Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο το percorso είναι μαλακό φυσίγγι και όντως πολύ γρήγορα για 36gr σε σχέση με το Speciale Palombe 36gr της ίδιας εταιρίας.
Το οποίο κλώτσούσε παραπάνω με διαφορά.
´Οντως μαλακό, νομίζω μια χαρά και στις ζεστές του Σεπτέμβρη Οκτώβρη.
 
Θα κοιτάξω να του πάρω μερικά, μήπως και καταφέρουμε να φτιάξουμε παρόμοια :)
Το goose τι σύσφιξη έχει ; Ρωτώ γιατί θέλω να ρίξω το percorso με την αριστερή κάννη που είναι πιο στενή.
Το goose δεν δουλευει Νικολη με συσφιξη αλλα βαση φρενου, το σαιτ γραφει οτι δουλευει σαν full αλλα σαν στομιο ειναι 0.5 και δουλευει οντως σαν full- xfull. Εριχνα περυσι percorso συνεχεια με το kicks που ειναι xfull αρα μην εχεις κολλημα να το ριξεις με την αριστερη κανη.
 
Εκανα τις τελευταιες δοκικες χθες με 14 βαθμους αν και ολα τα φυσιγγια ειναι χειμωνιατικα και θελουν κρυο τα πηγαν αρκετα καλα με το goose, τα χαρτονια ειναι 95×105
MFteqNx.jpg
6ikh8du.jpg
Sd4yj0X.jpg
PfgIxZX.jpg
 
Είναι 72,5!
εχω και εγω ιδιο και ηθελα να το δοκιμασω με tordo σε χαρτι αλλα δεν τα καταφερα... μου ελυσες την αποροια που ειχα για ποιο λογο με αυτο το οπλο και φυσιγγι οι τσιχλες μου εκαναν λιγο δεξια η αριστερα και εφευγαν ή αλλιως αφηναν ενα συννεφο πουπουλα και επεφταν κατω κατακορυφα :D
 
εχω και εγω ιδιο και ηθελα να το δοκιμασω με tordo σε χαρτι αλλα δεν τα καταφερα... μου ελυσες την αποροια που ειχα για ποιο λογο με αυτο το οπλο και φυσιγγι οι τσιχλες μου εκαναν λιγο δεξια η αριστερα και εφευγαν ή αλλιως αφηναν ενα συννεφο πουπουλα και επεφταν κατω κατακορυφα :D
Αυλούς 18,2;
Θα ήθελα να δοκιμάσω και σκοπευτικα....
 
εχω και εγω ιδιο και ηθελα να το δοκιμασω με tordo σε χαρτι αλλα δεν τα καταφερα... μου ελυσες την αποροια που ειχα για ποιο λογο με αυτο το οπλο και φυσιγγι οι τσιχλες μου εκαναν λιγο δεξια η αριστερα και εφευγαν ή αλλιως αφηναν ενα συννεφο πουπουλα και επεφταν κατω κατακορυφα :D
Ειναι εμφανεστατη η ακαταλληλοτητα του ν8 για την τσιχλα. Μετα τα 30μ χανει γρηγορα κατανομη.Κυριαρχησε λογω χρησης 34 γρ παλιοτερα που διορθωνε καπως ,αλλα οχι πληρως το προβλημα.Μονοδρομος το ν9, η΄10
 
Εκανα τις τελευταιες δοκικες χθες με 14 βαθμους αν και ολα τα φυσιγγια ειναι χειμωνιατικα και θελουν κρυο τα πηγαν αρκετα καλα με το goose, τα χαρτονια ειναι 95×105
MFteqNx.jpg
6ikh8du.jpg
Sd4yj0X.jpg
PfgIxZX.jpg
Αλέξη...Όλες οι βολές είναι πολύ ικανοποιητικές....Το B&P 42gr πήγε (μονόβολο)...κ το B&P Winter 38gr πήγε ωραία άσχετα αν ήταν Νο3.
Αν ήταν σε Νο:5 πιστεύω πως δν θα είχε τόσα κενά σίγουρα κ δν θα είχε να ζηλέψει κ πάρα πολλά από το Baby Magnum 42gr.... ;)
 
Μπράβο Άλεξ φοβερές κατανομές όλα τα φυσίγγια.
Καλες Νικολη αλλα φανταζομαι εκεινο το το 5αρακι Αγγλιας που εριξες στον τενεκε πως θα πηγαινε;;;;:p
Εριξα και ενα gorilla no5 που ξεχασα να ανεβασω αλλα σαν τα υπολοιπα ηταν κι αυτο,
Οι τενεκεδες τωρα στα 46 μετρα, το percorso no5 ειχε 38 σκαγια με 12 τρυπες που ειχαν φουσκωσει τον τενεκε πολυ και στην πισω πλευρα και μερικα σκαγια δεν τον ειχαν τρυπησει αλλα τον ειχαν σκισει λιγο στην μπροστινη πλευρα, το tecna 37 no5 ειχε 36 σκαγια με 22 τρυπες 2 καρφωμενα στον τενεκε και μερικα ξανα ειχαν σκισει τον τενεκε.
Δεν χρειαζεται παντως τοσο πολυ δυναμη γιατι παντα στις φασσες φετος ειχα υπερδιατρηση με το νο5 αλλα και με καποιο συγκεκριμενο φυσιγγι 34 νο6 το psb1 παλι υπερδιατρηση ειχα σε τρελες αποστασεις.
Αλέξη...Όλες οι βολές είναι πολύ ικανοποιητικές....Το B&P 42gr πήγε (μονόβολο)...κ το B&P Winter 38gr πήγε ωραία άσχετα αν ήταν Νο3.
Αν ήταν σε Νο:5 πιστεύω πως δν θα είχε τόσα κενά σίγουρα κ δν θα είχε να ζηλέψει κ πάρα πολλά από το Baby Magnum 42gr.... ;)
Κωστα στην αρχη δεν ενθουσιαστηκα και πολυ με τις συγκεκριμενες δοκιμες αλλα τελικα ωραιες ειναι, το winter οντως πηγε πολυ καλα για 14 βαθμους και νο3, αν ηταν νο5 θα εβγαζε ζωγραφια και αν εκανα τις δοκιμες με 5 βαθμους θα εβγαζαν ολα καλυτερες κατανομες.
Τωρα να δω ποτε θα μυρισω παλι την μπαρουτιλα...:(
 
Εκανα τις τελευταιες δοκικες χθες με 14 βαθμους αν και ολα τα φυσιγγια ειναι χειμωνιατικα και θελουν κρυο τα πηγαν αρκετα καλα με το goose, τα χαρτονια ειναι 95×105 alex αυτες η ντουφεκιες ειναι 51 μετρα με κορδελα?
MFteqNx.jpg
6ikh8du.jpg
Sd4yj0X.jpg
PfgIxZX.jpg
 
Καλες Νικολη αλλα φανταζομαι εκεινο το το 5αρακι Αγγλιας που εριξες στον τενεκε πως θα πηγαινε;;;;:p
Εριξα και ενα gorilla no5 που ξεχασα να ανεβασω αλλα σαν τα υπολοιπα ηταν κι αυτο,
Οι τενεκεδες τωρα στα 46 μετρα, το percorso no5 ειχε 38 σκαγια με 12 τρυπες που ειχαν φουσκωσει τον τενεκε πολυ και στην πισω πλευρα και μερικα σκαγια δεν τον ειχαν τρυπησει αλλα τον ειχαν σκισει λιγο στην μπροστινη πλευρα, το tecna 37 no5 ειχε 36 σκαγια με 22 τρυπες 2 καρφωμενα στον τενεκε και μερικα ξανα ειχαν σκισει τον τενεκε.
Δεν χρειαζεται παντως τοσο πολυ δυναμη γιατι παντα στις φασσες φετος ειχα υπερδιατρηση με το νο5 αλλα και με καποιο συγκεκριμενο φυσιγγι 34 νο6 το psb1 παλι υπερδιατρηση ειχα σε τρελες αποστασεις.

Κωστα στην αρχη δεν ενθουσιαστηκα και πολυ με τις συγκεκριμενες δοκιμες αλλα τελικα ωραιες ειναι, το winter οντως πηγε πολυ καλα για 14 βαθμους και νο3, αν ηταν νο5 θα εβγαζε ζωγραφια και αν εκανα τις δοκιμες με 5 βαθμους θα εβγαζαν ολα καλυτερες κατανομες.
Τωρα να δω ποτε θα μυρισω παλι την μπαρουτιλα...:(
.RESPECT.Καλομελέτα κι έρχετε κ η νέα η σεζόν....αλλιώς τουφέκα τενεκέδες......my man.
 
Καλες Νικολη αλλα φανταζομαι εκεινο το το 5αρακι Αγγλιας που εριξες στον τενεκε πως θα πηγαινε;;;;:p
Εριξα και ενα gorilla no5 που ξεχασα να ανεβασω αλλα σαν τα υπολοιπα ηταν κι αυτο,
Οι τενεκεδες τωρα στα 46 μετρα, το percorso no5 ειχε 38 σκαγια με 12 τρυπες που ειχαν φουσκωσει τον τενεκε πολυ και στην πισω πλευρα και μερικα σκαγια δεν τον ειχαν τρυπησει αλλα τον ειχαν σκισει λιγο στην μπροστινη πλευρα, το tecna 37 no5 ειχε 36 σκαγια με 22 τρυπες 2 καρφωμενα στον τενεκε και μερικα ξανα ειχαν σκισει τον τενεκε.
Δεν χρειαζεται παντως τοσο πολυ δυναμη γιατι παντα στις φασσες φετος ειχα υπερδιατρηση με το νο5 αλλα και με καποιο συγκεκριμενο φυσιγγι 34 νο6 το psb1 παλι υπερδιατρηση ειχα σε τρελες αποστασεις.

Κωστα στην αρχη δεν ενθουσιαστηκα και πολυ με τις συγκεκριμενες δοκιμες αλλα τελικα ωραιες ειναι, το winter οντως πηγε πολυ καλα για 14 βαθμους και νο3, αν ηταν νο5 θα εβγαζε ζωγραφια και αν εκανα τις δοκιμες με 5 βαθμους θα εβγαζαν ολα καλυτερες κατανομες.
Τωρα να δω ποτε θα μυρισω παλι την μπαρουτιλα...:(
Το 5αρακι Αγγλιας ήταν με χαρτάκι πάνω από την πυρίτιδα, μάλλινη (wool), σκάγια. Αν τα δουλεύει η Remington θα έμενες με ανοικτό το στόμα :)
Ίσως έπρεπε να ρίξω ένα remi express αντί του percorso
 
Το 5αρακι Αγγλιας ήταν με χαρτάκι πάνω από την πυρίτιδα, μάλλινη (wool), σκάγια. Αν τα δουλεύει η Remington θα έμενες με ανοικτό το στόμα :)
Ίσως έπρεπε να ρίξω ένα remi express αντί του percorso
Ριξε τα δικα σου φιλε με psb και δεν χρειαζεσαι πιστευω τιποτα αλλο, αντε για πολυ long range να γεμισεις μερικα 34αρια με αλευρι νο4 και θε εισαι αρχηγος, οι λαγοι στην Κρητη οπως εχετε πει ειναι μικροι σε μεγεθος και δεν νομιζω να χρειαστει κατι πιο χοντρο απο νο4.
Επρεπε να δοκιμασεις στον τενεκε τα δικα σου φυσιγγια κατα τη γνωμη μου;)
Τα express ειχα δοκιμασει καποτε δυο κουτια αλλα δεν με ειχαν ενθουσιασει, δεν αξιζαν με λιγα λογια τα 36 ευρω που τα πουλανε εδω περα, ιδιο αποτελεσμα πηρα να μη πω καλυτερο με φυσιγγακια 32 και 34 γραμ με τιμη 7 και 8 ευρω!
 
Ειναι εμφανεστατη η ακαταλληλοτητα του ν8 για την τσιχλα. Μετα τα 30μ χανει γρηγορα κατανομη.Κυριαρχησε λογω χρησης 34 γρ παλιοτερα που διορθωνε καπως ,αλλα οχι πληρως το προβλημα.Μονοδρομος το ν9, η΄10
φέτος ολο κι ολο 1 κουτί ν8 εριξα γιατι καταλαβα οτι 30γρ ν9 μου δινει αυτο που χρειάζομαι κοντα και μακρυά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top