Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
πάρε και την καλύμπρα σου μαζί, να τον ψιλοκουφάνεις τον Χρήστο.....
Θα του την δείξω μόνο αν βγάλει τιμή > 18,35.
Αλλιώς θα φάει σουτ ... (η καλίμπρα).

Βασικά την έφτιαξα για να δω αν ο αυλός είναι στην περιοχή από ,30 μέχρι ,35 ή 0,35 μέχρι 0,40.
 
Τα βύσματα ‼️μεγάλο θέμα ιδίως για εμας με τους ξεχαρβαλωμενους αυλους,18.8 ‼️σε άριστα κατά γενική ομολογία(συμβατικοί προφανώς αυλοί)φυσέκια καθως κ παααααααανακριβα με επιχαλκωση κ buffer,έβλεπα κατανομές κ συγκεντρώσεις για το Ντικ‼️
 
ΟΚ....Εγω θα ανεβαζω δοκιμες....και τα συμπερασματα δικα σας....και βεβαια δεν το λεω ειρωνικα!!!
Το ξερετε οτι σεβομαι και την γνωμη του μικρου παιδιου....
Παμε παρα κατω....
Σημερινες δοκιμες για τον φιλο τον Λευτευρη ( Xklefteris ) με σκαγια Επινικελωνα ''απλα'' και με
παλι επινικελωμενα με 5% αντιμονιο....
 
Δεν βρηκα διαφορες στην διατρηση....με την ιδια ταχυτητα τα φυσιγγια....!!!!
Βρηκα ομως διαφορες στην συγκεντρωση....και στις ταχυτητες με αλευρι και χωρις αλευρι!!!

Η παραμορφωση σκαγιων μετα την προσκρουση στον στοχο ( βιβλιο ) την βλεπω σχεδον ιδια...
παροτι το μετρημα σκληροτητας που εκανα πριν κλεισω τα φυσιγγια και τα επινικελωμενα που
ελεγε ο Λευτερης οτι ειχαν 5% αντιμονιο μου φανηκαν ποιο σκληρα....Δεν βαζω το χερι μου στο
ευαγγελιο ομως....Σε διαμετρο διαφορες στα μεν και στα δε....δεν βρηκα...

Τα σκαγια μου τα εστειλε ο Λευτερης....οποτε περισσοτερες πληροφοριες απο τον ιδιο.

Αποθηκευω τις φωτο...και μετα τις αναβαζω,
 
Παίζεις στο 0 με 1m/s βρε θηρίο ???
+20m/s με αλεύρι σε σχέση με χωρίς.
Διαφορά ποσοστών αρκετή αλλά αναμενόμενη ανά ζεύγη.

Νίκελ 5% αντιμόνιο + Αλεύρι = 410m/s-87%
Νίκελ 5% αντιμόνιο = 392m/s-76%

Νίκελ + Αλεύρι = 410m/s-77%
Νίκελ = 391m/s-65%

Τα είπαμε αυτά ... το buffer δουλεύει ΠΑΝΤΑ
Το ίδιο και το σκληρό σκάγι
 
Παίζεις στο 0 με 1m/s βρε θηρίο ???
+20m/s με αλεύρι σε σχέση με χωρίς.
Διαφορά ποσοστών αρκετή αλλά αναμενόμενη ανά ζεύγη.

Νίκελ 5% αντιμόνιο + Αλεύρι = 410m/s-87%
Νίκελ 5% αντιμόνιο = 392m/s-76%

Νίκελ + Αλεύρι = 410m/s-77%
Νίκελ = 391m/s-65%

Τα είπαμε αυτά ... το buffer δουλεύει ΠΑΝΤΑ
Το ίδιο και το σκληρό σκάγι

Βασιλη ξεχασα να ριξω...το ιδιο σεταπ και με κυλινδρο.....Εβαλα επανω το BL να ριξω στα 35 μετρα....και
κιοτεψα....περνουσαν αυτ/τα....μην παει κανα ανεμοσκαγο επανω τους ....και εχω ''άλλα''....
Αυριο θα δοκιμασω κατι ρελιαστα για μενα και εναν φιλο....θα ριξω και το σημερινο σεταπ με κυλινδρο...
φιλε!!! :)
 
Νίκο χίλια ευχαριστώ, αν μπορείς να συγκρίνεις διάτρηση τα νίκελ ( αυτά με το 5% ), χωρίς αλεύρι , με 6αρια με 5% ,μόνο με κύλινδρο θα είναι το καλύτερο τεστ.

Να εισαι καλα Λευτερη μου....Αυριο ....πρωτα ο Θεος....θα ριξω το ιδιο σεταπ με κυλινδρο....αλλα απο
τις σημερινες δοκιμες το συμπερασμα που εβγαλα....οταν εχουν την ΙΔΙΑ ταχυτητα εχουν και την ιδια
διατρηση.
Εκει που εδωσε την μεγαλη διαφορα το νικελ με 5% αντιμονιο+αλευρι ηταν στην ταχυτητα και στην συγκεντρωση.

Σκεφτομαι....με κυλινδρο θα χασω ταχυτητα....οποτε λεω να ριξω με 5% αντιμονιο + αλευρι ωστε να μην
χασω ταχυτητα και αναλογα με αυτο που δωσει....να δω και την διατρηση.
Εσυ τι λες...σωστα το σκεφτομαι ???
 
Last edited:
Έλα να διαβάζουμε και λιγάκι, να μαθαίνουμε και κάτι.
Καλό είναι να το διαβάσουν όλοι ...

http://oplognosia.com/?p=6533

και αυτό

http://oplognosia.com/?p=6524

και από αυτό τις 4 τελευταίες σειρές ...

http://oplognosia.com/?p=6526

Σήμερα ξεψάχνισα λίγο το site του και ο άνθρωπος αυτός ανέβηκε πολλά επίπεδα στην εκτίμησή μου.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top