Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στέλιο σε αυτό που λες δεν έχεις δίκιο...και με το Νο6 που κυνήγησα φέτος πήρα καλά και δυνατά σκοτώματα, σε καλές αποστάσεις για το τσοκάρισμα που είχα, παρόλα αυτά με την ιδιογόμωση φίλε αλλάζεις το παιχνίδι τελείως....πάει αλλού η βαλίτσα :)
 
Στέλιο σε αυτό που λες δεν έχεις δίκιο...και με το Νο6 που κυνήγησα φέτος πήρα καλά και δυνατά σκοτώματα, σε καλές αποστάσεις για το τσοκάρισμα που είχα, παρόλα αυτά με την ιδιογόμωση φίλε αλλάζεις το παιχνίδι τελείως....πάει αλλού η βαλίτσα :)
Πάντως το Carlson's με το φυσιγγι του Χρήστου δεν έχει τρελή διαφορά με το kicks με gorilla...Έτσι νομίζω δηλαδή.
 
Πηγα μια βολτα σημερα αλλα μονο τρεις τουφεκιες προλαβα να ριξω γιατι επιασε βροχη, εριξα nsi classica no6 και gorilla 34 no6 στα 51 μετρα, τα χαρτονια ειναι 95×105 τσοκ στις δυο πρωτες το goose και στην τελευταια το kicks xfull
lqGrp4n.jpg
t7kejdF.jpg

Nsi classica 32 no6 51m kicks
4oMSj72.jpg
 
Last edited:
Πηγα μια βολτα σημερα αλλα μονο τρεις τουφεκιες προλαβα να ριξω γιατι επιασε βροχη, εριξα nsi classica no6 και gorilla 34 no6 στα 51 μετρα, τα χαρτονια ειναι 95×105 τσοκ στις δυο πρωτες το goose και στην τελευταια το kicks xfull
lqGrp4n.jpg
t7kejdF.jpg

Nsi classica 32 no6 51m kicks
4oMSj72.jpg
Μπορεί το kicks να έβαλε λιγότερα σκάγια,όμως έχει πιο ωραία ισοκατανομη!!
 
Έχει διαφορές το goose από τον ασσο της Remington ;
Δεν καταλαβα Νικολη την ερωτηση;
Ο ασσος του οπλου καλος ειναι και ενω στα 36 μετρα βγαζει πολυ σφιχτη τουφεκια μετα στα πιο πολλα μετρα απο 45 και πανω υστερει πολυ σε σχεση με τα φρενατα goose και kicks, αυτα τα ρημαδια κρατανε κεντρα ακομα και στα 70 μετρα και βγαζουν πολυ δυνατες τουφεκιες.
 
Πηγα μια βολτα σημερα αλλα μονο τρεις τουφεκιες προλαβα να ριξω γιατι επιασε βροχη, εριξα nsi classica no6 και gorilla 34 no6 στα 51 μετρα, τα χαρτονια ειναι 95×105 τσοκ στις δυο πρωτες το goose και στην τελευταια το kicks xfull
lqGrp4n.jpg
t7kejdF.jpg

Nsi classica 32 no6 51m kicks
4oMSj72.jpg
Πολύ καλές οι βολές...Το Goose δίνει ρέστα
Η 1η βολή σου έχει φύγει ένα τακ δεξιά αλλά στην ουσία έχει πυκνό κέντρο το Gorilla το οποίο με εκπλήσσει για 34άρι...
Ενώ στη 2η βολή σου με το Classica ναι μεν έχει πυκνή συγκέντρωση αλλά είναι πιο ομοιόμορφη η κατανομή εντός του κύκλου των 75cm πράγμα π σημαίνει κατά τη γνώμη μου πως μπορεί να σ διορθώσει ένα μικρό σκοπευτικό λαθάκι...;)
 
Το τσοκ goose ρώτησα αν έχει διαφορές με το τσοκ 1* της Remington. Στα πόσα γραμμάρια σκάγια ο άσσος μετά τα 36μ ανοίγει την κατανομή ;
Σε 34 και 35 που δοκιμασα εχασε αρκετα στα 50 μετρα σε σχεση με τα φρενατα, παλι δεν σε πιανω ομως τι διαφορες εννοεις;
 
Πολύ καλές οι βολές...Το Goose δίνει ρέστα
Η 1η βολή σου έχει φύγει ένα τακ δεξιά αλλά στην ουσία έχει πυκνό κέντρο το Gorilla το οποίο με εκπλήσσει για 34άρι...
Ενώ στη 2η βολή σου με το Classica ναι μεν έχει πυκνή συγκέντρωση αλλά είναι πιο ομοιόμορφη η κατανομή εντός του κύκλου των 75cm πράγμα π σημαίνει κατά τη γνώμη μου πως μπορεί να σ διορθώσει ένα μικρό σκοπευτικό λαθάκι...;)
Αυριο θα δοκιμασω percorso και B&B baby magnum 42gr no5 και ισως ξανα gorilla 34 no5
 
Διαφορές στην κατανομή και την διάτρηση.
Στην διατρηση φιλε Νικολη αστο μη το ψαχνεις...στα 47 μετρα 6 η 8 τρυπες ο ασσος στον τενεκε και 20+ ειχε κανει το kicks, σε κατανομες τα φρενατα υπερτερουν ειδικα στις μακρινες τουφεκιες
 
Το τσοκ goose ρώτησα αν έχει διαφορές με το τσοκ 1* της Remington. Στα πόσα γραμμάρια σκάγια ο άσσος μετά τα 36μ ανοίγει την κατανομή ;
Νίκο εγώ με τη Baikal 76cm 1* (σταθερό τσοκ) μέχρι τα 36gr μου δίνει καλές κατανομές στα 36 μέτρα. Από κει κ πέρα στα 38gr & 40gr & 42gr που έχω ρίξει στα 36m είναι άλλα ντάλα τα σκάγια....Κ σε χαρτόνι το έχω δει και στο βάλτο καθώς έριξα κ στο νερό να δω...Όταν έριξα ίσα που είδες να κινείται το νερό.
Γι'αυτό αν με τη τουφεκιά δν δεις το νερό να (σκάει) από τη ντουφεκιά τότε....
Είμαι της γνώμης ότι τα πολλά γραμμάρια στα στενά choke δν είναι κ ότι καλύτερο....
 
Last edited:
Αυριο θα δοκιμασω percorso και B&B baby magnum 42gr no5 και ισως ξανα gorilla 34 no5
Alex αν έχεις εύχερο κατά τύχη και το B&P WINTER 38gr θα ήταν καλά να το έριχνες να δούμε τη κάνει.
Μια φορά τ έριξα σε Νο:4 σε 2 κιρκίρια κ το ένα έπαθε ηλεκτροσόκ...ήταν πάνω από 50m η βολή...απλά να δούμε πως θα συμπεριφερώταν...
 
Alex αν έχεις εύχερο κατά τύχη και το B&P WINTER 38gr θα ήταν καλά να το έριχνες να δούμε τη κάνει.
Μια φορά τ έριξα σε Νο:4 σε 2 κιρκίρια κ το ένα έπαθε ηλεκτροσόκ...ήταν πάνω από 50m η βολή...απλά να δούμε πως θα συμπεριφερώταν...
Εχω ενα ξεχασμενο νο3 εδω και τρια χρονια,απο οσο ξερω ειναι πολυ καλο φυσιγγι και θελει πολυ κρυο για να δουλεψει καλα, θα το ριξω κι αυτο αυριο να το δουμε
 
Στην διατρηση φιλε Νικολη αστο μη το ψαχνεις...στα 47 μετρα 6 η 8 τρυπες ο ασσος στον τενεκε και 20+ ειχε κανει το kicks, σε κατανομες τα φρενατα υπερτερουν ειδικα στις μακρινες τουφεκιες
Ω ρε φίλε! Τι είναι αυτά τα κιξ!
Ελπίζω να προλάβω αύριο να κάνω την δοκιμή με τις ντενεκές, ακόμα δεν τα κατάφερα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top