Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο εγώ με τη Baikal 76cm 1* (σταθερό τσοκ) μέχρι τα 36gr μου δίνει καλές κατανομές στα 36 μέτρα. Από κει κ πέρα στα 38gr & 40gr & 42gr που έχω ρίξει στα 36m είναι άλλα ντάλα τα σκάγια....Κ σε χαρτόνι το έχω δει και στο βάλτο καθώς έριξα κ στο νερό να δω...Όταν έριξα ίσα που είδες να κινείται το νερό.
Γι'αυτό αν με τη τουφεκιά δν δεις το νερό να (σκάει) από τη ντουφεκιά τότε....
Είμαι της γνώμης ότι τα πολλά γραμμάρια στα στενά choke δν είναι κ ότι καλύτερο....
Δεν έχω ασχοληθεί με τα τσοκ αλλά καταλαβαίνω ότι ο άσσος (1*) δεν θέλει μεγάλες γομώσεις.
Στα 38-40-42γρ αν έριχνα θα πήγαινα σε νο 3-2-1. Δεν μου αρέσει η ιδέα 42γρ Νο5.
 
Πηγα μια βολτα σημερα αλλα μονο τρεις τουφεκιες προλαβα να ριξω γιατι επιασε βροχη, εριξα nsi classica no6 και gorilla 34 no6 στα 51 μετρα, τα χαρτονια ειναι 95×105 τσοκ στις δυο πρωτες το goose και στην τελευταια το kicks xfull
lqGrp4n.jpg
t7kejdF.jpg

Nsi classica 32 no6 51m kicks
4oMSj72.jpg
Δεν σκοτώνει το λειοκανο πάνω από τα 35 μέτρα....:oops:
 
Alex αν έχεις εύχερο κατά τύχη και το B&P WINTER 38gr θα ήταν καλά να το έριχνες να δούμε τη κάνει.
Μια φορά τ έριξα σε Νο:4 σε 2 κιρκίρια κ το ένα έπαθε ηλεκτροσόκ...ήταν πάνω από 50m η βολή...απλά να δούμε πως θα συμπεριφερώταν...
Παιδια εχω σφαξει ενα B&P WINTER 38γρ. Νο.4 και βρηκα εντος πυριτιδα MB36 1,77 γρ. Σκαγια 236 και τα γραμμαρια των σκαγιων ηταν 39.28 αντι για 38! Οτι ηταν mb36 το γραφω απο το site της B&P (δεν εχω εμπειρια)! Η διαμετρος των σκαγιων 3 εως 3.1χιλιοστα! Θα στειλω φωτο οταν μπορεσω! Μου εκανε εντυπωση οτι τα σκαγια ηταν πολυ σφαιρικα κ καθαρα! Το εχω χρησιμοποιησει στον λαγο και καλο μου φανηκε!
 
Δεν έχω ασχοληθεί με τα τσοκ αλλά καταλαβαίνω ότι ο άσσος (1*) δεν θέλει μεγάλες γομώσεις.
Στα 38-40-42γρ αν έριχνα θα πήγαινα σε νο 3-2-1. Δεν μου αρέσει η ιδέα 42γρ Νο5.
Για μ'ένα η γνώμη μου Νικόλα με το 1* μόνο με κρύο αρκετό ρίξε φυσίγγια των 36gr...
Προσπάθηνε να καθιερώσης τα 34gr με το 1* και θα γλυκαθείς πιστεύω. ;)
Πάντα σε normal αποστάσεις βέβαια....
 
Παιδια εχω σφαξει ενα B&P WINTER 38γρ. Νο.4 και βρηκα εντος πυριτιδα MB36 1,77 γρ. Σκαγια 236 και τα γραμμαρια των σκαγιων ηταν 39.28 αντι για 38! Οτι ηταν mb36 το γραφω απο το site της B&P (δεν εχω εμπειρια)! Η διαμετρος των σκαγιων 3 εως 3.1χιλιοστα! Θα στειλω φωτο οταν μπορεσω! Μου εκανε εντυπωση οτι τα σκαγια ηταν πολυ σφαιρικα κ καθαρα! Το εχω χρησιμοποιησει στον λαγο και καλο μου φανηκε!
Αλέξανδρε (2x δεκαδούλες) πέρισυ έριξα σε μια μέρα σε ημερίσιο κυνήγη υδροβίου με δυνατό βοριά κ χιονόνερο με 2oC κ έκανε πολύ ωραία σκοτώματα....Είναι ένα πολύ αξιόλογο φυσίγγι...
 
Για μ'ένα η γνώμη μου Νικόλα με το 1* μόνο με κρύο αρκετό ρίξε φυσίγγια των 36gr...
Προσπάθηνε να καθιερώσης τα 34gr με το 1* και θα γλυκαθείς πιστεύω. ;)
Πάντα σε normal αποστάσεις βέβαια....
Δεν έχω ασσο Κώστα, σταθερά 4-2 είναι το δίκαννο μου. Στη φασσα ρίχνω 33γρ στο λαγό 33-34γρ σπάνια 36γρ.
Απο περιέργεια πήρα ένα κουτί percorso caccia νο4, ελπίζω να προλάβω να κάνω δυο δοκιμές.
 
Απαγορεύεται...;:rolleyes:
Απαγορευεται δια ροπαλου Δημητρη γι αυτο κι εγω σκοτωνω τα χαρτονια.....sarcastic.

Νικολη ενα λαγο που ειχα παρει περυσι με νο2 στα 47 με 50 μετρα τον ειχαν περασει τα σκαγια κι απ τις δυο πλευρες με kicks,τα φρενατα βγαζουν πολυ δυναμη, επισης κατι φασσες φετος με 34 γρ νο6 σε αποστασεις τελειως τρελες ειχα βρει διαμπερη τραυματα και με το kicks αλλα και με το goose.
Ετσι αποφασισα να ριχνω μονο νο6 και λιγα γραμ 34 κυριως αλλα με βλεπω φετος να ριξω στο φουλ ακομα λιγοτερα γραμ γιατι μου αρεσε παρα πολυ το classica 32gr.
Αν εβρισκα 28αρια νο6 θα τα εριχνα κι αυτα παντως χωρις κανενα κολλημα
 
Απαγορευεται δια ροπαλου Δημητρη γι αυτο κι εγω σκοτωνω τα χαρτονια.....sarcastic.

Νικολη ενα λαγο που ειχα παρει περυσι με νο2 στα 47 με 50 μετρα τον ειχαν περασει τα σκαγια κι απ τις δυο πλευρες με kicks,τα φρενατα βγαζουν πολυ δυναμη, επισης κατι φασσες φετος με 34 γρ νο6 σε αποστασεις τελειως τρελες ειχα βρει διαμπερη τραυματα και με το kicks αλλα και με το goose.
Ετσι αποφασισα να ριχνω μονο νο6 και λιγα γραμ 34 κυριως αλλα με βλεπω φετος να ριξω στο φουλ ακομα λιγοτερα γραμ γιατι μου αρεσε παρα πολυ το classica 32gr.
Αν εβρισκα 28αρια νο6 θα τα εριχνα κι αυτα παντως χωρις κανενα κολλημα
Όπως πας ...σε κόβω να πίνεις τσάγια ...με τον carrie...όπου βλητικες βλέπε Άλεξ!
 
Αν κρατηθεί ....η κατανομή !σε όποια απόσταση....η τουφέκια κρίνεται Φονική!κ αυτό διοτι...η τουφέκια πρώτα καθίστατο αναποτελεσματική από κατανομή κ έπειτα από 5μετρα από διατριση!στα 36μετρα απλά δοκιμάζεις τα ποσοστά των τσοκ!
 
Όπως πας ...σε κόβω να πίνεις τσάγια ...με τον carrie...όπου βλητικες βλέπε Άλεξ!
Πες μου που θα εισαι το βραδυ να σε κερασω 2 κιλα παιδακια!!!!.yel.
Αν κρατηθεί ....η κατανομή !σε όποια απόσταση....η τουφέκια κρίνεται Φονική!κ αυτό διοτι...η τουφέκια πρώτα καθίστατο αναποτελεσματική από κατανομή κ έπειτα από 5μετρα από διατριση!στα 36μετρα απλά δοκιμάζεις τα ποσοστά των τσοκ!
Συμφωνω σε κατανομη χανουμε πρωτα στις μακρινες και μετα εως πολυ μετα σε διατρηση, ανυπομονω να τσεκαρω και το baby magnum σημερα αν και τα εχω απαρνηθει τα πολλα γραμ εδω και αρκετο καιρο...
 
Πες μου που θα εισαι το βραδυ να σε κερασω 2 κιλα παιδακια!!!!.yel.

Συμφωνω σε κατανομη χανουμε πρωτα στις μακρινες και μετα εως πολυ μετα σε διατρηση, ανυπομονω να τσεκαρω και το baby magnum σημερα αν και τα εχω απαρνηθει τα πολλα γραμ εδω και αρκετο καιρο...
Και πολύ καλά κάνεις!είναι χρήσιμα μόνο όταν μιλάμε για χοντρά σκάγια πολύ χοντρά σκάγια ούτως ώστε να μην πέφτουμε κάτω από 200σκαγια στη γομωση
 
Απαγορευεται δια ροπαλου Δημητρη γι αυτο κι εγω σκοτωνω τα χαρτονια.....sarcastic.

Νικολη ενα λαγο που ειχα παρει περυσι με νο2 στα 47 με 50 μετρα τον ειχαν περασει τα σκαγια κι απ τις δυο πλευρες με kicks,τα φρενατα βγαζουν πολυ δυναμη, επισης κατι φασσες φετος με 34 γρ νο6 σε αποστασεις τελειως τρελες ειχα βρει διαμπερη τραυματα και με το kicks αλλα και με το goose.
Ετσι αποφασισα να ριχνω μονο νο6 και λιγα γραμ 34 κυριως αλλα με βλεπω φετος να ριξω στο φουλ ακομα λιγοτερα γραμ γιατι μου αρεσε παρα πολυ το classica 32gr.
Αν εβρισκα 28αρια νο6 θα τα εριχνα κι αυτα παντως χωρις κανενα κολλημα
Νο2 δεν έχω ρίξει ποτέ έχω 5 φυσίγγια στην ζώνη μου ( Remington nitro no2 42.5g) αν τύχη να δω λαγό μετα τα 50μ.
Στα 42-44μ έχω κάνει overkill σε λαγό με την δεξιά κάννη 33γρ νο4. Cx2000 psb2 1.85X33 θωδη 57.2 κλείσιμο. Πήρε 7-8 σκάγια από τα πίσω πόδια μέχρι το λαιμό.
Τα νο4 σε ένα καλό φυσίγγι σκοτώνουν για πλάκα στα 50-55μ ένα λαγό.
 
Νο2 δεν έχω ρίξει ποτέ έχω 5 φυσίγγια στην ζώνη μου ( Remington nitro no2 42.5g) αν τύχη να δω λαγό μετα τα 50μ.
Στα 42-44μ έχω κάνει overkill σε λαγό με την δεξιά κάννη 33γρ νο4. Cx2000 psb2 1.85X33 θωδη 57.2 κλείσιμο. Πήρε 7-8 σκάγια από τα πίσω πόδια μέχρι το λαιμό.
Γι αυτο σε παω, γουσταρεις τα λιγα γραμμαρια αλλα και τις ισπανιδες που φετος τις ερωτευτηκα κι εγω, psb2 και psb1 35 και 34 γρ.well done.
 
Σήμερα τελευταία βόλτα, λίγο περπατητο μονος και πήρα 5 τσιχλιτσες. Μετά ειπα να κάνω καμιά δοκιμή.
Χαρτιά 94*94 και 14 βαθμους και αεράκι που με ταλαιπώρησε γιατι δεν έμεναν τα χαρτιά στη θέση τους. Τελικα έριξα 2 εξαρια με το πλάγιο και 2 οχταρια με το s.p..
35 μέτρα, 4*, fantom 33gr, n6
https://banks-nearme.com/td-bank-near-me
40m, 2*, fantom 33gr no6

35m, lambro tordo 32 no 8 3* s.p. ,18,2 αυλό

40μ, lambro tordo 32, no 8, 1*, s.p., 18,2 αυλο
 
Last edited by a moderator:
Άρι οι τουφεκιές είναι υπέρ του δέοντος καλές!
Τελικά από ότι φαίνεται στα Baikal με σταθερά τσοκ παίρνεις πολύ καλύτερα βλητικά αποτελέσματα από ότι με εναλλασσόμενα!
Αν είχα ρίξει με το δικό μου πλάγιο και έβαζα το τεσσάρι δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω τέτοια τουφεκιά όπως η πρώτη που έβαλες!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top