Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ναι 18,2 με 72,5 μηκος, 70αρα θαλαμη 15mm κωνους και εξοδο στις καννες 17,2 πανω 17,7 κατω.
Έτσι ακριβώς όσο αφορά την εξοδο, για κώνο δεν ξέρω. Πάντως δε σκέφτομαι το "ψηλα". Έχω παρει πουλιά με "χαλαρή" επωμιση ή μαλλον χωρίς άγχος και σε φάση δοκιμής αν την κοψει και πέφτει περιστρεφόμενη, μόνο την προσκοπευση σκέφτομαι!
Και μη φανταστείς κανένας σκοπευτης.....
φέτος ολο κι ολο 1 κουτί ν8 εριξα γιατι καταλαβα οτι 30γρ ν9 μου δινει αυτο που χρειάζομαι κοντα και μακρυά
Φετος και γω μόνο 30 γραμ. ν9 Ρουμελιώτης έριξα καρτέρι. Οι πιο μακρινές τουφεκιές με το προαναφερόμενο φυσιγγι και περυσι με 28 γραμ. uno prima ή ετυχε με αυτά!
Τα 8ρια τα είχα για κάτι μερες με αερα!
 
Τιποτα το ιδιαιτερο να σου πω την αληθεια, σπανια θα με ενοχλησει φυσιγγι μ'αυτο το οπλο, αλλα πλεον προτιμω τα λιγα γραμμαρια.
Σε ρωτάω γιατί αλλοι λένε ότι κλωτσαει σαν μουλάρι...σίγουρα εσύ με την Ρεμίνγκτον είσαι σε άλλη κατηγορία αλλά πιστεύω ότι μπορείς να καταλάβεις πάνω κάτω πιο φυσιγγι θεωρείται "σκληρό" από θέμα λακτίσματος.
 
Ριξε τα δικα σου φιλε με psb και δεν χρειαζεσαι πιστευω τιποτα αλλο, αντε για πολυ long range να γεμισεις μερικα 34αρια με αλευρι νο4 και θε εισαι αρχηγος, οι λαγοι στην Κρητη οπως εχετε πει ειναι μικροι σε μεγεθος και δεν νομιζω να χρειαστει κατι πιο χοντρο απο νο4.
Επρεπε να δοκιμασεις στον τενεκε τα δικα σου φυσιγγια κατα τη γνωμη μου;)
Τα express ειχα δοκιμασει καποτε δυο κουτια αλλα δεν με ειχαν ενθουσιασει, δεν αξιζαν με λιγα λογια τα 36 ευρω που τα πουλανε εδω περα, ιδιο αποτελεσμα πηρα να μη πω καλυτερο με φυσιγγακια 32 και 34 γραμ με τιμη 7 και 8 ευρω!
Έχεις απόλυτα δίκιο φίλε μου, με 7€ περίπου φτιάχνω φυσίγγι 33γρ νο4 που κάνει overkill σε 2,5 - 2,8 κιλά λαγό στα 42-44μ.
 
Σε ρωτάω γιατί αλλοι λένε ότι κλωτσαει σαν μουλάρι...σίγουρα εσύ με την Ρεμίνγκτον είσαι σε άλλη κατηγορία αλλά πιστεύω ότι μπορείς να καταλάβεις πάνω κάτω πιο φυσιγγι θεωρείται "σκληρό" από θέμα λακτίσματος.
Ε το εχει το κλωτσημα του αλλα υπαρχουν και χειροτερα, ειχα παρει ενα κουτι σεμι 40 γρ ελληνικο προπερσι και εκει να δεις κλωτσημα, ειχα δωσει και μερικα στον αδερφο μου για λαγο να τα ριξει με τη μπενελα γιατι ηταν νο4 και την ακουσε στερεοφωνικα....sarcastic.
Το κλωτσημα παντως ειναι παρομοιο με τα mythos mg2 40gr, με αεριων πιστευω ειναι κομπλε αλλα με αδρανειας μαλλον δεν θα τα εριχνα.
 
Πολύ καλή τουφεκιά Νίκο , δεν περίμενα κάτι λιγότερο από ένα ΜERKEL που εκτός από την εξαιρετική ποιότητα κατασκευής έχει και πολύ ποιοτικές κάννες.
Ευχαριστώ Φώτη, από το πρώτο φυσίγγι στο λαγό μου έδειξε την βλητική υπεροχή του σε σύγκριση με το 686s που είχα.
 
Καλημερα και βαζω τους τενεκεδες απο την Πεμπτη, μια φωτο κανονικη και μια με μαρκαρισμενα τα σκαγια 1η 2η φωτο percorso no5 46 μετρα
H3EUdjJ.jpg
5Jhy0KH.jpg

Ρουμελ tecna 37 no 5 46 μετρα αλλα κατα 99% μου εχει φυγει δεξια η μπαλωθια...
aTbSN6A.jpg
UsY6L4N.jpg
 
Καλημερα και βαζω τους τενεκεδες απο την Πεμπτη, μια φωτο κανονικη και μια με μαρκαρισμενα τα σκαγια 1η 2η φωτο percorso no5 46 μετρα
H3EUdjJ.jpg
5Jhy0KH.jpg

Ρουμελ tecna 37 no 5 46 μετρα αλλα κατα 99% μου εχει φυγει δεξια η μπαλωθια...
aTbSN6A.jpg
UsY6L4N.jpg
Έπρεπε να ζωγραφίσεις κ καμία φάσσα πάνω στο δένδρο έγινες αριστοτέχνης στις παρουσιάσεις!!!
 
λίγο παρακάτω από αυτά τα μέτρα να ρίξεις Alex σε βλέπω να ψάχνεις κανενα μπουτακι να πάρεις :D
Δεν εχουν αναγκη οι καριολιτσες Κωστα, προπερσι με το kicks και super caccia 6/4 ειχε ερθει μια σαν στραβη πανω μου και την τουφεκισα βαρια 20 μετρα.
Ειχε σκαγια παντου ακομα και σε λαιμο κεφαλι ποδια, στο σωμα οταν την μαδησα αν θυμαμαι καλα ειχε 28 τρυπες αλλα δεν ειχε διαλυθει, μια χαρα την εφαγα παντως.yel.
 
Classica 32gr no6 36 μετρα με goose και θα το τιμησω πολυ φετος αυτο το φυσιγγακι στις φασσες, θα πηγαινω με 32gr και τραγιασκα να το παιξω Αγγλος.sarcastic.
fVielQg.jpg
Classica 32gr no6 36 μετρα με goose και θα το τιμησω πολυ φετος αυτο το φυσιγγακι στις φασσες, θα πηγαινω με 32gr και τραγιασκα να το παιξω Αγγλος.sarcastic.
fVielQg.jpg
Δύναμη!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top