Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
έλα που δεν τα πας καλά με την θεωρία, αφού κατάλαβες πως δουλεύει ο πίνακας του γκάλτον, το επόμενο είναι να εντρυφήσεις στην ακολουθία φιμπονάτσι...
σοβαρά τα λέω δεν κάνω πλάκα....

το ίδιο πράγμα λέμε Νίκο
ερώτηση:
εσύ Νίκο θα πήγαινες για φάσσα με βασικό σου φουσέκι αυτό το 93,5% ή λίγο πιο ¨αποκεντρωτικό" στα 70%;;;; και αυτό θα το 'χες για ζόρια;;;;


Φιλε Μαριε την πρωτη μου μηχανη MEK.. την πηρα το 1990 ....αν θυμαμαι καλα...βαλε συν - πλην 1 χρονο...
Για αρκετα χρονια,,,,γεμιζα τον ουρανο με σκαγια....τωρα προσπαθω να μην συμβαινει αυτο...
Οσον αφορα τους πινακες....για μενα ηταν αγνωστοι....μεχρι να τους ανεβασετε και να αναφερθειται
εσεις σε αυτους!!! Τοσα χρονια γεμιζω....χωρις τους πινακες...

Τωρα στο κυνηγι μου επιλεγω φυσιγγιο αναλογα με το μερος που θα παω...Δεν θα παω με ενα φυσιγγιο
υπερσυγκεντρωτικο να ριχνω στα 35 μετρα....ΟΙ δοκιμες γι'αυτο γινονται....Αλλωστε πιστευω το συγκεκριμενο
φυσιγγιο με κυλινδρο θα πεσει στο 80% υπολογιζω....οποτε εαν το ''στηριξεις'' σκοπευτικα...παλι κηδειες
θα κανεις...φιλε!!! ;)
 
Βασιλη .....οταν εχεις χρονο....και επειδη με ρωτησες για συγκεντρωση στο 100% εχω μια ( εχω και αλλες)
που το πλησιαζουν το 100%....
Για βαλε το ''εργαλειο'' επανω στην τουφεκια να δουμε τι ''λεει'' φιλε!!!


View attachment 37539View attachment 37540
:)
Είναι ευτυχώς εύκολο το μέτρημα σκαγιών σε αυτή.
ΟΛΑ ΜΕΣΑ ...
Ωραίος ο Νικ ...

Θα σου στείλω πεσκέσι την Μ2 για να της κάνεις έναν υπέρηχο μπας και βρούμε το γιατρικό :) :) :)
 
Είναι ευτυχώς εύκολο το μέτρημα σκαγιών σε αυτή.
ΟΛΑ ΜΕΣΑ ...
Ωραίος ο Νικ ...

Θα σου στείλω πεσκέσι την Μ2 για να της κάνεις έναν υπέρηχο μπας και βρούμε το γιατρικό :) :) :)

Να το στειλεις,,,,4ρις ημερες το θελω.....και μετα.....θα νομιζεις οτι ριχνεις με αλλο οπλο!!!:p:D
 
Δεν ασχοληθήκαμε με τις κατανομές του @Kastoras
(όσο μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα από 1 τουφεκιά ... που δεν μπορούμε)
Τέλος πάντων ...

1η φωτό
Δεν ξέρω με τι τσοκ έριξε πάντως το ποσοστό είναι καλό.
Αξιοπρεπής τουφεκιά που σκοτώνει όταν υπάρχει και διάτρηση.
Θα μπορούσαν τα κενά να είναι λιγότερα.
Ίδια κενά μέσα και έξω άρα όχι και η πιο ομοιόμορφη.

2η φωτό
Δεν ξέρω με τι τσοκ έριξε πάντως το ποσοστό είναι καλό.
Έχει μέτρα ακόμα.

Αυτά τα λίγα και γρήγορα από εμένα.
 
Last edited:
κατανομές του @Kastoras


όταν είδα την φωτό νόμισα ότι ήταν καλύτερη
το μάτι ξεγελάει
η ανάλυση και η βαθμολογία είναι αποκαλυπτικές:
μέτρια - την περίμενα στο κανονικός
μετριότητα δυστυχώς
τα 35 μ είναι το μέγιστό της
αρκετά κενά
ποσοστό συγκ. τυπικό φουλ
οριακά αξιοπρεπής
δεν είναι απορριπτέα αλλά υπάρχουν καλύτερες τουφεκιές
ΠΡΑΚΤΙΚΑ:
Ίσως για πέρδικα 2ο-3ο φυσίγγι, οριακά για φάσσα



αν και λόγω μεγέθους σκαγίων δεν γίνεται σωστή ανάλυση, εν τουτοίς "έστω κάτι" μπορούμε να δούμε, που δεν θα βλέπαμε σε Α4 και τενεκέδες
τυπική συγκεντρωτική
για να δουμε τα κενα πρέπει να πάμε σε μικρότερης διαμέτρου περί τα 9 -9,5 εκ να μας δίνει το πολύ 70 τ.εκ εμβαδόν κενού (όσο ένα τρυγόνι - μπακαλίστικα το λεω)
έχει μέτρα ακόμα
αξιοπρεπής στον μέσο όρο των εμπορικών φυσιγγίων,
υπάρχουν καλύτερες τουφεκιές θα την ήθελα πιο ανοιχτή και ομοιόμορφη
ΠΡΑΚΤΙΚΑ:
για τσιχλοειδή, τρυγόνια με καλή σκόπευση σε μακρινές αποστάσεις


προσέξτε μια λεπτομέρεια:
η 1η με ισοκατανομή στο 1,64 παίρνει βαθμό "μέτρια" στην ισοκατανομή
η 2η με σχεδόν ίση ισοκατανομή στο 1,59 παίρνει ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ βαθμό "φτωχό" στην ισοκατανομή
και με συγκεντρώσεις σχεδόν ίδιες 67 κα 68%
το μάτι ξεγελιέται από τα πολλά σκάγια.....
 
Αστα βρε Γιαννη μου....δεν βλεπεις τι εχω παθει ?? Εχω αποδοση με 3* αστρα μαμα για XXF ....Αλλα
ισοκατανομη ΦΤΩΧΗ .....Πρεπει να τα δωσω ''ολα''....για να βγαλω και καλη ισοκατομη....ασχετα εαν η τουφεκια
εχει τα 45μετρα.... :)

ΠΡΑΚΤΙΚΑ τώρα,
ποιά η χρησιμότητα της κατανομής αυτής;
αν πάτε για κλασικό κυνήγι φάσσας ή υδροβίων και έχετε αυτόν τον συνδυασμό τσοκ - φυσιγγίου, θα φάτε μεγάλη φόλα εκτός αν λέγεστε Μητσιάλης, Ψυλλάκης, Digweed κ.λ.π.
με λίγα λόγια τα μεταξωτά φυσίγγια θέλουν επιδέξιους..... σκοπευτές.......
Για έναν μέσο σκοπευτή σαν εμένα,
θα χρησίμευε πολύ να έχω3-4 φυσίγγια στο γιλέκο μου σε #5 και #3ή#2 (τυχαίνει και μου βγαίνουν αλεπούδες μακρυά)
θα χρησίμευε πολύ εαν πήγαινα για γαλοπούλες στο κεντάκυ
θα χρησίμευε επίσης στα χηνάρια που έχω χρόνια ν' απαντήσω
σκέφτομαι διάφορα σκηνικά που θα χρησίμευε να μην μακρυγορώ όμως
στο πραγματικό κυνήγι θα έπαιρνα το περκορσο του Βασίλη ή αυτό του Κάστορα με ** choke ή * / *** δίκαννο και θα χα μερικά του Νίκου για εξαιρετικές περιστάσεις - ειδικές περιπτώσεις.....

Για κάποιον που μπορεί να το εκμεταλλευτεί θα κάνει παπάδες.....
ΠΡΑΚΤΙΚΑ τώρα,
μου ήρθε η φλασιά και συμπληρώνω
το φυσίγγι αυτό το έψαχνα χρόνια φίλοι μου, όταν κυνηγούσα μπεκάτσες με το τροποποιημένο αλληλεπίθετο με σταθερά τσοκ 0,04 και 0,38 (ανοιχτό skeet & LM), τύχαινε να πέσουμε σε φάσσες ή/και κυριαρίνες και τις σκιάζαμε όταν βγαίναν πάνω από τα 28-30 μ. Κουβαλούσα μαζί μου 5αρια - 6αρια ντεμι μαγκνουμ κι 7αρια 34-36γρ "σφιχτά" για αυτές τις περιπτώσεις.... Αν είχα φυσίγγια Νικος Π #6 & #7 1/2 θα έβαζα στην τσάντα αρκετές σκιαγμένες.....
συνεπώς είναι κατάλληλο και για "μέσους σκοπευτές" σε αρκετές "ειδικές περιπτώσεις, ειδικά για φερματζήδες που πέφτουν σε καρτερίσια θηράματα...
σε αναμονή των δοκιμών με κύλινδρο Brain BL & full οπότε και τα ξαναλέμε.....
 
Φιλε μου Μαριε....1ον. Δεν θα μου αλλαξει κανεις την γνωμη που εχω για τα συγκεντωτικα φυσιγγια.
Επαναλαμβανω.....το συγκεντρωτικο φυσιγγιο το φερνεις στα ''μετρα'' σου αλλαζοντας τσοκ...
ανοιγεις τσοκ και του σπας τα κεντρα λιγοστευοντας το ποσοστο συγκεντρωσης στα λιγοτερα μετρα.
2ον . Δεν σημαινει οτι ενα συγκεντρωτικο φυσιγγιο θα εχει την ΙΔΙΑ αποδοση σε ΟΛΑ τα οπλα.
Υπαρχουν οπλα και καννες που ''διαλεγουν'' βυσματα....χωρις να σημαινει οτι δεν καλα οπλα...
Τρανη αποδειξη ( εχω και αλλες ) τα φυσιγγια που εστειλα του φιλου μας του Βασιλη να δοκιμασει
στο οπλο του Μ2.
Σε σεταπ που η Α390 εδινε στα 35 μετρα 80% με 3* αστρα....το Βασιλη η Μ2 εδινε 68% με φουλ τσοκ.
Αυτα τα σεταπ ηταν με βυσμα DRAGO....Δεν το γουσταρει το οπλο του αυτο βυσμα...το ειδα σε ολες
τις δοκιμες του.
Με βυσμα - SG-MAGNUM - ομως κεντησε....εδωσε 85%....οπως και με γνησια μαλλινη ταπα εδωσε
ρεστα....επιασε 88% συγκεντρωση....
Στις συγκριτικες δοκιμες με Α390 και την ΡΕΜΙ 1100 το ξανα ειδαμε αυτο...δεν μπορουσε η ΡΕΜΙ
να πιασει την αποδοση συγκεντρωσης που ειχε Α390 με 3*... σε οσα μετρα και αν δοκιμασα με
ιδια φυσιγιια...
Αυτο δεν σημαινει οτι η ΡΕΜΙ 1100 δεν ειναι καλο οπλο....αλλα δεν ειναι που μου ελεγαν...και σκατα να
της βαλεις....τουφεκια γαμάτη θα βγαλει....Αγγουρια....ακομα κοιταει την ''σκονη'' της Α390....
Εκατσα ομως και της ''εβγαλα'' φυσιγγιο που ο κατοχος της...οταν το δοκιμασε κρεμασε το σαγονι του...

Τα οπλα διαλεγουν ΒΥΣΜΑΤΑ....και οχι δοσολογιες....
Και για του λογου το αληθες....


εικόνα_Viber_2021-03-05_09-30-19.jpgεικόνα_Viber_2021-03-05_09-30-30.jpgεικόνα_Viber_2021-03-05_09-30-39.jpgεικόνα_Viber_2021-03-05_09-30-49.jpg
 
Δεν ασχοληθήκαμε με τις κατανομές του @Kastoras
(όσο μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα από 1 τουφεκιά ... που δεν μπορούμε)
Τέλος πάντων ...

1η φωτό
Δεν ξέρω με τι τσοκ έριξε πάντως το ποσοστό είναι καλό.
Αξιοπρεπής τουφεκιά που σκοτώνει όταν υπάρχει και διάτρηση.
Θα μπορούσαν τα κενά να είναι λιγότερα.
Ίδια κενά μέσα και έξω άρα όχι και η πιο ομοιόμορφη.

2η φωτό
Δεν ξέρω με τι τσοκ έριξε πάντως το ποσοστό είναι καλό.
Έχει μέτρα ακόμα.

Αυτά τα λίγα και γρήγορα από εμένα.
Βασίλη και Μαριε και οι δύο είναι με το τζεμινι Mod.

Η πρώτη με σκαγιο νο 5 όπως είπατε είναι όριακη .
Για παπί που το ρίχνουν κάποιοι φίλοι ή για λαγό που πρόκειται να το στήσω ως πρώτο είναι οκ . Θα δείξει βασικά σε νο4 αν θα είναι οκ.
Θα το ήθελα με λίγο πιο εντονα κέντρα η αληθεια ειναι αν και σκοτώνει καλά.

Η δεύτερη για εμένα είναι οκ. Με την Ρεμι πήγαινε ακόμη καλύτερα και με ένα τσοκ πιο ανοιχτό.

Γενικά είναι φυσίγγια για νορμάλ καταστάσεις.
 
@ΝίκοςΠ
Νίκο κανένας δεν προσπαθεί να σου αλλάξει γνώμη !!!
Σίγουρα όχι εγώ αλλά ούτε νομίζω κανένας άλλος.
Αυτό που κάνουμε είναι να παρουσιάζουμε και άλλους τρόπους αξιολόγησης μιας τουφεκιάς.
Εγώ το βλέπω σαν παιχνίδι.
Πριν έναν χρόνο κοιτούσα το χαρτί με το μάτι, ούτε συγκέντρωση δεν υπολόγιζα.
Καλός, κακός, μέτριος ένας νέος τρόπος ... ο χρόνος θα δείξει.
Η πρώτη δοκιμή που έκανα με την 1187 και την μ2 ήταν με #4 rem express 35.5gr.
Δεν είδα διαφορές με το μάτι.
Μετά που μέτρησα με το ίδιο φυσίγγι η μ2 έβγαλε 71% και η 1187 80%.
Με ένα φυσίγγι που προφανώς ευνοεί την 1187.
Με rem express πάλι #6 τα 2 όπλα έβγαλαν το ίδιο ποσοστό.
Τις δοκιμές τις έχω ποστάρει.

Αυτό που είπες με τα βύσματα θέλει ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗ !!!!!
Δεν μου βγάζεις από το μυαλό ότι η σύσφιξη (σε απόλυτη και μετρημένη τιμή) μαζί με την ταχύτητα στομίου καταστρέφουν ή αναδεικνύουν φυσίγγια.
Γι' αυτό σου ζήτησα τις 2 δοκιμές.
Το κύλινδρο θα τον έχουμε σαν αναφορά και θα δούμε την συμπεριφορά με 3* και 1*.
Δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο αν με το 1* έχουμε ΠΟΛΥ πιο ανοιχτή τουφεκιά.
Μπορεί βέβαια να κάνω και τεράστιο λάθος. Είναι εκ πρώτης όψεως παράλογο.

Χωρίς να έχω κάνει πειράματα η άποψή μου είναι ότι όλα τα όπλα διαλέγουν φυσίγγια.
Το να λέμε, όπως συνήθως ακούω "άλλα όπλα διαλέγουν περισσότερα και άλλα λιγότερα" μου φαίνεται λάθος ή στην καλύτερη περίπτωση σταματάμε στην διαπίστωση και δεν ψάχνουμε την αιτία.

Με τα διάφορα φυσίγγια όταν η γόμωση βγει από την κάνη έχει
1. παραμορφωμένα σκάγια, σε έναν ορισμένο αριθμό σκαγιών και με ένα ορισμένο ποσοστό παραμόρφωσης
2. ένα κυάθιο
3. μια ταχύτητα
και έχει να αντιμετωπίσει τις εξωτερικές συνθήκες (πίεση, θερμοκρασία, υγρασία)
Σε αυτά τα 3 πρέπει να εστιάσουμε.

Δεν ξέρω τις διαφορές της μ2 από την α390.
Η μ2 έχει 1,5cm κώνο και 18,38 αυλό (το έχω μετρήσει αλλά όχι με απόλυτη ακρίβεια)

Αν η α390 έχει περίπου τα ίδια χαρακτηριστικά και τα σκάγια που χρησιμοποίησες στις δικές σου και στις δικές μου δοκιμές ήταν σκληρά και με buffer είναι λογικό να συμπεράνουμε ότι θα έχουν την ίδια παραμόρφωση ;;;
Ταχύτητα η ίδια;;;; , άρα μένει το βύσμα.
Τι σκ@τά και πως να επηρρεάζει το βύσμα την εξωτερική βλητική.
Κάτι γίνεται μέσα στην κάνη ;;;; Τι είναι αυτό ;;;;

Ερωτήσεις που δεν μπορώ να απαντήσω ...
 
Last edited:
Καλέ μου φίλε Νίκο,
όπως σου είπε ο Βασίλης Νίκο κανένας δεν προσπαθεί να σου αλλάξει γνώμη!
εσύ μπορεί να ψάχνεις στα 60μ αυτό που εγώ ψάχνω στα 35μ, σεβαστό και αποδεκτό.....
απλά εγώ με τον ομπερφελλ έχω ξενοιάσει όσον αφορά το ΠΩΣ θα το βρω...
είδες τι γράφω παραπάνω για την κατανομή σου: "το φυσίγγι αυτό το έψαχνα χρόνια"
για τα βύσματα που λες πω,πω βρε φίλε με μπρίζωσες.... με βλέπω να το ρίχνω πάλι σε δοκιμές επί δοκιμών..


και κάτι άλλο σχετικά με την ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑ: δείτε από 6:00 έως 6:30 τιμές που παίρνει ο τζες
 
Με αρκετούς αμερικάνους (θεωρώ κάποιους γνώστες) που έχω μιλήσει έχουν σχεδόν όλοι την εξής άποψη.

ΚΑΘΕ ΚΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΧΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ MANDREL ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΛΕΠΤΟΥ.


Δεν την συμμερίζομαι, όχι για τόσο μεγάλες διαφορές στην απόδοση τουλάχιστον, αλλά την έχω σε μια γωνία στο μυαλό μου.
Ίσως να υπερβάλλουν και λιγάκι για να ισχυροποιήσουν το επόμενο επιχείρημά τους το οποίο είναι σωστό.
Αν δεχθούμε ότι είναι σωστή τότε η αγορά οποιουδήποτε όπλου είναι Lotto.

Το αμέσως επόμενο που λένε είναι "πάρε το όπλο σου, κάνε δοκιμές σε χαρτί με τα φυσίγγια που σε ενδιαφέρουν και ξέχνα τις θεωρίες".
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top