαρτόνια ακόμη και είναι εύκολο, μια φωτό του καθενός από την πίσω πλευρά των χαρτονιών

Τι θες να δεις αν η πιτσα ηταν σπεσιαλ η πεπερονι???? .yelling..yelling.
Πλακα κανω φυσικα Χρηστο, σορυ δεν κρατηθηκα... .shake hands.
 
Στο 1) και στο 2) συμφωνω.
Για τις αποστασεις μετα 60 μετρα εχω δει τρελες καταβολες με νο6 αλλα μπορει να ειμαι και η εξαιρεση στον κανονα!
Υπαρχει ομως παλι λυση για να μην βαλεις 5αρι και πεσεις σε αριθμο σκαγιων, βαζεις επινικελωμενο 6αρι και εχεις τις κατανομες απο νο6 και την ενεργεια απο νο5;)

Στις δικες μου δοκιμες μου με 4αστρα 3 2 και φουλ, οσο εσφιγγα τσοκ εσφιγγαν και οι τουφεκιες με ολα τα νουμερα, δεν ειδα δηλαδη να ανοιγουν καποιες τουφεκιες με το φουλ σε σχεση με το 2αρι η το 3αρι
Να σου πω τι εννοουσα. Φυσικα όλες ανοίγουν οσο ανοιγει το τσοκ. Αλλα αν ρίξουμε με καθε τσοκ απο δυο τουφεκιες , συνολο 10 . Τη μια με 7 και την αλλη με 5 . Θα δουμε περιπου με 4&5* τα ν7 να εχουν ανοιχτότερα κυκλο απο τα ν5 και με 1,2,3 * τα ν5 να τείνουν να ανοίγουν πιο πολυ απο τα ν7 . Σε καθε περίπτωση ειναι πολυ μικρες οι διαφορες , αλλα στα ανοιχτα τσοκ γεμίζει οφέλιμοτερα καπως η περιφέρεια. Πιστευω (γιατι δεν εχω) οτι η ομαλότερη κατανομή που κανει ο διευρυμένος και καποια ακριβα τσοκ , οπως βλεπω εδω μεσα, συν επίμεταλωμενα, μαλλον διορθώνει το προβλημα .
 
Τεληκα το τεστ εγηνε σημερα το απογευμα οπλο mossberg 930 kicks smoke full vs comp n choke lf στα 65 μτ με κατι ρεμυκτον με 36 γρ και μπαφερ
Τα χαρτια ειναι απο πιτσα
Ακριβα φυσίγγια για να σου προτεινω τρεις τουφεκιες απο καθε τσοκ, για να μην καταδικάσουμε ετσι ευκολα το full οτι σκορπάει προς την περιφέρεια την τουφεκια . (Παντα με το συγκεκριμμένο φυσίγγι , το οποίο , για το express μιλαμε , στα
35-40 μετρα κεντάει με 18,3 και μαμα full)
 
Τεληκα το τεστ εγηνε σημερα το απογευμα οπλο mossberg 930 kicks smoke full vs comp n choke lf στα 65 μτ με κατι ρεμυκτον με 36 γρ και μπαφερ
Τα χαρτια ειναι απο πιτσα

Τεό, θα με ενδιέφερε αν έχεις τα χαρτόνια ακόμη και είναι εύκολο, μια φωτό του καθενός από την πίσω πλευρά των χαρτονιών και μια φωτό του καθενός από μπροστά έχοντας σε κάθε περίπτωση πίσω τους φως...

Υ.Γ. Τι νούμερο σκάγια είχαν τα φυσίγγια;
Έθεσα το παραπανω ερωτημα γιατι θα με ενδιέφερε να δω τη διάμετρο και το σχήμα των τρυπών στο χαρτόνι που κατάφεραν σκαγια Νο 4 (απο οσο διαβασα στα επόμενα ποστ) σε αυτην την αποσταση. Δηλαδη διάμετρος και σχήμα τρυπών σε αναλογια με το νούμερο σκαγιών. Μηπως βγάλουμε καποιο είδος συμπεράσματος για τη διάτρηση.
Τελος παντων.... :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top