Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εκτός αν εννοείς ότι σχετικά μικρές μεταβολές της υγρασίας της πυρίτιδας έχουν σχετικά μεγάλη επίδραση στην απόδοση.
Έτσι ναι.

Η υγρασία της πυρίτιδας όμως είναι κάτι που δεν μπορούμε να το μετρήσουμε, ούτε να το επηρρεάσουμε και μεταβάλλεται βασικά απ όσα γνωρίζω από τις συνθήκες και τον χρόνο αποθήκευσης.

Σημαντικό λοιπόν, αλλά χωρίς να μπορούμε να το επαναφέρουμε στις "εργοστασιακές τιμές" αν αλλάξει :)
Μόνο αλχημείες μπορούμε να κάνουμε.

Σωστά όμως αναφέρθηκε. !!!
 
Κάθε πυριτιδα στην παραγωγή της έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό υγρασίας. Αν απορροφήσει απο το περιβαλον υγρασία αυτή θα κατεβάσει κατα πολύ την θερμοκρασία της καύσης γιατί στον ελάχιστο χρόνο που διαρκει η καύση την μετατρέπει σε υπερθερμο ατμο .Ετσι ενα μεγάλο μέρος της ενέργειας της δαπανάται σε αυτή την διαδικασία.
Ναι αυτο ειναι γνωστο...
αλλα πως η υγρασια του περηβαλοντος επηρεαζει την εσωτερηκη βλητικη δεν καταλαβα...
Πως αυριο το πρωι που θα βγεις βολτα και δεις π. χ ενα 80% υγρασια και παρεις απο το σακιδιο σου το φυσιγγακι σου και το ρηξεις στην φασομπεκατσοτσιχλα ....
Πως αυτη η εξωτερικη υγρασια θα επηρεαση την εσωτερικη βλητικη της γομωσης σου δεν καταλαβα....
Και μην μου πεις οτι αν μεινει το φυσιγγη πολλη ωρα μεσα στην θαλαμη θα αποροφηση υγρασια απο το περηβαλον....
 
Ναι αυτο ειναι γνωστο...
αλλα πως η υγρασια του περηβαλοντος επηρεαζει την εσωτερηκη βλητικη δεν καταλαβα...
Πως αυριο το πρωι που θα βγεις βολτα και δεις π. χ ενα 80% υγρασια και παρεις απο το σακιδιο σου το φυσιγγακι σου και το ρηξεις στην φασομπεκατσοτσιχλα ....
Πως αυτη η εξωτερικη υγρασια θα επηρεαση την εσωτερικη βλητικη της γομωσης σου δεν καταλαβα....
Και μην μου πεις οτι αν μεινει το φυσιγγη πολλη ωρα μεσα στην θαλαμη θα αποροφηση υγρασια απο το περηβαλον....
Ενα φυσιγγιο στην κανη του όπλου στην διάρκεια ενος κυνηγιού είναι δύσκολο ( εκτος εαν βραχεί) να απορροφήσει τόση υγρασία που να αλλάξει συμπεριφορα. Η παραμονή του ομως σε συνθήκες υγρασίας για ωρες ναι. Οσο για την απορρόφηση υγρασίας αυτη υπολογίζεται με μετρηση βαρους ακριβείας πριν και μετα. Ενας απλοϊκός τρόπος για να επανέλθει είναι παραμονη σε ξηρο περιβάλλον ( όχι στον ήλιο ή εστία θερμότητας).
 
Αρα θες να μου πεις οτι ολοι οσοι παμε για παπι φασα και περνουμε 2-3 κουτια μαζι μας στο καρτερι μετα απο 2-3-4 κυνηγια σε αντιξοες συνθηκες θα πρεπει να τα πεταμε γιατι ενδεχωμενος να αποροφησαν υγρασια.....
Επαναλαμβανω.....υγρασια απο το περηβαλον οχι απο βροχη μεσα στο οπλο....
Γιατι αυτα σηγουρα δεν ξαναμπαινουν στο οπλο....
 
Αρα θες να μου πεις οτι ολοι οσοι παμε για παπι φασα και περνουμε 2-3 κουτια μαζι μας στο καρτερι μετα απο 2-3-4 κυνηγια σε αντιξοες συνθηκες θα πρεπει να τα πεταμε γιατι ενδεχωμενος να αποροφησαν υγρασια.....
Επαναλαμβανω.....υγρασια απο το περηβαλον οχι απο βροχη μεσα στο οπλο....
Γιατι αυτα σηγουρα δεν ξαναμπαινουν στο οπλο....
Αν το ποσοστό υγρασίας της πυριτιδας π.χ απο 1% πάει στο 2% ενα φυσιγγιο των 400 m/ s κατεβαίνει σε μια μονοβασικη στα 375m/s περίπου. Το αν αυτή η αρχική κανει τη διαφορά είναι άλλο θεμα . Όπως ειπα όμως υγρασία της πυριτιδας όχι του αέρα ή της επιφάνειας του φυσιγγιου.Ενας πλαστικος καλυκας καθυστερεί αρκετα στην πρόσληψη και την αποβολή υγρασίας.
 
Σε εργαστηριακές δοκιμές φαίνεται πως αν για παράδειγμα μια διαφορά 20 ° προκαλεί +- 5 m/ s, αύξηση κατά 1% της υγρασίας της πυριτιδας προκαλεί +- 15 m/ s.
Έχει τίποτα για διάβασμα ;;; ... για τις εργαστηριακές δοκιμές μιλάω ...
 
Σ ενα καλα κλειστο φυσιγγι η υγρασια απο βροχη η περιβαλον ειναι αδυνατο να περασει το χειροτερο ειναι να εκτηθοντε σε μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας οι οπιες σχηματιζουν υγρασια μεσα στα φυσιγγια τοφενομενο με τα θολομενα γυαλια απο κρυο περιβαλον σε ενα ζεστο δωματιο
 
Μαπακη ήθελα να γράψω.......
Μαπάκης ,ιστορία μεγάλη ο Μαπάκης στα φυσίγγια ,έβγαζε πολύ ωραία φυσίγγια ,είχε ένα ελάττωμα όταν του τελείωνε η παρτίδα πυρίτιδας σε ένα φυσίγγι το γέμιζε με το είχε και το πούλαγε για ίδιο .Θα μου πεις ο μόνος ήταν η είναι σαφέστατα και όχι .
 
Αν το ποσοστό υγρασίας της πυριτιδας π.χ απο 1% πάει στο 2% ενα φυσιγγιο των 400 m/ s κατεβαίνει σε μια μονοβασικη στα 375m/s περίπου. Το αν αυτή η αρχική κανει τη διαφορά είναι άλλο θεμα . Όπως ειπα όμως υγρασία της πυριτιδας όχι του αέρα ή της επιφάνειας του φυσιγγιου.Ενας πλαστικος καλυκας καθυστερεί αρκετα στην πρόσληψη και την αποβολή υγρασίας.
Αρα λοιπον ερχεσε στα λογια μου....η υγρασια του περηβαλοντος επηρεαζει μονο την εξωτερηκη βλητικη του φυσιγγιου και η θερμοκρασια την εσωτερηκη
 
καλησπερα σε όλους σας μια ερώτηση. Εγώ ο ιδιος κατοχος sx3 κυρίως δουλεύω ή να πω προσπαθώ με φισιγγια διβασικες πιριτιδες εμπορίου σε όλο χρόνο εκτός στα ορτικια. ( tecna k s4. Και σπάνια mb92s λόγο τιμής ).Αλλά διαβαζω στο σιτε των φισιγγιων gorilla εχουν κάτι πινακες με δοκιμές και παρατηρησα οτι τα φισιγγια με tecna edition 35γρ 40γρ εχουν χειροτερη συγκέντρωση στα 30-35μ απο τα κανονικα gorilla 36γρ 40γρ όπου σίγουρα δεν ειναι με tecna( μάλλον με mb). Και σαν συνέπεια γιατι να αγοράσει κάποιος τα tecna edition
 
καλησπερα σε όλους σας μια ερώτηση. Εγώ ο ιδιος κατοχος sx3 κυρίως δουλεύω ή να πω προσπαθώ με φισιγγια διβασικες πιριτιδες εμπορίου σε όλο χρόνο εκτός στα ορτικια. ( tecna k s4. Και σπάνια mb92s λόγο τιμής ).Αλλά διαβαζω στο σιτε των φισιγγιων gorilla εχουν κάτι πινακες με δοκιμές και παρατηρησα οτι τα φισιγγια με tecna edition 35γρ 40γρ εχουν χειροτερη συγκέντρωση στα 30-35μ απο τα κανονικα gorilla 36γρ 40γρ όπου σίγουρα δεν ειναι με tecna( μάλλον με mb). Και σαν συνέπεια γιατι να αγοράσει κάποιος τα tecna edition
Για την σταθερότητα σε καιρούς ίσως και διάτρηση
 
Παλικαρια , ΔΕΝ ειχει καμια ''δουλεια'' και ευθυνη......καμια μα καμια πυριτιδα για την συγκεντρωση
του φυσιγγιου.
Η συγκεντρωση εξαρταται απο το σεταπ ( δοσολογια ) το στησιμο του φυσιγγιου , την ταχυτητα και
την ποιοτητα υλικων.....τις μπαρουτες αφηστε τες στην ''ησυχια'' τους..... ;)
 
καλησπερα σε όλους σας μια ερώτηση. Εγώ ο ιδιος κατοχος sx3 κυρίως δουλεύω ή να πω προσπαθώ με φισιγγια διβασικες πιριτιδες εμπορίου σε όλο χρόνο εκτός στα ορτικια. ( tecna k s4. Και σπάνια mb92s λόγο τιμής ).Αλλά διαβαζω στο σιτε των φισιγγιων gorilla εχουν κάτι πινακες με δοκιμές και παρατηρησα οτι τα φισιγγια με tecna edition 35γρ 40γρ εχουν χειροτερη συγκέντρωση στα 30-35μ απο τα κανονικα gorilla 36γρ 40γρ όπου σίγουρα δεν ειναι με tecna( μάλλον με mb). Και σαν συνέπεια γιατι να αγοράσει κάποιος τα tecna edition
Γιατί χρησιμοποιείς μόνο διβασικες?
 
καλησπερα σε όλους σας μια ερώτηση. Εγώ ο ιδιος κατοχος sx3 κυρίως δουλεύω ή να πω προσπαθώ με φισιγγια διβασικες πιριτιδες εμπορίου σε όλο χρόνο εκτός στα ορτικια. ( tecna k s4. Και σπάνια mb92s λόγο τιμής ).Αλλά διαβαζω στο σιτε των φισιγγιων gorilla εχουν κάτι πινακες με δοκιμές και παρατηρησα οτι τα φισιγγια με tecna edition 35γρ 40γρ εχουν χειροτερη συγκέντρωση στα 30-35μ απο τα κανονικα gorilla 36γρ 40γρ όπου σίγουρα δεν ειναι με tecna( μάλλον με mb). Και σαν συνέπεια γιατι να αγοράσει κάποιος τα tecna edition
καλησπερα σε όλους σας μια ερώτηση. Εγώ ο ιδιος κατοχος sx3 κυρίως δουλεύω ή να πω προσπαθώ με φισιγγια διβασικες πιριτιδες εμπορίου σε όλο χρόνο εκτός στα ορτικια. ( tecna k s4. Και σπάνια mb92s λόγο τιμής ).Αλλά διαβαζω στο σιτε των φισιγγιων gorilla εχουν κάτι πινακες με δοκιμές και παρατηρησα οτι τα φισιγγια με tecna edition 35γρ 40γρ εχουν χειροτερη συγκέντρωση στα 30-35μ απο τα κανονικα gorilla 36γρ 40γρ όπου σίγουρα δεν ειναι με tecna( μάλλον με mb). Και σαν συνέπεια γιατι να αγοράσει κάποιος τα tecna edition
Να χρησιμοποιείς φυσίγγια που να κάνουν τη δουλειά τους καλά για αυτό που τα θες και μην αγοράζεις φυσίγγια με βάση το τη πυριτιδα έχουν.
 
καλησπερα σε όλους σας μια ερώτηση. Εγώ ο ιδιος κατοχος sx3 κυρίως δουλεύω ή να πω προσπαθώ με φισιγγια διβασικες πιριτιδες εμπορίου σε όλο χρόνο εκτός στα ορτικια. ( tecna k s4. Και σπάνια mb92s λόγο τιμής ).Αλλά διαβαζω στο σιτε των φισιγγιων gorilla εχουν κάτι πινακες με δοκιμές και παρατηρησα οτι τα φισιγγια με tecna edition 35γρ 40γρ εχουν χειροτερη συγκέντρωση στα 30-35μ απο τα κανονικα gorilla 36γρ 40γρ όπου σίγουρα δεν ειναι με tecna( μάλλον με mb). Και σαν συνέπεια γιατι να αγοράσει κάποιος τα tecna edition
Καλά κάνεις φιλε και χρησιμοποιεις διβασικες για να εχεις το κεφαλι σου υσυχο απο άποψη καιρικών συνθηκων και μονο γιατι το θεμα κατανομης ειναι θεμα συνολικου στησιματος φυσιγγιου οπως εγραψε παραπανω ο νικος δεν εχει καμια σχεση με τη μπαρουτι βαζεις μεσα το θεμα διατρησης στις δυσκολες καιρικες συνθηκες ειναι που θα κανει τη διαφορά η διβασικη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top