Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φιλε νικο σαν καλος ιδιογομωτης το εννοώ εχει φανει από τις δοκιμες σου πιστευεις οτι ενα φυσιγγι σου που ρχνεις για τσιχλες ας πουμε με 15 βαθμους θα το ριχνεις και στους μειον 15 ακριβως το ιδιο και θα εχει τα ιδια αποτελεσματα σε διατρησεις γιατι εγω δεν το πιστευω και οτι ολα τα υλικα εκτος απο τις ανακυκλωσιμες ταπες ειναι ανεπηρεαστα σε βαθμο που δεν προβληματιζουν τη ντουφεκια απο μειον 20 εως +45

Ο καθε ενας φιλε Γιαννη μπορει να γραφει οτι παπαριά θελει..... Το θεμα ειναι αυτα που γραφει να
συμβαδιζουν με την πραγματικοτητα. Και ο ''τελευταιος'' κυνηγος γνωριζει οτι οι καλοκαιρινες γομωσεις
δεν δουλευουν τον χειμωνα....
Πιστευω οτι αυτος...που τα εγραψε δεν εχει πιασει οπλο στα χερια του....

Χθεσινες δοκιμες σε 12/76 και 48 γραμμαρια Ν4,5 με ταχυτητες V1,5-396 - 397 -398m/s στα 45 μετρα
εδωσαν ''καρμπον'' τουφεκιες .....με αποκλιση απο 2 εως 4 σκαγια στην αποτυπωση και στα 6 φυσιγγια.
Βυσματα GT18 - DRAGO14 - και αποσπωμενος πατος με FSF.
Τελικα υπαρχει τροπος να βγαλεις ''καρμπον'' τουφεκια και στα 12/76 !!!
 
Ο καθε ενας φιλε Γιαννη μπορει να γραφει οτι παπαριά θελει..... Το θεμα ειναι αυτα που γραφει να
συμβαδιζουν με την πραγματικοτητα. Και ο ''τελευταιος'' κυνηγος γνωριζει οτι οι καλοκαιρινες γομωσεις
δεν δουλευουν τον χειμωνα....
Πιστευω οτι αυτος...που τα εγραψε δεν εχει πιασει οπλο στα χερια του....

Χθεσινες δοκιμες σε 12/76 και 48 γραμμαρια Ν4,5 με ταχυτητες V1,5-396 - 397 -398m/s στα 45 μετρα
εδωσαν ''καρμπον'' τουφεκιες .....με αποκλιση απο 2 εως 4 σκαγια στην αποτυπωση και στα 6 φυσιγγια.
Βυσματα GT18 - DRAGO14 - και αποσπωμενος πατος με FSF.
Τελικα υπαρχει τροπος να βγαλεις ''καρμπον'' τουφεκια και στα 12/76 !!!
Το μενού σήμερα τι έχει ; :)
 
Απορω τι στο διαολο ειπαμε βλητικοι δεν ειμαστε αλλα ουτε μαλακες μαλλον η σχεση του συγγκεκριμενου με το ντουφεκι ειναι εγκυκλοπαιδικης φύσεως ολοιδες ντττοουυφφεκιες σσημαινω απολυτα σωστο φυσιγγι μπραβο φιλε
 
Το μενού σήμερα τι έχει ; :)

O ''στοχος'' ειναι 75% συγκεντρωση στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα....αλλα και με ταχυτητες οχι κατω
απο V1,5-395m/s με 48 -50 γραμαρια .Αυτος ειναι ο ''στοχος''......οταν τον ''πιασω'' σταθερα...θα σου το πω φιλε!!!
Απαραιτητη προυποθεση....να ειναι οι τουφεκιες ''καρμπον''....δεν ξερω εαν ζηταω πολλα...αλλα αυτο
θελω .
 
Kαθόλου καλά δεν τα λέει κατ'εμέ με αυθαίρετα συμπεράσματα ως πρός το αμελητέον των διαφορών .
Δεν ξέρω αν υπάρχει θέμα με τα πλαστικά, πάντως όλες οι πυρίτιδες επηρεάζονται από την θερμοκρασία.
Το πόσο πολύ επηρεάζονται εξαρτάται από την πυρίτιδα και την διαφορά θερμοκρασίας.

Επίσης ως πρός τους λόγους χρήσης βαριών γομόσεων στον υδροβιότοπο .
Όταν μεγαλώνεις διαμέτρους σκαγιών για να έχεις συγκέντρωση μακρυά χρειάζεται να προσθέσεις σκάγια άρα να αυξήσεις το βάρος της γόμωσης.
 
Με Τεκνα το ''ψαχνω''......αλλα ειναι υπερβολη αυτο που ζηταω....Με Ν3 σκαγια και μια συγκεντρωση
του 65 -67% στα 50 μετρα ο κυκλος των 76 εκατοστων εχει απο τα 230 σκαγια τα 154 εντος.....ουτε
φασσα δεν ''περναει''......οχι παπι που για εκει προοριζεται η τουφεκια.
Νομιζω ποιο σημαντικο ειναι να εχω μια ομορφη κατανομη σε ολον τον στοχο 120Χ84 παρα μεγαλη
συγκεντρωση στον κυκλο.
Και αυτο μου το εδωσε η FSF με 58,5% στον κυκλο και 81,5% στον στοχο και ταχυτητα V1,5-395m/s
Kαι οι αλλες τουφεκιες με GT18 - DRAGO 14 - με V1,5-398 - 403m/s καμια δεν επεσε κατω απο το 80%
συγκεντρωση στον στοχο.
FSF - V1,5-395m/s - 230 - 134=58,5% στον κυκλο και 230-187=81,5% στον στοχο.
GT18 - V1,5 -398m/s -230 -147=64% στον κυκλο και 230 -184=80% στον στοχο
DRAGO 14 -V1,5-403m/s -230 -154=67% στον κυκλο και 230 -186 =81% στον στοχο.
Αναλογα το βυσμα και η συγκεντρωση....στο ιδιο σεταπ με το ιδιο βυσμα οι αποκλισεις ειναι ελαχιστες.

ΥΓ. Ποσα σκαγια Ν3 χρειαζεται ενα παπι για να πεσει στα 50 μετρα ?? Γνωριζει καποιος φιλος ??
 
Με Τεκνα το ''ψαχνω''......αλλα ειναι υπερβολη αυτο που ζηταω....Με Ν3 σκαγια και μια συγκεντρωση
του 65 -67% στα 50 μετρα ο κυκλος των 76 εκατοστων εχει απο τα 230 σκαγια τα 154 εντος.....ουτε
φασσα δεν ''περναει''......οχι παπι που για εκει προοριζεται η τουφεκια.
Νομιζω ποιο σημαντικο ειναι να εχω μια ομορφη κατανομη σε ολον τον στοχο 120Χ84 παρα μεγαλη
συγκεντρωση στον κυκλο.
Και αυτο μου το εδωσε η FSF με 58,5% στον κυκλο και 81,5% στον στοχο και ταχυτητα V1,5-395m/s
Kαι οι αλλες τουφεκιες με GT18 - DRAGO 14 - με V1,5-398 - 403m/s καμια δεν επεσε κατω απο το 80%
συγκεντρωση στον στοχο.
FSF - V1,5-395m/s - 230 - 134=58,5% στον κυκλο και 230-187=81,5% στον στοχο.
GT18 - V1,5 -398m/s -230 -147=64% στον κυκλο και 230 -184=80% στον στοχο
DRAGO 14 -V1,5-403m/s -230 -154=67% στον κυκλο και 230 -186 =81% στον στοχο.
Αναλογα το βυσμα και η συγκεντρωση....στο ιδιο σεταπ με το ιδιο βυσμα οι αποκλισεις ειναι ελαχιστες.

ΥΓ. Ποσα σκαγια Ν3 χρειαζεται ενα παπι για να πεσει στα 50 μετρα ?? Γνωριζει καποιος φιλος ??
Χωρίς υπολογισμούς ενέργειας κτλ, έχω πάρει παπιά, με 2 σκάγια Νο3 στο κορμί τους, σε αυτές τις αποστάσεις.
 
αυτός που έγραψε το άρθρο το πιστεύει άραγε;
Αυτός και δυστυχώς όλοι οι << ειδικοί>> στην πατρίδα μας και το εννοώ όλοι γράφουν ή αντιγράφουν απερίγραπτα πράγματα. Πραγματικά μνημεία αμάθειας ή ημιμάθειας. Ολα τα εργαστηριακά πειράματα από βλητικους με σωστη μεθοδολογία δείχνουν πως ολες οι πυριτιδες (σε διαφορετικό ομως βαθμό) , επηρεάζονται απο τις μεταβολές της θερμοκρασίας και ιδίως της υγρασίας . Η θερμοκρασία επηρεάζει περισσότερο στο διαστημα 20 εως50° και η υγρασία 0 εως 20°..Σπανιες εξαιρέσεις οπως η high scor 800x στις χαμηλές θερμοκρασίες παραμένουν σταθερές οπως και οι διβασικες τύπου ~ 50/50 ( s4, sipe) δεν αλλάζουν αισθητά στις υψηλές θερμοκρασίες.
 
Αυτός και δυστυχώς όλοι οι << ειδικοί>> στην πατρίδα μας και το εννοώ όλοι γράφουν ή αντιγράφουν απερίγραπτα πράγματα. Πραγματικά μνημεία αμάθειας ή ημιμάθειας. Ολα τα εργαστηριακά πειράματα από βλητικους με σωστη μεθοδολογία δείχνουν πως ολες οι πυριτιδες (σε διαφορετικό ομως βαθμό) , επηρεάζονται απο τις μεταβολές της θερμοκρασίας και ιδίως της υγρασίας . Η θερμοκρασία επηρεάζει περισσότερο στο διαστημα 20 εως50° και η υγρασία 0 εως 20°..Σπανιες εξαιρέσεις οπως η high scor 800x στις χαμηλές θερμοκρασίες παραμένουν σταθερές οπως και οι διβασικες τύπου ~ 50/50 ( s4, sipe) δεν αλλάζουν αισθητά στις υψηλές θερμοκρασίες.
Να πιαστω απο τους "ειδικους"....οι οποιοι πριν λιγα χρονια ελεγαν για τα δραμια οτι δεν πρεπει να βαλλονται απο σφιχτα τσοκ και προτεινανε το 4* & το 5*.....την ιδια ωρα οι Αμερικανοι προτεινανε τα φουλ κ εξτρα φουλ......αυτα για τους ειδικους....συγγνωμη που βγηκα εκτος
 
Χωρίς υπολογισμούς ενέργειας κτλ, έχω πάρει παπιά, με 2 σκάγια Νο3 στο κορμί τους, σε αυτές τις αποστάσεις.

Σε ευχαριστω για την απαντηση Βασιλη!!! Να εισαι παντα καλα φιλε μου !!!
Να ξερω που ''βαδιζω'' βρε φιλε!!!
 
Πιστεύω οτι θα σε βοηθουσε φιλε η Μ92 περισσοτερο αν την εχεις δουλέψει

Την εχω δουλεψει και αυτην....οπως και την ΑΟ..... Την ΤΕΚΝΑ την ''ψαχνουν'' με τα κυαλια.....τουλαχιστον
στις δικες μου τουφεκιες....Την ΤΕΚΝΑ την εμπιστευομαι....ισως να ειναι και ψυχολογικο.....γιατι ΠΟΤΕ
δεν μου ειπε οχι.!!! Και σε σκαγια και σε βολια και σε δραμια και μονοβολα παντα μου εδινε αυτο που
ζηταγα.....ενω οι αλλες....δεν....
 
Την εχω δουλεψει και αυτην....οπως και την ΑΟ..... Την ΤΕΚΝΑ την ''ψαχνουν'' με τα κυαλια.....τουλαχιστον
στις δικες μου τουφεκιες....Την ΤΕΚΝΑ την εμπιστευομαι....ισως να ειναι και ψυχολογικο.....γιατι ΠΟΤΕ
δεν μου ειπε οχι.!!! Και σε σκαγια και σε βολια και σε δραμια και μονοβολα παντα μου εδινε αυτο που
ζηταγα.....ενω οι αλλες....δεν....
Τέκνα δαγκωτο‼️ με τα ποσοστά σου στο στόχο,χλωμό να μην αρπάξει 4σκαγια το παπί ,Γερμανί στην επιφάνεια του‼️κ η συγκέντρωση καλή αλλά η κατανομή ανώτερη‼️
 
Αυτός και δυστυχώς όλοι οι << ειδικοί>> στην πατρίδα μας και το εννοώ όλοι γράφουν ή αντιγράφουν απερίγραπτα πράγματα. Πραγματικά μνημεία αμάθειας ή ημιμάθειας. Ολα τα εργαστηριακά πειράματα από βλητικους με σωστη μεθοδολογία δείχνουν πως ολες οι πυριτιδες (σε διαφορετικό ομως βαθμό) , επηρεάζονται απο τις μεταβολές της θερμοκρασίας και ιδίως της υγρασίας . Η θερμοκρασία επηρεάζει περισσότερο στο διαστημα 20 εως50° και η υγρασία 0 εως 20°..Σπανιες εξαιρέσεις οπως η high scor 800x στις χαμηλές θερμοκρασίες παραμένουν σταθερές οπως και οι διβασικες τύπου ~ 50/50 ( s4, sipe) δεν αλλάζουν αισθητά στις υψηλές θερμοκρασίες.
Η θερμοκρασια περηβαλοντος επηρεαζει την εσωτερηκη βλητικη και η υγρασια την εξωτερηκη....
 
Τέκνα δαγκωτο‼️ με τα ποσοστά σου στο στόχο,χλωμό να μην αρπάξει 4σκαγια το παπί ,Γερμανί στην επιφάνεια του‼️κ η συγκέντρωση καλή αλλά η κατανομή ανώτερη‼️

Τζονι , οσο μεγαλωνω την συγκεντρωση στον κυκλο....τοσο ποιο αυτηρη γινεται η τουφεκια....και δεν
συγχωρει λαθη.....Μια συγκεντρωση του 85% με ωραια κατανομη σε ολον τον στοχο 120Χ84 νομιζω
οτι ειναι προτιμωτερη απο το 75 % εντος κυκλου.....Τα 50 μετρα δεν τα λες λιγα...ειναι αρκετα μετρα...
ετσι νομιζω...φιλε!!!
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση Βασιλη!!! Να εισαι παντα καλα φιλε μου !!!
Να ξερω που ''βαδιζω'' βρε φιλε!!!
3 ή 4 σκάγια στα γερμάνια για σιγουριά ... είπαμε όλα τα θηράματα μπορούν να πέσουν με 1 τυχερό σκάγι αλλά εμείς είμαστε μονίμως γκαντέμηδες.
Ο νόμος του Μέρφυ ισχύει μόνο για εμάς ... "αν κάτι μπορεί να πάει στραβά ... θα πάει" :) :) :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top