Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απο την στιγμή που η ταχύτητα V είναι μία απο τις παραμέτρους του τύπου της κινητικής ενέργειας Ε=1/2 Μ (VXV)
είναι λογικό το πιο γρήγορο να έχει μεγαλύτερη ενέργεια όπως λέει ο κ. Νίκος Π
Λαμπη αν και οι γνωσεις μου ειναι λιγες για να καταλαβω τον τυπο δεν αμφισβητισα ποτε οτι η ενεργεια εξαρταται και απο την ταχυτητα.Αυτο που λεω ειναι οτι διαβαζοντας διαφορα αρθρα που λεν οτι τα ταχυτερα σκαγια εχουν μεγαλυτερη αντισταση στον αερα( αρα μεγαλυτερη επιβραδυνση) πιθανον να εχουν αμελητεα διαφορα ταχυτητας σε καποιο σημειο και αρα αμελητεα διαφορα ενεργειας.Αν δηλ ενα φυσιγγι εχει V1 400 και στα 30μ το V ειναι 320 ενω ενα αλλο με V1 420 λογω μεγαλυτερης επιβραδυνσης εχει 322 ασ πουμε τοτε η διαφορα ειναι αμελητεα.(τα νουμερα δεν ξερω αν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα προβληματισμους εκθετω)
 
Αρα η διαφορα του 5% παραμενει αναλοιωτη καθ ολη τη διαρκεια της ¨πτησης¨.Επομενως η θεωρια που λεει οτι τα γρηγορα σκαγια εχουν μεγαλυτερη επιβραδυνση καταριπτεται.Ειμαστε σιγουροι??Μηπως λειπει καποια παραμετρος απο το προγραμμα??Καλοπροαιρετα το λεω εγω αγραμματος ειμαι μην παραξηγηθω
Πρόσεξε ... Το 5% ήταν η αύξηση της ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ στομίου απο 400 σε 420.

Και ναι (αν δεν κάνω λάθος,... θα το ξαναελέγξω) έχουμε κατά 5% περίπου αύξηση της ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ στα 35 και 50μ.
Θα το ξαναελέγξω γιατί και εγώ δεν το πίστευα όταν το είδα.

Θα επανέλθω ...
Και οι ερώτησή σου με έκανε να αλλάξω άποψη, οπότε σε ευχαριστώ !!!

Δεν καταρίπτεται η θεωρία ... τα γρηγορότερα σκάγια έχουν μεγαλύτερη επιβράδυνση ... αλλά παραμένουν πάντα ταχύτερα από τα πιο αργά.
Απλά πίστευα ότι ΜΟΝΟ στα ψιλά οι διαφορές στις ενέργειες σε μεγάλες αποστάσεις μειώνονται πολύ ... αλλά δεν είναι έτσι.
 
Και εγω αγραμματος ειμαι.....αλλα να σου πω τι βλεπω στις δοκιμες μου....
Δεν ξερω εαν εχουν μεγαλυτερη επιβραδυνση....ξερω oμως οτι το φυσιγγιο με αρχικη ΠΧ V1,5 -420m/s
εχει μεγαλυτερη διαρτηση στα ιδια μετρα....απο ενα με αρχικη V1,5 -390m/s.
Kαι παντα με ιδιο νουμερο σκαγιων.
Είστε αστέρια όλοι.
Νίκο καλά βλέπεις φίλε.
Έτσι είναι.
Θα επανέλθω ... Κάνω backup στους 2 υπολογιστές μου τώρα.
Θα τσεκάρω πάλι τους υπολογισμούς και θα προσπαθήσω να βγάλω κάποιον απλό κανόνα για να τον θυμόμαστε όλοι.

Περιμένουμε την δοκιμή της Rem.
Δεν ήξερα ότι ήσουν βάζελος.
Εγώ είμαι γαύρος :)

Οπότε ο αγώνας a390 με 1100 θα είναι τελικός εθνικής Ιταλίας με εθνική Ηνωμένων Πολιτειών :) :) :)
 
Είστε αστέρια όλοι.
Νίκο καλά βλέπεις φίλε.
Έτσι είναι.
Θα επανέλθω ... Κάνω backup στους 2 υπολογιστές μου τώρα.
Θα τσεκάρω πάλι τους υπολογισμούς και θα προσπαθήσω να βγάλω κάποιον απλό κανόνα για να τον θυμόμαστε όλοι.

Περιμένουμε την δοκιμή της Rem.
Δεν ήξερα ότι ήσουν βάζελος.
Εγώ είμαι γαύρος :)

Οπότε ο αγώνας a390 με 1100 θα είναι τελικός εθνικής Ιταλίας με εθνική Ηνωμένων Πολιτειών :) :) :)

Αστέρι εισαι φιλε....και να εισαι παντα καλα...να μας ανοιγεις τα ματια....

Αγωνα δεν εχουμε.....και εαν εχουμε φιλικος ειναι.....συμπερασματα θελουμε φιλε....να δουμε τις
διαφορές στον στοχο....να ξερουμε που ''παταμε''.....ειναι καλο για ολους μας... :)
 
Αστέρι εισαι φιλε....και να εισαι παντα καλα...να μας ανοιγεις τα ματια....

Αγωνα δεν εχουμε.....και εαν εχουμε φιλικος ειναι.....συμπερασματα θελουμε φιλε....να δουμε τις
διαφορές στον στοχο....να ξερουμε που ''παταμε''.....ειναι καλο για ολους μας... :)
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βοηθάς ... και το σημαντικότερο πόσο εμψυχώνεις όλους μας !!!

Τίποτα δεδομένο αν δεν το δούμε με τα μάτια μας !!!!
 
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο βοηθάς ... και το σημαντικότερο πόσο εμψυχώνεις όλους μας !!!

Τίποτα δεδομένο αν δεν το δούμε με τα μάτια μας !!!!

Το ενα χερι νιβει το αλλο....και τα δυο το προσωπο.....φιλε!!!! :)
 
Τεο μου....περιμενω αυριο το πρωι να μου φερουν την ρεμι 1100....να κανω συγκριτικες δοκιμες με την
μπερετα Α390 ...χρωμιο,,,με αχρωμιωτο. Καλο το boito.....Aλλά.....άλλα τα ματια του λαγου ( boito ) και
αλλα της κουκουβαγιας ( ρεμι 1100 ) ;) :)
Αν βρω χρόνο αύριο θα σου στηλω ένα σεταπ με steel28 να δοκιμάσεις και m92s για 60 μτ δοκημαζμενο
 
Λ
ΟΚ...Θα περιμενω..... :)

60 μετρα δεν εχω...στα 50 θα το ριξω...
Λοιπόν το θυμήθηκα άκου Νικ 12/76 cx2000 m92s 2,05 steel28 + φελο 4 η 6 Χιλ αυτό δεν θυμάμαι καλά αλά θα το δείξει η ογκομετρια 37 γρ ν4 +2 βρώμη
Το steel τον χαράξεις σε δύο πέταλα μέχρι να φτάσει το φελο
Το φυσίγγι είναι πολύ μαλακό μην σας ξεγελάει ο steel νομίζω ότι έβγαλε περίπου στα 405 αλά είναι πολύ φονικό μέχρι τα 60 Mt
 
Λ

Λοιπόν το θυμήθηκα άκου Νικ 12/76 cx2000 m92s 2,05 steel28 + φελο 4 η 6 Χιλ αυτό δεν θυμάμαι καλά αλά θα το δείξει η ογκομετρια 37 γρ ν4 +2 βρώμη
Το steel τον χαράξεις σε δύο πέταλα μέχρι να φτάσει το φελο
Το φυσίγγι είναι πολύ μαλακό μην σας ξεγελάει ο steel νομίζω ότι έβγαλε περίπου στα 405 αλά είναι πολύ φονικό μέχρι τα 60 Mt

ΟΚ Τεο .....νορμαλ και μελετημενο ειναι....πανω απ'ολα ειναι ασφαλες σεταπ...
Θα στησω να το εχω ετοιμο φιλε.!!!
Το εγραψα και πριν....δεν εχω 60 μετρα....στα 50 θα το ριξω......και θα διξει ....οτι εχει και δεν εχει.... :)
 
Το ενα χερι νιβει το αλλο....και τα δυο το προσωπο.....φιλε!!!! :)

Παιδιά αυτά τα αποτελέσματα βγάζω ... θα χρειαστώ επιβεβαίωση από τον @Μονήρης
με λίγα λόγια ο κανόνας είναι ότι
ΜΕ ΟΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΚΑΓΙΑ ΡΙΞΕΤΕ
ΣΕ ΟΤΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΡΙΞΕΤΕ ΑΠΟ 20-70m
ΜΕ ΟΤΙ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΡΙΞΕΤΕ

το ποσοστό αύξησης της αρχικής παχύτητας είναι ΠΕΡΙΠΟΥ ίσο με το ποσοστό αύξησης της ενέργειας 1 σκαγιού στα μέτρα που τουφεκάτε.

Έπαιξα πολύ με τα 5 πρώτα νούμερα (σκάγια, μέτρα, ατμ. συνθήκες) αλλά τα αποτελέσματα είναι πάνω κάτω τα ίδια.

Δηλαδή, αν πετύχετε μια αύξηση πχ 10% στην αρχική ταχύτητα θα έχετε περίπου μια αύξηση 10% στην ενέργεια κάθε σκαγιού σε όποια λογική απόσταση και να τουφεκίσετε (20-70m).

@Μονήρης τσέκαρε και εσύ σε παρακαλώ ... δεν νομίζω ότι κάνω λάθος ...

Untitled 1.jpg
 
ΟΚ Τεο .....νορμαλ και μελετημενο ειναι....πανω απ'ολα ειναι ασφαλες σεταπ...
Θα στησω να το εχω ετοιμο φιλε.!!!
Το εγραψα και πριν....δεν εχω 60 μετρα....στα 50 θα το ριξω......και θα διξει ....οτι εχει και δεν εχει.... :)
6 Χιλιοστα φελλο Τεο!!! :)
 
Γκρέμισε το σπίτι της γειτόνισσας ... μας ενοχλεί :) :) :)

Οχι ρε φιλαρα!!! Εχω καλη γειτονισα....φτου -φτου σκορδα....μην την ματιασω....με βλεπει που βγαινω
εξω....και να μην βλεπει....ακουει τις τουφεκιες....και φωναζει....βαρα Νικολαααα βαρααααα και σηκωθουν
και οι πεθαμενοι !!! Διαμαντι γειτονισα εχω !!!! Μην μου την ματιασεις......

ΥΓ. Εκλεισα 4 δυσεκια το σαταπ του Τεο. Δυο σε καινουργιο καλυκα....και δυο σε μεταχεισμενο....να δω
διαφορες σε ταχυτητα....και στην αποτυπωση......
Πρωτα ο θεος αυριο.... :)
 
Νικ ξέχασα να σου πω ότι αυτό το σεταπ γίνεται πολύ καλά και με αποσπώμενο πάτο ξέρεις εσύ πως αφού είσαι γάτα
Όταν γύρισω Ελλάδα θα σου δώσω τα top gun εδάφους αέρος τώρα δεν τα θυμάμαι

Ελα με το καλο εσυ....υγεια να εχουμε...και θα αντιλαλουνε τα βουνα φιλε!!!! :)
 
Οχι ρε φιλαρα!!! Εχω καλη γειτονισα....φτου -φτου σκορδα....μην την ματιασω....με βλεπει που βγαινω
εξω....και να μην βλεπει....ακουει τις τουφεκιες....και φωναζει....βαρα Νικολαααα βαρααααα και σηκωθουν
και οι πεθαμενοι !!! Διαμαντι γειτονισα εχω !!!! Μην μου την ματιασεις......
Μμμμ. Για τις τουφεκιές να λέει (βάρα Νικόλα να σηκωθούν οι πεθαμένοι) άραγε;;;;.my man.ffff
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top